تبلیغات

مجله اینترنتی آریا پی - امیدبخش ترین آیه قرآن کدام است؟ • نویسنده :
 • سه شنبه 11 اسفند 1394 ساعت: 12:20 ب.ظ
 •  خداوند متعال خود را در قرآن کریم با صفات زیادی به بندگان خویش معرفی فرموده است

  به هنگامى كه خداوند تبارك و تعالى در روز قیامت رحمتش را بگستراند، گستردگى رحمت به صورتى است كه ابلیس در رحمت رحیمیّه حضرت حق به طمع می افتد.

  خداوند متعال خود را در قرآن کریم با صفات زیادی به بندگان خویش معرفی فرموده است؛ صفاتی که هر کدام جلوه ای از جمال و جلال الهی را به نمایش میگذارد. صفت رحمت یکی از این صفات است که در بیش از 500 آیه از آن سخن به میان آمده است.


  ابتدا سزاوار است تعریفی اجمالی از معنای رحمت ارائه دهیم. رحمت، نوعی رقت و حالت قلبی است که احسان و نیکی به شخص مورد دلسوزی را در پی داشته باشد. البته در تعبیرات قرآنی گاهی به دلسوزی بدون احسان رحمت گفته میشود؛ همانگونه که برخی اوقات احسان بدون حالت قلبی را نیز رحمت مینامند.


  در قرآن کریم هر جا که رحمت خداوند متعال به بندگانش مطرح میشود، منظور احسان و تفضل و نیکی بدون حالت تأثر قلبی است؛ چرا که ذات مقدس او منزه از تأثرات قلبی و رقت دل و ... است. (مفردات راغب اصفهانی، ذیل واژه رحم)


  اینک در کنار مائده آسمانی قرآن مینشینیم و با استفاده از آیات نورانی، با این صفت الهی بیشتر آشنا میشویم:


  1- تعداد تکرار
  واژه "الرحمن" در سراسر قرآن کریم 157 مرتبه، و واژگان الرحیم و رحیم و رحیما جمعاً 166 مرتبه تکرار شده اند. در مواردی که در قرآن کریم این کلمات آمده، به عنوان صفت الهی است، مگر در یک مورد در آیه 128 سوره توبه که کلمه رحیم در وصف پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) آمده است.


  در 4 مورد از خداوند طلب رحمت شده که سه مورد آن از طرف پیامبران و دیگری از سوی بندگان خالص الهی است. که عبارتند از: بقره/286، اعراف/151 و 155، مؤمنون/109.


  در 4 جا هم خداوند متصف به «ارحم الراحمین»؛ اعراف/151، یوسف/64، یوسف/92 و انبیاء/83 و در یک مورد «خیر الراحمین» گردیده مؤمنون/118.


  2 - رحمت الهی در برخی آیات
  پروردگار شما بخشنده و دارای رحمت است «وَرَبُّکَ الْغَفُورُ ذُو الرَّحْمَةِ» کهف/58.


  خداوند رحمت را بر خویش واجب فرموده است «کَتَبَ رَبُّکُمْ عَلَی نَفْسِهِ الرَّحْمَةَ» انعام/12 و 52.
  رحمت الهی واسع است و شامل هر چیزی میشود «وَرَحمَتِی وَسِعَت کُلَّ شَیء» اعراف/156.
  رحمت خدا به نیکوکاران نزدیک است «إِنَّ رَحْمَتَ اللَّهِ قَرِیبٌ مِنَ الْمُحْسِنِینَ» اعراف/56.


  ای کسانی که به خود ظلم کرده اید! هرگز از رحمت خدا ناامید نشوید «قُلْ یا عِبَادِی الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلَی أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ» زمر/53.


  از رحمت مایوس نمیشوند، مگر گمراهان «وَمَنْ یقْنَطُ مِنْ رَحْمَةِ رَبِّهِ إِلَّا الضَّالُّونَ» حجر/56.


  حقیقتاً هیچ کسی نمیتواند مانع نزول رحمت الهی بر انسان شود و اگر خداوند رحمتی را از شخصی دریغ دارد، هیچ کس نمیتواند آن رحمت را بر وی فرود آورد «مَایفْتَحِاللَّهُ لِلنَّاسِ مِنْ رَحْمَةٍ فَلا مُمْسِکَ لَهَا وَمَایمْسِکْ فَلا مُرْسِلَ لَهُ مِنْ بَعْدِهِ» فاطر/2.


  3- رحمت در میان مؤمنان
  از خصوصیات اصحاب الیمین، سفارش به رحمت به یکدیگر است ... وَتَوَاصَوْا بِالْمَرْحَمَةِ أُولَئِکَ أَصْحَابُ الْمَیمَنَةِ« بلد/17 18.


  مؤمنان با دشمنان سخت و محکم، ولی با یکدیگر با رحمت برخورد میکنند «وَالَّذِینَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَیالْکُفَّارِ رُحَمَاءُ بَینَهُمْ» فتح/29.


  از سر مهربانی، بال فروتنی بر آنان (پدر و مادر) بگستر «وَاخْفِضْ لَهُمَا جَنَاحَ الذُّلِّ مِنَ الرَّحْمَةِ» اسراء/24.


  دعا برای مورد رحمت قرار گرفتن پدر و مادر از وظایف فرزندان است؛ چرا که در کودکی او را تربیت کرده اند «... وَقُلْ رَبِّ ارْحَمْهُمَا کَمَا رَبَّیانِی صَغِیراً» اسراء/24. 

  اى بندگان من که بر خود اسراف و ستم کرده اید! از رحمت خداوند نومید نشوید

   
  فراگیرترین آیه قرآن از جهت رحمت الهی به بندگان کدام است؟
  بر اساس برخی از روایات؛ فراگیرترین و گسترده ترین آیه از جهت امید و رحمت قرآن، این آیه مبارکه است: «...یا عِبادِیَ الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلى أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللهِ إِنَّ اللهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِیعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ»؛ (زمر، 53) بگو: اى بندگان من که بر خود اسراف و ستم کرده اید! از رحمت خداوند نومید نشوید که خدا همه گناهان را می آمرزد؛ زیرا او بسیار آمرزنده و مهربان است.


  دقت در تعبیرات فوق نشان می دهد که این آیه از امیدبخش ترین آیات قرآن مجید نسبت به همه گنهکاران است، شمول و گستردگى آن به حدى است که در روایات از آن تعبیر به «أوسَعُ الآیات » شده است:


  این آیه از امیدبخش ترین آیات قرآن مجید نسبت به همه گنهکاران است، شمول و گستردگى آن به حدى است که در روایات از آن تعبیر به «أوسَعُ الآیات » شده است.

  1- پیامبر خدا (صلی الله علیه و اله) فرمود: «دوست ندارم که دنیا و آنچه در آن است، به ازاىِ این آیه از آنِ من باشد: یا عِبادِیَ الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلى أَنْفُسِهِمْ...». مردى گفت: اى پیامبر خدا! پس کسى که شرک ورزیده است [آیا این آیه، شامل حال او هم می شود]؟ پیامبر (صلی الله علیه و آله) سکوت کرد و سپس سه بار فرمود: بجز کسى که شرک ورزیده است». (أبوبکر بیهقی، أحمد بن حسین، شعب الایمان، ج 9، ص 340 ٓ 341)


  2- امام على (علیه السلام) فرمود: «در قرآن، آیه اى فراگیرتر از "یا عِبادِیَ الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلى أَنْفُسِهِمْ..." وجود ندارد». (طبرسی، فضل بن حسن، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج 8، ص 784)


  3- گفته شد: این آیه، درباره وحشى، قاتل حمزه، نازل شد، آنگاه که خواست اسلام آورد؛ امّا ترسید که توبه اش پذیرفته نشود و چون این آیه نازل شد، اسلام آورد. به پیامبر (صلی الله علیه و آله) گفته شد: اى پیامبر خدا! این آیه اختصاص به او دارد یا شامل حالِ همه مسلمانان می شود؟ پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرمود: «شامل همه مسلمانان می شود». (طبرسی، فضل بن حسن، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج 8، ص 785)


  دلیل وسعت و فراگیر بودن این آیه شریفه نیز روشن است؛ زیرا:
  1- تعبیر به «یا عبادى» (اى بندگان من!) آغازگر لطفى است از ناحیه پروردگار.


  2- تعبیر به «اسراف» به جاى «ظلم و گناه و جنایت» نیز لطف دیگرى است.


  3- تعبیر به «عَلى أَنْفُسِهِمْ» که نشان می دهد گناهان آدمى همه به خود او باز می گردد، نشانه دیگرى از محبت پروردگار است، همان گونه که یک پدر دلسوز به فرزند خویش می گوید «این همه بر خود ستم مکن!»


  4- تعبیر به «لا تقنطوا» (مأیوس نشوید) با توجه به این که «قنوط» در اصل به معناى مأیوس شدن از خیر است (راغب اصفهانی، حسین بن محمد، مفردات الفاظ القرآن ، ص 685) به تنهایى دلیل بر این است که گنهکاران نباید از «لطف الهى» ناامید گردند.


  5- تعبیر «مِنْ رَحْمَةِ اللهِ» بعد از جمله «لا تقنطوا» تأکید بیشترى بر این خیر و محبت می باشد.


  6- هنگامى که به جمله «إِنَّ اللهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ» می رسیم که با حرف تأکید آغاز شده و کلمه «الذنوب» (جمع با الف و لام) همه گناهان را بدون استثنا در بر می گیرد سخن اوج می گیرد و دریاى رحمت مواج می شود.


  7- هنگامى که «جمیعا» به عنوان تأکید دیگرى بر آن افزوده می شود، امیدوارى به آخرین مرحله می رسد.


  8 و 9- توصیف خداوند به «غفور» و «رحیم» که دو وصف از اوصاف امید بخش پروردگار است، در پایان آیه جایى براى کمترین یأس و نومیدى باقى نمی گذارد. (تفسیر نمونه، ج 19، ص 499 ٓ 500)


  به همین دلیل آیه فوق؛ گسترده ترین و فراگیرترین آیات قرآن است که شمول آن هر گونه گناه را در بر می گیرد، و نیز به همین دلیل از امیدبخش ترین آیات قرآن مجید محسوب می شود. و جلوه گری عمل به این آیه شریفه در توبه واقعی انسان است.


  حدیثی زیبا برای حسن ختام: طمع ابلیس به رحمت خدا
  امام صادق علیه السلام در این باره فرمود: إذا كانَ یَوْمُ الْقِیامَةِ نَشَرَ اللّهُ تَبارَك وَتَعالى رَحْمَتَهُ حَتّى یَطْمَعَ إبْلیسُ فى رَحْمَتِهِ. (بحار الأنوار: 7/ 287، باب 14، حدیث 1؛ الأمالى، شیخ صدوق: 205، حدیث 2)


  به هنگامى كه خداوند تبارك و تعالى در روز قیامت رحمتش را بگستراند، گستردگى رحمت به صورتى است كه ابلیس در رحمت رحیمیّه حضرت او به طمع افتد.

  منابع:
   اسلام کوئیست
   حوزه
  تبیان

  دسته بندی : مذهبی،
  نظرات پست
  این نظر توسط thegillssell در تاریخ جمعه 3 اسفند 1397 03:53 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.teamdalarna.com/air-jordan-retro-2-purple-blue-shoesh">air jordan retro 2 purple blue</a> <a href="http://www.syairshamyoun.com/mujeres-nike-air-max-thea-p%C3%BArpura-naranja-zapatosp">mujeres nike air max thea p煤rpura naranja</a> <a href="http://www.fizalisfresh.com/nike-blazer-rojo-naranja-zapatosk">nike blazer rojo naranja</a> <a href="http://www.fsscas.com/north-face-m-gotham-jacket-northfaceh">north face m gotham jacket</a> <a href="http://www.imagimp.com/nike-hypershift-grau-himmelblau-schuhej">nike hypershift grau himmelblau</a> <a href="http://www.burmamaritime.com/ua-micro-g-torch-alle-bl%C3%A5-skoh">ua micro g torch alle bl氓</a>
  thegillssell http://www.thegillssell.com/

  این نظر توسط truthtapes در تاریخ جمعه 3 اسفند 1397 03:53 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.mwartsdrama.com/nike-air-flight-89-hvid-royal-bl%C3%A5-skoi">nike air flight 89 hvid royal bl氓</a> <a href="http://www.meshmotors.com/nike-zoom-pegasus-33-femminile-rosa-arancia-scarpeq">nike zoom pegasus 33 femminile rosa arancia</a> <a href="http://www.aspenmedisys.com/mens-nike-roshe-run-hyp-orange-shoesj">mens nike roshe run hyp orange</a> <a href="http://www.smartiesland.com/mk-backpack-nylon-mkh">mk backpack nylon</a> <a href="http://www.emcetolerie.com/air-yeezy-ii-2-sp-max-90-himmelen-bl%C3%A5-hvit-obuvi">air yeezy ii 2 sp max 90 himmelen bl氓 hvit</a> <a href="http://www.lapaktoko.com/nike-kd-trey-5-blu-rosa-scarpej">nike kd trey 5 blu rosa</a>
  truthtapes http://www.truthtapes.com/

  این نظر توسط clubephytus در تاریخ جمعه 3 اسفند 1397 03:52 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.romoautocare.com/nike-roshe-run-mercury-grau-schuhej">nike roshe run mercury grau</a> <a href="http://www.industrialegy.com/kvinders-nike-air-max-tailwind-5-gul-gr%C3%A5-skoh">kvinders nike air max tailwind 5 gul gr氓</a> <a href="http://www.bewustvitaal.com/nike-air-max-tn-hommes-noir-chaussuresh">nike air max tn hommes noir</a> <a href="http://www.flushandhunt.com/baltimore-ravens-47-nfl-kickoff-2-tone-contender-cap-hatl">baltimore ravens 47 nfl kickoff 2 tone contender cap</a> <a href="http://www.kendalfewster.com/nike-kobe-9-bleu-argent-chaussuresh">nike kobe 9 bleu argent</a> <a href="http://www.gisusalon.com/adidas-rose-p%C3%BArpura-gris-zapatosp">adidas rose p煤rpura gris</a>
  clubephytus http://www.clubephytus.com/

  این نظر توسط sugarforspice در تاریخ جمعه 3 اسفند 1397 03:52 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.sugarforspice.com/nike-free-inneva-stadium-gr%C3%A5-skoi">nike free inneva stadium gr氓</a> <a href="http://www.mybancorphsa.com/nike-air-pegasus-92-arancia-bianca-scarpeq">nike air pegasus 92 arancia bianca</a> <a href="http://www.scopatore.com/air-jordan-super-fly-white-shoesj">air jordan super fly white</a> <a href="http://www.galacticlogos.com/mk-berkley-logo-large-white-multicolor-clutches-mkh">mk berkley logo large white multicolor clutches</a> <a href="http://www.ispardmore.com/nike-zoom-pegasus-34-kvinners-lilla-himmelen-bl%C3%A5-obuvi">nike zoom pegasus 34 kvinners lilla himmelen bl氓</a> <a href="http://www.radioramabc.com/adidas-zx-750-blu-bianca-scarpej">adidas zx 750 blu bianca</a>
  sugarforspice http://www.sugarforspice.com/

  این نظر توسط swisshomeas در تاریخ جمعه 3 اسفند 1397 03:52 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.unefinemouche.com/hombres-asics-gel-kinsei-5-negro-rosado-zapatosk">hombres asics gel kinsei 5 negro rosado</a> <a href="http://www.ayuinc.com/nike-lebron-12-kvinders-gr%C3%B8n-sort-skoi">nike lebron 12 kvinders gr酶n sort</a> <a href="http://www.unirlisboa.com/nike-lunarglide-6-kvinners-gr%C3%B8nn-gul-obuvl">nike lunarglide 6 kvinners gr酶nn gul</a> <a href="http://www.escortfeeds.com/nike-zoom-structure-20-womens-silver-sky-blue-shoesh">nike zoom structure 20 womens silver sky blue</a> <a href="http://www.rdjanitorial.com/nike-air-max-bw-femminile-viola-grigio-scarpei">nike air max bw femminile viola grigio</a> <a href="http://www.bookoobeats.com/air-jordan-retro-10-gamma-blau-blau-schuhej">air jordan retro 10 gamma blau blau</a>
  swisshomeas http://www.swisshomeas.com/

  این نظر توسط saleuggboot در تاریخ جمعه 3 اسفند 1397 03:51 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.yeliseeva.com/maschio-nike-roshe-yeezy-boost-arancia-blu-scarpel">maschio nike roshe yeezy boost arancia blu</a> <a href="http://www.miembrojr.com/mens-asics-gel-sendai-2-green-blue-shoesj">mens asics gel sendai 2 green blue</a> <a href="http://www.faridekhalaf.com/air-jordan-retro-8-himmelbl%C3%A5-sort-skoi">air jordan retro 8 himmelbl氓 sort</a> <a href="http://www.rawbiofast.com/nike-lebron-13-femminile-nero-rosa-scarpeq">nike lebron 13 femminile nero rosa</a> <a href="http://www.mabarrel.com/womens-adidas-springblade-ignite-black-shoesj">womens adidas springblade ignite black</a> <a href="http://www.almarsecurity.com/michael-kors-cynthia-medium-satchel-rose-gold-mkh">michael kors cynthia medium satchel rose gold</a>
  saleuggboot http://www.saleuggboot.com/

  این نظر توسط nike air max 270 in midnight marine noir blanc ah8050 400 در تاریخ چهارشنبه 1 اسفند 1397 08:35 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.cashfordick.com/converse-high-cut-black-leather-shoesk">converse high cut black leather</a> <a href="http://www.flpainfree.com/nike-free-run-2-premium-sort-skol">nike free run 2 premium sort</a> <a href="http://www.fayjoneshome.com/nike-kd-8-high-svart-gull-obuvk">nike kd 8 high svart gull</a> <a href="http://www.lukyhammers.com/maschio-nike-air-max-2016-blu-scarpei">maschio nike air max 2016 blu</a> <a href="http://www.kleinconcept.com/adidas-superstar-negro-for-hombres-zapatosh">adidas superstar negro for hombres</a> <a href="http://www.simmordasa.com/nike-lunarepic-flyknit-gr%C3%B8n-skok">nike lunarepic flyknit gr酶n</a>
  nike air max 270 in midnight marine noir blanc ah8050 400 http://www.elitgulsen.com/nike-air-max-270-in-midnight-marine-noir-blanc-ah8050-400-chaussuresh

  این نظر توسط godsentmusic در تاریخ دوشنبه 15 بهمن 1397 12:14 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.gregertopsoil.com/adidas-yeezy-boost-350-bambini-gituttio-bianca-obuvf">adidas yeezy boost 350 bambini gituttio bianca</a> <a href="http://www.leatherleif.com/adidas-protator-elastic-tongue-kit-obuvd">adidas protator elastic tongue kit</a> <a href="http://www.marcofabrin.com/nike-air-max-95-oxford-lyser%C3%B8d-key-kurpesg">nike air max 95 oxford lyser酶d key</a> <a href="http://www.napscase.com/adidas-copa-mundial-dark-bl%C3%A5-color-obuvb">adidas copa mundial dark bl氓 color</a> <a href="http://www.pcforecasting.com/nike-casual-chaussures-rouge-blanc-butya">nike casual chaussures rouge blanc</a> <a href="http://www.tridenttrump.com/liverpool-20-lallana-home-long-sleeves-soccer-club-jersey-nflu">liverpool 20 lallana home long sleeves soccer club jersey</a>
  godsentmusic http://www.godsentmusic.com/

  این نظر توسط asynea در تاریخ دوشنبه 15 بهمن 1397 12:13 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.gilbertgafah.com/nike-air-max-2015-hombres-gris-moccasins-schuheg">nike air max 2015 hombres gris moccasins</a> <a href="http://www.kiligold.com/nike-mercurial-vapor-superfly-ii-fg-blanco-azul-p%C3%BArpura-schuheb">nike mercurial vapor superfly ii fg blanco azul p煤rpura</a> <a href="http://www.maletaboricua.com/dam%C3%A4nner-nike-shox-deliver-orange-lila-chaussuresd">dam盲nner nike shox deliver orange lila</a> <a href="http://www.pcwolftech.com/hombres-asics-gel-hyper-33-naranja-gris-butyg">hombres asics gel hyper 33 naranja gris</a> <a href="http://www.sangcheviet.com/nike-huarache-sort-triple-scarpea">nike huarache sort triple</a> <a href="http://www.vihjelper.com/adidas-neo-scarpe-da-ginnastica-schuheb">adidas neo scarpe da ginnastica</a>
  asynea http://www.asynea.com/

  این نظر توسط surlion در تاریخ جمعه 28 دی 1397 05:31 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.prorilpumpna.com/ray-ban-sunglasses-aviator-tortoise-shell-rb4125-cats-quilt-sunglassesa">ray ban sunglasses aviator tortoise shell rb4125 cats quilt</a> <a href="http://www.grafiscar.com/nike-cap-white-snapback-black-hatc">nike cap white snapback black</a> <a href="http://www.virtualxbox.com/oakley-sunglasses-eyewear-accessories-for-kids-sunglassesg">oakley sunglasses eyewear accessories for kids</a> <a href="http://www.cumbrepyme.com/adidas-samba-trainers-blue-suede-skox">adidas samba trainers blue suede</a> <a href="http://www.tiresbg.com/nike-foamposite-stealth-cough-drop-skoc">nike foamposite stealth cough drop</a> <a href="http://www.moviezluv.com/adidas-copa-mundial-dark-blue-lyrics-skob">adidas copa mundial dark blue lyrics</a>
  surlion http://www.surlion.com/

  این نظر توسط theuntoldlost در تاریخ جمعه 28 دی 1397 05:31 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.atlantaaiport.com/bon-march%C3%A9-new-balance-574-hommes-vert-trainerse">bon march茅 new balance 574 hommes vert</a> <a href="http://www.donareseguros.com/adidas-predator-gold-skor">adidas predator gold</a> <a href="http://www.royalokavango.com/paul-george-hardwood-classic-jersey-nflr">paul george hardwood classic jersey</a> <a href="http://www.shufiparis.com/oakland-raiders-15-michael-crabtree-olive-2017-salute-to-service-limited-jersey-nflv">oakland raiders 15 michael crabtree olive 2017 salute to service limited jersey</a> <a href="http://www.thegroceri.com/red-white-and-blue-ralph-lauren-polo-shirt-polor">red white and blue ralph lauren polo shirt</a> <a href="http://www.roctaam.com/air-jordan-future-enfant-philippines-trainersce">air jordan future enfant philippines</a>
  theuntoldlost http://www.theuntoldlost.com/

  این نظر توسط royalhoneywax در تاریخ جمعه 28 دی 1397 05:31 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.atlantaaiport.com/bon-march%C3%A9-new-balance-574-hommes-vert-trainerse">bon march茅 new balance 574 hommes vert</a> <a href="http://www.donareseguros.com/adidas-predator-gold-skor">adidas predator gold</a> <a href="http://www.royalokavango.com/paul-george-hardwood-classic-jersey-nflr">paul george hardwood classic jersey</a> <a href="http://www.shufiparis.com/oakland-raiders-15-michael-crabtree-olive-2017-salute-to-service-limited-jersey-nflv">oakland raiders 15 michael crabtree olive 2017 salute to service limited jersey</a> <a href="http://www.thegroceri.com/red-white-and-blue-ralph-lauren-polo-shirt-polor">red white and blue ralph lauren polo shirt</a> <a href="http://www.roctaam.com/air-jordan-future-enfant-philippines-trainersce">air jordan future enfant philippines</a>
  royalhoneywax http://www.royalhoneywax.com/

  این نظر توسط pennywave در تاریخ پنجشنبه 27 دی 1397 04:09 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.lauraundleon.com/nike-super-bowl-lii-youth-limited-red-alternate-jersey-new-england-patriots-customized-nfl-vapor-untouchable-nflw">nike super bowl lii youth limited red alternate jersey new england patriots customized nfl vapor untouchable</a> <a href="http://www.michaelphenow.com/detroit-lions-jason-hanson-jersey-nflv">detroit lions jason hanson jersey</a> <a href="http://www.kguides.com/red-purple-mens-nike-lunarglide-7-shoes-skog">red purple mens nike lunarglide 7 shoes</a> <a href="http://www.nvusforex.com/jordan-12-air-max-penny-hardaway-skob">jordan 12 air max penny hardaway</a> <a href="http://www.dinerwaresb.com/pink-fox-racing-winter-hat-pattern-hate">pink fox racing winter hat pattern</a> <a href="http://www.slipoverfx.com/womens-nike-flyknit-roshe-run-royal-blue-runningf">womens nike flyknit roshe run royal blue</a>
  pennywave http://www.pennywave.com/

  این نظر توسط pmisaltriver در تاریخ پنجشنبه 27 دی 1397 04:09 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.eworklife.com/nike-huarache-mujeres-rojo-ink-schuheb">nike huarache mujeres rojo ink</a> <a href="http://www.fullcountkbo.com/nike-san-diego-chargers-customized-electric-blue-alternate-stitched-vapor-untouchable-limited-youth-nfl-jersey-nflu">nike san diego chargers customized electric blue alternate stitched vapor untouchable limited youth nfl jersey</a> <a href="http://www.shackofstones.com/selena-gomez-adidas-neo-2015-skou">selena gomez adidas neo 2015</a> <a href="http://www.tamworthbacon.com/billig-nike-air-berwuda-dam%C3%A4nner-schwarz-runninge">billig nike air berwuda dam盲nner schwarz</a> <a href="http://www.dvmengineers.com/winflo-4-zapatosu">winflo 4</a> <a href="http://www.questoffine.com/nike-hyperdunk-rosado-fire-2014-chaussuresa">nike hyperdunk rosado fire 2014</a>
  pmisaltriver http://www.pmisaltriver.com/

  این نظر توسط kd 8 ext mens nike در تاریخ یکشنبه 16 دی 1397 11:44 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.sunestatesgoa.com/clemson-stocking-hat-hatr">clemson stocking hat</a> <a href="http://www.svetsekonomi.com/nike-sb-dunk-camo-skot">nike sb dunk camo</a> <a href="http://www.pardisniaz.com/limited-womens-kaimi-fairbairn-olive-jersey-nfl-nike-houston-texans-7-2017-salute-to-service-nflt">limited womens kaimi fairbairn olive jersey nfl nike houston texans 7 2017 salute to service</a> <a href="http://www.bangnaplastic.com/cheap-dak-prescott-cowboys-jersey-nflu">cheap dak prescott cowboys jersey</a> <a href="http://www.emsisoftph.com/lebron-soldier-10-salg-uk-kurpesd">lebron soldier 10 salg uk</a> <a href="http://www.dkcrossfit.com/womens-adidas-nmd-runner-orange-spain-shoeso">womens adidas nmd runner orange spain</a>
  kd 8 ext mens nike http://www.michaeljtsai.com/kd-8-ext-mens-nike-runninga

  این نظر توسط hilverdatokyo در تاریخ شنبه 15 دی 1397 02:37 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.brutalistmap.com/moncler-vest-nordstrom-downtown-monclerd">moncler vest nordstrom downtown</a> <a href="http://www.paulawooley.com/oakley-holbrook-matte-black-sunglasses-sunglassesr">oakley holbrook matte black sunglasses</a> <a href="http://www.hagertools.com/mulberry-wallet-second-hand-june-mulberryf">mulberry wallet second hand june</a> <a href="http://www.signalsvideo.com/nike-huarache-stingray-black-sneakerc">nike huarache stingray black</a> <a href="http://www.blainefxb.com/parajumpers-michelle-fur-hood-coat-years-parajumpersf">parajumpers michelle fur hood coat years</a> <a href="http://www.linamauri.com/burberry-check-print-silk-scarf-scarfr">burberry check print silk scarf</a>
  hilverdatokyo http://www.hilverdatokyo.com/

  این نظر توسط chipchak در تاریخ شنبه 15 دی 1397 02:37 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.radiomasweb.com/black-and-white-hermes-scarf-hermesr">black and white hermes scarf</a> <a href="http://www.katasuto.com/prada-legacy-top-handles-rose-black-pradac">prada legacy top handles rose black</a> <a href="http://www.financeextent.com/christian-louboutin-pumps-europe-vacations-louboutinf">christian louboutin pumps europe vacations</a> <a href="http://www.ucllnl.com/mackage-bag-groceries-ideas-mackageb">mackage bag groceries ideas</a> <a href="http://www.potluckposter.com/tory-burch-leather-clutch-wallet-toryburchr">tory burch leather clutch wallet</a> <a href="http://www.drwestergaard.com/nike-free-flyknit-3.0-teal-guide-runningc">nike free flyknit 3.0 teal guide</a>
  chipchak http://www.chipchak.com/

  این نظر توسط albainmaz در تاریخ دوشنبه 10 دی 1397 12:12 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.khalataxi.com/nike-mercurial-superfly-blue-and-orange-sneakere">nike mercurial superfly blue and orange</a> <a href="http://www.miaclearbras.com/nike-air-max-thea-kvinders-guld-lilla-obuvc">nike air max thea kvinders guld lilla</a> <a href="http://www.divyangbazar.com/new-york-rangers-pullover-hoodie-green-grey-nflw">new york rangers pullover hoodie green grey</a> <a href="http://www.dixiepundit.com/mens-under-armour-midnight-green-philadelphia-eagles-combine-authentic-lockup-tech-long-sleeve-t-shirt-nflv">mens under armour midnight green philadelphia eagles combine authentic lockup tech long sleeve t shirt</a> <a href="http://www.ifshaildamage.com/nike-air-max-command-leather-homme-skog">nike air max command leather homme</a> <a href="http://www.nanterrelec.com/nike-mercurial-superfly-blue-lagoon-yoga-skob">nike mercurial superfly blue lagoon yoga</a>
  albainmaz http://www.albainmaz.com/

  این نظر توسط instanalo در تاریخ دوشنبه 10 دی 1397 12:11 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.mikespothole.com/adidas-stan-smith-dam%C3%A4nner-wei%C3%9F-skoa">adidas stan smith dam盲nner wei脽</a> <a href="http://www.theclaydoctor.com/nike-kobe-10-em-xdr-blue-black-sneakere">nike kobe 10 em xdr blue black</a> <a href="http://www.allthatspool.com/wmns-nike-free-tr-flyknit-5.0-oransje-gr%C3%A5-kurpesa">wmns nike free tr flyknit 5.0 oransje gr氓</a> <a href="http://www.ihavewed.com/red-black-mens-nike-flyknit-trainer-shoes-sneakerb">red black mens nike flyknit trainer shoes</a> <a href="http://www.cloudsmartin.com/kyrie-2-yellow-kitchen-shoesg">kyrie 2 yellow kitchen</a> <a href="http://www.myachingoa.com/ohio-state-snapback-hats-hats">ohio state snapback hats</a>
  instanalo http://www.instanalo.com/

  این نظر توسط resqglobal در تاریخ یکشنبه 9 دی 1397 12:15 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.moduticket.com/original-hermes-belt-price-in-india-beltr">original hermes belt price in india</a> <a href="http://www.doctormehalo.com/ray-ban-unisex-justin-51mm-sunglasses-mens-sunglassesd">ray ban unisex justin 51mm sunglasses mens</a> <a href="http://www.crsiteshop.com/nike-beanie-polyester-hatg">nike beanie polyester</a> <a href="http://www.enhancingarpu.com/ray-ban-rb3460-aviator-sunglasses-lenskart-sunglassese">ray ban rb3460 aviator sunglasses lenskart</a> <a href="http://www.myfunshirt.com/nike-mercurial-vapor-x-fg-red-purple-skox">nike mercurial vapor x fg red purple</a> <a href="http://www.denverbsm.com/air-jordan-11-velvet-heiress-blue-top-skoc">air jordan 11 velvet heiress blue top</a>
  resqglobal http://www.resqglobal.com/

  این نظر توسط frijlan در تاریخ یکشنبه 9 دی 1397 12:15 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.igraisumom.com/black-and-white-long-sleeve-polo-shirt-polor">black and white long sleeve polo shirt</a> <a href="http://www.masadablog.com/air-jordan-retro-1-kids-red-blue-trainersce">air jordan retro 1 kids red blue</a> <a href="http://www.podcastboyz.com/ray-ban-54mm-original-wayfarer-sunglassesr">ray ban 54mm original wayfarer</a> <a href="http://www.techsrunch.com/mackage-coat-xl-mackager">mackage coat xl</a> <a href="http://www.onlypolicy.com/adidas-climacool-ride-mens-trail-running-shoes-cheap-sneakere">adidas climacool ride mens trail running shoes cheap</a> <a href="http://www.giaphusolar.com/nike-mens-air-pegasus-92-sail-crimson-island-footc">nike mens air pegasus 92 sail crimson island</a>
  frijlan http://www.frijlan.com/

  این نظر توسط refoodle در تاریخ یکشنبه 9 دی 1397 12:15 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.rcacroaction.com/nike-air-max-90-premium-sneakers-skox">nike air max 90 premium sneakers</a> <a href="http://www.tooskastudio.com/air-jordan-14-wolf-grey-jordan-7-sportsd">air jordan 14 wolf grey jordan 7</a> <a href="http://www.jrabutler.com/who-sells-coach-shoes-coachr">who sells coach shoes</a> <a href="http://www.sheltertoken.com/53-elite-navorro-bowman-san-francisco-49ers-jersey-grey-shadow-nfle">53 elite navorro bowman san francisco 49ers jersey grey shadow</a> <a href="http://www.midatlantech.com/nike-air-dt-max-96-herren-rot-sportsb">nike air dt max 96 herren rot</a> <a href="http://www.yogabexhill.com/air-max-2016-womens-wmns-trainersf">air max 2016 womens wmns</a>
  refoodle http://www.refoodle.com/

  این نظر توسط rcacroaction در تاریخ یکشنبه 9 دی 1397 12:14 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.inselwasser.com/ray-ban-grey-polarized-sunglassesr">ray ban grey polarized</a> <a href="http://www.zrxocphotos.com/reebok-gl-6000-white-shoesv">reebok gl 6000 white</a> <a href="http://www.faithboxteens.com/womens-new-balance-410-athletic-shoe-skow">womens new balance 410 athletic shoe</a> <a href="http://www.pmtraincert.com/mackage-leather-jacket-ebay-mackager">mackage leather jacket ebay</a> <a href="http://www.ovnivape.com/adidas-neo-grey-womens-nike-skod">adidas neo grey womens nike</a> <a href="http://www.setrails.com/elite-stephen-curry-jersey-carolina-panthers-30-alternate-blue-nflc">elite stephen curry jersey carolina panthers 30 alternate blue</a>
  rcacroaction http://www.rcacroaction.com/

  این نظر توسط olgroupusainc در تاریخ جمعه 7 دی 1397 09:06 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.hobihobinomi.com/nike-limited-mens-pittsburgh-steelers-84-antonio-brown-80th-anniversary-throwback-nfl-jersey-89.99-nflv">nike limited mens pittsburgh steelers 84 antonio brown 80th anniversary throwback nfl jersey 89.99</a> <a href="http://www.sleepysdirect.com/nike-air-max-turquoise-pink-shoesg">nike air max turquoise pink</a> <a href="http://www.reganwhimpey.com/gold-blue-mens-nike-free-trainer-shoes-shoesb">gold blue mens nike free trainer shoes</a> <a href="http://www.bcashed.com/parajumpers-right-hand-parajumpersr">parajumpers right hand</a> <a href="http://www.thedarnedclub.com/what-stores-sell-coach-purses-coachr">what stores sell coach purses</a> <a href="http://www.shamankin.com/2014-15-real-madrid-2-varane-away-pink-soccer-long-sleeve-shirt-kit-nflv">2014 15 real madrid 2 varane away pink soccer long sleeve shirt kit</a>
  olgroupusainc http://www.olgroupusainc.com/

  این نظر توسط aesqpharm در تاریخ جمعه 7 دی 1397 09:06 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.slimtobody.com/black-womens-adidas-nitrocharge-football-shoes-skoe">black womens adidas nitrocharge football shoes</a> <a href="http://www.lapcomit.com/nike-dunk-galaxy-420-skoc">nike dunk galaxy 420</a> <a href="http://www.eaudurable.com/nike-dunk-high-charcoal-ash-green-shoesc">nike dunk high charcoal ash green</a> <a href="http://www.bambubaits.com/nike-shox-deliver-branco-e-preto-trainersb">nike shox deliver branco e preto</a> <a href="http://www.destinyrail.com/nike-free-run-3-purple-purple-orange-skob">nike free run 3 purple purple orange</a> <a href="http://www.brendonrush.com/nike-air-max-triple-white-wolf-grey-sneakerb">nike air max triple white wolf grey</a>
  aesqpharm http://www.aesqpharm.com/

  این نظر توسط brandoncsites در تاریخ جمعه 7 دی 1397 08:22 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.nohitteralert.com/roshe-run-nike-prezzo-skor">roshe run nike prezzo</a> <a href="http://www.dopeslimezz.com/baylor-bears-10-robert-griffin-iii-white-jersey-nfle">baylor bears 10 robert griffin iii white jersey</a> <a href="http://www.waughjiujitsu.com/limited-michael-vick-jersey-pittsburgh-steelers-2-home-black-nflg">limited michael vick jersey pittsburgh steelers 2 home black</a> <a href="http://www.floraanafcheh.com/nhl-jerseys-boston-bruins-33-zdeno-chara-yellow-winter-classic-vintage-2009-jerseys-nflb">nhl jerseys boston bruins 33 zdeno chara yellow winter classic vintage 2009 jerseys</a> <a href="http://www.talkofig.com/adidas-originals-eqt-boost-skox">adidas originals eqt boost</a> <a href="http://www.totesoftware.com/ray-ban-aviator-sunglasses-black-frame-mirror-lens-manual-sunglassesd">ray ban aviator sunglasses black frame mirror lens manual</a>
  brandoncsites http://www.brandoncsites.com/

  این نظر توسط myfaccia در تاریخ جمعه 7 دی 1397 04:47 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.rodriguesjose.com/prada-sunglasses-cinema-york-pradab">prada sunglasses cinema york</a> <a href="http://www.michaelclear.com/nike-air-pegasus-83-ltr-wolf-grey-skor">nike air pegasus 83 ltr wolf grey</a> <a href="http://www.meersaitig.com/navy-blue-christian-louboutin-pumps-louboutinr">navy blue christian louboutin pumps</a> <a href="http://www.nikert.com/adidas-climacool-cc1-skor">adidas climacool cc1</a> <a href="http://www.jessiebridges.com/cole-beasley-11-jersey-mikes-nflc">cole beasley 11 jersey mikes</a> <a href="http://www.blockmgt.com/ajinca-alexis-42-jersey-xl-nflf">ajinca alexis 42 jersey xl</a>
  [url=http://www.myfaccia.com/]myfaccia[/url]

  این نظر توسط allbidder در تاریخ جمعه 7 دی 1397 04:47 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.divaadiamante.com/jimmy-choo-white-wedges-louboutinr">jimmy choo white wedges</a> <a href="http://www.salessteelbar.com/adidas-zx-700-contemp-w-black-leopard-sneakere">adidas zx 700 contemp w black leopard</a> <a href="http://www.webbgiganten.com/nike-free-5.0-all-black-mens-kit-skoa">nike free 5.0 all black mens kit</a> <a href="http://www.deaffireside.com/louboutin-declic-pumps-prices-louboutina">louboutin declic pumps prices</a> <a href="http://www.cryptomtge.com/buy-pandora-leather-bracelet-pandorar">buy pandora leather bracelet</a> <a href="http://www.medfarmailac.com/ray-ban-aviator-sunglasses-ebay-au-sunglassesa">ray ban aviator sunglasses ebay au</a>
  [url=http://www.allbidder.com/]allbidder[/url]

  این نظر توسط brickolino در تاریخ جمعه 7 دی 1397 04:47 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.charterfs.com/burberry-scarf-ash-rose-update-scarfa">burberry scarf ash rose update</a> <a href="http://www.ampflightads.com/prada-wallets-im1302-black-pradad">prada wallets im1302 black</a> <a href="http://www.maximephilips.com/james-harden-shoes-adidas-white-skor">james harden shoes adidas white</a> <a href="http://www.kennyrager.com/mackage-jacket-repair-hours-mackagea">mackage jacket repair hours</a> <a href="http://www.rapamateur.com/chuteira-adidas-predator-skor">chuteira adidas predator</a> <a href="http://www.kosahudson.com/limited-marcus-mariota-jersey-tennessee-titans-8-impact-black-nflc">limited marcus mariota jersey tennessee titans 8 impact black</a>
  [url=http://www.brickolino.com/]brickolino[/url]

  این نظر توسط inspiresatis در تاریخ یکشنبه 25 آذر 1397 01:28 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.leodinhdesign.com/coach-signature-print-wallet-coacha">coach signature print wallet</a> <a href="http://www.preloxlady.com/nobis-coat-en-office-nobisa">nobis coat en office</a> <a href="http://www.gilbertgafah.com/charcoal-gray-polo-shirt-polor">charcoal gray polo shirt</a> <a href="http://www.visualjobads.com/jake-matthews-70-jersey-giant-nfla">jake matthews 70 jersey giant</a> <a href="http://www.nhealthtips.com/north-face-windstopper-womens-northfacer">north face windstopper womens</a> <a href="http://www.jishnuguha.com/beige-wool-fendi-scarf-scarfe">beige wool fendi scarf</a>
  inspiresatis http://www.inspiresatis.com/

   
  لبخندناراحتچشمک
  نیشخندبغلسوال
  قلبخجالتزبان
  ماچتعجبعصبانی
  عینکشیطانگریه
  خندهقهقههخداحافظ
  سبزقهرهورا
  دستگلتفکر
  نمایش نظرات 1 تا 30