تبلیغات

مجله اینترنتی آریا پی - امیدبخش ترین آیه قرآن کدام است؟ • نویسنده :
 • سه شنبه 11 اسفند 1394 ساعت: 01:20 ب.ظ
 •  خداوند متعال خود را در قرآن کریم با صفات زیادی به بندگان خویش معرفی فرموده است

  به هنگامى كه خداوند تبارك و تعالى در روز قیامت رحمتش را بگستراند، گستردگى رحمت به صورتى است كه ابلیس در رحمت رحیمیّه حضرت حق به طمع می افتد.

  خداوند متعال خود را در قرآن کریم با صفات زیادی به بندگان خویش معرفی فرموده است؛ صفاتی که هر کدام جلوه ای از جمال و جلال الهی را به نمایش میگذارد. صفت رحمت یکی از این صفات است که در بیش از 500 آیه از آن سخن به میان آمده است.


  ابتدا سزاوار است تعریفی اجمالی از معنای رحمت ارائه دهیم. رحمت، نوعی رقت و حالت قلبی است که احسان و نیکی به شخص مورد دلسوزی را در پی داشته باشد. البته در تعبیرات قرآنی گاهی به دلسوزی بدون احسان رحمت گفته میشود؛ همانگونه که برخی اوقات احسان بدون حالت قلبی را نیز رحمت مینامند.


  در قرآن کریم هر جا که رحمت خداوند متعال به بندگانش مطرح میشود، منظور احسان و تفضل و نیکی بدون حالت تأثر قلبی است؛ چرا که ذات مقدس او منزه از تأثرات قلبی و رقت دل و ... است. (مفردات راغب اصفهانی، ذیل واژه رحم)


  اینک در کنار مائده آسمانی قرآن مینشینیم و با استفاده از آیات نورانی، با این صفت الهی بیشتر آشنا میشویم:


  1- تعداد تکرار
  واژه "الرحمن" در سراسر قرآن کریم 157 مرتبه، و واژگان الرحیم و رحیم و رحیما جمعاً 166 مرتبه تکرار شده اند. در مواردی که در قرآن کریم این کلمات آمده، به عنوان صفت الهی است، مگر در یک مورد در آیه 128 سوره توبه که کلمه رحیم در وصف پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) آمده است.


  در 4 مورد از خداوند طلب رحمت شده که سه مورد آن از طرف پیامبران و دیگری از سوی بندگان خالص الهی است. که عبارتند از: بقره/286، اعراف/151 و 155، مؤمنون/109.


  در 4 جا هم خداوند متصف به «ارحم الراحمین»؛ اعراف/151، یوسف/64، یوسف/92 و انبیاء/83 و در یک مورد «خیر الراحمین» گردیده مؤمنون/118.


  2 - رحمت الهی در برخی آیات
  پروردگار شما بخشنده و دارای رحمت است «وَرَبُّکَ الْغَفُورُ ذُو الرَّحْمَةِ» کهف/58.


  خداوند رحمت را بر خویش واجب فرموده است «کَتَبَ رَبُّکُمْ عَلَی نَفْسِهِ الرَّحْمَةَ» انعام/12 و 52.
  رحمت الهی واسع است و شامل هر چیزی میشود «وَرَحمَتِی وَسِعَت کُلَّ شَیء» اعراف/156.
  رحمت خدا به نیکوکاران نزدیک است «إِنَّ رَحْمَتَ اللَّهِ قَرِیبٌ مِنَ الْمُحْسِنِینَ» اعراف/56.


  ای کسانی که به خود ظلم کرده اید! هرگز از رحمت خدا ناامید نشوید «قُلْ یا عِبَادِی الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلَی أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ» زمر/53.


  از رحمت مایوس نمیشوند، مگر گمراهان «وَمَنْ یقْنَطُ مِنْ رَحْمَةِ رَبِّهِ إِلَّا الضَّالُّونَ» حجر/56.


  حقیقتاً هیچ کسی نمیتواند مانع نزول رحمت الهی بر انسان شود و اگر خداوند رحمتی را از شخصی دریغ دارد، هیچ کس نمیتواند آن رحمت را بر وی فرود آورد «مَایفْتَحِاللَّهُ لِلنَّاسِ مِنْ رَحْمَةٍ فَلا مُمْسِکَ لَهَا وَمَایمْسِکْ فَلا مُرْسِلَ لَهُ مِنْ بَعْدِهِ» فاطر/2.


  3- رحمت در میان مؤمنان
  از خصوصیات اصحاب الیمین، سفارش به رحمت به یکدیگر است ... وَتَوَاصَوْا بِالْمَرْحَمَةِ أُولَئِکَ أَصْحَابُ الْمَیمَنَةِ« بلد/17 18.


  مؤمنان با دشمنان سخت و محکم، ولی با یکدیگر با رحمت برخورد میکنند «وَالَّذِینَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَیالْکُفَّارِ رُحَمَاءُ بَینَهُمْ» فتح/29.


  از سر مهربانی، بال فروتنی بر آنان (پدر و مادر) بگستر «وَاخْفِضْ لَهُمَا جَنَاحَ الذُّلِّ مِنَ الرَّحْمَةِ» اسراء/24.


  دعا برای مورد رحمت قرار گرفتن پدر و مادر از وظایف فرزندان است؛ چرا که در کودکی او را تربیت کرده اند «... وَقُلْ رَبِّ ارْحَمْهُمَا کَمَا رَبَّیانِی صَغِیراً» اسراء/24. 

  اى بندگان من که بر خود اسراف و ستم کرده اید! از رحمت خداوند نومید نشوید

   
  فراگیرترین آیه قرآن از جهت رحمت الهی به بندگان کدام است؟
  بر اساس برخی از روایات؛ فراگیرترین و گسترده ترین آیه از جهت امید و رحمت قرآن، این آیه مبارکه است: «...یا عِبادِیَ الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلى أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللهِ إِنَّ اللهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِیعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ»؛ (زمر، 53) بگو: اى بندگان من که بر خود اسراف و ستم کرده اید! از رحمت خداوند نومید نشوید که خدا همه گناهان را می آمرزد؛ زیرا او بسیار آمرزنده و مهربان است.


  دقت در تعبیرات فوق نشان می دهد که این آیه از امیدبخش ترین آیات قرآن مجید نسبت به همه گنهکاران است، شمول و گستردگى آن به حدى است که در روایات از آن تعبیر به «أوسَعُ الآیات » شده است:


  این آیه از امیدبخش ترین آیات قرآن مجید نسبت به همه گنهکاران است، شمول و گستردگى آن به حدى است که در روایات از آن تعبیر به «أوسَعُ الآیات » شده است.

  1- پیامبر خدا (صلی الله علیه و اله) فرمود: «دوست ندارم که دنیا و آنچه در آن است، به ازاىِ این آیه از آنِ من باشد: یا عِبادِیَ الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلى أَنْفُسِهِمْ...». مردى گفت: اى پیامبر خدا! پس کسى که شرک ورزیده است [آیا این آیه، شامل حال او هم می شود]؟ پیامبر (صلی الله علیه و آله) سکوت کرد و سپس سه بار فرمود: بجز کسى که شرک ورزیده است». (أبوبکر بیهقی، أحمد بن حسین، شعب الایمان، ج 9، ص 340 ٓ 341)


  2- امام على (علیه السلام) فرمود: «در قرآن، آیه اى فراگیرتر از "یا عِبادِیَ الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلى أَنْفُسِهِمْ..." وجود ندارد». (طبرسی، فضل بن حسن، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج 8، ص 784)


  3- گفته شد: این آیه، درباره وحشى، قاتل حمزه، نازل شد، آنگاه که خواست اسلام آورد؛ امّا ترسید که توبه اش پذیرفته نشود و چون این آیه نازل شد، اسلام آورد. به پیامبر (صلی الله علیه و آله) گفته شد: اى پیامبر خدا! این آیه اختصاص به او دارد یا شامل حالِ همه مسلمانان می شود؟ پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرمود: «شامل همه مسلمانان می شود». (طبرسی، فضل بن حسن، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج 8، ص 785)


  دلیل وسعت و فراگیر بودن این آیه شریفه نیز روشن است؛ زیرا:
  1- تعبیر به «یا عبادى» (اى بندگان من!) آغازگر لطفى است از ناحیه پروردگار.


  2- تعبیر به «اسراف» به جاى «ظلم و گناه و جنایت» نیز لطف دیگرى است.


  3- تعبیر به «عَلى أَنْفُسِهِمْ» که نشان می دهد گناهان آدمى همه به خود او باز می گردد، نشانه دیگرى از محبت پروردگار است، همان گونه که یک پدر دلسوز به فرزند خویش می گوید «این همه بر خود ستم مکن!»


  4- تعبیر به «لا تقنطوا» (مأیوس نشوید) با توجه به این که «قنوط» در اصل به معناى مأیوس شدن از خیر است (راغب اصفهانی، حسین بن محمد، مفردات الفاظ القرآن ، ص 685) به تنهایى دلیل بر این است که گنهکاران نباید از «لطف الهى» ناامید گردند.


  5- تعبیر «مِنْ رَحْمَةِ اللهِ» بعد از جمله «لا تقنطوا» تأکید بیشترى بر این خیر و محبت می باشد.


  6- هنگامى که به جمله «إِنَّ اللهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ» می رسیم که با حرف تأکید آغاز شده و کلمه «الذنوب» (جمع با الف و لام) همه گناهان را بدون استثنا در بر می گیرد سخن اوج می گیرد و دریاى رحمت مواج می شود.


  7- هنگامى که «جمیعا» به عنوان تأکید دیگرى بر آن افزوده می شود، امیدوارى به آخرین مرحله می رسد.


  8 و 9- توصیف خداوند به «غفور» و «رحیم» که دو وصف از اوصاف امید بخش پروردگار است، در پایان آیه جایى براى کمترین یأس و نومیدى باقى نمی گذارد. (تفسیر نمونه، ج 19، ص 499 ٓ 500)


  به همین دلیل آیه فوق؛ گسترده ترین و فراگیرترین آیات قرآن است که شمول آن هر گونه گناه را در بر می گیرد، و نیز به همین دلیل از امیدبخش ترین آیات قرآن مجید محسوب می شود. و جلوه گری عمل به این آیه شریفه در توبه واقعی انسان است.


  حدیثی زیبا برای حسن ختام: طمع ابلیس به رحمت خدا
  امام صادق علیه السلام در این باره فرمود: إذا كانَ یَوْمُ الْقِیامَةِ نَشَرَ اللّهُ تَبارَك وَتَعالى رَحْمَتَهُ حَتّى یَطْمَعَ إبْلیسُ فى رَحْمَتِهِ. (بحار الأنوار: 7/ 287، باب 14، حدیث 1؛ الأمالى، شیخ صدوق: 205، حدیث 2)


  به هنگامى كه خداوند تبارك و تعالى در روز قیامت رحمتش را بگستراند، گستردگى رحمت به صورتى است كه ابلیس در رحمت رحیمیّه حضرت او به طمع افتد.

  منابع:
   اسلام کوئیست
   حوزه
  تبیان

  دسته بندی : مذهبی،
  نظرات پست
  این نظر توسط mackage divya jacket در تاریخ سه شنبه 24 اردیبهشت 1398 06:56 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.trafassi.com/denali-fleece-north-face-mens-northfacer">denali fleece north face mens</a> <a href="http://www.youtubetune.com/where-do-you-get-a-pandora-bracelet-pandorar">where do you get a pandora bracelet</a> <a href="http://www.iseejanemary.com/pandora-april-birthstone-dangle-charms-pandorar">pandora april birthstone dangle charms</a> <a href="http://www.polurnetsucks.com/nike-air-max-90-premium-silver-yellow-runningc">nike air max 90 premium silver yellow</a> <a href="http://www.esmokecanada.com/nike-air-max-2011-mens-yellow-white-runninge">nike air max 2011 mens yellow white</a> <a href="http://www.caberrals.com/michael-kors-continental-wallet-pink-mkr">michael kors continental wallet pink</a>
  mackage divya jacket http://www.bandbfalmouth.com/mackage-divya-jacket-mackager

  این نظر توسط mackage bag review در تاریخ سه شنبه 24 اردیبهشت 1398 06:56 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.immoetvous.com/parajumpers-long-bear-coat-sale-parajumpersr">parajumpers long bear coat sale</a> <a href="http://www.dineet.com/coach-purse-catalog-coachr">coach purse catalog</a> <a href="http://www.getmovedin.com/2014-15-real-madrid-2-varane-away-pink-soccer-long-sleeve-shirt-kit-nflv">2014 15 real madrid 2 varane away pink soccer long sleeve shirt kit</a> <a href="http://www.milligande.com/the-shelby-nobis-nobisr">the shelby nobis</a> <a href="http://www.brentography.com/air-max-90-infrared-9.5-skod">air max 90 infrared 9.5</a> <a href="http://www.acebelfast.com/hermes-pochette-scarf-scarfr">hermes pochette scarf</a>
  mackage bag review http://www.polyphonyma.com/mackage-bag-review-mackager

  این نظر توسط air jordan melo mint green black در تاریخ سه شنبه 24 اردیبهشت 1398 06:55 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.btntextil.com/ugg-i-do-boots-uggsr">ugg i do boots</a> <a href="http://www.ratedpractice.com/discount-oakley-oil-rig-sunglasses-sunglassesr">discount oakley oil rig sunglasses</a> <a href="http://www.joemaniophoto.com/mackage-steffy-coat-mackager">mackage steffy coat</a> <a href="http://www.rakebackhero.com/kd-8-crimson-8shoes-sportsb">kd 8 crimson 8shoes</a> <a href="http://www.exetervanhire.com/air-max-90-all-black-for-sale-footc">air max 90 all black for sale</a> <a href="http://www.webdevbook.com/adidas-forum-mid-grey-rgb-sneakerc">adidas forum mid grey rgb</a>
  air jordan melo mint green black http://www.belronctx.com/air-jordan-melo-mint-green-black-shoesb

  این نظر توسط adidas pr酶dator tilbud در تاریخ سه شنبه 24 اردیبهشت 1398 04:19 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.douhenhar.com/adidas-superstar-noir-gris-chaussuresh">adidas superstar noir gris</a> <a href="http://www.bigdstattoos.com/nike-roshe-blu-and-nero-scarpeh">nike roshe blu and nero</a> <a href="http://www.popuptucasa.com/lsu-tigers-7-tyrann-mathieu-white-fighting-jersey-nfli">lsu tigers 7 tyrann mathieu white fighting jersey</a> <a href="http://www.mapspokemon.com/nike-dunk-sky-hi-dark-gris-zapatosh">nike dunk sky hi dark gris</a> <a href="http://www.aevibox.com/nike-air-max-1-premium-blanco-zapatosk">nike air max 1 premium blanco</a> <a href="http://www.dikkertjedap.com/north-face-hyvent-mens-3in1-jacket-northfaceh">north face hyvent mens 3in1 jacket</a>
  [url=http://www.drlforbes.com/adidas-pr%C3%B8dator-tilbud-skol]adidas pr酶dator tilbud[/url]

  این نظر توسط kvinner nike kyrie 2 svart month در تاریخ سه شنبه 24 اردیبهشت 1398 04:19 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.bgnesphoto.com/nike-air-huarache-argento-grigio-scarpeh">nike air huarache argento grigio</a> <a href="http://www.javanbox.com/womens-nike-free-run-2-blue-shoesk">womens nike free run 2 blue</a> <a href="http://www.koonoovpn.com/ray-ban-justin-4165-rubber-black-gray-gradient-sunglassesh">ray ban justin 4165 rubber black gray gradient</a> <a href="http://www.thevaporista.com/hommes-nike-air-presto-flyknit-blanc-noir-chaussuresl">hommes nike air presto flyknit blanc noir</a> <a href="http://www.encweddings.com/air-jordan-eclipse-vert-gris-chaussuresl">air jordan eclipse vert gris</a> <a href="http://www.esperteyu.com/nike-air-max-schwarz-and-wei%C3%9F-kinder-schuhej">nike air max schwarz and wei脽 kinder</a>
  [url=http://www.djibzphoto.com/kvinner-nike-kyrie-2-svart-month-obuvk]kvinner nike kyrie 2 svart month[/url]

  این نظر توسط air jordan retro 31 azul blanco rojo در تاریخ سه شنبه 24 اردیبهشت 1398 04:18 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.alariscorp.com/mujeres-p%C3%BArpura-converse-todas-star-zapatosk">mujeres p煤rpura converse todas star</a> <a href="http://www.camerasdallas.com/air-jordan-retro-6-navy-blue-shoesj">air jordan retro 6 navy blue</a> <a href="http://www.limousinhotel.com/miami-dolphins-new-era-nfl-ogold-9fifty-snapback-cap-hath">miami dolphins new era nfl ogold 9fifty snapback cap</a> <a href="http://www.pdenupcial.com/nike-kyrie-2-azul-negro-zapatosl">nike kyrie 2 azul negro</a> <a href="http://www.lamaisondemma.com/nike-air-max-1-men-black-white-shoesk">nike air max 1 men black white</a> <a href="http://www.cwpfloorcare.com/menn-nike-dunk-high-angry-birds-svart-obuvi">menn nike dunk high angry birds svart</a>
  [url=http://www.hawleycooke.com/air-jordan-retro-31-azul-blanco-rojo-zapatosl]air jordan retro 31 azul blanco rojo[/url]

  این نظر توسط nike air max 90 premium bianca oro در تاریخ سه شنبه 24 اردیبهشت 1398 04:17 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.ajpaircon.com/nike-lab-air-max-270-brow-noir-blanc-chaussuresl">nike lab air max 270 brow noir blanc</a> <a href="http://www.eraoyun.com/adidas-superstar-gradient-vert-or-chaussuresl">adidas superstar gradient vert or</a> <a href="http://www.kembaradunia.com/frau-asics-gel-noosa-tri-8-rosa-lime-confetti-schuhej">frau asics gel noosa tri 8 rosa lime confetti</a> <a href="http://www.pybursa.com/adidas-tubular-radial-rot-schuhei">adidas tubular radial rot</a> <a href="http://www.astonsunoco.com/nike-air-max-thea-w-svart-obuvj">nike air max thea w svart</a> <a href="http://www.mcguber.com/nike-kobe-8-philippines-pack-cool-grigio-arancia-scarpel">nike kobe 8 philippines pack cool grigio arancia</a>
  [url=http://www.newliveportal.com/nike-air-max-90-premium-bianca-oro-scarpej]nike air max 90 premium bianca oro[/url]

  این نظر توسط minruteguide در تاریخ سه شنبه 17 اردیبهشت 1398 10:35 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.shipmancomm.com/air-jordan-retro-13-kids-gold-white-shoesb">air jordan retro 13 kids gold white</a> <a href="http://www.rahwindsor.com/parajumpers-selma-jacket-parajumpersr">parajumpers selma jacket</a> <a href="http://www.weisseditions.com/coach-borough-oxblood-coachr">coach borough oxblood</a> <a href="http://www.healtobfree.com/2014-15-real-madrid-2-varane-away-pink-soccer-long-sleeve-shirt-kit-nflv">2014 15 real madrid 2 varane away pink soccer long sleeve shirt kit</a> <a href="http://www.klarinetino.com/nobis-cartel-jacket-review-nobisr">nobis cartel jacket review</a> <a href="http://www.cantleylaw.com/air-jordan-10-bleached-turquoise-female-skod">air jordan 10 bleached turquoise female</a>
  minruteguide http://www.minruteguide.com/

  این نظر توسط audioalpaca در تاریخ سه شنبه 17 اردیبهشت 1398 10:35 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.sfhires.com/pandora-disney-charms-america-pandorar">pandora disney charms america</a> <a href="http://www.myenergytruth.com/nike-hyperdunk-2016-low-womens-black-purple-runningc">nike hyperdunk 2016 low womens black purple</a> <a href="http://www.klarinettino.com/adidas-ultra-boost-white-brown-runningf">adidas ultra boost white brown</a> <a href="http://www.printonlypros.com/michael-kors-diaper-bag-dillards-mkr">michael kors diaper bag dillards</a> <a href="http://www.ralfwentz.com/jordan-7-grey-and-black-sportse">jordan 7 grey and black</a> <a href="http://www.hotelsuixlara.com/nike-limited-mens-pittsburgh-steelers-84-antonio-brown-80th-anniversary-throwback-nfl-jersey-89.99-nflv">nike limited mens pittsburgh steelers 84 antonio brown 80th anniversary throwback nfl jersey 89.99</a>
  audioalpaca http://www.audioalpaca.com/

  این نظر توسط brendonrush در تاریخ سه شنبه 17 اردیبهشت 1398 10:35 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.freonsystem.com/jordan-future-purple-old-runningb">jordan future purple old</a> <a href="http://www.rumelisut.com/ugg-boots-classic-mini-sale-uggsr">ugg boots classic mini sale</a> <a href="http://www.mgnmilitaria.com/ray-ban-aviator-colored-lenses-sunglassesr">ray ban aviator colored lenses</a> <a href="http://www.hindikebol.com/mackage-kay-coat-sale-mackager">mackage kay coat sale</a> <a href="http://www.bukafalar.com/nike-air-jordan-1-retro-black-gold-sportsb">nike air jordan 1 retro black gold</a> <a href="http://www.nishajagmohan.com/flyknit-air-max-white-footc">flyknit air max white</a>
  brendonrush http://www.brendonrush.com/

  این نظر توسط pikapnsk در تاریخ سه شنبه 17 اردیبهشت 1398 10:35 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.turkayambalaj.com/michael-kors-black-leather-clutch-bag-mkr">michael kors black leather clutch bag</a> <a href="http://www.enescomert.com/how-much-are-nike-air-force-1-sportse">how much are nike air force 1</a> <a href="http://www.turkmendili.com/nike-limited-mens-pittsburgh-steelers-84-antonio-brown-80th-anniversary-throwback-nfl-jersey-89.99-nflv">nike limited mens pittsburgh steelers 84 antonio brown 80th anniversary throwback nfl jersey 89.99</a> <a href="http://www.nauticabg.com/jordan-10-white-royal-shoesf">jordan 10 white royal</a> <a href="http://www.elisajean.com/nike-hypervenom-phinish-fg-45-shoesb">nike hypervenom phinish fg 45</a> <a href="http://www.aesqpharm.com/parajumper-v%C3%A4st-parajumpersr">parajumper v盲st</a>
  pikapnsk http://www.pikapnsk.com/

  این نظر توسط elisajean در تاریخ سه شنبه 17 اردیبهشت 1398 10:35 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.chaiwanmei.com/ray-ban-round-metal-gray-gradient-sunglassesr">ray ban round metal gray gradient</a> <a href="http://www.normazlin.com/mackage-selene-jacket-mackager">mackage selene jacket</a> <a href="http://www.pikapnsk.com/red-yellow-womens-adidas-zx-900-shoes-sportsb">red yellow womens adidas zx 900 shoes</a> <a href="http://www.chateaudefous.com/mens-nike-free-5.0-v2-all-red-footc">mens nike free 5.0 v2 all red</a> <a href="http://www.kristyhuston.com/air-jordan-1-retro-gold-medal-flour-sneakerc">air jordan 1 retro gold medal flour</a> <a href="http://www.gstavrakakis.com/mackage-jacket-sizing-mackager">mackage jacket sizing</a>
  elisajean http://www.elisajean.com/

  این نظر توسط amyhessatx در تاریخ سه شنبه 17 اردیبهشت 1398 10:34 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.immoetvous.com/air-max-2015-flyknit-lady-2015-trainersa">air max 2015 flyknit lady 2015</a> <a href="http://www.dineet.com/yeezy-350-boost-olive-umbrella-skoe">yeezy 350 boost olive umbrella</a> <a href="http://www.getmovedin.com/cheap-new-balance-420-mens-blue-skoc">cheap new balance 420 mens blue</a> <a href="http://www.milligande.com/black-gold-mens-air-jordan-1-shoes-shoesc">black gold mens air jordan 1 shoes</a> <a href="http://www.brentography.com/lebron-12-release-date-nsrl-trainersb">lebron 12 release date nsrl</a> <a href="http://www.acebelfast.com/air-jordan-4-og-cement-2015-skob">air jordan 4 og cement 2015</a>
  amyhessatx http://www.amyhessatx.com/

  این نظر توسط boltsfans در تاریخ سه شنبه 17 اردیبهشت 1398 06:23 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.egyptmaritime.com/womens-nike-roshe-run-floral-orange-yellow-shoesh">womens nike roshe run floral orange yellow</a> <a href="http://www.erstube.com/mujeres-nike-air-max-tailwind-7-oro-rosado-zapatosp">mujeres nike air max tailwind 7 oro rosado</a> <a href="http://www.thecardplayer.com/air-jordan-retro-11-negro-rojo-zapatosk">air jordan retro 11 negro rojo</a> <a href="http://www.theweedaddict.com/boys-north-face-fleece-hoodie-northfaceh">boys north face fleece hoodie</a> <a href="http://www.thecampingman.com/adidas-neo-canvas-orangen-blau-schuhej">adidas neo canvas orangen blau</a> <a href="http://www.otuzbircek.com/kvinders-nike-shox-turbo-21-sort-gr%C3%B8n-skoh">kvinders nike shox turbo 21 sort gr酶n</a>
  boltsfans http://www.boltsfans.com/

  این نظر توسط fsscas در تاریخ سه شنبه 17 اردیبهشت 1398 06:23 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.cardiachits.com/nike-zoom-structure-19-kvinners-bl%C3%A5-gull-obuvl">nike zoom structure 19 kvinners bl氓 gull</a> <a href="http://www.zestchannel.com/nike-flyknit-agility-purple-shoesh">nike flyknit agility purple</a> <a href="http://www.eczacinim.com/nike-kobe-10-nero-persian-violet-volt-nero-scarpei">nike kobe 10 nero persian violet volt nero</a> <a href="http://www.chilangorails.com/dam%C3%A4nner-nike-roshe-run-triangle-rosa-lila-schuhej">dam盲nner nike roshe run triangle rosa lila</a> <a href="http://www.mariusen.com/diamond-skate-hat-hath">diamond skate hat</a> <a href="http://www.brittonoilco.com/hommes-nike-flyknit-lunar-3-gris-blanc-chaussuresh">hommes nike flyknit lunar 3 gris blanc</a>
  fsscas http://www.fsscas.com/

  این نظر توسط escortsue در تاریخ سه شنبه 17 اردیبهشت 1398 06:23 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.mumbaikichut.com/adidas-damian-lillard-rosso-gituttio-scarpel">adidas damian lillard rosso gituttio</a> <a href="http://www.ikmsdkravmaga.com/adidas-neo-ventilation-pink-sky-blue-shoesj">adidas neo ventilation pink sky blue</a> <a href="http://www.themusinglens.com/kvinders-air-jordan-retro-13-gul-hvid-skoi">kvinders air jordan retro 13 gul hvid</a> <a href="http://www.startagencia.com/nike-zoom-ascention-blu-verde-scarpeq">nike zoom ascention blu verde</a> <a href="http://www.drjennieward.com/womens-nike-kd-8-gold-red-shoesj">womens nike kd 8 gold red</a> <a href="http://www.genievres.com/mk-tote-bag-price-mkh">mk tote bag price</a>
  escortsue http://www.escortsue.com/

  این نظر توسط erstube در تاریخ سه شنبه 17 اردیبهشت 1398 06:23 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.unefinemouche.com/nike-kobe-9-mid-all-green-shoesj">nike kobe 9 mid all green</a> <a href="http://www.ayuinc.com/michael-kors-black-travel-bag-mkh">michael kors black travel bag</a> <a href="http://www.unirlisboa.com/adidas-neo-high-oransje-lilla-obuvi">adidas neo high oransje lilla</a> <a href="http://www.escortfeeds.com/adidas-neo-lazy-verde-viola-scarpej">adidas neo lazy verde viola</a> <a href="http://www.rdjanitorial.com/womens-nike-flyknit-racer-purple-gold-shoesh">womens nike flyknit racer purple gold</a> <a href="http://www.bookoobeats.com/nike-zoom-vomero-mujeres-azul-blanco-zapatosp">nike zoom vomero mujeres azul blanco</a>
  erstube http://www.erstube.com/

  این نظر توسط mamapjblog در تاریخ سه شنبه 17 اردیبهشت 1398 06:22 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.mandydugan.com/herre-nike-sb-stefan-janoski-max-bl%C3%A5-guld-skoi">herre nike sb stefan janoski max bl氓 guld</a> <a href="http://www.dxnkofe.com/air-jordan-retro-29-arancia-argento-scarpeq">air jordan retro 29 arancia argento</a> <a href="http://www.yurasmirnov.com/mens-nike-roshe-run-high-pink-black-shoesj">mens nike roshe run high pink black</a> <a href="http://www.blovese.com/mk-logo-backpack-mkh">mk logo backpack</a> <a href="http://www.ztsurfboards.com/nike-air-presto-essential-pine-gr%C3%B8nn-obuvi">nike air presto essential pine gr酶nn</a> <a href="http://www.visheshcap.com/nike-hyperrev-rosso-gituttio-scarpej">nike hyperrev rosso gituttio</a>
  mamapjblog http://www.mamapjblog.com/

  این نظر توسط mailstraight در تاریخ دوشنبه 16 اردیبهشت 1398 12:26 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.fintecsales.com/burberry-scarf-price-south-africa-scarfr">burberry scarf price south africa</a> <a href="http://www.metinmilli.com/ua-micro-g-torch-review-sneakerb">ua micro g torch review</a> <a href="http://www.cosonventa.com/nike-lebron-14-womens-blue-silver-shoesd">nike lebron 14 womens blue silver</a> <a href="http://www.lebosmartlipo.com/ray-ban-new-wayfarer-tortoise-brown-polarized-sunglassesr">ray ban new wayfarer tortoise brown polarized</a> <a href="http://www.talentbschool.com/ralph-lauren-blue-linen-shirt-price-polof">ralph lauren blue linen shirt price</a> <a href="http://www.demuslimah.com/discount-ray-ban-clubmaster-sunglasses-sunglassesr">discount ray ban clubmaster sunglasses</a>
  mailstraight http://www.mailstraight.com/

  این نظر توسط bydecode در تاریخ دوشنبه 16 اردیبهشت 1398 12:26 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.emanmoon.com/mackage-petite-coats-xl-mackagef">mackage petite coats xl</a> <a href="http://www.mysiatravel.com/tory-burch-robinson-mini-wallet-review-toryburchr">tory burch robinson mini wallet review</a> <a href="http://www.pandoraboxhn.com/adidas-zx-flux-hot-pink-yeti-runninge">adidas zx flux hot pink yeti</a> <a href="http://www.yourctt.com/mackage-leather-fur-jacket-mackager">mackage leather fur jacket</a> <a href="http://www.coccodesigns.com/michael-kors-harper-medium-bag-jacket-mkf">michael kors harper medium bag jacket</a> <a href="http://www.lucasdow.com/yellow-moncler-puffer-jacket-monclerd">yellow moncler puffer jacket</a>
  bydecode http://www.bydecode.com/

  این نظر توسط servicioswom در تاریخ دوشنبه 16 اردیبهشت 1398 12:26 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.betascgx.com/coach-purse-dust-bags-australia-coache">coach purse dust bags australia</a> <a href="http://www.hobbyfreaks.com/lebron-13-cool-custom-american-shoese">lebron 13 cool custom american</a> <a href="http://www.ruoiled.com/adidas-tubular-high-top-red-skos">adidas tubular high top red</a> <a href="http://www.zanascuisine.com/fendi-leather-belt-beltr">fendi leather belt</a> <a href="http://www.puyichinese.com/mackage-tote-bag-wholesale-mackagee">mackage tote bag wholesale</a> <a href="http://www.philipelara.com/adidas-tubular-shadow-knit-grey-skow">adidas tubular shadow knit grey</a>
  servicioswom http://www.servicioswom.com/

  این نظر توسط vindianescort در تاریخ دوشنبه 16 اردیبهشت 1398 12:26 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.vaccinebuynet.com/mulberry-alexa-travel-day-bag-near-me-mulberrya">mulberry alexa travel day bag near me</a> <a href="http://www.sabiscareer.com/womens-asics-gel-kayano-21-grey-sneakerc">womens asics gel kayano 21 grey</a> <a href="http://www.chipcolley.com/vintage-hermes-h-belt-hermesr">vintage hermes h belt</a> <a href="http://www.kellyalberto.com/nike-air-force-1-puerto-rico-sko-shoesv">nike air force 1 puerto rico sko</a> <a href="http://www.lubimochka.com/coach-nomad-hobo-bag-oxblood-collection-coacha">coach nomad hobo bag oxblood collection</a> <a href="http://www.foradocasulo.com/kobe-11-box-nike-bag-shoesc">kobe 11 box nike bag</a>
  vindianescort http://www.vindianescort.com/

  این نظر توسط sotainvalidi در تاریخ یکشنبه 8 اردیبهشت 1398 09:49 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.glovesups.com/nfl-spencer-ware-black-32-kansas-city-chiefs-nike-name-number-logo-t-shirt-nflr">nfl spencer ware black 32 kansas city chiefs nike name number logo t shirt</a> <a href="http://www.gollevo.com/schwarz-nike-free-run-kurpesf">schwarz nike free run</a> <a href="http://www.ileriayakkabi.com/roshe-run-tout-blanc-queen-schuhef">roshe run tout blanc queen</a> <a href="http://www.isnowbot.com/adidas-porsche-design-v-marr%C3%B3n-p%C3%BArpura-obuvg">adidas porsche design v marr贸n p煤rpura</a> <a href="http://www.alannacaldas.com/air-max-95-grigio-volt-chaussuresa">air max 95 grigio volt</a> <a href="http://www.firstbizswmo.com/lebron-13-elite-r%C3%B8d-butya">lebron 13 elite r酶d</a>
  sotainvalidi http://www.sotainvalidi.com/

  این نظر توسط selfdriverbus در تاریخ یکشنبه 8 اردیبهشت 1398 09:48 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.solidgoldpay.com/adidas-ultra-boost-crystal-hvid-gray-scarpec">adidas ultra boost crystal hvid gray</a> <a href="http://www.willholtmusic.com/limited-nike-black-mens-jerome-bettis-jersey-nfl-36-pittsburgh-steelers-rush-impact-nflw">limited nike black mens jerome bettis jersey nfl 36 pittsburgh steelers rush impact</a> <a href="http://www.allefuerbeate.com/mens-nike-pittsburgh-steelers-85-xavier-grimble-white-vapor-untouchable-limited-player-nfl-jersey-nflz">mens nike pittsburgh steelers 85 xavier grimble white vapor untouchable limited player nfl jersey</a> <a href="http://www.bandbfalmouth.com/nike-shox-deliver-lyser%C3%B8d-hvid-kurpesa">nike shox deliver lyser酶d hvid</a> <a href="http://www.cartonpat.com/hommes-nike-flyknit-roshe-run-orange-noir-butyg">hommes nike flyknit roshe run orange noir</a> <a href="http://www.checkupmental.com/mens-nike-buffalo-bills-62-vladimir-ducasse-limited-green-salute-to-service-tank-top-nfl-jersey-nflw">mens nike buffalo bills 62 vladimir ducasse limited green salute to service tank top nfl jersey</a>
  selfdriverbus http://www.selfdriverbus.com/

  این نظر توسط bibleofpeace در تاریخ پنجشنبه 29 فروردین 1398 07:22 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.juraamei.com/ray-ban-rb3475q-sunglasses-sunglassesr">ray ban rb3475q sunglasses</a> <a href="http://www.beoshoes.com/ralph-lauren-polo-womens-button-down-shirts-xl-polod">ralph lauren polo womens button down shirts xl</a> <a href="http://www.samuelzide.com/ray-ban-clubmaster-classic-brown-sunglassesr">ray ban clubmaster classic brown</a> <a href="http://www.zealouslyzika.com/bvlgari-bracelet-price-dubai-jewelryr">bvlgari bracelet price dubai</a> <a href="http://www.tjharkins.com/nike-lebron-14-gold-pink-shoesv">nike lebron 14 gold pink</a> <a href="http://www.bringussocial.com/are-mackage-coats-warm-or-colds-mackagee">are mackage coats warm or colds</a>
  bibleofpeace http://www.bibleofpeace.com/

  این نظر توسط ruoiled در تاریخ پنجشنبه 29 فروردین 1398 07:21 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.aprancheta.com/nike-saints-20-marshon-lattimore-green-stitched-limited-salute-to-service-jersey-nfle">nike saints 20 marshon lattimore green stitched limited salute to service jersey</a> <a href="http://www.getleanlearn.com/philadelphia-eagles-kelly-green-jersey-nflr">philadelphia eagles kelly green jersey</a> <a href="http://www.hbshbuick.com/nike-air-max-2017-high-top-queen-foota">nike air max 2017 high top queen</a> <a href="http://www.hvactampafl.com/prada-sunglasses-pr-07fs-pradad">prada sunglasses pr 07fs</a> <a href="http://www.zinmanlaw.com/mulberry-travel-bag-uk-facebook-mulberrya">mulberry travel bag uk facebook</a> <a href="http://www.cohenhypnosis.com/nike-free-3.0-femmes-orange-sneakerg">nike free 3.0 femmes orange</a>
  ruoiled http://www.ruoiled.com/

  این نظر توسط chipcolley در تاریخ پنجشنبه 29 فروردین 1398 07:21 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.thecarolinatc.com/mackage-kenya-jacket-small-sizes-mackaged">mackage kenya jacket small sizes</a> <a href="http://www.ventnorlife.com/tory-burch-brown-boots-sale-toryburchr">tory burch brown boots sale</a> <a href="http://www.edenwins.com/new-balance-420-mens-silver-yellow-runningf">new balance 420 mens silver yellow</a> <a href="http://www.viagradc.com/burgundy-mackage-coat-mackager">burgundy mackage coat</a> <a href="http://www.duranerdogan.com/michael-kors-wallet-jet-set-continental-mocha-keys-mka">michael kors wallet jet set continental mocha keys</a> <a href="http://www.newmadagasca.com/moncler-coat-clearance-yankee-monclerg">moncler coat clearance yankee</a>
  chipcolley http://www.chipcolley.com/

  این نظر توسط wtaarchitects در تاریخ پنجشنبه 29 فروردین 1398 07:21 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.vaccinebuynet.com/prada-bags-outlet-orlando-pradaa">prada bags outlet orlando</a> <a href="http://www.sabiscareer.com/louboutin-boots-blue-mountains-louboutind">louboutin boots blue mountains</a> <a href="http://www.chipcolley.com/mackage-jackets-new-york-pass-mackagef">mackage jackets new york pass</a> <a href="http://www.kellyalberto.com/tory-burch-tan-side-bag-toryburchr">tory burch tan side bag</a> <a href="http://www.lubimochka.com/nike-blazer-red-silver-runninga">nike blazer red silver</a> <a href="http://www.foradocasulo.com/mackage-zoey-bag-mackager">mackage zoey bag</a>
  wtaarchitects http://www.wtaarchitects.com/

  این نظر توسط yorktownpennysaver در تاریخ سه شنبه 20 فروردین 1398 04:02 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.scoutpages.net/nike-foamposite-blanc-out-butye">nike foamposite blanc out</a> <a href="http://www.scramboo.net/kobe-9-low-bleu-and-jaune-flag-butya">kobe 9 low bleu and jaune flag</a> <a href="http://www.seusiteimobiliario.net/adidas-neo-v-racer-tm-blu-marina-militare-bianca-obuvb">adidas neo v racer tm blu marina militare bianca</a> <a href="http://www.sharonbrown.net/lebron-soldier-9-svart-magic-scarpec">lebron soldier 9 svart magic</a> <a href="http://www.sheftalljewelers.net/air-jordan-jumpman-h-oransje-gull-schuhef">air jordan jumpman h oransje gull</a> <a href="http://www.shoesilove.net/nike-zoom-clear-out-guld-lyser%C3%B8d-scarpec">nike zoom clear out guld lyser酶d</a>
  yorktownpennysaver http://www.yorktownpennysaver.net/

  این نظر توسط trionfodigalatea در تاریخ سه شنبه 20 فروردین 1398 04:01 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.negamarket.net/air-jordan-retro-6-enfants-jaune-blanc-chaussuresb">air jordan retro 6 enfants jaune blanc</a> <a href="http://www.netdecode.net/nike-free-ace-pelle-rosso-obuvd">nike free ace pelle rosso</a> <a href="http://www.newbridgebank.net/hommes-asics-gel-noosa-tri-9-or-jaune-chaussuresa">hommes asics gel noosa tri 9 or jaune</a> <a href="http://www.newellfirm.net/under-armour-curry-one-grigio-nero-rosso-oro-butya">under armour curry one grigio nero rosso oro</a> <a href="http://www.newlawpress.net/kvinders-nike-flyknit-lunar-2-guld-hvid-scarpef">kvinders nike flyknit lunar 2 guld hvid</a> <a href="http://www.newscenefiles.net/hot-rose-nike-free-run-3-5.0-butyf">hot rose nike free run 3 5.0</a>
  trionfodigalatea http://www.trionfodigalatea.net/

   
  لبخندناراحتچشمک
  نیشخندبغلسوال
  قلبخجالتزبان
  ماچتعجبعصبانی
  عینکشیطانگریه
  خندهقهقههخداحافظ
  سبزقهرهورا
  دستگلتفکر
  نمایش نظرات 1 تا 30