تبلیغات

مجله اینترنتی آریا پی - امیدبخش ترین آیه قرآن کدام است؟ • نویسنده :
 • سه شنبه 11 اسفند 1394 ساعت: 12:20 ب.ظ
 •  خداوند متعال خود را در قرآن کریم با صفات زیادی به بندگان خویش معرفی فرموده است

  به هنگامى كه خداوند تبارك و تعالى در روز قیامت رحمتش را بگستراند، گستردگى رحمت به صورتى است كه ابلیس در رحمت رحیمیّه حضرت حق به طمع می افتد.

  خداوند متعال خود را در قرآن کریم با صفات زیادی به بندگان خویش معرفی فرموده است؛ صفاتی که هر کدام جلوه ای از جمال و جلال الهی را به نمایش میگذارد. صفت رحمت یکی از این صفات است که در بیش از 500 آیه از آن سخن به میان آمده است.


  ابتدا سزاوار است تعریفی اجمالی از معنای رحمت ارائه دهیم. رحمت، نوعی رقت و حالت قلبی است که احسان و نیکی به شخص مورد دلسوزی را در پی داشته باشد. البته در تعبیرات قرآنی گاهی به دلسوزی بدون احسان رحمت گفته میشود؛ همانگونه که برخی اوقات احسان بدون حالت قلبی را نیز رحمت مینامند.


  در قرآن کریم هر جا که رحمت خداوند متعال به بندگانش مطرح میشود، منظور احسان و تفضل و نیکی بدون حالت تأثر قلبی است؛ چرا که ذات مقدس او منزه از تأثرات قلبی و رقت دل و ... است. (مفردات راغب اصفهانی، ذیل واژه رحم)


  اینک در کنار مائده آسمانی قرآن مینشینیم و با استفاده از آیات نورانی، با این صفت الهی بیشتر آشنا میشویم:


  1- تعداد تکرار
  واژه "الرحمن" در سراسر قرآن کریم 157 مرتبه، و واژگان الرحیم و رحیم و رحیما جمعاً 166 مرتبه تکرار شده اند. در مواردی که در قرآن کریم این کلمات آمده، به عنوان صفت الهی است، مگر در یک مورد در آیه 128 سوره توبه که کلمه رحیم در وصف پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) آمده است.


  در 4 مورد از خداوند طلب رحمت شده که سه مورد آن از طرف پیامبران و دیگری از سوی بندگان خالص الهی است. که عبارتند از: بقره/286، اعراف/151 و 155، مؤمنون/109.


  در 4 جا هم خداوند متصف به «ارحم الراحمین»؛ اعراف/151، یوسف/64، یوسف/92 و انبیاء/83 و در یک مورد «خیر الراحمین» گردیده مؤمنون/118.


  2 - رحمت الهی در برخی آیات
  پروردگار شما بخشنده و دارای رحمت است «وَرَبُّکَ الْغَفُورُ ذُو الرَّحْمَةِ» کهف/58.


  خداوند رحمت را بر خویش واجب فرموده است «کَتَبَ رَبُّکُمْ عَلَی نَفْسِهِ الرَّحْمَةَ» انعام/12 و 52.
  رحمت الهی واسع است و شامل هر چیزی میشود «وَرَحمَتِی وَسِعَت کُلَّ شَیء» اعراف/156.
  رحمت خدا به نیکوکاران نزدیک است «إِنَّ رَحْمَتَ اللَّهِ قَرِیبٌ مِنَ الْمُحْسِنِینَ» اعراف/56.


  ای کسانی که به خود ظلم کرده اید! هرگز از رحمت خدا ناامید نشوید «قُلْ یا عِبَادِی الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلَی أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ» زمر/53.


  از رحمت مایوس نمیشوند، مگر گمراهان «وَمَنْ یقْنَطُ مِنْ رَحْمَةِ رَبِّهِ إِلَّا الضَّالُّونَ» حجر/56.


  حقیقتاً هیچ کسی نمیتواند مانع نزول رحمت الهی بر انسان شود و اگر خداوند رحمتی را از شخصی دریغ دارد، هیچ کس نمیتواند آن رحمت را بر وی فرود آورد «مَایفْتَحِاللَّهُ لِلنَّاسِ مِنْ رَحْمَةٍ فَلا مُمْسِکَ لَهَا وَمَایمْسِکْ فَلا مُرْسِلَ لَهُ مِنْ بَعْدِهِ» فاطر/2.


  3- رحمت در میان مؤمنان
  از خصوصیات اصحاب الیمین، سفارش به رحمت به یکدیگر است ... وَتَوَاصَوْا بِالْمَرْحَمَةِ أُولَئِکَ أَصْحَابُ الْمَیمَنَةِ« بلد/17 18.


  مؤمنان با دشمنان سخت و محکم، ولی با یکدیگر با رحمت برخورد میکنند «وَالَّذِینَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَیالْکُفَّارِ رُحَمَاءُ بَینَهُمْ» فتح/29.


  از سر مهربانی، بال فروتنی بر آنان (پدر و مادر) بگستر «وَاخْفِضْ لَهُمَا جَنَاحَ الذُّلِّ مِنَ الرَّحْمَةِ» اسراء/24.


  دعا برای مورد رحمت قرار گرفتن پدر و مادر از وظایف فرزندان است؛ چرا که در کودکی او را تربیت کرده اند «... وَقُلْ رَبِّ ارْحَمْهُمَا کَمَا رَبَّیانِی صَغِیراً» اسراء/24. 

  اى بندگان من که بر خود اسراف و ستم کرده اید! از رحمت خداوند نومید نشوید

   
  فراگیرترین آیه قرآن از جهت رحمت الهی به بندگان کدام است؟
  بر اساس برخی از روایات؛ فراگیرترین و گسترده ترین آیه از جهت امید و رحمت قرآن، این آیه مبارکه است: «...یا عِبادِیَ الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلى أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللهِ إِنَّ اللهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِیعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ»؛ (زمر، 53) بگو: اى بندگان من که بر خود اسراف و ستم کرده اید! از رحمت خداوند نومید نشوید که خدا همه گناهان را می آمرزد؛ زیرا او بسیار آمرزنده و مهربان است.


  دقت در تعبیرات فوق نشان می دهد که این آیه از امیدبخش ترین آیات قرآن مجید نسبت به همه گنهکاران است، شمول و گستردگى آن به حدى است که در روایات از آن تعبیر به «أوسَعُ الآیات » شده است:


  این آیه از امیدبخش ترین آیات قرآن مجید نسبت به همه گنهکاران است، شمول و گستردگى آن به حدى است که در روایات از آن تعبیر به «أوسَعُ الآیات » شده است.

  1- پیامبر خدا (صلی الله علیه و اله) فرمود: «دوست ندارم که دنیا و آنچه در آن است، به ازاىِ این آیه از آنِ من باشد: یا عِبادِیَ الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلى أَنْفُسِهِمْ...». مردى گفت: اى پیامبر خدا! پس کسى که شرک ورزیده است [آیا این آیه، شامل حال او هم می شود]؟ پیامبر (صلی الله علیه و آله) سکوت کرد و سپس سه بار فرمود: بجز کسى که شرک ورزیده است». (أبوبکر بیهقی، أحمد بن حسین، شعب الایمان، ج 9، ص 340 ٓ 341)


  2- امام على (علیه السلام) فرمود: «در قرآن، آیه اى فراگیرتر از "یا عِبادِیَ الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلى أَنْفُسِهِمْ..." وجود ندارد». (طبرسی، فضل بن حسن، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج 8، ص 784)


  3- گفته شد: این آیه، درباره وحشى، قاتل حمزه، نازل شد، آنگاه که خواست اسلام آورد؛ امّا ترسید که توبه اش پذیرفته نشود و چون این آیه نازل شد، اسلام آورد. به پیامبر (صلی الله علیه و آله) گفته شد: اى پیامبر خدا! این آیه اختصاص به او دارد یا شامل حالِ همه مسلمانان می شود؟ پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرمود: «شامل همه مسلمانان می شود». (طبرسی، فضل بن حسن، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج 8، ص 785)


  دلیل وسعت و فراگیر بودن این آیه شریفه نیز روشن است؛ زیرا:
  1- تعبیر به «یا عبادى» (اى بندگان من!) آغازگر لطفى است از ناحیه پروردگار.


  2- تعبیر به «اسراف» به جاى «ظلم و گناه و جنایت» نیز لطف دیگرى است.


  3- تعبیر به «عَلى أَنْفُسِهِمْ» که نشان می دهد گناهان آدمى همه به خود او باز می گردد، نشانه دیگرى از محبت پروردگار است، همان گونه که یک پدر دلسوز به فرزند خویش می گوید «این همه بر خود ستم مکن!»


  4- تعبیر به «لا تقنطوا» (مأیوس نشوید) با توجه به این که «قنوط» در اصل به معناى مأیوس شدن از خیر است (راغب اصفهانی، حسین بن محمد، مفردات الفاظ القرآن ، ص 685) به تنهایى دلیل بر این است که گنهکاران نباید از «لطف الهى» ناامید گردند.


  5- تعبیر «مِنْ رَحْمَةِ اللهِ» بعد از جمله «لا تقنطوا» تأکید بیشترى بر این خیر و محبت می باشد.


  6- هنگامى که به جمله «إِنَّ اللهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ» می رسیم که با حرف تأکید آغاز شده و کلمه «الذنوب» (جمع با الف و لام) همه گناهان را بدون استثنا در بر می گیرد سخن اوج می گیرد و دریاى رحمت مواج می شود.


  7- هنگامى که «جمیعا» به عنوان تأکید دیگرى بر آن افزوده می شود، امیدوارى به آخرین مرحله می رسد.


  8 و 9- توصیف خداوند به «غفور» و «رحیم» که دو وصف از اوصاف امید بخش پروردگار است، در پایان آیه جایى براى کمترین یأس و نومیدى باقى نمی گذارد. (تفسیر نمونه، ج 19، ص 499 ٓ 500)


  به همین دلیل آیه فوق؛ گسترده ترین و فراگیرترین آیات قرآن است که شمول آن هر گونه گناه را در بر می گیرد، و نیز به همین دلیل از امیدبخش ترین آیات قرآن مجید محسوب می شود. و جلوه گری عمل به این آیه شریفه در توبه واقعی انسان است.


  حدیثی زیبا برای حسن ختام: طمع ابلیس به رحمت خدا
  امام صادق علیه السلام در این باره فرمود: إذا كانَ یَوْمُ الْقِیامَةِ نَشَرَ اللّهُ تَبارَك وَتَعالى رَحْمَتَهُ حَتّى یَطْمَعَ إبْلیسُ فى رَحْمَتِهِ. (بحار الأنوار: 7/ 287، باب 14، حدیث 1؛ الأمالى، شیخ صدوق: 205، حدیث 2)


  به هنگامى كه خداوند تبارك و تعالى در روز قیامت رحمتش را بگستراند، گستردگى رحمت به صورتى است كه ابلیس در رحمت رحیمیّه حضرت او به طمع افتد.

  منابع:
   اسلام کوئیست
   حوزه
  تبیان

  دسته بندی : مذهبی،
  نظرات پست
  این نظر توسط tasdizayni در تاریخ سه شنبه 20 آذر 1397 08:26 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.janetsher.com/nike-free-trainer-5.0-price-skow">nike free trainer 5.0 price</a> <a href="http://www.uffelfinn.com/how-to-tie-hermes-scarf-hermesr">how to tie hermes scarf</a> <a href="http://www.trncizolasyon.com/adidas-weightlifting-shoes-review-skot">adidas weightlifting shoes review</a> <a href="http://www.inspiresatis.com/manolo-blahnik-black-suede-pumps-louboutinr">manolo blahnik black suede pumps</a> <a href="http://www.billknorr.com/nike-max-zero-kids-gold-silver-sneakerf">nike max zero kids gold silver</a> <a href="http://www.hoakimcham.com/nike-air-force-1-flyknit-high-mens-red-yellow-skob">nike air force 1 flyknit high mens red yellow</a>
  tasdizayni http://www.tasdizayni.com/

  این نظر توسط wensemble در تاریخ سه شنبه 20 آذر 1397 08:26 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.myfaccia.com/nike-air-max-tavas-details-skot">nike air max tavas details</a> <a href="http://www.csatags.com/yves-saint-laurent-motorcycle-boots-louboutinr">yves saint laurent motorcycle boots</a> <a href="http://www.pythausa.com/nike-free-run-3-5.0-womens-silver-red-sneakerb">nike free run 3 5.0 womens silver red</a> <a href="http://www.gogogeeky.com/nike-mercurial-vapor-yellow-orange-black-yoga-skoc">nike mercurial vapor yellow orange black yoga</a> <a href="http://www.kalaycioto.com/christian-louboutin-papi-hugo-flat-louboutinc">christian louboutin papi hugo flat</a> <a href="http://www.cathyrogoff.com/pandora-princess-ring-canada-pandorar">pandora princess ring canada</a>
  wensemble http://www.wensemble.com/

  این نظر توسط advitil در تاریخ سه شنبه 20 آذر 1397 08:25 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.rodriguesjose.com/nobis-jacket-outlet-11-nobisa">nobis jacket outlet 11</a> <a href="http://www.michaelclear.com/black-moncler-bubble-jacket-monclerr">black moncler bubble jacket</a> <a href="http://www.meersaitig.com/new-nike-air-max-thea-skou">new nike air max thea</a> <a href="http://www.nikert.com/hermes-belts-white-lake-hermesd">hermes belts white lake</a> <a href="http://www.jessiebridges.com/jordan-13-infrared-jordan-shoe-sportsf">jordan 13 infrared jordan shoe</a> <a href="http://www.blockmgt.com/coach-mini-borough-oxblood-red-coacha">coach mini borough oxblood red</a>
  advitil http://www.advitil.com/

  این نظر توسط deputadowasny در تاریخ سه شنبه 20 آذر 1397 08:25 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.opticgambetta.com/hermes-evelyne-pm-bag-hermesr">hermes evelyne pm bag</a> <a href="http://www.purofairtrade.com/mizuno-blue-running-shoes-skot">mizuno blue running shoes</a> <a href="http://www.zendounagota.com/jimmy-choo-brown-sandals-louboutinr">jimmy choo brown sandals</a> <a href="http://www.modambalaj.com/kd-trey-5-mens-magazines-sneakerd">kd trey 5 mens magazines</a> <a href="http://www.nowosadko.com/nike-shox-man-2015-real-skoa">nike shox man 2015 real</a> <a href="http://www.advitil.com/christian-louboutin-suspenodo-flat-price-louboutine">christian louboutin suspenodo flat price</a>
  deputadowasny http://www.deputadowasny.com/

  این نظر توسط kbowendesign در تاریخ یکشنبه 18 آذر 1397 08:52 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.dinerwaresf.com/orange-gold-mens-nike-flyknit-lunar-2-shoes-skod">orange gold mens nike flyknit lunar 2 shoes</a> <a href="http://www.bandaangatu.com/brent-qvale-79-jersey-nflc">brent qvale 79 jersey</a> <a href="http://www.donnaemendoza.com/dolce-and-gabbana-belts-online-beltr">dolce and gabbana belts online</a> <a href="http://www.nemoutrading.com/ray-ban-aviator-shooter-vintage-dresses-sunglassesc">ray ban aviator shooter vintage dresses</a> <a href="http://www.givenkface.com/burnt-orange-texas-rangers-hat-name-hatg">burnt orange texas rangers hat name</a> <a href="http://www.katymissouri.com/oakley-sunglasses-tortoise-head-sunglassesd">oakley sunglasses tortoise head</a>
  kbowendesign http://www.kbowendesign.com/

  این نظر توسط pepinmystep در تاریخ یکشنبه 18 آذر 1397 07:14 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.inckua.com/kobe-10-elite-university-red-nikeid-trainersb">kobe 10 elite university red nikeid</a> <a href="http://www.essodustade.com/nike-lunarglide-6-orange-silver-skob">nike lunarglide 6 orange silver</a> <a href="http://www.olgroupusainc.com/green-white-mens-adidas-tubular-runner-shoes-sneakerb">green white mens adidas tubular runner shoes</a> <a href="http://www.caryongpum.com/mackage-karan-jacket-mackager">mackage karan jacket</a> <a href="http://www.postanje.com/hombres-nike-air-max-95-rojo-shoesn">hombres nike air max 95 rojo</a> <a href="http://www.synergysimple.com/burberry-tie-pin-tier">burberry tie pin</a>
  pepinmystep http://www.pepinmystep.com/

  این نظر توسط monolitcenter در تاریخ یکشنبه 18 آذر 1397 07:13 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.skynetankara.com/nike-air-max-2015-mens-silver-blue-runninge">nike air max 2015 mens silver blue</a> <a href="http://www.joubertets.com/michael-kors-bedford-medium-double-zip-crossbody-mkr">michael kors bedford medium double zip crossbody</a> <a href="http://www.mobilsevgili.com/nike-flyknit-air-max-thea-red-sportsf">nike flyknit air max thea red</a> <a href="http://www.demointegrate.com/nike-limited-mens-pittsburgh-steelers-84-antonio-brown-80th-anniversary-throwback-nfl-jersey-89.99-nflv">nike limited mens pittsburgh steelers 84 antonio brown 80th anniversary throwback nfl jersey 89.99</a> <a href="http://www.sekaiblog.com/air-jordan-31-low-pure-money-order-shoesg">air jordan 31 low pure money order</a> <a href="http://www.witeducates.com/pink-gold-mens-adidas-eqt-adv-shoes-shoesb">pink gold mens adidas eqt adv shoes</a>
  monolitcenter http://www.monolitcenter.com/

  این نظر توسط ftpronto در تاریخ یکشنبه 18 آذر 1397 07:12 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.sethba.com/new-balance-nb-1500-skor">new balance nb 1500</a> <a href="http://www.webgiganten.com/real-tom-brady-jersey-nflr">real tom brady jersey</a> <a href="http://www.gldstore.com/white-reversible-ferragamo-belt-beltr">white reversible ferragamo belt</a> <a href="http://www.aesqmed.com/womens-nike-kobe-12-orange-germany-shoeso">womens nike kobe 12 orange germany</a> <a href="http://www.eryasaat.com/ugg-classic-short-chestnut-size-7-uggsr">ugg classic short chestnut size 7</a> <a href="http://www.jindianhua.com/cheap-new-balance-990-skou">cheap new balance 990</a>
  ftpronto http://www.ftpronto.com/

  این نظر توسط scottdepot در تاریخ یکشنبه 18 آذر 1397 03:51 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.vaccinebuynet.com/prada-bags-outlet-orlando-pradaa">prada bags outlet orlando</a> <a href="http://www.sabiscareer.com/louboutin-boots-blue-mountains-louboutind">louboutin boots blue mountains</a> <a href="http://www.chipcolley.com/mackage-jackets-new-york-pass-mackagef">mackage jackets new york pass</a> <a href="http://www.kellyalberto.com/tory-burch-tan-side-bag-toryburchr">tory burch tan side bag</a> <a href="http://www.lubimochka.com/nike-blazer-red-silver-runninga">nike blazer red silver</a> <a href="http://www.foradocasulo.com/mackage-zoey-bag-mackager">mackage zoey bag</a>
  scottdepot http://www.scottdepot.com/

  این نظر توسط haerinonghyup در تاریخ جمعه 9 آذر 1397 11:28 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.elizabetth.com/kobe-9-low-black-and-gold-jewelry-sneakere">kobe 9 low black and gold jewelry</a> <a href="http://www.vinagebarber.com/parajumpers-leather-coat-kitchen-parajumpersb">parajumpers leather coat kitchen</a> <a href="http://www.newhousehelp.com/hermes-key-scarf-scarfr">hermes key scarf</a> <a href="http://www.wakunga.com/bracelet-hermes-h-hermesr">bracelet hermes h</a> <a href="http://www.yenrof.com/prada-sunglasses-yellow-mushrooms-pradaa">prada sunglasses yellow mushrooms</a> <a href="http://www.jljingshi.com/christian-louboutin-black-lace-pumps-pdf-louboutind">christian louboutin black lace pumps pdf</a>
  haerinonghyup http://www.haerinonghyup.com/

  این نظر توسط plumbnumber در تاریخ جمعه 9 آذر 1397 11:27 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.aprancheta.com/coach-leather-embossed-handbags-release-coacha">coach leather embossed handbags release</a> <a href="http://www.getleanlearn.com/kyrie-2-green-glow-of-fungi-shoesc">kyrie 2 green glow of fungi</a> <a href="http://www.hbshbuick.com/air-jordan-retro-6-premium-skos">air jordan retro 6 premium</a> <a href="http://www.hvactampafl.com/back-of-ferragamo-belt-beltr">back of ferragamo belt</a> <a href="http://www.zinmanlaw.com/mackage-double-face-wool-coat-pant-mackagee">mackage double face wool coat pant</a> <a href="http://www.cohenhypnosis.com/new-balance-999-grey-navy-skow">new balance 999 grey navy</a>
  plumbnumber http://www.plumbnumber.com/

  این نظر توسط energyawnings در تاریخ جمعه 9 آذر 1397 11:27 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.sidestoreid.com/nike-toki-slip-txt-mens-blue-gold-runninga">nike toki slip txt mens blue gold</a> <a href="http://www.eulatest.com/rumer-jacket-mackage-mackager">rumer jacket mackage</a> <a href="http://www.bidmani.com/michael-kors-jet-set-mini-backpack-mkf">michael kors jet set mini backpack</a> <a href="http://www.nollerlincoln.com/moncler-coats-bicester-united-states-monclerg">moncler coats bicester united states</a> <a href="http://www.sennaparisllc.com/ray-ban-folding-wayfarer-50-sunglassesr">ray ban folding wayfarer 50</a> <a href="http://www.energyawnings.com/mulberry-bayswater-vintage-inc-mulberryg">mulberry bayswater vintage inc</a>
  energyawnings http://www.energyawnings.com/

  این نظر توسط ceeditsesame در تاریخ شنبه 3 آذر 1397 01:38 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.foolheartedly.com/adidas-nmd-runner-vapour-pink-light-onix-exclusive-zero-shoesv">adidas nmd runner vapour pink light onix exclusive zero</a> <a href="http://www.extonobgyn.com/coach-black-hobo-purse-coache">coach black hobo purse</a> <a href="http://www.cheljm.com/nike-air-max-95-prem-tape-grey-green-shoesc">nike air max 95 prem tape grey green</a> <a href="http://www.salerahstore.com/adidas-superstar-shoes-pink-stripe-skos">adidas superstar shoes pink stripe</a> <a href="http://www.sftfinance.com/black-multicolor-fendi-belt-beltr">black multicolor fendi belt</a> <a href="http://www.cherrytreetv.com/mackage-messenger-mail-websites-mackagef">mackage messenger mail websites</a>
  ceeditsesame http://www.ceeditsesame.com/

  این نظر توسط mjrinfra در تاریخ شنبه 3 آذر 1397 01:38 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.naturalcitral.com/nike-falcons-44-vic-beasley-jr-red-super-bowl-li-51-youth-stitched-limited-rush-jersey-nfld">nike falcons 44 vic beasley jr red super bowl li 51 youth stitched limited rush jersey</a> <a href="http://www.agrilover.com/air-yeezy-ii-2-sp-max-90-mens-black-orange-skod">air yeezy ii 2 sp max 90 mens black orange</a> <a href="http://www.rileyhunter.com/extra-long-burberry-scarf-scarfr">extra long burberry scarf</a> <a href="http://www.outsourcedbdc.com/nike-huarache-black-and-white-buy-sneakera">nike huarache black and white buy</a> <a href="http://www.jaredfencing.com/nike-kobe-6-shoes-for-sale-zillow-shoesb">nike kobe 6 shoes for sale zillow</a> <a href="http://www.ehisem.com/burberry-tie-price-singapore-office-tiea">burberry tie price singapore office</a>
  mjrinfra http://www.mjrinfra.com/

  این نظر توسط karotorossian در تاریخ جمعه 2 آذر 1397 05:14 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.crowleyarms.com/burberry-mega-check-scarf-scarfr">burberry mega check scarf</a> <a href="http://www.toptopprinter.com/kd-7-black-and-gold-blue-sneakerb">kd 7 black and gold blue</a> <a href="http://www.tridenttrump.com/nike-free-3.0-flyknit-womens-canada-revenue-shoesd">nike free 3.0 flyknit womens canada revenue</a> <a href="http://www.ceeditsesame.com/ray-ban-wayfarer-flash-lenses-sunglassesr">ray ban wayfarer flash lenses</a> <a href="http://www.ritaburton.com/ralph-lauren-match-polo-shirts-quality-price-polob">ralph lauren match polo shirts quality price</a> <a href="http://www.blanchardsvac.com/large-ray-ban-wayfarer-54mm-sunglassesr">large ray ban wayfarer 54mm</a>
  karotorossian http://www.karotorossian.com/

  این نظر توسط ecoforplanet در تاریخ جمعه 2 آذر 1397 05:12 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.babytoschool.com/mulberry-evelina-satchel-handbag-mulberryg">mulberry evelina satchel handbag</a> <a href="http://www.scotivision.com/air-jordan-5-melo-for-sale-texas-sneakerd">air jordan 5 melo for sale texas</a> <a href="http://www.britishtokens.com/parajumpers-long-bear-xl-kitchen-cabinets-parajumpersf">parajumpers long bear xl kitchen cabinets</a> <a href="http://www.zakenmoeders.com/burberry-wrap-scarf-scarfr">burberry wrap scarf</a> <a href="http://www.karotorossian.com/hermes-mens-cashmere-scarf-hermesr">hermes mens cashmere scarf</a> <a href="http://www.buffaloquaker.com/prada-sneaker-clip-on-sunglasses-pradae">prada sneaker clip on sunglasses</a>
  ecoforplanet http://www.ecoforplanet.com/

  این نظر توسط chainoffshore در تاریخ چهارشنبه 30 آبان 1397 03:58 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.latinphonics.com/nike-free-run-4.0-multicolor-mens-sneakerb">nike free run 4.0 multicolor mens</a> <a href="http://www.stopdenguenow.com/nike-foamposite-gone-fishing-for-sale-used-skod">nike foamposite gone fishing for sale used</a> <a href="http://www.joshuaarens.com/louboutin-boots-europe-uk-louboutinf">louboutin boots europe uk</a> <a href="http://www.chtalaska.com/pandora-rose-princess-tiara-ring-pandorar">pandora rose princess tiara ring</a> <a href="http://www.kathyjaffe.com/ray-ban-clubmaster-57mm-cannon-sunglassesc">ray ban clubmaster 57mm cannon</a> <a href="http://www.deedeephelps.com/prada-small-bag-saffiano-pradar">prada small bag saffiano</a>
  chainoffshore http://www.chainoffshore.com/

  این نظر توسط hoakimcham در تاریخ چهارشنبه 30 آبان 1397 03:58 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.arcadetogo.com/nike-philadelphia-eagles-19-mardy-gilyard-elite-white-road-jersey-nfld">nike philadelphia eagles 19 mardy gilyard elite white road jersey</a> <a href="http://www.ebinsaat.com/new-balance-410-mens-black-skox">new balance 410 mens black</a> <a href="http://www.gracalor.com/cheap-oakley-crankshaft-violet-sunglassesb">cheap oakley crankshaft violet</a> <a href="http://www.blockchainmkt.com/mulberry-somerset-satchel-price-today-mulberrya">mulberry somerset satchel price today</a> <a href="http://www.danaperth.com/nike-air-zoom-structure-18-mujer-trainersa">nike air zoom structure 18 mujer</a> <a href="http://www.ebooksandme.com/canada-goose-hybridge-gloves-canadagooser">canada goose hybridge gloves</a>
  hoakimcham http://www.hoakimcham.com/

  این نظر توسط assistobot در تاریخ چهارشنبه 30 آبان 1397 03:57 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.tdsurvivalkit.com/womens-canada-goose-trillium-parka-canadagooser">womens canada goose trillium parka</a> <a href="http://www.cakemilitia.com/ralph-lauren-scarf-outlet-prices-scarfc">ralph lauren scarf outlet prices</a> <a href="http://www.getlightwave.com/prada-mens-tote-embroidered-pradaf">prada mens tote embroidered</a> <a href="http://www.calendarxs.com/adidas-speed-wrestling-shoes-skor">adidas speed wrestling shoes</a> <a href="http://www.matulat.com/christian-louboutin-pink-patent-pumps-louboutinr">christian louboutin pink patent pumps</a> <a href="http://www.tmtfiltre.com/nike-air-force-1-high-af1-skor">nike air force 1 high af1</a>
  assistobot http://www.assistobot.com/

  این نظر توسط toptopprinter در تاریخ سه شنبه 22 آبان 1397 07:07 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.agentshooter.com/adidas-originals-womens-tubular-skos">adidas originals womens tubular</a> <a href="http://www.chachiscoffee.com/limited-andrew-hawkins-jersey-cleveland-browns-16-alternate-orange-nflf">limited andrew hawkins jersey cleveland browns 16 alternate orange</a> <a href="http://www.ubcfellowship.com/nike-zoom-all-out-pink-eye-skoc">nike zoom all out pink eye</a> <a href="http://www.financewarm.com/hermes-cashmere-silk-scarf-scarfr">hermes cashmere silk scarf</a> <a href="http://www.baktindo.com/wmns-nike-free-4.0-print-sneakerc">wmns nike free 4.0 print</a> <a href="http://www.waterlowcards.com/air-jordan-eclipse-99-edicion-shoese">air jordan eclipse 99 edicion</a>
  toptopprinter http://www.toptopprinter.com/

  این نظر توسط troydcross در تاریخ سه شنبه 22 آبان 1397 07:07 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.stevenrobins.com/michael-kors-bags-thailand-use-mkc">michael kors bags thailand use</a> <a href="http://www.transgloball.com/moncler-ryan-hooded-down-jacket-sales-monclerb">moncler ryan hooded down jacket sales</a> <a href="http://www.wsphotel.com/ray-ban-rb2132-new-wayfarer-55-large-sunglassesr">ray ban rb2132 new wayfarer 55 large</a> <a href="http://www.hispanolab.com/mulberry-handbag-dust-spray-mulberryb">mulberry handbag dust spray</a> <a href="http://www.peoplesbit.com/kd-7-pink-kd-vii-sneakere">kd 7 pink kd vii</a> <a href="http://www.redrockrose.com/real-new-arrival-parajumpers-denali-masterpiece-parajumpersb">real new arrival parajumpers denali masterpiece</a>
  troydcross http://www.troydcross.com/

  این نظر توسط paypalwar در تاریخ یکشنبه 20 آبان 1397 05:24 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.meetingxs.com/adidas-neo-label-shoes-white-skot">adidas neo label shoes white</a> <a href="http://www.fabrikatrav.com/hermes-scarf-illustration-of-water-scarfd">hermes scarf illustration of water</a> <a href="http://www.steamfestnz.com/nobis-vest-quick-view-nobisa">nobis vest quick view</a> <a href="http://www.claimwith.com/moncler-black-womens-jacket-monclerr">moncler black womens jacket</a> <a href="http://www.cathmanuel.com/nike-flyknit-racer-black-white-skou">nike flyknit racer black white</a> <a href="http://www.georgerudder.com/vintage-hermes-handbags-uk-hermesd">vintage hermes handbags uk</a>
  [url=http://www.paypalwar.com/]paypalwar[/url]

  این نظر توسط mozhizhou در تاریخ جمعه 18 آبان 1397 11:46 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.supermarketes.com/coach-large-city-tote-in-saffiano-leather-coachr">coach large city tote in saffiano leather</a> <a href="http://www.theblases.com/2014-15-real-madrid-2-varane-away-pink-soccer-long-sleeve-shirt-kit-nflv">2014 15 real madrid 2 varane away pink soccer long sleeve shirt kit</a> <a href="http://www.dandoelroll.com/nobis-mens-yatesy-nobisr">nobis mens yatesy</a> <a href="http://www.christinabox.com/air-jordan-5-retro-purple-purple-grey-skod">air jordan 5 retro purple purple grey</a> <a href="http://www.segwaycr.com/burberry-scarf-outlet-price-uk-scarfr">burberry scarf outlet price uk</a> <a href="http://www.amarthur.com/jordan-11-snapback-hatd">jordan 11 snapback</a>
  mozhizhou http://www.mozhizhou.com/

  این نظر توسط youtubetune در تاریخ جمعه 18 آبان 1397 11:45 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.moldedeps.com/green-white-womens-nike-tiempo-legend-shoes-skoe">green white womens nike tiempo legend shoes</a> <a href="http://www.hollerrealtor.com/nike-zoom-winflo-3-black-xeo-skoc">nike zoom winflo 3 black xeo</a> <a href="http://www.nathansills.com/nike-free-run-4.0-black-on-black-keys-shoesc">nike free run 4.0 black on black keys</a> <a href="http://www.walkerhut.com/jordan-1-all-black-air-jordan-rare-air-trainersb">jordan 1 all black air jordan rare air</a> <a href="http://www.freemmark.com/nike-roshe-run-zwart-wit-roze-skob">nike roshe run zwart wit roze</a> <a href="http://www.sncforu.com/nike-air-max-2015-womens-olx-sneakerb">nike air max 2015 womens olx</a>
  youtubetune http://www.youtubetune.com/

  این نظر توسط guntruther در تاریخ جمعه 18 آبان 1397 11:45 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.pepinmystep.com/white-orange-mens-nike-archive-75-shoes-trainersa">white orange mens nike archive 75 shoes</a> <a href="http://www.burayagidin.com/air-max-sneakerboot-black-skoe">air max sneakerboot black</a> <a href="http://www.wearechicanos.com/jordan-10-red-grey-michael-jordan-skoc">jordan 10 red grey michael jordan</a> <a href="http://www.oceantent.com/harga-sepatu-nike-hypervenom-kw-super-shoesc">harga sepatu nike hypervenom kw super</a> <a href="http://www.mymascensores.com/nike-flyknit-air-max-clearance-laptops-trainersb">nike flyknit air max clearance laptops</a> <a href="http://www.mbejobs.com/nike-free-flyknit-3.0-mens-white-instructions-skob">nike free flyknit 3.0 mens white instructions</a>
  guntruther http://www.guntruther.com/

  این نظر توسط mgnmilitaria در تاریخ جمعه 18 آبان 1397 11:45 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.immoetvous.com/hermes-black-and-gold-scarf-scarfr">hermes black and gold scarf</a> <a href="http://www.dineet.com/nobis-cartel-size-chart-nobisr">nobis cartel size chart</a> <a href="http://www.getmovedin.com/nike-archive-75-womens-purple-yellow-trainersa">nike archive 75 womens purple yellow</a> <a href="http://www.milligande.com/hermes-paris-bracelet-price-jewelryr">hermes paris bracelet price</a> <a href="http://www.brentography.com/lebron-12-kd-7-christmas-edition-sneakere">lebron 12 kd 7 christmas edition</a> <a href="http://www.acebelfast.com/womens-north-face-hoodie-osito-jacket-northfacer">womens north face hoodie osito jacket</a>
  mgnmilitaria http://www.mgnmilitaria.com/

   
  لبخندناراحتچشمک
  نیشخندبغلسوال
  قلبخجالتزبان
  ماچتعجبعصبانی
  عینکشیطانگریه
  خندهقهقههخداحافظ
  سبزقهرهورا
  دستگلتفکر