آریا پی پرتال جامع شامل سرگرمی،اخبار روز،سلامت،نرخ ارز،مشاوره،زناشویی،مذهبی،فرهنگ
 
آخرین مطالب
 
پرفروشترین محصولات
فوبیای دندانپزشکی را این جوری دور بزنید
فوبیا دندانپزشکی را دور بزنید
فوبیای دندانپزشکی یک ترس بسیار رایج است که بیماران را از مراجعه به کلینیکهای دندانپزشکی و مراقبتهای پیشگیرانه باز میدارد که عواقب مختلفی مانند درد دندان و از دست دادن آن را در پی دارد.
مجله سیب سبز:  دندانها نقش زیادی در سلامت و زیبایی ما دارند؛ بنابراین باید به دندانهای خود و سلامت آنها توجه داشته باشیم. اما متاسفانه یک مانع بر سر راه رسیدگی و درمان مشکلات دندانها وجود دارد و آن ترس از دندانپزشکی است. حتی اگر به بهترین دندانپزشک زیبایی جهان هم مراجعه کنید، ممکن است با فوبیا (ترس بیش از حد) دندانپزشکی مواجه شوید. 

فوبیای دندانپزشکی یک ترس بسیار رایج است که بیماران را از مراجعه به کلینیکهای دندانپزشکی و مراقبتهای پیشگیرانه باز میدارد که عواقب مختلفی مانند درد دندان و از دست دادن آن را در پی دارد. لازم است بدانید بیماریهای لثه یک عفونت جدی است که میتواند باعث آسیب به بخشهای دیگر بدن شود، به طوری که تحقیقات اخیر نشان از ارتباط آن با بیماری قلبی، سکته و دیابت دارد. 

پس بهتر است برای کمک به سلامت دیگر اندامهای بدنتان هم که شده ترس از دندانپزشکی را کنار گذاشته و برای درمان اقدام کنید. در این مطلب به شما میگوییم برای غلبه بر ترستان چه کنید.

فوبیا دندانپزشکی را دور بزنید

دندانپزشک را  از ترس خود مطلع کنید

می‌گویند آموزش دوای درد جهل است؛ این امر در‌مورد غلبه بر فوبیای دندانپزشکی نیز صدق می‌کند. قبل از آنکه از دندانپزشک خود نوبت بگیرید، بهتر است به‌صورت تلفنی یا حضوری درباره ترس خود صحبت کنید. اگر دندانپزشک را از ترس خود مطلع کنید، شانس بیشتری برای غلبه بر آن خواهید داشت. به‌علاوه در صورتی که دندانپزشک احتیاط بیشتری در درمان شما به خرج دهد، فرصت بهتری برای کنترل ترس خود خواهید داشت. همچنین بسیاری از کلینیک‌های دندانپزشکی برای غلبه بر ترس و بهبود شرایط مشاور روانشناسی هم دارند که می‌توانید از کمک‌شان بهره بگیرید.

ترس‌های خود را بنویسید

بارها بر این موضوع تاکید شده است، اما اهمیت آموزش‌و‌پرورش نباید دست‌کم گرفته شود و این امر به‌ویژه در رابطه با ترس و فوبیای دندانپزشکی صدق می‌کند. اگر می‌دانید که فوبیای دندانپزشکی دارید، بهتر است ترس‌های مشخص خود را با ذکر دلیل یادداشت کنید. شاید اگر به فوبیای خود از دندانپزشکی فکر کنید، درک کنید که ترس شما چندان عقلانی نیست. اگر ترس شما واقعا مشکل‌ساز است، بهتر است لیست یادداشت‌های‌تان را با خود به مطب دندانپزشک ببرید. این لیست به دندانپزشک کمک می‌کند حین درمان حتی‌الامکان با ملاحظه بیشتری با شما مواجه شود.

از جزئیات درمان‌تان بپرسید

وقتی صحبت از فوبیا به میان می‌آید، ترس از ناشناخته‌ها اغلب بزرگ‌ترین مانع در راه مبارزه با ترس است، یعنی همین که نمی‌دانید دندانپزشک چه کاری روی دندان شما انجام می‌دهد، ترسناک است. از این رو، باید قبل از هر عملی کمی وقت بگذارید و از جزئیات مربوط به درمان خود مطلع شوید. راحت باشید و هر سوالی دارید از پزشک یا دستیاران او بپرسید. در صورت لزوم، می‌توانید از یادداشت‌های خود کمک بگیرید. همچنین می‌توانید در اینترنت جست‌وجو کنید تا با جزئیات مربوط به پروسه درمانی خود بیشتر آشنا شوید. خواندن این مطالب به شما کمک خواهد کرد تا آرامش و اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید.

 با مشورت پزشک آرامبخش بخورید

اگر داروهای ضد‌اضطراب مصرف نمی‌کنید، می‌توانید از دندانپزشک خود بخواهید به شما داروهای ضد‌اضطراب بدهد. در بسیاری از مطب‌های دندانپزشکی از داروهای مسکن برای کاهش ترس و اضطراب بیماران استفاده می‌شود. البته در این باره باید با پزشک یا روانپزشک مشورت کنید تا ضرری متوجه شما نشود. در این شرایط، باید از کسی بخواهید که شما را به خانه برساند، چون ممکن است پروسه درمانی چندان سریع پیش نرود. 

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند پروسه درمانی خود را با مصرف کمترین داروی ممکن ادامه دهند، اما بهتر است در این مورد تجدید‌نظر کنند. داروهای مسکن مورد‌استفاده در پروسه دندانپزشکی اغلب سریع عمل می‌کنند و بلافاصله پس از اتمام درمان بی‌اثر می‌شوند. در هر صورت، اگر قبل از ورود به مطب دندانپزشک از داروهای مسکن استفاده کرده‌اید، بهتر است دندانپزشک خود را از این امر مطلع کنید.

نفس‌های عمیق بکشید

اگر به‌طور کامل با داروهای ضد‌اضطراب و انواع مسکن‌ها مخالف هستید، می‌توانید از تکنیک‌های تمدد اعصاب برای کسب آرامش کمک بگیرید. بدیهی است که در اتاق انتظار، زمان کافی برای مدیتیشن وجود ندارد. حتی اگر در همین زمان اندک به انجام مدیتیشن بپردازید، ممکن است نتیجه دلخواه را به دست نیاورید. بنابراین، بهتر است از تکنیک‌های تنفس عمیق کمک بگیرید؛ اثربخشی این تکنیک‌ها در طول زمان به اثبات رسیده است. 

تنفس عمیق به شما کمک می‌کند تمرکز کرده و به‌تدریج بر ترس خود از دندانپزشکی غلبه کنید. روش‌های مختلفی برای تنفس عمیق وجود دارد، اما ساده‌ترین روش به این شرح است: یک نفس عمیق و طولانی بکشید و قبل از آنکه آن را بیرون بدهید به یک موضوع مثبت فکر کنید. آن‌قدر این کار را تکرار کنید که به آرامش برسید. با کمی تمرین می‌توانید این تکنیک را در هر زمان و مکانی انجام دهید تا از شر استرس خلاص شوید.

در انتخاب دندانپزشک سختگیر باشید

بسیاری از افراد از دندانپزشک خود می‌ترسند، چون او را مثل بقیه «مردم» در‌نظر نمی‌گیرند. در عوض، دندانپزشک را به‌عنوان موجودی در‌نظر می‌گیرند که می‌خواهد کارهای ترسناکی داخل دهان‌شان انجام دهد. وحشتناک است، نه؟ پس لازم نیست این‌طور فکر کنید. بیماران باید درک کنند که بر کل امور مربوط به درمان خود کنترل دارند و می‌توانند دندانپزشک خود را شخصا انتخاب کنند. 

هیچ اشکالی ندارد؛ شما می‌توانید با دندانپزشک‌های مختلف مشورت کرده و کسی را برای درمان انتخاب کنید که هم تحت پوشش بیمه خدمات درمانی‌تان باشد و هم پزشکی که با او احساس راحتی می‌کنید. برای انجام این کار می‌توانید از دوستان یا اعضای خانواده برای مراجعه به سایر دندانپزشک‌ها کمک بگیرید. همچنین می‌‌توانید در اینترنت جست‌وجو کنید و به‌دنبال یک دندانپزشک مناسب بگردید. در هر صورت، تا زمانی که دندانپزشک مناسب خود را پیدا نکرده‌اید، از جست‌وجو دست نکشید.

استراحت کنید

گاهی اوقات لازم می‌شود که بین پروسه درمانی خود استراحت داشته باشید و دوباره آن را ادامه دهید. برای این کار می‌توانید با دندانپزشک‌تان در‌مورد یک پیام «توقف» توافق کنید تا در‌صورتى که لازم بود دندانپزشک انجام عمل روى دندان را ادامه ندهد و به شما استراحت بدهد. این پیام می‌تواند حرکت دست‌تان باشد یا یک اشاره کوچک. در این صورت می‌توانید مطمئن باشید که اگر درد داشته باشید که استرس به شما نزدیک شده باشد، می‌توانید بر آن غلبه کنید. 

با اطرافیان‌تان همراه شوید

برای اینکه بتوانید بر ترس خود از دندانپزشکی غلبه کنید بهتر است برای درمان به تنهایی مراجعه نکنید. یک عضو خانواده یا یکى از دوستان‌تان را براى قوت قلب همراه خود ببرید. سعی کنید کسی همراه‌تان باشد که به لحاظ عاطفی و روانی وابستگی بیشتری به او دارید.

از بهداشت مرکز درمانی مطمئن شوید

گاهی اوقات ترس از دندانپزشکی به‌دلیل ترس از سرایت انواع بیماری‌ها طی درمان است. در برخی افراد ترس از اینکه طی درمان دندان‌های خود به بیماری‌های دیگر مبتلا شوند، بر ترس ذاتی از دندانپزشکی اضافه می‌شود. برای غلبه بر این ترس و اطمینان خاطرتان می‌توانید راه‌های انتقال بیماری‌ها را بشناسید و راجع به آنها آگاه باشید. به‌علاوه مراجعه به مراکز معتبر می‌تواند در این زمینه کمک‌تان کند. همچنین می‌توانید از پزشک‌تان بخواهید درباره ضدعفونی کردن وسایل برای‌تان توضیح بدهد. 

اتاق انتظار دندانپزشکی

در اتاق انتظار به سوالاتی که در ذهن دارید فکر کنید، یک موسیقی آرامش‌بخش گوش کنید و سعی کنید برای مدتی به چیزی غیر از دندانپزشکی فکر کنید. در بهترین حالت، وقتی نام شما خوانده می‌شود، توانسته‌اید تا‌حدی به یک آرامش درونی دست پیدا کنید. این امر به شما کمک می‌کند وقت ملاقات خود را به بهترین شکل ممکن به پایان برسانید.

به خودتان جایزه بدهید

شاید نتوان روز ملاقات با دندانپزشک را یک روز خوب نامید؛ فکر کردن به این مسئله می‌تواند باعث تشدید ترس و فوبیای شما از دندانپزشکی شود. شما می‌توانید با انجام یک کار ساده به خود کمک و بر ترس‌تان غلبه کنید؛ ایجاد ارتباط مثبت با روز ملاقات دندانپزشک.  به‌عنوان مثال می‌توانید هر بار که از مطب دندانپزشک خارج می‌شوید، به خودتان برسید یا یک جایزه کوچک به خودتان بدهید. برای این کار مثلا می‌توانید به پیاده‌روی رفته یا برای دیدن یک فیلم به سینما بروید.

از صداگیرهای داخل گوش استفاده کنید

یکی از رایج‌ترین علل ترس و فوبیای بیماران از دندانپزشکی، ابزار دندانپزشک و سر و صدای مربوط به آنهاست. صدای ابزار دندانپزشکی بزرگ‌ترین عامل محرک بیمارانی است که از دندانپزشکی می‌ترسند. بیمارانی که فوبیای دندانپزشکی دارند، با شنیدن صدای ابزار دندانپزشک به سرعت تحریک می‌شوند.

بنابراین، به بیماران توصیه می‌شود از صداگیرهای داخل گوش برای جلوگیری از شنیدن صدای محیط استفاده کنند. بهتر است دندانپزشک خود را از پوشیدن این صداگیرها مطلع کنید تا اگر سوالی از شما دارد، صداگیرها را از گوش‌تان بیرون بیاورید.

کمی زودتر در مطب حاضر باشید

اگر می‌خواهید ترس به‌طور کامل بر شما غلبه کند، سعی کنید یک بار زودتر از موعد مقرر در مطب دندانپزشک حاضر شوید. وقتی زودتر از موعد در مطب حاضر می‌شوید، احتمالا با این پیغام مواجه می‌شوید که روی صندلی خود بنشینید و منتظر بمانید. این مسئله بسیاری از بیماران را شگفت‌زده می‌کند. 

حتی می‌تواند برخی افراد را با مشکلات مضاعفی مواجه کند. بسیاری از بیماران می‌توانند با حضور به‌موقع و زودتر از موعد در مطب دندانپزشکی بر ترس و اضطراب خود غلبه کنند. از این رو، توصیه می‌شود زودتر از موعد در مطب حاضر شوید، فرم‌های مربوطه را پر کنید و در اتاق انتظار منتظر بمانید.


مرتبط با: سلامت ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
ipadbuy پنجشنبه 3 بهمن 1398 01:36 ب.ظ
<a href="http://www.adananivgoz.com/silk-belladonna-dress-in-painted-carnations-dressp">silk belladonna dress in painted carnations</a> <a href="http://www.myfactcheck.com/lollipop-vestidos-de-fiesta-vestidost">lollipop vestidos de fiesta</a> <a href="http://www.moxdiabetes.com/playeras-de-balonmano-botaq">playeras de balonmano</a> <a href="http://www.longchengzy.com/mlb-jerseys-oakland-athletics-20-josh-donaldson-yellow-cool-base-baseball-jerseys-nfln">mlb jerseys oakland athletics 20 josh donaldson yellow cool base baseball jerseys</a> <a href="http://www.cascadiaohs.com/wiosenne-buty-dzieci%C4%99ce-tenisv">wiosenne buty dzieci臋ce</a> <a href="http://www.houseplanmall.com/red-2-piece-dress-set-dresst">red 2 piece dress set</a>
ipadbuy http://www.ipadbuy.com/
fastafix پنجشنبه 3 بهمن 1398 01:35 ب.ظ
<a href="http://www.betakate.com/nike-zoom-ascention-gr%C3%A5-gull-schuhec">nike zoom ascention gr氓 gull</a> <a href="http://www.mfextruder.com/puma-running-shoes-for-pronation-kurpesi">puma running shoes for pronation</a> <a href="http://www.fickleboards.com/givenchy-black-urban-street-sneakers-bootss">givenchy black urban street sneakers</a> <a href="http://www.malibumemphis.com/veste-air-jordan-9-legacy-flight-nostalgia-vestep">veste air jordan 9 legacy flight nostalgia</a> <a href="http://www.fastafix.com/top-sac-a-dos-sacq">top sac a dos</a> <a href="http://www.maasautosales.com/nike-free-5.0-2014-rosso-bianca-schuhej">nike free 5.0 2014 rosso bianca</a>
fastafix http://www.fastafix.com/
esbamobilya یکشنبه 29 دی 1398 02:29 ب.ظ
<a href="http://www.kitchmania.com/tommy-hilfiger-mens-long-sleeve-polo-sailing-gear-rugby-shirt-polop">tommy hilfiger mens long sleeve polo sailing gear rugby shirt</a> <a href="http://www.ybmezin.com/mens-hyperdunk-2017-ep-all-triple-black-zapatosn">mens hyperdunk 2017 ep all triple black</a> <a href="http://www.eandppets.com/speck-glitter-case-iphone-7-plus-cases">speck glitter case iphone 7 plus</a> <a href="http://www.databasserver.com/gino-rossi-nevia-sztyblety-tenisq">gino rossi nevia sztyblety</a> <a href="http://www.eldoradonew.com/velcro-laces-bootsu">velcro laces</a> <a href="http://www.enformacon.com/ultra-boost-uncaged-solebox-trainerst">ultra boost uncaged solebox</a>
esbamobilya http://www.esbamobilya.com/
kitchmania یکشنبه 29 دی 1398 02:28 ب.ظ
<a href="http://www.arnaell.com/zapatos-cristiano-ronaldo-botap">zapatos cristiano ronaldo</a> <a href="http://www.kobemonkeys.com/asics-women-s-support-running-shoes-shoeso">asics women s support running shoes</a> <a href="http://www.usajunglegym.com/air-jordan-5-noir-cat-sportsc">air jordan 5 noir cat</a> <a href="http://www.morvanladies.com/nike-free-haven-3.0-negro-volt-butym">nike free haven 3.0 negro volt</a> <a href="http://www.egeszsegliget.com/ralph-lauren-knit-sweater-blazer-polop">ralph lauren knit sweater blazer</a> <a href="http://www.nodigpoland.com/nike-kobe-9-low-mujeres-oro-rojo-zapatosn">nike kobe 9 low mujeres oro rojo</a>
kitchmania http://www.kitchmania.com/
aslempire شنبه 28 دی 1398 07:20 ب.ظ
<a href="http://www.brazinsurance.com/robe-boheme-jaune-robeu">robe boheme jaune</a> <a href="http://www.ftrvsales.com/adidas-online-sale-uk-schuhey">adidas online sale uk</a> <a href="http://www.kilianpottery.com/nike-soldes-homme-2019-chaussuresw">nike soldes homme 2019</a> <a href="http://www.divavonstayn.com/12-month-girl-christmas-dress-dresso">12 month girl christmas dress</a> <a href="http://www.kabalakosher.com/nike-air-max-motion-lw-heren-schoenenp">nike air max motion lw heren</a> <a href="http://www.unipuu.com/robe-volant-zara-robep">robe volant zara</a>
[url=http://www.aslempire.com/]aslempire[/url]
socioneer شنبه 28 دی 1398 02:02 ب.ظ
<a href="http://www.shipnao.com/ralph-lauren-slim-fit-oxford-shirt-womens-polop">ralph lauren slim fit oxford shirt womens</a> <a href="http://www.houstoncrepe.com/nike-roshe-run-frgmt-sort-hvid-zapatosn">nike roshe run frgmt sort hvid</a> <a href="http://www.acertenerg.com/magpul-field-case-iphone-5-cases">magpul field case iphone 5</a> <a href="http://www.adomiciliosya.com/sanda%C5%82y-elefanten-tenisq">sanda艂y elefanten</a> <a href="http://www.fivefourdenim.com/black-leather-studded-chelsea-boots-bootss">black leather studded chelsea boots</a> <a href="http://www.nhaxaysan.com/nike-air-max-sequent-719912-trainerst">nike air max sequent 719912</a>
socioneer http://www.socioneer.com/
drcamunez شنبه 28 دی 1398 02:02 ب.ظ
<a href="http://www.thegoldnitro.com/adidas-questar-byd-herren-shoeso">adidas questar byd herren</a> <a href="http://www.uaeclicks.com/air-jordan-6-retro-low-infrarojo-unit-sportsj">air jordan 6 retro low infrarojo unit</a> <a href="http://www.gethouseplan.com/jordan-8-negro-friday-butyf">jordan 8 negro friday</a> <a href="http://www.originalsfw.com/nike-polo-dry-fit-polop">nike polo dry fit</a> <a href="http://www.getpinoy.com/nike-kd-vii-bambini-rosa-nero-zapatosg">nike kd vii bambini rosa nero</a> <a href="http://www.sosapro.com/flip-cover-smartphone-cases">flip cover smartphone</a>
drcamunez http://www.drcamunez.com/
posadasantana شنبه 28 دی 1398 02:01 ب.ظ
<a href="http://www.shipnao.com/trampki-sneakersy-na-koturnie-tenisq">trampki sneakersy na koturnie</a> <a href="http://www.houstoncrepe.com/vionic-vera-bootsu">vionic vera</a> <a href="http://www.acertenerg.com/nike-gamma-blue-trainerst">nike gamma blue</a> <a href="http://www.adomiciliosya.com/limited-nike-black-womens-james-conner-jersey-nfl-30-pittsburgh-steelers-salute-to-service-therma-long-sleeve-nflk">limited nike black womens james conner jersey nfl 30 pittsburgh steelers salute to service therma long sleeve</a> <a href="http://www.fivefourdenim.com/zapatos-con-ca%C3%B1a-hombre-botap">zapatos con ca帽a hombre</a> <a href="http://www.nhaxaysan.com/converse-x-virgil-abloh-price-shoess">converse x virgil abloh price</a>
posadasantana http://www.posadasantana.com/
baileywanted شنبه 28 دی 1398 02:01 ب.ظ
<a href="http://www.shipnao.com/ralph-lauren-slim-fit-oxford-shirt-womens-polop">ralph lauren slim fit oxford shirt womens</a> <a href="http://www.houstoncrepe.com/nike-roshe-run-frgmt-sort-hvid-zapatosn">nike roshe run frgmt sort hvid</a> <a href="http://www.acertenerg.com/magpul-field-case-iphone-5-cases">magpul field case iphone 5</a> <a href="http://www.adomiciliosya.com/sanda%C5%82y-elefanten-tenisq">sanda艂y elefanten</a> <a href="http://www.fivefourdenim.com/black-leather-studded-chelsea-boots-bootss">black leather studded chelsea boots</a> <a href="http://www.nhaxaysan.com/nike-air-max-sequent-719912-trainerst">nike air max sequent 719912</a>
baileywanted http://www.baileywanted.com/
flipflapdance شنبه 28 دی 1398 02:00 ب.ظ
<a href="http://www.coolpackers.com/nike-zoom-vomero-sort-hvid-sportsc">nike zoom vomero sort hvid</a> <a href="http://www.browncowbooks.com/femmes-nike-free-flyknit-5.0-rouge-or-butym">femmes nike free flyknit 5.0 rouge or</a> <a href="http://www.parcomagnone.com/ralph-lauren-big-pony-red-polop">ralph lauren big pony red</a> <a href="http://www.partycornernj.com/soccers-zapatos-rojo-rosado-zapatosn">soccers zapatos rojo rosado</a> <a href="http://www.carpeteeim.com/iphone-8-plus-case-leopard-caseo">iphone 8 plus case leopard</a> <a href="http://www.newdorff.com/trendy-wiosna-lato-2019-buty-tenisq">trendy wiosna lato 2019 buty</a>
flipflapdance http://www.flipflapdance.com/
morgesrugby جمعه 20 دی 1398 12:59 ق.ظ
<a href="http://www.savelegends.com/mocassin-homme-taille-47-botter">mocassin homme taille 47</a> <a href="http://www.greggraziani.com/basket-sport-decathlon-botter">basket sport decathlon</a>
morgesrugby http://www.morgesrugby.com/
annieicecream جمعه 20 دی 1398 12:59 ق.ظ
<a href="http://www.escortfrauen.com/veja-sneaker-gr%C3%BCn-stiefelu">veja sneaker gr眉n</a> <a href="http://www.blindhand.com/lace-up-studded-boots-bootso">lace up studded boots</a> <a href="http://www.mindclickinfo.com/yoox-del-carlo-stivalit">yoox del carlo</a> <a href="http://www.vahtangov.com/kolekcja-slubna-kazar-tenisp">kolekcja slubna kazar</a> <a href="http://www.rockthefall.com/baskets-lumineuses-botteq">baskets lumineuses</a> <a href="http://www.kmtravelmom.com/mode-chaussures-ann%C3%A9es-80-botter">mode chaussures ann茅es 80</a>
annieicecream http://www.annieicecream.com/
savelegends جمعه 20 دی 1398 12:59 ق.ظ
<a href="http://www.oburmuzbaligi.com/sarenza-soldes-botter">sarenza soldes</a> <a href="http://www.tikhari.com/carla-samuel-bottes-fourr%C3%A9es-bottes">carla samuel bottes fourr茅es</a> <a href="http://www.ourtempswork.com/eram-chelsea-boots-femme-bottex">eram chelsea boots femme</a> <a href="http://www.floodbroward.com/buty-rozmiarowka-teniss">buty rozmiarowka</a> <a href="http://www.admenago.com/zapatillas-estilo-romano-botas">zapatillas estilo romano</a> <a href="http://www.klaavamedia.com/japonki-markowe-tenisy">japonki markowe</a>
savelegends http://www.savelegends.com/
blineblends جمعه 20 دی 1398 12:58 ق.ظ
<a href="http://www.randrawards.com/tommy-hilfiger-ballerina-claudia-stiefelv">tommy hilfiger ballerina claudia</a> <a href="http://www.alleexperten.com/mens-all-out-blaze-aero-sport-hiking-water-shoe-bootss">mens all out blaze aero sport hiking water shoe</a> <a href="http://www.saramanasar.com/lake-cx301-wide-bootsr">lake cx301 wide</a> <a href="http://www.homesharenl.com/stivali-impermeabili-uomo-stivalip">stivali impermeabili uomo</a> <a href="http://www.aticketrelief.com/composite-toe-hiking-work-boots-bootsu">composite toe hiking work boots</a> <a href="http://www.yourlacocina.com/protektor-grom-vs-protektor-grom-plus-teniss">protektor grom vs protektor grom plus</a>
blineblends http://www.blineblends.com/
thejarhagroup جمعه 20 دی 1398 12:58 ق.ظ
<a href="http://www.abrahamnissan.com/torby-damskie-ccc-2018-tenisp">torby damskie ccc 2018</a> <a href="http://www.jbmessenger.com/chaussure-haute-cuir-homme-botteq">chaussure haute cuir homme</a> <a href="http://www.gtcinvest.com/veja-%C3%A0-scratch-femme-botter">veja 脿 scratch femme</a> <a href="http://www.theyhatezits.com/berkemann-damen-hausschuhe-stiefelv">berkemann damen hausschuhe</a> <a href="http://www.robustanyc.com/yru-nightmare-reflective-bootss">yru nightmare reflective</a> <a href="http://www.drishtiyogamn.com/black-work-sneakers-womens-bootsr">black work sneakers womens</a>
thejarhagroup http://www.thejarhagroup.com/
rugstv پنجشنبه 19 دی 1398 11:12 ب.ظ
<a href="http://www.luxuoos.com/japonki-boss-tenisv">japonki boss</a> <a href="http://www.webfootserver.com/gray-two-piece-prom-dress-dressp">gray two piece prom dress</a> <a href="http://www.thefilmcolony.com/vestidos-de-manga-francesa-vestidost">vestidos de manga francesa</a> <a href="http://www.nifinancials.com/zapatillas-negras-con-rojo-botaq">zapatillas negras con rojo</a> <a href="http://www.earndptwcu.com/hawks-4-spud-webb-white-stitched-throwback-nba-jersey-nflg">hawks 4 spud webb white stitched throwback nba jersey</a> <a href="http://www.astschmidt.com/geox-wk%C5%82adki-do-but%C3%B3w-tenisv">geox wk艂adki do but贸w</a>
rugstv http://www.rugstv.com/
kabalakosher شنبه 14 دی 1398 02:41 ب.ظ
<a href="http://www.brazinsurance.com/nike-pro-coloured-shorts-shirtr">nike pro coloured shorts</a> <a href="http://www.ftrvsales.com/black-dress-with-white-shirt-underneath-dressp">black dress with white shirt underneath</a> <a href="http://www.kilianpottery.com/new-balance-hiking-trainersv">new balance hiking</a> <a href="http://www.divavonstayn.com/rucksack-leder-m%C3%A4nner-taschet">rucksack leder m盲nner</a> <a href="http://www.kabalakosher.com/vestidos-de-noche-cruzados-vestidosv">vestidos de noche cruzados</a> <a href="http://www.unipuu.com/ultra-boost-5th-anniversary-sneakery">ultra boost 5th anniversary</a>
kabalakosher http://www.kabalakosher.com/
bigfacekabob شنبه 14 دی 1398 02:40 ب.ظ
<a href="http://www.guamemployers.com/puma-suede-schoenen-schoenenp">puma suede schoenen</a> <a href="http://www.dasadaflower.com/robe-femme-flamant-rose-robep">robe femme flamant rose</a> <a href="http://www.elavista.com/kawhi-leonard-swingman-jersey-nflo">kawhi leonard swingman jersey</a> <a href="http://www.drpaulfinger.com/red-yellow-and-blue-nike-jacket-shirtr">red yellow and blue nike jacket</a> <a href="http://www.theresabowl.com/paillette-sequin-dress-dressp">paillette sequin dress</a> <a href="http://www.sdrarchitects.com/womens-pink-air-max-trainersv">womens pink air max</a>
bigfacekabob http://www.bigfacekabob.com/
dspdurango شنبه 14 دی 1398 02:40 ب.ظ
<a href="http://www.jewishmidtown.com/green-silk-cowl-neck-dress-dressp">green silk cowl neck dress</a> <a href="http://www.bikebrites.com/black-and-white-nike-shoes-boys-trainersr">black and white nike shoes boys</a> <a href="http://www.boomerangbin.com/brown-bear-geldb%C3%B6rse-rei%C3%9Fverschluss-tascheo">brown bear geldb枚rse rei脽verschluss</a> <a href="http://www.communitydg.com/vestidos-punto-el-corte-ingles-vestidosv">vestidos punto el corte ingles</a> <a href="http://www.flyertracking.com/nike-mercurial-2018-orange-sneakery">nike mercurial 2018 orange</a> <a href="http://www.miketonight.com/funda-ray-ban-plegables-sunglassess">funda ray ban plegables</a>
dspdurango http://www.dspdurango.com/
tailorloans جمعه 13 دی 1398 10:58 ب.ظ
<a href="http://www.almsaeyah.com/mutter-tochter-kleider-set-kleiderq">mutter tochter kleider set</a> <a href="http://www.tepozvillas.com/dollar-tree-cowboy-hats-capq">dollar tree cowboy hats</a> <a href="http://www.chienadmis.com/asics-tiger-uomo-scarpeo">asics tiger uomo</a> <a href="http://www.thebicepchug.com/oakley-baseball-glasses-sunglassess">oakley baseball glasses</a> <a href="http://www.newsofthecurd.com/andre-agassi-sneakers-1990-sneakerz">andre agassi sneakers 1990</a> <a href="http://www.oncallanswers.com/kleider-rockabilly-style-kleiderp">kleider rockabilly style</a>
tailorloans http://www.tailorloans.com/
cisnerosterho جمعه 13 دی 1398 10:58 ب.ظ
<a href="http://www.nakedcitybeer.com/winter-nike-schuhe-damen-schuhep">winter nike schuhe damen</a> <a href="http://www.cocktailisten.com/esprit-denim-kleid-kleiderq">esprit denim kleid</a> <a href="http://www.heiveldtennis.com/miller-lite-cowboy-hat-capq">miller lite cowboy hat</a> <a href="http://www.lojabombanho.com/all-star-scontate-online-scarpeo">all star scontate online</a> <a href="http://www.carolinawake.com/ray-ban-rb3574n-blaze-sunglassess">ray ban rb3574n blaze</a> <a href="http://www.bacprints.com/adidas-nmd-hu-mc-holi-x-pharrell-williams-sneakerz">adidas nmd hu mc holi x pharrell williams</a>
cisnerosterho http://www.cisnerosterho.com/
kfmnewyork جمعه 13 دی 1398 10:58 ب.ظ
<a href="http://www.ohdcmilwaukee.com/apart-kleid-nachtblau-kleiderq">apart kleid nachtblau</a> <a href="http://www.norfolkgh.com/western-express-inc-hats-capq">western express inc hats</a> <a href="http://www.esherfitness.com/af1-fluo-scarpeo">af1 fluo</a> <a href="http://www.brayoandp.com/clubmaster-size-55-sunglassess">clubmaster size 55</a> <a href="http://www.dscsafety.com/adidas-consortium-xhibition-terrex-tracefinder-sneakerz">adidas consortium xhibition terrex tracefinder</a> <a href="http://www.bearbullnyc.com/kleid-armedangels-kleiderp">kleid armedangels</a>
kfmnewyork http://www.kfmnewyork.com/
channelinenw جمعه 13 دی 1398 10:19 ب.ظ
<a href="http://www.savelegends.com/off-shoulder-kleid-sommer-kleiderq">off shoulder kleid sommer</a> <a href="http://www.greggraziani.com/boot-barn-stetson-hats-capq">boot barn stetson hats</a>
channelinenw http://www.channelinenw.com/
astropete جمعه 13 دی 1398 10:19 ب.ظ
<a href="http://www.bezbrachki.com/robe-annie-couture-robep">robe annie couture</a> <a href="http://www.lulubright.com/deion-sanders-san-francisco-49ers-jersey-nflo">deion sanders san francisco 49ers jersey</a> <a href="http://www.bnbnatchez.com/nike-performance-hijab-shirtt">nike performance hijab</a> <a href="http://www.thepaulconrad.com/vila-knit-dress-dressp">vila knit dress</a> <a href="http://www.cisnerosterho.com/travis-scott-jordan-retail-trainersr">travis scott jordan retail</a> <a href="http://www.campcodaycamp.com/taschen-von-lagerfeld-taschet">taschen von lagerfeld</a>
astropete http://www.astropete.com/
ipiphotos جمعه 13 دی 1398 01:38 ق.ظ
<a href="http://www.almsaeyah.com/gafas-de-lectura-ray-ban-sunglassess">gafas de lectura ray ban</a> <a href="http://www.tepozvillas.com/af-1234-schuhep">af 1234</a> <a href="http://www.chienadmis.com/sch%C3%B6ne-kleider-g%C3%BCnstig-kleiderq">sch枚ne kleider g眉nstig</a> <a href="http://www.thebicepchug.com/villanova-bucket-hat-capq">villanova bucket hat</a> <a href="http://www.newsofthecurd.com/scarpe-pallavolo-uomo-asics-scarpeo">scarpe pallavolo uomo asics</a> <a href="http://www.oncallanswers.com/ray-ban-amazon-uomo-sunglassess">ray ban amazon uomo</a>
ipiphotos http://www.ipiphotos.com/
ntfservice دوشنبه 9 دی 1398 05:51 ب.ظ
<a href="http://www.mauradutra.com/ralph-lauren-big-pony-polo-shirts-quality-menu-poloa">ralph lauren big pony polo shirts quality menu</a> <a href="http://www.lucagerini.com/nike-air-max-lunar1-sko-hvid-chilling-r%C3%B8d-scarpek">nike air max lunar1 sko hvid chilling r酶d</a> <a href="http://www.daphaltd.com/vestido-de-flores-las-compras-en-l%C3%ADnea-malasia-dresse">vestido de flores las compras en l铆nea malasia</a> <a href="http://www.cagdasair.com/nike-lunarlaunch-midnight-armada-footi">nike lunarlaunch midnight armada</a> <a href="http://www.gaellebodyart.com/jordan-1-flight-grau-and-lila-butyg">jordan 1 flight grau and lila</a> <a href="http://www.revisionbacs.com/parajumpers-long-bear-jacket-grey-parajumpersb">parajumpers long bear jacket grey</a>
ntfservice http://www.ntfservice.com/
diettucson دوشنبه 9 دی 1398 05:51 ب.ظ
<a href="http://www.sinfoniamktg.com/nike-air-max-classic-bw-r%C3%B8d-sort-kit-footg">nike air max classic bw r酶d sort kit</a> <a href="http://www.mrshoover.com/parajumpers-leather-parka-coat-parajumpersa">parajumpers leather parka coat</a> <a href="http://www.valomak.com/moncler-winter-jacket-price-za-2017-monclera">moncler winter jacket price za 2017</a> <a href="http://www.inklinktatoo.com/nike-dunk-hi-rosado-chaussuresb">nike dunk hi rosado</a> <a href="http://www.adracingworld.com/kobe-10-schuhe-images-zapatosd">kobe 10 schuhe images</a> <a href="http://www.tentoledo.com/nike-internationalist-lyser%C3%B8d-bl%C3%A5-obuvl">nike internationalist lyser酶d bl氓</a>
diettucson http://www.diettucson.com/
salsamonde دوشنبه 9 دی 1398 05:49 ب.ظ
<a href="http://www.turkunluvideo.com/nike-sb-lunar-gato-vivid-azul-volt-ice-chaussuresg">nike sb lunar gato vivid azul volt ice</a> <a href="http://www.apcroadlink.com/ralph-lauren-big-pony-polo-shirt-in-white-poloa">ralph lauren big pony polo shirt in white</a> <a href="http://www.comapanetwork.com/nike-free-flyknit-4.0-v2-rosa-verde-scarpee">nike free flyknit 4.0 v2 rosa verde</a> <a href="http://www.kellarit.com/dotti-blue-floral-dress-dresse">dotti blue floral dress</a> <a href="http://www.cgmprecast.com/nike-zoom-pegasus-31-venta-near-me-footc">nike zoom pegasus 31 venta near me</a> <a href="http://www.eleonorahotel.com/adidas-prossoator-absolion-online-butym">adidas prossoator absolion online</a>
salsamonde http://www.salsamonde.com/
blogdahelo یکشنبه 8 دی 1398 11:29 ب.ظ
<a href="http://www.adamaccademia.com/canada-goose-ladies-montebello-canadagooser">canada goose ladies montebello</a> <a href="http://www.floxshop.com/floral-dresses-for-sale-australia-dressh">floral dresses for sale australia</a> <a href="http://www.gleisquadrat.com/nobis-cartel-jakke-ladies-nobisb">nobis cartel jakke ladies</a> <a href="http://www.joubertets.com/nike-lebron-11-miami-heat-on-feet-footc">nike lebron 11 miami heat on feet</a> <a href="http://www.realcoolclub.com/adidas-superstar-nero-quartz-kurpese">adidas superstar nero quartz</a> <a href="http://www.beautyestyle.com/nike-free-run-4.0-gelb-schwarz-kurpesf">nike free run 4.0 gelb schwarz</a>
blogdahelo http://www.blogdahelo.com/
outsourcedbdc یکشنبه 8 دی 1398 11:28 ب.ظ
<a href="http://www.perrymarhsall.com/tory-burch-winter-boots-toryburchr">tory burch winter boots</a> <a href="http://www.syunpatsu.com/nike-kd-9-rot-and-schwarz-obuvf">nike kd 9 rot and schwarz</a> <a href="http://www.zakenmoeders.com/mackage-orla-coat-mackager">mackage orla coat</a> <a href="http://www.babytoschool.com/tory-burch-diaper-bag-canada-toryburchr">tory burch diaper bag canada</a> <a href="http://www.exetervanhire.com/flyknit-lunar-1-arancia-blu-light-butyf">flyknit lunar 1 arancia blu light</a> <a href="http://www.lavantafilm.com/parajumper-man-parajumpersr">parajumper man</a>
outsourcedbdc http://www.outsourcedbdc.com/
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
 
 

آمارگیر وبلاگ

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو