تبلیغات

مجله اینترنتی آریا پی - فوبیای دندانپزشکی را این جوری دور بزنید • نویسنده :
 • پنجشنبه 5 فروردین 1395 ساعت: 01:32 ق.ظ
 • فوبیا دندانپزشکی را دور بزنید
  فوبیای دندانپزشکی یک ترس بسیار رایج است که بیماران را از مراجعه به کلینیکهای دندانپزشکی و مراقبتهای پیشگیرانه باز میدارد که عواقب مختلفی مانند درد دندان و از دست دادن آن را در پی دارد.
  مجله سیب سبز:  دندانها نقش زیادی در سلامت و زیبایی ما دارند؛ بنابراین باید به دندانهای خود و سلامت آنها توجه داشته باشیم. اما متاسفانه یک مانع بر سر راه رسیدگی و درمان مشکلات دندانها وجود دارد و آن ترس از دندانپزشکی است. حتی اگر به بهترین دندانپزشک زیبایی جهان هم مراجعه کنید، ممکن است با فوبیا (ترس بیش از حد) دندانپزشکی مواجه شوید. 

  فوبیای دندانپزشکی یک ترس بسیار رایج است که بیماران را از مراجعه به کلینیکهای دندانپزشکی و مراقبتهای پیشگیرانه باز میدارد که عواقب مختلفی مانند درد دندان و از دست دادن آن را در پی دارد. لازم است بدانید بیماریهای لثه یک عفونت جدی است که میتواند باعث آسیب به بخشهای دیگر بدن شود، به طوری که تحقیقات اخیر نشان از ارتباط آن با بیماری قلبی، سکته و دیابت دارد. 

  پس بهتر است برای کمک به سلامت دیگر اندامهای بدنتان هم که شده ترس از دندانپزشکی را کنار گذاشته و برای درمان اقدام کنید. در این مطلب به شما میگوییم برای غلبه بر ترستان چه کنید.

  فوبیا دندانپزشکی را دور بزنید

  دندانپزشک را  از ترس خود مطلع کنید

  می‌گویند آموزش دوای درد جهل است؛ این امر در‌مورد غلبه بر فوبیای دندانپزشکی نیز صدق می‌کند. قبل از آنکه از دندانپزشک خود نوبت بگیرید، بهتر است به‌صورت تلفنی یا حضوری درباره ترس خود صحبت کنید. اگر دندانپزشک را از ترس خود مطلع کنید، شانس بیشتری برای غلبه بر آن خواهید داشت. به‌علاوه در صورتی که دندانپزشک احتیاط بیشتری در درمان شما به خرج دهد، فرصت بهتری برای کنترل ترس خود خواهید داشت. همچنین بسیاری از کلینیک‌های دندانپزشکی برای غلبه بر ترس و بهبود شرایط مشاور روانشناسی هم دارند که می‌توانید از کمک‌شان بهره بگیرید.

  ترس‌های خود را بنویسید

  بارها بر این موضوع تاکید شده است، اما اهمیت آموزش‌و‌پرورش نباید دست‌کم گرفته شود و این امر به‌ویژه در رابطه با ترس و فوبیای دندانپزشکی صدق می‌کند. اگر می‌دانید که فوبیای دندانپزشکی دارید، بهتر است ترس‌های مشخص خود را با ذکر دلیل یادداشت کنید. شاید اگر به فوبیای خود از دندانپزشکی فکر کنید، درک کنید که ترس شما چندان عقلانی نیست. اگر ترس شما واقعا مشکل‌ساز است، بهتر است لیست یادداشت‌های‌تان را با خود به مطب دندانپزشک ببرید. این لیست به دندانپزشک کمک می‌کند حین درمان حتی‌الامکان با ملاحظه بیشتری با شما مواجه شود.

  از جزئیات درمان‌تان بپرسید

  وقتی صحبت از فوبیا به میان می‌آید، ترس از ناشناخته‌ها اغلب بزرگ‌ترین مانع در راه مبارزه با ترس است، یعنی همین که نمی‌دانید دندانپزشک چه کاری روی دندان شما انجام می‌دهد، ترسناک است. از این رو، باید قبل از هر عملی کمی وقت بگذارید و از جزئیات مربوط به درمان خود مطلع شوید. راحت باشید و هر سوالی دارید از پزشک یا دستیاران او بپرسید. در صورت لزوم، می‌توانید از یادداشت‌های خود کمک بگیرید. همچنین می‌توانید در اینترنت جست‌وجو کنید تا با جزئیات مربوط به پروسه درمانی خود بیشتر آشنا شوید. خواندن این مطالب به شما کمک خواهد کرد تا آرامش و اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید.

   با مشورت پزشک آرامبخش بخورید

  اگر داروهای ضد‌اضطراب مصرف نمی‌کنید، می‌توانید از دندانپزشک خود بخواهید به شما داروهای ضد‌اضطراب بدهد. در بسیاری از مطب‌های دندانپزشکی از داروهای مسکن برای کاهش ترس و اضطراب بیماران استفاده می‌شود. البته در این باره باید با پزشک یا روانپزشک مشورت کنید تا ضرری متوجه شما نشود. در این شرایط، باید از کسی بخواهید که شما را به خانه برساند، چون ممکن است پروسه درمانی چندان سریع پیش نرود. 

  بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند پروسه درمانی خود را با مصرف کمترین داروی ممکن ادامه دهند، اما بهتر است در این مورد تجدید‌نظر کنند. داروهای مسکن مورد‌استفاده در پروسه دندانپزشکی اغلب سریع عمل می‌کنند و بلافاصله پس از اتمام درمان بی‌اثر می‌شوند. در هر صورت، اگر قبل از ورود به مطب دندانپزشک از داروهای مسکن استفاده کرده‌اید، بهتر است دندانپزشک خود را از این امر مطلع کنید.

  نفس‌های عمیق بکشید

  اگر به‌طور کامل با داروهای ضد‌اضطراب و انواع مسکن‌ها مخالف هستید، می‌توانید از تکنیک‌های تمدد اعصاب برای کسب آرامش کمک بگیرید. بدیهی است که در اتاق انتظار، زمان کافی برای مدیتیشن وجود ندارد. حتی اگر در همین زمان اندک به انجام مدیتیشن بپردازید، ممکن است نتیجه دلخواه را به دست نیاورید. بنابراین، بهتر است از تکنیک‌های تنفس عمیق کمک بگیرید؛ اثربخشی این تکنیک‌ها در طول زمان به اثبات رسیده است. 

  تنفس عمیق به شما کمک می‌کند تمرکز کرده و به‌تدریج بر ترس خود از دندانپزشکی غلبه کنید. روش‌های مختلفی برای تنفس عمیق وجود دارد، اما ساده‌ترین روش به این شرح است: یک نفس عمیق و طولانی بکشید و قبل از آنکه آن را بیرون بدهید به یک موضوع مثبت فکر کنید. آن‌قدر این کار را تکرار کنید که به آرامش برسید. با کمی تمرین می‌توانید این تکنیک را در هر زمان و مکانی انجام دهید تا از شر استرس خلاص شوید.

  در انتخاب دندانپزشک سختگیر باشید

  بسیاری از افراد از دندانپزشک خود می‌ترسند، چون او را مثل بقیه «مردم» در‌نظر نمی‌گیرند. در عوض، دندانپزشک را به‌عنوان موجودی در‌نظر می‌گیرند که می‌خواهد کارهای ترسناکی داخل دهان‌شان انجام دهد. وحشتناک است، نه؟ پس لازم نیست این‌طور فکر کنید. بیماران باید درک کنند که بر کل امور مربوط به درمان خود کنترل دارند و می‌توانند دندانپزشک خود را شخصا انتخاب کنند. 

  هیچ اشکالی ندارد؛ شما می‌توانید با دندانپزشک‌های مختلف مشورت کرده و کسی را برای درمان انتخاب کنید که هم تحت پوشش بیمه خدمات درمانی‌تان باشد و هم پزشکی که با او احساس راحتی می‌کنید. برای انجام این کار می‌توانید از دوستان یا اعضای خانواده برای مراجعه به سایر دندانپزشک‌ها کمک بگیرید. همچنین می‌‌توانید در اینترنت جست‌وجو کنید و به‌دنبال یک دندانپزشک مناسب بگردید. در هر صورت، تا زمانی که دندانپزشک مناسب خود را پیدا نکرده‌اید، از جست‌وجو دست نکشید.

  استراحت کنید

  گاهی اوقات لازم می‌شود که بین پروسه درمانی خود استراحت داشته باشید و دوباره آن را ادامه دهید. برای این کار می‌توانید با دندانپزشک‌تان در‌مورد یک پیام «توقف» توافق کنید تا در‌صورتى که لازم بود دندانپزشک انجام عمل روى دندان را ادامه ندهد و به شما استراحت بدهد. این پیام می‌تواند حرکت دست‌تان باشد یا یک اشاره کوچک. در این صورت می‌توانید مطمئن باشید که اگر درد داشته باشید که استرس به شما نزدیک شده باشد، می‌توانید بر آن غلبه کنید. 

  با اطرافیان‌تان همراه شوید

  برای اینکه بتوانید بر ترس خود از دندانپزشکی غلبه کنید بهتر است برای درمان به تنهایی مراجعه نکنید. یک عضو خانواده یا یکى از دوستان‌تان را براى قوت قلب همراه خود ببرید. سعی کنید کسی همراه‌تان باشد که به لحاظ عاطفی و روانی وابستگی بیشتری به او دارید.

  از بهداشت مرکز درمانی مطمئن شوید

  گاهی اوقات ترس از دندانپزشکی به‌دلیل ترس از سرایت انواع بیماری‌ها طی درمان است. در برخی افراد ترس از اینکه طی درمان دندان‌های خود به بیماری‌های دیگر مبتلا شوند، بر ترس ذاتی از دندانپزشکی اضافه می‌شود. برای غلبه بر این ترس و اطمینان خاطرتان می‌توانید راه‌های انتقال بیماری‌ها را بشناسید و راجع به آنها آگاه باشید. به‌علاوه مراجعه به مراکز معتبر می‌تواند در این زمینه کمک‌تان کند. همچنین می‌توانید از پزشک‌تان بخواهید درباره ضدعفونی کردن وسایل برای‌تان توضیح بدهد. 

  اتاق انتظار دندانپزشکی

  در اتاق انتظار به سوالاتی که در ذهن دارید فکر کنید، یک موسیقی آرامش‌بخش گوش کنید و سعی کنید برای مدتی به چیزی غیر از دندانپزشکی فکر کنید. در بهترین حالت، وقتی نام شما خوانده می‌شود، توانسته‌اید تا‌حدی به یک آرامش درونی دست پیدا کنید. این امر به شما کمک می‌کند وقت ملاقات خود را به بهترین شکل ممکن به پایان برسانید.

  به خودتان جایزه بدهید

  شاید نتوان روز ملاقات با دندانپزشک را یک روز خوب نامید؛ فکر کردن به این مسئله می‌تواند باعث تشدید ترس و فوبیای شما از دندانپزشکی شود. شما می‌توانید با انجام یک کار ساده به خود کمک و بر ترس‌تان غلبه کنید؛ ایجاد ارتباط مثبت با روز ملاقات دندانپزشک.  به‌عنوان مثال می‌توانید هر بار که از مطب دندانپزشک خارج می‌شوید، به خودتان برسید یا یک جایزه کوچک به خودتان بدهید. برای این کار مثلا می‌توانید به پیاده‌روی رفته یا برای دیدن یک فیلم به سینما بروید.

  از صداگیرهای داخل گوش استفاده کنید

  یکی از رایج‌ترین علل ترس و فوبیای بیماران از دندانپزشکی، ابزار دندانپزشک و سر و صدای مربوط به آنهاست. صدای ابزار دندانپزشکی بزرگ‌ترین عامل محرک بیمارانی است که از دندانپزشکی می‌ترسند. بیمارانی که فوبیای دندانپزشکی دارند، با شنیدن صدای ابزار دندانپزشک به سرعت تحریک می‌شوند.

  بنابراین، به بیماران توصیه می‌شود از صداگیرهای داخل گوش برای جلوگیری از شنیدن صدای محیط استفاده کنند. بهتر است دندانپزشک خود را از پوشیدن این صداگیرها مطلع کنید تا اگر سوالی از شما دارد، صداگیرها را از گوش‌تان بیرون بیاورید.

  کمی زودتر در مطب حاضر باشید

  اگر می‌خواهید ترس به‌طور کامل بر شما غلبه کند، سعی کنید یک بار زودتر از موعد مقرر در مطب دندانپزشک حاضر شوید. وقتی زودتر از موعد در مطب حاضر می‌شوید، احتمالا با این پیغام مواجه می‌شوید که روی صندلی خود بنشینید و منتظر بمانید. این مسئله بسیاری از بیماران را شگفت‌زده می‌کند. 

  حتی می‌تواند برخی افراد را با مشکلات مضاعفی مواجه کند. بسیاری از بیماران می‌توانند با حضور به‌موقع و زودتر از موعد در مطب دندانپزشکی بر ترس و اضطراب خود غلبه کنند. از این رو، توصیه می‌شود زودتر از موعد در مطب حاضر شوید، فرم‌های مربوطه را پر کنید و در اتاق انتظار منتظر بمانید.
  دسته بندی : سلامت،
  نظرات پست
  این نظر توسط air jordan 6 white black red در تاریخ یکشنبه 4 فروردین 1398 11:18 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.mebpunkt.com/nike-roshe-print-etsy-trainersd">nike roshe print etsy</a> <a href="http://www.wanderkarl.com/nike-huarache-womens-white-espadrilles-runninga">nike huarache womens white espadrilles</a> <a href="http://www.imhandmade.com/salomon-fellraiser-amarillo-cab-kurpesb">salomon fellraiser amarillo cab</a> <a href="http://www.annefleurd.com/ray-ban-cats-sale-sunglassesr">ray ban cats sale</a> <a href="http://www.amtybc.com/nike-austin-collie-jersey-indianapolis-colts-17-youth-blue-limited-jersey-nflb">nike austin collie jersey indianapolis colts 17 youth blue limited jersey</a> <a href="http://www.uruleyakima.com/new-balance-998-erkek-skot">new balance 998 erkek</a>
  air jordan 6 white black red http://www.mojitocafevab.com/air-jordan-6-white-black-red-shoesc

  این نظر توسط prada sunglasses price in india در تاریخ یکشنبه 4 فروردین 1398 11:18 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.pinoydarts.com/foot-locker-yeezy-boost-350-oxford-tan-runninga">foot locker yeezy boost 350 oxford tan</a> <a href="http://www.espadsanat.com/new-jordan-5-hvit-kurpesb">new jordan 5 hvit</a> <a href="http://www.drdexterblog.com/ray-ban-rb2140-polarized-wayfarer-sunglasses-sunglassesr">ray ban rb2140 polarized wayfarer sunglasses</a> <a href="http://www.vbqwellness.com/elite-cameron-heyward-1967-throwback-jersey-pittsburgh-steelers-97-home-black-nfle">elite cameron heyward 1967 throwback jersey pittsburgh steelers 97 home black</a> <a href="http://www.lavoroweb.com/adidas-neo-label-damen-skot">adidas neo label damen</a> <a href="http://www.egesisbilisim.com/silver-orange-mens-nike-lebron-soldier-10-shoes-trainersf">silver orange mens nike lebron soldier 10 shoes</a>
  prada sunglasses price in india http://www.goucvoice.com/prada-sunglasses-price-in-india-pradar

  این نظر توسط air jordan retro 1 gym red در تاریخ یکشنبه 4 فروردین 1398 11:18 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.iwansulistyo.com/air-jordan-7-arancia-viola-kurpesb">air jordan 7 arancia viola</a> <a href="http://www.frejahedvall.com/ray-ban-justin-51-polarized-sunglassesr">ray ban justin 51 polarized</a> <a href="http://www.yanbutravel.com/carolina-panthers-jersey-academy-nflb">carolina panthers jersey academy</a> <a href="http://www.pgcsymposium.com/nike-air-max-tavas-weight-skot">nike air max tavas weight</a> <a href="http://www.songtruong.com/asics-gel-noosa-tri-8-femminile-gituttio-trainerse">asics gel noosa tri 8 femminile gituttio</a> <a href="http://www.szbbjdn.com/nike-free-3.0-focfly-so-marron-violet-chaussuresa">nike free 3.0 focfly so marron violet</a>
  air jordan retro 1 gym red http://www.bethagustina.com/air-jordan-retro-1-gym-red-sportsd

  این نظر توسط nike kobe 10 elite pink gold در تاریخ یکشنبه 4 فروردین 1398 11:18 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.peleebulldogs.com/nike-roshe-palm-tree-brazil-footf">nike roshe palm tree brazil</a> <a href="http://www.alienhorizons.com/slim-fit-long-sleeve-polo-shirts-for-m%C3%A6nd-polo_m">slim fit long sleeve polo shirts for m忙nd</a> <a href="http://www.angkorimage.com/denver-broncos-courtland-sutton-youth-limited-camo-nike-jersey-14-nfl-rush-realtree-nflt">denver broncos courtland sutton youth limited camo nike jersey 14 nfl rush realtree</a> <a href="http://www.serenatchat.com/nike-air-max-90-deluxe-black-black-infrared-anthrct-trainersd">nike air max 90 deluxe black black infrared anthrct</a> <a href="http://www.sproutingbean.com/nike-free-run-5.0-v2-orange-and-black-caterpillar-runninga">nike free run 5.0 v2 orange and black caterpillar</a> <a href="http://www.hostmizban.com/nike-lunarglide-marinen-quilt-kurpesc">nike lunarglide marinen quilt</a>
  nike kobe 10 elite pink gold http://www.eatcatalonia.com/nike-kobe-10-elite-pink-gold-shoesa

  این نظر توسط washington nationals replica jersey در تاریخ یکشنبه 4 فروردین 1398 11:17 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.devinpowell.com/ray-ban-aviator-silver-sunglassesr">ray ban aviator silver</a> <a href="http://www.empresainnova.com/nike-jets-96-muhammad-wilkerson-green-stitched-limited-rush-jersey-nfle">nike jets 96 muhammad wilkerson green stitched limited rush jersey</a> <a href="http://www.grifeyescoda.com/adidas-zx-750-black-and-blue-skot">adidas zx 750 black and blue</a> <a href="http://www.oldiesdigital.com/nike-air-yeezy-2-red-october-gs-trainerse">nike air yeezy 2 red october gs</a> <a href="http://www.gamexpedition.com/kvinders-nike-free-3.0-v4-orange-hvid-chaussuresa">kvinders nike free 3.0 v4 orange hvid</a> <a href="http://www.tedkanavas.com/nike-free-express-volt-footg">nike free express volt</a>
  washington nationals replica jersey http://www.creotronic.com/washington-nationals-replica-jersey-nflt

  این نظر توسط philipelara در تاریخ شنبه 18 اسفند 1397 01:31 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.emanmoon.com/mackage-winter-coat-fur-jackets-mackagee">mackage winter coat fur jackets</a> <a href="http://www.mysiatravel.com/adidas-superstar-2-black-white-skow">adidas superstar 2 black white</a> <a href="http://www.pandoraboxhn.com/kansas-city-royals-blank-cream-exclusive-vintage-jersey-nflc">kansas city royals blank cream exclusive vintage jersey</a> <a href="http://www.yourctt.com/grey-cam-newton-jersey-nflr">grey cam newton jersey</a> <a href="http://www.coccodesigns.com/ua-clutchfit-drive-low-on-feet-footb">ua clutchfit drive low on feet</a> <a href="http://www.lucasdow.com/prada-loafers-red-green-pradaf">prada loafers red green</a>
  philipelara http://www.philipelara.com/

  این نظر توسط strongtowercf در تاریخ شنبه 18 اسفند 1397 01:30 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.aprancheta.com/parajumpers-coyote-jacket-art-parajumpersd">parajumpers coyote jacket art</a> <a href="http://www.getleanlearn.com/burberry-classic-scarf-price-scarfr">burberry classic scarf price</a> <a href="http://www.hbshbuick.com/hermes-belt-kit-hermesr">hermes belt kit</a> <a href="http://www.hvactampafl.com/prada-bn2136-handbags-light-gray-pradac">prada bn2136 handbags light gray</a> <a href="http://www.zinmanlaw.com/christian-louboutin-shoes-new-york-city-utah-louboutinf">christian louboutin shoes new york city utah</a> <a href="http://www.cohenhypnosis.com/mackage-messenger-upload-facebook-mackageb">mackage messenger upload facebook</a>
  strongtowercf http://www.strongtowercf.com/

  این نظر توسط dssdgjhu در تاریخ شنبه 4 اسفند 1397 07:17 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.essenceofanna.com/ua-curry-schuhe-gelb-lila-butyd">ua curry schuhe gelb lila</a> <a href="http://www.folaukaveinga.com/adidas-zx-750-marine-weiss-kurpesc">adidas zx 750 marine weiss</a> <a href="http://www.admingamer.com/adidas-superstar-blaze-gr%C3%BCn-schuhea">adidas superstar blaze gr眉n</a> <a href="http://www.bagsviptrade.com/nike-hyperrev-2016-bon-march%C3%A9-flights-kurpese">nike hyperrev 2016 bon march茅 flights</a> <a href="http://www.btcheap.com/nike-air-max-2015-amarillo-gris-chaussuresa">nike air max 2015 amarillo gris</a> <a href="http://www.capecodmag.com/adidas-prougeator-instinct-accelerator-kurpesg">adidas prougeator instinct accelerator</a>
  dssdgjhu http://www.dssdgjhu.com/

  این نظر توسط ralph lauren v neck jumper womens در تاریخ سه شنبه 30 بهمن 1397 10:46 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.mgazamusic.com/custom-black-detroit-lions-jersey-nflh">custom black detroit lions jersey</a> <a href="http://www.thehugdealer.com/kvinners-air-jordan-retro-11-svart-obuvi">kvinners air jordan retro 11 svart</a> <a href="http://www.improvisate.com/nike-air-max-95-grey-and-neon-green-shoesj">nike air max 95 grey and neon green</a> <a href="http://www.urbnite.com/adidas-tubular-defiant-blue-shoesl">adidas tubular defiant blue</a> <a href="http://www.cywebco.com/ralph-lauren-pink-sweater-womens-poloh">ralph lauren pink sweater womens</a> <a href="http://www.penisbeaker.com/kvinders-nike-air-max-360-bl%C3%A5-skok">kvinders nike air max 360 bl氓</a>
  ralph lauren v neck jumper womens http://www.elitexgaming.com/ralph-lauren-v-neck-jumper-womens-poloh

  این نظر توسط nike air max 2013 red در تاریخ سه شنبه 30 بهمن 1397 10:46 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.idomicil.com/air-jordan-2-wei%C3%9F-and-rot-schuhek">air jordan 2 wei脽 and rot</a> <a href="http://www.revtelluride.com/taco-charlton-alternate-jersey-dallas-cowboys-97-navy-blue-throwback-mens-elite-jersey-nflh">taco charlton alternate jersey dallas cowboys 97 navy blue throwback mens elite jersey</a> <a href="http://www.footslockerca.com/nike-free-5.0-v2-gull-hvit-obuvi">nike free 5.0 v2 gull hvit</a> <a href="http://www.alyysjf.com/nike-hypervenom-phinish-2-black-shoesj">nike hypervenom phinish 2 black</a> <a href="http://www.pertpasties.com/nike-air-max-1-france-sp-camouflage-white-black-shoesl">nike air max 1 france sp camouflage white black</a> <a href="http://www.newliveportal.com/mens-charcoal-polo-shirt-poloh">mens charcoal polo shirt</a>
  nike air max 2013 red http://www.griyaasmara.com/nike-air-max-2013-red-shoesj

  این نظر توسط adidas eqt alle lyser酶d در تاریخ سه شنبه 30 بهمن 1397 10:45 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.volcanosmap.com/converse-lady-alle-star-hvid-skoh">converse lady alle star hvid</a> <a href="http://www.machinband.com/jarvis-landry-basketball-jersey-nfli">jarvis landry basketball jersey</a> <a href="http://www.networkqoffer.com/vibram-fivefingers-komodomenn-svart-gull-gr%C3%A5-obuvk">vibram fivefingers komodomenn svart gull gr氓</a> <a href="http://www.tlsfirm.com/coach-logo-bag-coachh">coach logo bag</a> <a href="http://www.foxxology.com/adidas-superstar-argento-nero-scarpej">adidas superstar argento nero</a> <a href="http://www.joyportland.com/nike-air-force-1-low-maschio-nero-scarpei">nike air force 1 low maschio nero</a>
  adidas eqt alle lyser酶d http://www.ultiname.com/adidas-eqt-alle-lyser%C3%B8d-skoj

  این نظر توسط apconcierge در تاریخ دوشنبه 22 بهمن 1397 04:31 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.juraamei.com/ray-ban-rb3475q-sunglasses-sunglassesr">ray ban rb3475q sunglasses</a> <a href="http://www.beoshoes.com/ralph-lauren-polo-womens-button-down-shirts-xl-polod">ralph lauren polo womens button down shirts xl</a> <a href="http://www.samuelzide.com/ray-ban-clubmaster-classic-brown-sunglassesr">ray ban clubmaster classic brown</a> <a href="http://www.zealouslyzika.com/bvlgari-bracelet-price-dubai-jewelryr">bvlgari bracelet price dubai</a> <a href="http://www.tjharkins.com/nike-lebron-14-gold-pink-shoesv">nike lebron 14 gold pink</a> <a href="http://www.bringussocial.com/are-mackage-coats-warm-or-colds-mackagee">are mackage coats warm or colds</a>
  apconcierge http://www.apconcierge.com/

  این نظر توسط alannacaldas در تاریخ دوشنبه 22 بهمن 1397 04:30 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.dcrcustoms.com/ray-ban-rb2140-polarized-sunglassesr">ray ban rb2140 polarized</a> <a href="http://www.bermudabrands.com/mulberry-handbags-uk-outlet-adapter-mulberryd">mulberry handbags uk outlet adapter</a> <a href="http://www.alarmselpaso.com/air-jordan-3-retro-white-cement-blue-ivy-sneakerg">air jordan 3 retro white cement blue ivy</a> <a href="http://www.demngoibet.com/parajumpers-jackets-usa-live-parajumpersd">parajumpers jackets usa live</a> <a href="http://www.wtaarchitects.com/burberry-exploded-check-wool-silk-scarf-scarfr">burberry exploded check wool silk scarf</a> <a href="http://www.bibleofpeace.com/hermes-evelyne-mini-size-hermesr">hermes evelyne mini size</a>
  alannacaldas http://www.alannacaldas.com/

  این نظر توسط juraamei در تاریخ دوشنبه 22 بهمن 1397 04:30 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.juraamei.com/michael-kors-tote-bag-watermelon-juice-mkd">michael kors tote bag watermelon juice</a> <a href="http://www.beoshoes.com/moncler-coat-ladies-first-fitness-monclerd">moncler coat ladies first fitness</a> <a href="http://www.samuelzide.com/ray-ban-clubmaster-classic-brown-sunglassesr">ray ban clubmaster classic brown</a> <a href="http://www.zealouslyzika.com/mulberry-fold-over-clutch-bag-shop-mulberryb">mulberry fold over clutch bag shop</a> <a href="http://www.tjharkins.com/new-balance-420-kvinders-lilla-sneakerb">new balance 420 kvinders lilla</a> <a href="http://www.bringussocial.com/parajumpers-long-bear-navy-officers-parajumpersf">parajumpers long bear navy officers</a>
  juraamei http://www.juraamei.com/

  این نظر توسط atppest در تاریخ شنبه 20 بهمن 1397 09:13 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.culturalsq.com/nike-air-max-87-silver-purple-trainersa">nike air max 87 silver purple</a> <a href="http://www.tiaracara.com/nike-air-force-1-flyknit-low-wei%C3%9F-jordan-scarpec">nike air force 1 flyknit low wei脽 jordan</a> <a href="http://www.shaunasbags.com/nike-free-5.0-mujeres-training-zapatos-blanco-gray-negro-kurpesc">nike free 5.0 mujeres training zapatos blanco gray negro</a> <a href="http://www.tomtaylorblog.com/ray-ban-sunglasses-clubmaster-wood-unit-sunglassesf">ray ban sunglasses clubmaster wood unit</a> <a href="http://www.pistonari.com/nike-ash-stephone-anthony-name-number-logo-nfl-44-miami-dolphins-t-shirt-nflr">nike ash stephone anthony name number logo nfl 44 miami dolphins t shirt</a> <a href="http://www.rebeccastaste.com/nike-free-3.0-v4-turquoise-grey-quartz-skoa">nike free 3.0 v4 turquoise grey quartz</a>
  atppest http://www.atppest.com/

  این نظر توسط fnjcompressor در تاریخ شنبه 20 بهمن 1397 09:13 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.ntygadget.com/nike-hyperrev-2015-rose-vert-kurpesc">nike hyperrev 2015 rose vert</a> <a href="http://www.purchasetulsa.com/ray-ban-rb4147-sunglasses-black-clear-frame-purple-lens-aviators-sunglassese">ray ban rb4147 sunglasses black clear frame purple lens aviators</a> <a href="http://www.pennywave.com/braves-3-babe-ruth-green-salute-to-service-stitched-mlb-jersey-nflr">braves 3 babe ruth green salute to service stitched mlb jersey</a> <a href="http://www.scoptix.com/mens-nike-flyknit-lunar-3-all-red-skoa">mens nike flyknit lunar 3 all red</a> <a href="http://www.domodrzwi.com/purple-red-mens-new-balance-1500-shoes-sneakerf">purple red mens new balance 1500 shoes</a> <a href="http://www.magneticduo.com/air-jordan-6-pinnacle-gull-king-kurpesa">air jordan 6 pinnacle gull king</a>
  fnjcompressor http://www.fnjcompressor.com/

  این نظر توسط bootsoffprice در تاریخ شنبه 20 بهمن 1397 09:12 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.helpforaspen.com/nike-free-3-flyknit-india-runninge">nike free 3 flyknit india</a> <a href="http://www.mcmartial.com/air-max-2011-zapatosu">air max 2011</a> <a href="http://www.puurderleven.com/air-jordan-aero-flight-rot-grau-chaussuresa">air jordan aero flight rot grau</a> <a href="http://www.ipartybooths.com/limited-justin-gilbert-jersey-cleveland-browns-21-lights-out-black-nfle">limited justin gilbert jersey cleveland browns 21 lights out black</a> <a href="http://www.senegalreview.com/nike-janoski-x-air-max-runningg">nike janoski x air max</a> <a href="http://www.poshandpearls.com/zdeno-chara-33-boston-bruins-reebok-premier-alternate-jersey-small-nflv">zdeno chara 33 boston bruins reebok premier alternate jersey small</a>
  bootsoffprice http://www.bootsoffprice.com/

  این نظر توسط allyoucankiss در تاریخ چهارشنبه 17 بهمن 1397 10:06 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.fintecsales.com/micah-mackage-coat-mackager">micah mackage coat</a> <a href="http://www.metinmilli.com/michael-kors-backpack-army-york-mka">michael kors backpack army york</a> <a href="http://www.cosonventa.com/moncler-jackets-vienna-pa-monclerb">moncler jackets vienna pa</a> <a href="http://www.lebosmartlipo.com/jackie-ohh-ray-ban-purple-sunglassesr">jackie ohh ray ban purple</a> <a href="http://www.talentbschool.com/mulberry-canvas-messenger-for-sale-mulberryc">mulberry canvas messenger for sale</a> <a href="http://www.demuslimah.com/nike-air-max-2013-womens-womens-trainer-sneakerd">nike air max 2013 womens womens trainer</a>
  [url=http://www.allyoucankiss.com/]allyoucankiss[/url]

  این نظر توسط tipicousa در تاریخ چهارشنبه 17 بهمن 1397 10:06 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.elizabetth.com/parajumpers-selma-canada-weather-parajumpersf">parajumpers selma canada weather</a> <a href="http://www.vinagebarber.com/hermes-scarf-wholesale-scarfr">hermes scarf wholesale</a> <a href="http://www.newhousehelp.com/hermes-evelyne-crossbody-bag-hermesr">hermes evelyne crossbody bag</a> <a href="http://www.wakunga.com/prada-messenger-2018-predictions-pradae">prada messenger 2018 predictions</a> <a href="http://www.yenrof.com/louboutin-sneakers-heels-menu-louboutinb">louboutin sneakers heels menu</a> <a href="http://www.jljingshi.com/mackage-vane-coat-aritzia-queens-mackaged">mackage vane coat aritzia queens</a>
  [url=http://www.tipicousa.com/]tipicousa[/url]

  این نظر توسط vinagebarber در تاریخ چهارشنبه 17 بهمن 1397 10:04 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.dcrcustoms.com/hermes-wool-scarf-scarfr">hermes wool scarf</a> <a href="http://www.bermudabrands.com/nike-air-max-90-london-qs-for-sale-sneakere">nike air max 90 london qs for sale</a> <a href="http://www.alarmselpaso.com/air-max-lunar-1-wr-tape-black-boots-shoesa">air max lunar 1 wr tape black boots</a> <a href="http://www.demngoibet.com/ray-ban-wayfarer-glasses-price-sunglassesr">ray ban wayfarer glasses price</a> <a href="http://www.wtaarchitects.com/mens-big-and-tall-polo-ralph-lauren-polob">mens big and tall polo ralph lauren</a> <a href="http://www.bibleofpeace.com/ray-ban-wayfarer-brown-lens-sunglassesr">ray ban wayfarer brown lens</a>
  [url=http://www.vinagebarber.com/]vinagebarber[/url]

  این نظر توسط bhcsboosters در تاریخ دوشنبه 8 بهمن 1397 03:28 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.rellthewolf.com/nike-free-run-2-orange-silver-runningg">nike free run 2 orange silver</a> <a href="http://www.fincasagaro.com/nfl-pittsburgh-steelers-color-rush-limited-antonio-brown-mens-football-jersey-nflv">nfl pittsburgh steelers color rush limited antonio brown mens football jersey</a> <a href="http://www.mushigiftpack.com/nike-vomero-womens-wide-hips-trainersa">nike vomero womens wide hips</a> <a href="http://www.glplawyers.com/acheter-nike-roshe-run-noir-and-blanc-scarpec">acheter nike roshe run noir and blanc</a> <a href="http://www.canditatenext.com/nike-tiempo-legend-vert-and-noir-olives-kurpesc">nike tiempo legend vert and noir olives</a> <a href="http://www.ganuocdua.com/ray-ban-cats-leopard-white-sunglassese">ray ban cats leopard white</a>
  bhcsboosters http://www.bhcsboosters.com/

  این نظر توسط mushigiftpack در تاریخ دوشنبه 8 بهمن 1397 03:27 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.khalataxi.com/white-black-mens-asics-gel-kinsei-5-shoes-sneakere">white black mens asics gel kinsei 5 shoes</a> <a href="http://www.miaclearbras.com/air-jordan-future-hyper-jade-for-salg-billig-kurpesa">air jordan future hyper jade for salg billig</a> <a href="http://www.divyangbazar.com/gold-white-mens-asics-gel-noosa-tri-8-shoes-sneakerb">gold white mens asics gel noosa tri 8 shoes</a> <a href="http://www.dixiepundit.com/kobe-8-green-glow-mineral-teal-shoesg">kobe 8 green glow mineral teal</a> <a href="http://www.ifshaildamage.com/vintage-sacramento-kings-snapback-hats">vintage sacramento kings snapback</a> <a href="http://www.nanterrelec.com/nike-hyperdunk-2015-flyknit-low-purple-brown-sneakerf">nike hyperdunk 2015 flyknit low purple brown</a>
  mushigiftpack http://www.mushigiftpack.com/

  این نظر توسط altharmony در تاریخ دوشنبه 8 بهمن 1397 03:27 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.cremontana.com/yankees-68-dellin-betances-white-strip-flexbase-authentic-collection-stitched-mlb-jersey-nflr">yankees 68 dellin betances white strip flexbase authentic collection stitched mlb jersey</a> <a href="http://www.holeninegolf.com/air-max-97-black-green-skoa">air max 97 black green</a> <a href="http://www.boobseze.com/flyknit-lunar-1-blue-kitten-sneakere">flyknit lunar 1 blue kitten</a> <a href="http://www.divyangshop.com/dam%C3%A4nner-nike-shox-schwarz-rosa-kurpesa">dam盲nner nike shox schwarz rosa</a> <a href="http://www.caveduperreux.com/nike-air-huarache-black-purple-blackout-sneakerb">nike air huarache black purple blackout</a> <a href="http://www.fabloomsilk.com/nike-kd-8-high-velocity-shoesg">nike kd 8 high velocity</a>
  altharmony http://www.altharmony.com/

  این نظر توسط shackofstones در تاریخ دوشنبه 8 بهمن 1397 03:26 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.hotelfuat.com/mens-rodney-mcleod-elite-midnight-green-nike-jersey-nfl-philadelphia-eagles-23-home-super-bowl-lii-vapor-untouchable-nflu">mens rodney mcleod elite midnight green nike jersey nfl philadelphia eagles 23 home super bowl lii vapor untouchable</a> <a href="http://www.pmisaltriver.com/adidas-tubular-2016-collection-skou">adidas tubular 2016 collection</a> <a href="http://www.ductambag.com/kd-9-varsity-red-uniforms-runninge">kd 9 varsity red uniforms</a> <a href="http://www.priverussia.com/adidas-nmd-r1-pk-ai-camo-black-cq1863-1-of-900-us-75-zapatosu">adidas nmd r1 pk ai camo black cq1863 1 of 900 us 75</a> <a href="http://www.coatsfrance.com/adidas-neo-suede-r%C3%B8d-oransje-chaussuresa">adidas neo suede r酶d oransje</a> <a href="http://www.intoloo.com/jerald-hawkins-65-jersey-youth-nflf">jerald hawkins 65 jersey youth</a>
  shackofstones http://www.shackofstones.com/

  این نظر توسط emmamoney در تاریخ شنبه 6 بهمن 1397 04:34 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.yupoji.com/ray-ban-clubmaster-round-sunglassesr">ray ban clubmaster round</a> <a href="http://www.visiotimes.com/reebok-gl-6000-white-shoesv">reebok gl 6000 white</a> <a href="http://www.qrsdeals.com/adidas-ultra-boost-baratas-skow">adidas ultra boost baratas</a> <a href="http://www.eysenreich.com/mackage-jada-coat-mackager">mackage jada coat</a> <a href="http://www.mymusclefood.com/nike-cortez-sp-skod">nike cortez sp</a> <a href="http://www.cphwph.com/nhl-jerseys-minnesota-wild-14-martin-havlat-red-jerseys-nfld">nhl jerseys minnesota wild 14 martin havlat red jerseys</a>
  emmamoney http://www.emmamoney.com/

  این نظر توسط fotokompass در تاریخ شنبه 6 بهمن 1397 04:34 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.donnakaywhite.com/nike-wmns-air-max-1-essential-fireberry-skof">nike wmns air max 1 essential fireberry</a> <a href="http://www.celineka.com/nike-air-max-95-kvinders-sportse">nike air max 95 kvinders</a> <a href="http://www.squidsforkids.com/lunarglide-7-2015-runningd">lunarglide 7 2015</a> <a href="http://www.muchopiso.com/boston-celtics-20-ray-allen-revolution-30-swingman-green-with-black-jersey-nflf">boston celtics 20 ray allen revolution 30 swingman green with black jersey</a> <a href="http://www.lacosmeticink.com/asics-onitsuka-tiger-mexico-66-womens-yellow-purple-skoa">asics onitsuka tiger mexico 66 womens yellow purple</a> <a href="http://www.justdoitperu.com/nike-kobe-10-elite-red-purple-runningd">nike kobe 10 elite red purple</a>
  fotokompass http://www.fotokompass.com/

  این نظر توسط brensonford در تاریخ جمعه 28 دی 1397 04:19 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.babytoschool.com/new-jersey-devils-home-schedule-nflc">new jersey devils home schedule</a> <a href="http://www.scotivision.com/nike-zoom-vaporfly-elite-menns-oransje-skoc">nike zoom vaporfly elite menns oransje</a> <a href="http://www.britishtokens.com/burberry-scarf-shop-online-scarfr">burberry scarf shop online</a> <a href="http://www.zakenmoeders.com/air-max-ltd-vs-90-sneakera">air max ltd vs 90</a> <a href="http://www.karotorossian.com/white-air-max-97-shoesb">white air max 97</a> <a href="http://www.buffaloquaker.com/ray-ban-wayfarer-tortoise-sunglassesr">ray ban wayfarer tortoise</a>
  brensonford http://www.brensonford.com/

  این نظر توسط borumdeluxe در تاریخ جمعه 28 دی 1397 04:18 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.chipchak.com/air-jordan-retro-5-orange-grey-sneakerg">air jordan retro 5 orange grey</a> <a href="http://www.distisoft.com/hermes-kelly-cost-hermesr">hermes kelly cost</a> <a href="http://www.expandam.com/adidas-nmd-runner-vapour-pink-light-onix-exclusive-zero-shoesv">adidas nmd runner vapour pink light onix exclusive zero</a> <a href="http://www.brensonford.com/coach-crossbody-khaki-king-coache">coach crossbody khaki king</a> <a href="http://www.kideschool.com/pink-blue-womens-nike-air-max-2013-shoes-shoesa">pink blue womens nike air max 2013 shoes</a> <a href="http://www.bamoments.com/nike-cortez-first-released-skos">nike cortez first released</a>
  borumdeluxe http://www.borumdeluxe.com/

  این نظر توسط acforlessllc در تاریخ چهارشنبه 26 دی 1397 06:38 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.myfraimz.com/iowa-hawkeye-cowboy-hat-hats">iowa hawkeye cowboy hat</a> <a href="http://www.winnercells.com/air-max-95-og-2015-for-sale-sneakere">air max 95 og 2015 for sale</a> <a href="http://www.atppest.com/adidas-zx-850-gr%C3%B8n-knight-obuvd">adidas zx 850 gr酶n knight</a> <a href="http://www.windriftbar.com/womens-colombia-personalized-away-soccer-country-jersey-nflw">womens colombia personalized away soccer country jersey</a> <a href="http://www.kidtokidboise.com/detroit-lions-jason-hanson-jersey-nflv">detroit lions jason hanson jersey</a> <a href="http://www.mesmertronic.com/adidas-neo-mens-black-silver-skog">adidas neo mens black silver</a>
  acforlessllc http://www.acforlessllc.com/

  این نظر توسط umuttekelbayi در تاریخ چهارشنبه 26 دی 1397 06:38 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.cremontana.com/jordan-12-gamma-blue-material-runninge">jordan 12 gamma blue material</a> <a href="http://www.holeninegolf.com/mens-nike-free-flyknit-30-running-shoes-zapatosu">mens nike free flyknit 30 running shoes</a> <a href="http://www.boobseze.com/nike-air-max-87-amarillo-rojo-chaussuresa">nike air max 87 amarillo rojo</a> <a href="http://www.divyangshop.com/nba-jerseys-miami-heats-6-lebron-james-white-swingman-jerseys-nflg">nba jerseys miami heats 6 lebron james white swingman jerseys</a> <a href="http://www.caveduperreux.com/new-balance-577-herren-gold-runningg">new balance 577 herren gold</a> <a href="http://www.fabloomsilk.com/zdeno-chara-33-boston-bruins-reebok-premier-alternate-jersey-small-nflv">zdeno chara 33 boston bruins reebok premier alternate jersey small</a>
  umuttekelbayi http://www.umuttekelbayi.com/

   
  لبخندناراحتچشمک
  نیشخندبغلسوال
  قلبخجالتزبان
  ماچتعجبعصبانی
  عینکشیطانگریه
  خندهقهقههخداحافظ
  سبزقهرهورا
  دستگلتفکر
  نمایش نظرات 1 تا 30