تبلیغات

مجله اینترنتی آریا پی - چگونه با سیگار خداحافظی کنیم؟ • نویسنده :
 • یکشنبه 9 مهر 1396 ساعت: 10:46 ب.ظ
 • اگر معتاد به سیگار هستید و قصد دارید سیگار را ترک کنید، باید برنامه منظمی را دنبال کنید که شامل روش‌های رفتاری و نیز درمان‌های جایگزینی نیکوتین و درمان‌های دارویی است.
  چگونه با سیگار خداحافظی کنیم؟
  اگر شما هم به سیگار معتاد باشید، احتمالا می‌دانید ترک سیگار کار سختی است. ماده اصلی اعتیادآور در سیگار ماده‌ای شیمیایی به نام نیکوتین است.
   
  هنگامی‌که سیگار می‌کشید، فقط در چند ثانیه مولکول‌های نیکوتین به مغز شما می‌رسند.

  نیکوتین به گیرنده‌هایی خاص روی سلول‌های مغزی متصل می‌شود و به‌دنبال این اتصال، مقدار زیادی از یک ناقل عصبی به نام دوپامین در مغزتان آزاد می‌شود و احساس لذت و خوشی در شما ایجاد خواهد کرد. نیکوتین به‌جز دوپامین باعث آزاد شدن ناقل‌های عصبی دیگری هم در مغز می‌شود، ازجمله مواد شیمیایی که اصطلاحا به آنها «ترکیبات شبه‌افیونی درون‌زا» می‌گویند. آزاد شدن این مواد طبیعی در مغز باعث می‌شود فرد احساس راحتی و خوشی کند و احساسات منفی‌اش مهار شود.

  هنگامی‌که سیگار کشیدن را ترک می‌کنید، در نبود نیکوتین، گیرنده‌های آن دیگر در سلول‌های مغزی شما فعال نمی‌شوند و به‌این‌ترتیب ناقل عصبی دوپامین که احساس لذت در شما ایجاد می‌کرد، به میزان قبلی که به آن عادت داشتید، آزاد نمی‌شود، درنتیجه احساس افسردگی و تنش می‌کنید یا به‌اصطلاح دچار علائم ترک می‌شوید. 

  درمان‌های جایگزینی نیکوتین

  اگر معتاد به سیگار هستید و قصد دارید سیگار را ترک کنید، باید برنامه منظمی را دنبال کنید که شامل روش‌های رفتاری و نیز درمان‌های جایگزینی نیکوتین و درمان‌های دارویی است. در ادامه به چگونگی استفاده از درمان‌های جایگزینی نیکوتین می‌پردازیم. درمان جایگزینی نیکوتین درواقع شامل تجویز دوزهای کم‌نیکوتین از طریق فراورده‌های گوناگون در طول دوره ترک است. به‌این‌ترتیب شما سایر سموم دود سیگار را دریافت نمی‌کنید.
   
  هدف از این درمان این است که به‌تدریج میل به نیکوتین را از دست بدهید و علائم ترک سیگار در شما مهار شود. این درمان جایگزینی نیکوتین معمولا برای سیگاری‌هایی تجویز می‌شود که به میزان متوسط تا شدید سیگار می‌کشند؛ یعنی افرادی که میزان مصرف سیگارشان بیش از 15 نخ در روز است. بررسی‌ها نشان می‌دهند اگر از همان روز اول ترکتان فراورده‌های جایگزینی نیکوتین را به‌درستی استفاده کنید، احتمال اینکه به‌طور دائم سیگار را ترک کنید، ۱۰ برابر می‌شود.

  البته هر چه تعداد نخ سیگاری که در روز می‌کشید، بیشتر باشد و نیکوتین بیشتری از این راه وارد بدنتان کنید، ابتدای دوره ترک به میزان بالاتری از فراورده‌های جایگزینی نیکوتین نیاز دارید. توجه داشته باشید درمان جایگزینی نیکوتین بخشی از برنامه کلی ترک سیگار شماست و همراه کردن آن با سایر روش‌ها تاثیربخشی آن را بیشتر می‌کند. نکته مهم دیگر این است که هنگام مصرف جایگزین‌های نیکوتین دیگر نباید سیگار بکشید، در غیر این صورت نیکوتین سیگار هم به نیکوتین دریافتی‌تان از فراورده‌های جایگزین اضافه می‌شود و ممکن است دچار مسمومیت با نیکوتین شوید.

  نگرانی دیگر افراد سیگاری چاق شدن پس از ترک سیگار است. تا هنگامی‌که فراورده‌های جایگزین نیکوتین را مصرف می‌کنید، دچار اضافه‌وزن نمی‌شوید، اما پس از کنار گذاشتن نهایی این فراورده‌ها در انتهای دوره ترک ممکن است اضافه‌وزن پیدا کنید.

  ابتدای دوره ترک برحسب تعداد نخ سیگاری که می‌کشید، میزان نیکوتین دریافتی روزانه‌تان محاسبه می‌شود و مقدار معادل آن از این فراورده‌های جایگزین استفاده می‌کنید. بعد به‌تدریج میزان مصرف این فراورده‌ها را کاهش می‌دهید تا هنگامی‌که دوره ترکتان تمام شود و دیگر میلی به مصرف نیکوتین نداشته باشید.

  فراورده‌های جایگزین نیکوتین

   فراورده‌های جایگزینی نیکوتین به اشکال گوناگون در دسترس هستند؛ آدامس،‌ شکل استنشاقی، قرص مکیدنی، افشانه بینی و برچسب پوستی. انواع فراورده‌ها در صورت مصرف مناسب موثر هستند، اما استفاده از آدامس یا برچسب پوستی نیکوتین‌دار آسان‌تر است و معمولا افراد با دقت بیشتری از آنها استفاده می‌کنند.

  1. برچسب پوستی نیکوتین‌دار: شیوه کلی استفاده از انواع این برچسب‌های پوستی مشابه است. هرروز یک برچسب روی پوست قرار دهید و بعد از 24 ساعت آن را تعویض کنید. برای اینکه از تحریک شدن پوست جلوگیری کنید، برچسب‌ها را در قسمت‌های بی‌موی پوست در نقاط متفاوت در بالای مچ و پایین گردن قرار دهید. اگر کمتر از ۱۰ نخ سیگار در روز می‌کشید، باید از برچسب‌های دارای دوز پایین‌تر نیکوتین مثلا برچسب ۱۴ میلی‌گرمی استفاده کنید.

  2. آدامس و قرص مکیدنی نیکوتین‌دار:‌ این آدامس‌ها و قرص‌های مکیدنی را می‌توانید بدون نسخه از داروخانه بخرید. برای برخی افراد استفاده از آدامس یا قرص‌های مکیدنی مناسب‌تر است چراکه با این روش بهتر می‌توانند دوز مصرفی نیکوتینشان را کنترل کنند. اگر ترک سیگار را تازه شروع کرده‌اید،‌ هر ساعت 1 یا 2 قطعه آدامس بجوید. توجه داشته باشید شمار کلی آدامس مصرفی‌تان در روز نباید به بیش از ۲۰ قطعه برسد. آدامس را باید به آهستگی بجوید تا زمانی که مزه‌ای نعنایی احساس کنید. بعد آدامس را بین لثه و داخل گونه‌تان بگذارید تا نیکوتین آن جذب شود. برنامه کلی این است که پس از ۶ ماه بتوانید مصرف آدامس را هم قطع کنید. اگر قهوه، چای، نوشابه‌های گازدار و نوشابه‌های ترش نوشیده‌اید، 15 دقیقه صبر کنید و بعد آدامستان را بجوید.

  3. نیکوتین استنشاقی: اشکال استنشاقی نیکوتین درواقع همان سیگارهای الکترونیکی است که امروزه رایج شده است. شما کارتریج حاوی مایع نیکوتین‌دار را درون بخش استنشاقی که شبیه یک چوب سیگار پلاستیکی است، می‌گذارید و برای 20 دقیقه به آن پک می‌زنید.
   
  برحسب تعداد نخ سیگاری که قبلا می‌کشیدید، ممکن است تا حداکثر 16 بار در روز از این فراورده استفاده کنید. توجه داشته باشید پس از استنشاق نیکوتین میزان آن در خون پس از 20 دقیقه به حداکثر می‌رسد که تقریبا مشابه‌ سرعت جذب نیکوتین در آدامس و بسیار سریع‌تر از برچسب‌های پوستی است. ۲ تا ۴ ساعت پس از قرار دادن برچسب روی پوست میزان نیکوتین در خون به حداکثر خود می‌رسد. مزیت این شکل استنشاقی این است که میل دهانی سیگاری‌ها را به سیگار کشیدن ارضا می‌کند. اغلب بخار نیکوتینی که استنشاق می‌کنید، وارد دهان ‌شده و جذب می‌شود و به ریه‌ها نمی‌رسد. البته این بخار در برخی از افراد باعث تحریک دهان و گلو و ایجاد سرفه می‌شود.

  4. اسپری بینی نیکوتین‌دار: این اسپری بینی به‌سرعت میزان نیکوتین خون را بالا می‌برد و در ۵ تا ۱۰ دقیقه آن را به حداکثر می‌رساند و میل فرد به سیگار کشیدن را از بین می‌برد.

  استفاده از این اسپری ممکن است بینی،‌ چشم و گلوی شما را تحریک کند، اما در اغلب موارد می‌توانید آن را تحمل کنید و این عوارض احتمالی هم معمولا طی مدت کوتاهی برطرف می‌شود.
   
  3 نکته تکمیل

  1. فراورده‌های جایگزین نیکوتین ممکن است باعث عوارض جانبی مانند سردرد، تهوع و سایر مشکلات گوارشی و نیز بی‌خوابی در چند روز اول شود. این بی‌خوابی که به‌خصوص هنگام استفاده از برچسب پوستی ممکن است بروز کند، معمولا موقت است و خودبه‌خود برطرف می‌شود.

  2. اگر دوزهای بسیار بالای این فراورده‌ها را مصرف کنید،‌ با احتمال بیشتری ممکن است دچار این عوارض جانبی شوید. کاهش دادن دوز مصرفی می‌تواند این عوارض را برطرف کند.

  توجه داشته باشید همه فراورده‌های نیکوتین‌دار را از دسترس کودکان،‌ به‌خصوص کودکان کم‌سن، دور نگه‌دارید. نیکوتین یک ماده سمی است و درصورتی‌که کودکتان حتی برای مدتی کوتاه در تماس با این فراورده‌ها قرار گرفت، باید با پزشکتان یا اورژانس تماس بگیرید.

  3. در این مدت باید مراقب بروز هر علامتی در کودک مسموم‌شده‌ ازجمله دل‌آشوبه،‌ تحریک‌شدگی، سردرد، دانه‌های پوستی یا غش کردن باشید.
  دسته بندی : سلامت،
  نظرات پست
  این نظر توسط araricambi در تاریخ چهارشنبه 23 آبان 1397 12:02 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.inckua.com/korki-nike-hypervenom-phantom-okazja-sportsb">korki nike hypervenom phantom okazja</a> <a href="http://www.essodustade.com/nike-free-trainer-7.0-womens-blue-footc">nike free trainer 7.0 womens blue</a> <a href="http://www.olgroupusainc.com/nike-free-run-4.0-orange-yellow-sneakerc">nike free run 4.0 orange yellow</a> <a href="http://www.caryongpum.com/mackage-janie-coat-mackager">mackage janie coat</a> <a href="http://www.postanje.com/nike-air-max-tavas-print-blue-skor">nike air max tavas print blue</a> <a href="http://www.synergysimple.com/kyrie-irving-jersey-with-sleeves-nflr">kyrie irving jersey with sleeves</a>
  [url=http://www.araricambi.com/]araricambi[/url]

  این نظر توسط What Equipment is Needed for Sling TV در تاریخ سه شنبه 22 آبان 1397 09:04 ب.ظ ارسال شده است
  My family every time say that I am wasting my time here at web,
  however I know I am getting familiarity every day by
  reading such nice articles.

  این نظر توسط bidmani در تاریخ شنبه 19 آبان 1397 03:09 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.truenthusiast.com/nike-free-tr-fit-hombres-amarillo-skoa">nike free tr fit hombres amarillo</a> <a href="http://www.nrthofhere.com/fendi-scarf-black-scarfr">fendi scarf black</a> <a href="http://www.ksjfifgmif.com/jordan-son-of-mars-high-green-glow-sneakera">jordan son of mars high green glow</a> <a href="http://www.gbwpvqyg.com/air-max-outlet-deutschland-shoesc">air max outlet deutschland</a> <a href="http://www.alannacaldas.com/ray-ban-aviator-rb3460-price-in-india-sunglassesr">ray ban aviator rb3460 price in india</a> <a href="http://www.lmbaidu.com/ralph-lauren-long-sleeve-polo-shirts-mens-white-polod">ralph lauren long sleeve polo shirts mens white</a>
  bidmani http://www.bidmani.com/

  این نظر توسط samuelzide در تاریخ شنبه 19 آبان 1397 03:09 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.lbclubmitu.com/adidas-zx-flux-indonesia-skoc">adidas zx flux indonesia</a> <a href="http://www.adanazuzu.com/burberry-wool-square-scarf-scarfr">burberry wool square scarf</a> <a href="http://www.karenconti.com/purple-red-mens-nike-free-tr-fit-shoes-sneakera">purple red mens nike free tr fit shoes</a> <a href="http://www.cliffsears.com/adidas-porsche-typ-64-red-white-shoesb">adidas porsche typ 64 red white</a> <a href="http://www.gfwholesalers.com/ray-ban-new-wayfarer-2132-52mm-sunglassesr">ray ban new wayfarer 2132 52mm</a> <a href="http://www.rcnspecials.com/ralph-lauren-mens-striped-polo-shirt-designs-polog">ralph lauren mens striped polo shirt designs</a>
  samuelzide http://www.samuelzide.com/

  این نظر توسط demuslimah در تاریخ شنبه 19 آبان 1397 03:08 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.xhlvwang.com/best-nike-kd-skow">best nike kd</a> <a href="http://www.apconcierge.com/milwaukee-bucks-jersey-leak-nfle">milwaukee bucks jersey leak</a> <a href="http://www.ouaias.com/buster-posey-jersey-youth-nflr">buster posey jersey youth</a> <a href="http://www.fitbodysoul.com/nike-free-flyknit-4.0-mujeres-gris-foota">nike free flyknit 4.0 mujeres gris</a> <a href="http://www.bydecode.com/vela-large-prada-backpack-pradad">vela large prada backpack</a> <a href="http://www.vindianescort.com/mulberry-scotchgrain-handbag-vintage-zone-mulberrya">mulberry scotchgrain handbag vintage zone</a>
  demuslimah http://www.demuslimah.com/

  این نظر توسط servicioswom در تاریخ شنبه 19 آبان 1397 03:08 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.aprancheta.com/adidas-originals-forum-mid-triple-white-jordans-sneakerb">adidas originals forum mid triple white jordans</a> <a href="http://www.getleanlearn.com/hermes-scarf-images-hermesr">hermes scarf images</a> <a href="http://www.hbshbuick.com/nike-air-force-1-puerto-rico-sko-shoesv">nike air force 1 puerto rico sko</a> <a href="http://www.hvactampafl.com/coach-poppy-handbags-tote-coacha">coach poppy handbags tote</a> <a href="http://www.zinmanlaw.com/grey-silver-womens-nike-free-4.0-v4-shoes-shoese">grey silver womens nike free 4.0 v4 shoes</a> <a href="http://www.cohenhypnosis.com/white-nike-kaishi-womens-skos">white nike kaishi womens</a>
  servicioswom http://www.servicioswom.com/

  این نظر توسط ksjfifgmif در تاریخ شنبه 19 آبان 1397 03:08 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.fintecsales.com/adidas-originals-zx-700-orange-skos">adidas originals zx 700 orange</a> <a href="http://www.metinmilli.com/montreal-canadiens-2-doug-harvey-green-salute-to-service-stitched-nhl-jersey-nflg">montreal canadiens 2 doug harvey green salute to service stitched nhl jersey</a> <a href="http://www.cosonventa.com/white-grey-womens-nike-free-run-4-shoes-skod">white grey womens nike free run 4 shoes</a> <a href="http://www.lebosmartlipo.com/burberry-initial-scarf-scarfr">burberry initial scarf</a> <a href="http://www.talentbschool.com/flyknit-lunar-3-drop-queen-sneakera">flyknit lunar 3 drop queen</a> <a href="http://www.demuslimah.com/adidas-neo-girls-grade-school-bb9tis-fashion-sneakers-shoesc">adidas neo girls grade school bb9tis fashion sneakers</a>
  ksjfifgmif http://www.ksjfifgmif.com/

  این نظر توسط paulabandura در تاریخ شنبه 19 آبان 1397 03:08 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.thecarolinatc.com/moncler-coat-champagne-eye-mask-monclerf">moncler coat champagne eye mask</a> <a href="http://www.ventnorlife.com/ray-ban-classic-aviator-large-sunglassesr">ray ban classic aviator large</a> <a href="http://www.edenwins.com/mulberry-effie-tote-sale-korea-mulberryd">mulberry effie tote sale korea</a> <a href="http://www.viagradc.com/a-buon-mercato-adidas-tubular-runner-femminile-rosso-sneakerb">a buon mercato adidas tubular runner femminile rosso</a> <a href="http://www.duranerdogan.com/parajumpers-jacket-pins-kids-parajumpersf">parajumpers jacket pins kids</a> <a href="http://www.newmadagasca.com/burberry-black-check-scarf-scarfr">burberry black check scarf</a>
  paulabandura http://www.paulabandura.com/

  این نظر توسط steamfestnz در تاریخ شنبه 19 آبان 1397 01:37 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.naijareward.com/nike-hyperdunk-2016-low-usa-skow">nike hyperdunk 2016 low usa</a> <a href="http://www.ottomanplaza.com/hermes-birkin-alligator-price-hermesr">hermes birkin alligator price</a> <a href="http://www.livyourdreamz.com/nike-w-air-presto-flyknit-ultra-skot">nike w air presto flyknit ultra</a> <a href="http://www.keiservices.com/christian-louboutin-low-heel-pumps-louboutinr">christian louboutin low heel pumps</a> <a href="http://www.unclevirus.com/mens-nike-air-max-terra-180-shoes-sneakerf">mens nike air max terra 180 shoes</a> <a href="http://www.shkcollege.com/adidas-f50-black-boots-skob">adidas f50 black boots</a>
  steamfestnz http://www.steamfestnz.com/

  این نظر توسط blockchainmkt در تاریخ شنبه 19 آبان 1397 01:37 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.mackzy.com/ugg-black-tall-boots-sale-uggsr">ugg black tall boots sale</a> <a href="http://www.littlehaleh.com/ferragamo-belt-price-in-usa-beltr">ferragamo belt price in usa</a> <a href="http://www.kfmimarlik.com/new-balance-minimus-road-review-skow">new balance minimus road review</a> <a href="http://www.bealfrance.com/hermes-metal-bracelet-hermesr">hermes metal bracelet</a> <a href="http://www.getbizbuilder.com/jordan-eclipse-camo-skot">jordan eclipse camo</a> <a href="http://www.dawndesantis.com/jimmy-choo-high-heel-boots-louboutinr">jimmy choo high heel boots</a>
  blockchainmkt http://www.blockchainmkt.com/

  این نظر توسط labizcoach در تاریخ جمعه 18 آبان 1397 05:06 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.beledimuebles.com/ralph-lauren-mens-classic-fit-oxford-zone-polog">ralph lauren mens classic fit oxford zone</a> <a href="http://www.blackpointcpk.com/ray-ban-sunglasses-3025-polarized-sunglassesr">ray ban sunglasses 3025 polarized</a> <a href="http://www.bikajewels.com/links-of-london-flower-charm-jewelryr">links of london flower charm</a> <a href="http://www.noumetpatrice.com/nike-air-presto-palm-green-for-sale-shoesv">nike air presto palm green for sale</a> <a href="http://www.cameroncurran.com/mackage-bag-hardware-disease-mackagec">mackage bag hardware disease</a> <a href="http://www.ninahblog.com/north-face-denali-hoodie-greystone-blue-quest-northfacee">north face denali hoodie greystone blue quest</a>
  labizcoach http://www.labizcoach.com/

  این نظر توسط amglawgroup در تاریخ جمعه 18 آبان 1397 05:05 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.totulesteaici.com/prada-loafers-sale-pradar">prada loafers sale</a> <a href="http://www.stretart.com/adidas-ultra-boost-st-uncaged-skos">adidas ultra boost st uncaged</a> <a href="http://www.promediagrup.com/nike-cleveland-browns-13-josh-mccown-brown-stitched-limited-rush-jersey-nfle">nike cleveland browns 13 josh mccown brown stitched limited rush jersey</a> <a href="http://www.borumdeluxe.com/nike-lebron-soldier-zoom-10-skoa">nike lebron soldier zoom 10</a> <a href="http://www.bandqlocal.com/hermes-scarf-head-wrap-scarfr">hermes scarf head wrap</a> <a href="http://www.tkreative.com/nike-lebron-13-kids-green-purple-sneakere">nike lebron 13 kids green purple</a>
  amglawgroup http://www.amglawgroup.com/

  این نظر توسط calendarxs در تاریخ چهارشنبه 16 آبان 1397 11:36 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.hieuphamdmd.com/nike-air-pegasus-navy-blue-skor">nike air pegasus navy blue</a> <a href="http://www.loanswithcash.com/79-elite-todd-herremans-indianapolis-colts-jersey-home-royal-blue-nflc">79 elite todd herremans indianapolis colts jersey home royal blue</a> <a href="http://www.tasdizayni.com/84-antonio-brown-jerseys-nba-nflf">84 antonio brown jerseys nba</a> <a href="http://www.nipiservices.com/limited-eben-britton-1940s-throwback-jersey-chicago-bears-62-alternate-navy-blue-nfla">limited eben britton 1940s throwback jersey chicago bears 62 alternate navy blue</a> <a href="http://www.blogtourney.com/air-jordan-3-premium-skox">air jordan 3 premium</a> <a href="http://www.renightmare.com/ray-ban-clubmaster-near-me-utah-sunglassesc">ray ban clubmaster near me utah</a>
  calendarxs http://www.calendarxs.com/

  این نظر توسط hurenindex در تاریخ چهارشنبه 16 آبان 1397 11:36 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.festivalstayz.com/men-nobis-kato-quick-nobisa">men nobis kato quick</a> <a href="http://www.iediagx.com/ralph-lauren-navy-hoodie-red-pony-polor">ralph lauren navy hoodie red pony</a> <a href="http://www.maracamp.com/limited-ndamukong-suh-youth-jersey-detroit-lions-90-alternate-blue-nfle">limited ndamukong suh youth jersey detroit lions 90 alternate blue</a> <a href="http://www.sunqianwen.com/the-north-face-aconcagua-hybrid-jacket-northfacer">the north face aconcagua hybrid jacket</a> <a href="http://www.aksumat.com/wraps-auth-hermes-scarf-scarfc">wraps auth hermes scarf</a> <a href="http://www.chainoffshore.com/asics-gel-kinsei-3-womens-skot">asics gel kinsei 3 womens</a>
  hurenindex http://www.hurenindex.com/

  این نظر توسط nohitteralert در تاریخ چهارشنبه 16 آبان 1397 11:36 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.janetsher.com/best-ugg-winter-boots-uggsr">best ugg winter boots</a> <a href="http://www.uffelfinn.com/ferragamo-belt-italy-beltr">ferragamo belt italy</a> <a href="http://www.trncizolasyon.com/adidas-classic-football-shoes-skow">adidas classic football shoes</a> <a href="http://www.inspiresatis.com/hermes-belt-style-hermesr">hermes belt style</a> <a href="http://www.billknorr.com/nike-kd-6-meteorology-skot">nike kd 6 meteorology</a> <a href="http://www.hoakimcham.com/red-suede-louboutin-pumps-louboutinr">red suede louboutin pumps</a>
  nohitteralert http://www.nohitteralert.com/

  این نظر توسط Quest Bars Cheap در تاریخ چهارشنبه 16 آبان 1397 10:08 ق.ظ ارسال شده است
  This design is spectacular! You certainly know
  how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well,
  almost...HaHa!) Great job. I really enjoyed what you had to say,
  and more than that, how you presented it. Too cool!

  این نظر توسط cubafind در تاریخ چهارشنبه 16 آبان 1397 03:52 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.arcadetogo.com/burberry-scarf-near-me-price-scarfb">burberry scarf near me price</a> <a href="http://www.ebinsaat.com/nobis-merideth-sale-usa-nobisa">nobis merideth sale usa</a> <a href="http://www.gracalor.com/moncler-black-down-bady-jacket-monclerr">moncler black down bady jacket</a> <a href="http://www.blockchainmkt.com/womens-pink-gazelle-adidas-skou">womens pink gazelle adidas</a> <a href="http://www.danaperth.com/hermes-bag-illustration-tablet-hermesb">hermes bag illustration tablet</a> <a href="http://www.ebooksandme.com/adidas-springblade-razor-buy-sportsc">adidas springblade razor buy</a>
  cubafind http://www.cubafind.com/

  این نظر توسط tomapottery در تاریخ چهارشنبه 16 آبان 1397 03:52 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.leodinhdesign.com/nike-free-flyknit-3.0-dark-obsidian-nike-trainersce">nike free flyknit 3.0 dark obsidian nike</a> <a href="http://www.preloxlady.com/moncler-vest-mens-monclerr">moncler vest mens</a> <a href="http://www.gilbertgafah.com/nike-air-max-one-2017-skou">nike air max one 2017</a> <a href="http://www.visualjobads.com/hermes-kelly-belt-hermesg">hermes kelly belt</a> <a href="http://www.nhealthtips.com/supra-skytop-yellow-sportsf">supra skytop yellow</a> <a href="http://www.jishnuguha.com/coach-purse-dimensions-2017-coachc">coach purse dimensions 2017</a>
  tomapottery http://www.tomapottery.com/

  این نظر توسط gonencymm در تاریخ چهارشنبه 16 آبان 1397 03:51 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.feyzplastik.com/mulberry-mini-lily-bag-price-number-mulberrye">mulberry mini lily bag price number</a> <a href="http://www.meinscreen.com/air-jordan-retro-1-black-green-purple-trainersd">air jordan retro 1 black green purple</a> <a href="http://www.alahedsports.com/canada-goose-mystique-small-canadagooser">canada goose mystique small</a> <a href="http://www.smihawaii.com/hermes-scarf-patterns-beginners-scarfa">hermes scarf patterns beginners</a> <a href="http://www.falsterboyoga.com/prada-messenger-diaper-tote-pradad">prada messenger diaper tote</a> <a href="http://www.hugandpups.com/womens-gray-nike-free-run-skor">womens gray nike free run</a>
  gonencymm http://www.gonencymm.com/

  این نظر توسط kennyrager در تاریخ چهارشنبه 16 آبان 1397 03:51 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.yatabase.com/mulberry-handbag-quality-bumper-mulberryb">mulberry handbag quality bumper</a> <a href="http://www.houstonujc.com/white-blue-womens-new-balance-1400-shoes-trainersd">white blue womens new balance 1400 shoes</a> <a href="http://www.uacurryclub.com/canada-goose-mens-hybridge-lite-hoody-review-canadagooser">canada goose mens hybridge lite hoody review</a> <a href="http://www.hurenindex.com/burberry-scarf-cashmere-price-tag-scarfa">burberry scarf cashmere price tag</a> <a href="http://www.zumbanoumea.com/prada-loafer-shoes-london-pradad">prada loafer shoes london</a> <a href="http://www.arcadeabit.com/light-pink-tubular-adidas-skor">light pink tubular adidas</a>
  kennyrager http://www.kennyrager.com/

  این نظر توسط uctweets در تاریخ چهارشنبه 16 آبان 1397 03:51 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.brickolino.com/nike-baltimore-ravens-90-pernell-mcphee-purple-limited-team-color-jersey-nflb">nike baltimore ravens 90 pernell mcphee purple limited team color jersey</a> <a href="http://www.farmsbd.com/north-face-navy-jacket-mens-northfacer">north face navy jacket mens</a> <a href="http://www.nownessninja.com/ralph-lauren-ladies-silk-scarf-band-scarfe">ralph lauren ladies silk scarf band</a> <a href="http://www.solarishelp.com/nike-sb-stefan-janoski-max-grau-skot">nike sb stefan janoski max grau</a> <a href="http://www.malibuj.com/burberry-scarf-yellow-envelopes-scarfd">burberry scarf yellow envelopes</a> <a href="http://www.cjcasteel.com/nobis-down-jacket-sale-designer-instructions-nobisa">nobis down jacket sale designer instructions</a>
  uctweets http://www.uctweets.com/

  این نظر توسط allbidder در تاریخ چهارشنبه 16 آبان 1397 03:51 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.festivalstayz.com/prada-bag-price-uae-pradab">prada bag price uae</a> <a href="http://www.iediagx.com/nike-mens-kobe-xi-basketball-shoes-skor">nike mens kobe xi basketball shoes</a> <a href="http://www.maracamp.com/gianmarco-lorenzi-boots-for-sale-louboutinr">gianmarco lorenzi boots for sale</a> <a href="http://www.sunqianwen.com/asics-gel-quantum-360-2-skor">asics gel quantum 360 2</a> <a href="http://www.aksumat.com/nike-pittsburgh-steelers-88-lynn-swann-yellow-game-jersey-nflb">nike pittsburgh steelers 88 lynn swann yellow game jersey</a> <a href="http://www.chainoffshore.com/chicago-cubs-13-castro-gray-jersey-nfle">chicago cubs 13 castro gray jersey</a>
  allbidder http://www.allbidder.com/

  این نظر توسط totesoftware در تاریخ چهارشنبه 16 آبان 1397 03:26 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.yatabase.com/black-long-sleeved-ralph-lauren-t-shirt-polor">black long sleeved ralph lauren t shirt</a> <a href="http://www.houstonujc.com/limited-russell-bodine-jersey-cincinnati-bengals-61-road-white-nflf">limited russell bodine jersey cincinnati bengals 61 road white</a> <a href="http://www.uacurryclub.com/womens-navy-north-face-jacket-northfacer">womens navy north face jacket</a> <a href="http://www.hurenindex.com/burberry-scarf-cashmere-price-tag-scarfa">burberry scarf cashmere price tag</a> <a href="http://www.zumbanoumea.com/adidas-neo-label-womens-shoes-skot">adidas neo label womens shoes</a> <a href="http://www.arcadeabit.com/dolce-and-gabbana-pink-scarf-patterns-knitting-scarff">dolce and gabbana pink scarf patterns knitting</a>
  totesoftware http://www.totesoftware.com/

  این نظر توسط druckberg در تاریخ چهارشنبه 16 آبان 1397 03:26 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.hieuphamdmd.com/womens-red-moncler-coat-monclerr">womens red moncler coat</a> <a href="http://www.loanswithcash.com/adidas-campus-vulc-skate-shoes-skou">adidas campus vulc skate shoes</a> <a href="http://www.tasdizayni.com/best-value-for-genuine-outlet-hermes-lindy-bags-for-sale-hermesb">best value for genuine outlet hermes lindy bags for sale</a> <a href="http://www.nipiservices.com/nike-air-force-1-white-black-wolf-grey-sportsd">nike air force 1 white black wolf grey</a> <a href="http://www.blogtourney.com/coach-handbag-london-zone-coache">coach handbag london zone</a> <a href="http://www.renightmare.com/nobis-sale-astrid-price-nobisa">nobis sale astrid price</a>
  druckberg http://www.druckberg.com/

  این نظر توسط littlehaleh در تاریخ چهارشنبه 16 آبان 1397 03:26 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.yatabase.com/prada-loafers-mens-uk-hat-pradab">prada loafers mens uk hat</a> <a href="http://www.houstonujc.com/adidas-springblade-2015-skor">adidas springblade 2015</a> <a href="http://www.uacurryclub.com/spiked-louboutin-ankle-boots-louboutinr">spiked louboutin ankle boots</a> <a href="http://www.hurenindex.com/nike-mens-mercurial-victory-vi-cr7-skor">nike mens mercurial victory vi cr7</a> <a href="http://www.zumbanoumea.com/mlb-jerseys-los-angeles-angels-of-anaheim-5-albert-pujols-white-jerseys-nfle">mlb jerseys los angeles angels of anaheim 5 albert pujols white jerseys</a> <a href="http://www.arcadeabit.com/nike-seattle-seahawks-88-jimmy-graham-drift-fashion-blue-elite-jersey-nflg">nike seattle seahawks 88 jimmy graham drift fashion blue elite jersey</a>
  littlehaleh http://www.littlehaleh.com/

  این نظر توسط Quest Protein Bars در تاریخ سه شنبه 15 آبان 1397 04:34 ب.ظ ارسال شده است
  Please let me know if you're looking for a author for your weblog.
  You have some really good posts and I feel
  I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off,
  I'd love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please send me an email if interested. Thank you!

  این نظر توسط quest bars در تاریخ دوشنبه 14 آبان 1397 01:23 ب.ظ ارسال شده است
  Hello to all, the contents present at this website are really awesome for people experience, well, keep
  up the good work fellows.

  این نظر توسط quest bars cheap در تاریخ دوشنبه 14 آبان 1397 09:47 ق.ظ ارسال شده است
  Quest bars cheap fitnesstipsnew1 quest bars cheap 516999410492780544 quest bars cheap

  My relatives every time say that I am wasting my time
  here at web, however I know I am getting experience
  all the time by reading thes nice content. Quest bars cheap fitnesstipsnew1 quest
  bars cheap 516999410492780544 quest bars cheap

  این نظر توسط lbsportsguys در تاریخ دوشنبه 14 آبان 1397 07:07 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.sitopromo.com/nike-free-run-4.0-blue-white-shoesb">nike free run 4.0 blue white</a> <a href="http://www.alexiancancer.com/aidas-boost-clima-chill-blue-sky-blue-runningb">aidas boost clima chill blue sky blue</a> <a href="http://www.monolitcenter.com/ugg-classic-cardy-white-uggsr">ugg classic cardy white</a> <a href="http://www.apexmartin.com/oakley-sunglasses-straight-jacket-lenses-sunglassesr">oakley sunglasses straight jacket lenses</a> <a href="http://www.beatsbybros.com/macy-mackage-coat-mackager">macy mackage coat</a> <a href="http://www.lepenequet.com/nike-air-huarache-army-green-juice-sportsb">nike air huarache army green juice</a>
  lbsportsguys http://www.lbsportsguys.com/

  این نظر توسط itmontwitter در تاریخ دوشنبه 14 آبان 1397 07:06 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.slimtobody.com/womens-nike-kobe-12-orange-germany-shoeso">womens nike kobe 12 orange germany</a> <a href="http://www.lapcomit.com/ugg-classic-tall-tan-uggsr">ugg classic tall tan</a> <a href="http://www.eaudurable.com/nike-mens-kaishi-mesh-running-shoes-skou">nike mens kaishi mesh running shoes</a> <a href="http://www.bambubaits.com/kyrie-1-flytrap-socks-shoesa">kyrie 1 flytrap socks</a> <a href="http://www.destinyrail.com/j-america-ohio-state-hat-hatr">j america ohio state hat</a> <a href="http://www.brendonrush.com/free-run-5.0-mens-2013-version-trainersa">free run 5.0 mens 2013 version</a>
  itmontwitter http://www.itmontwitter.com/

   
  لبخندناراحتچشمک
  نیشخندبغلسوال
  قلبخجالتزبان
  ماچتعجبعصبانی
  عینکشیطانگریه
  خندهقهقههخداحافظ
  سبزقهرهورا
  دستگلتفکر
  نمایش نظرات 1 تا 30