تبلیغات

مجله اینترنتی آریا پی - چگونه با سیگار خداحافظی کنیم؟ • نویسنده :
 • یکشنبه 9 مهر 1396 ساعت: 11:46 ب.ظ
 • اگر معتاد به سیگار هستید و قصد دارید سیگار را ترک کنید، باید برنامه منظمی را دنبال کنید که شامل روش‌های رفتاری و نیز درمان‌های جایگزینی نیکوتین و درمان‌های دارویی است.
  چگونه با سیگار خداحافظی کنیم؟
  اگر شما هم به سیگار معتاد باشید، احتمالا می‌دانید ترک سیگار کار سختی است. ماده اصلی اعتیادآور در سیگار ماده‌ای شیمیایی به نام نیکوتین است.
   
  هنگامی‌که سیگار می‌کشید، فقط در چند ثانیه مولکول‌های نیکوتین به مغز شما می‌رسند.

  نیکوتین به گیرنده‌هایی خاص روی سلول‌های مغزی متصل می‌شود و به‌دنبال این اتصال، مقدار زیادی از یک ناقل عصبی به نام دوپامین در مغزتان آزاد می‌شود و احساس لذت و خوشی در شما ایجاد خواهد کرد. نیکوتین به‌جز دوپامین باعث آزاد شدن ناقل‌های عصبی دیگری هم در مغز می‌شود، ازجمله مواد شیمیایی که اصطلاحا به آنها «ترکیبات شبه‌افیونی درون‌زا» می‌گویند. آزاد شدن این مواد طبیعی در مغز باعث می‌شود فرد احساس راحتی و خوشی کند و احساسات منفی‌اش مهار شود.

  هنگامی‌که سیگار کشیدن را ترک می‌کنید، در نبود نیکوتین، گیرنده‌های آن دیگر در سلول‌های مغزی شما فعال نمی‌شوند و به‌این‌ترتیب ناقل عصبی دوپامین که احساس لذت در شما ایجاد می‌کرد، به میزان قبلی که به آن عادت داشتید، آزاد نمی‌شود، درنتیجه احساس افسردگی و تنش می‌کنید یا به‌اصطلاح دچار علائم ترک می‌شوید. 

  درمان‌های جایگزینی نیکوتین

  اگر معتاد به سیگار هستید و قصد دارید سیگار را ترک کنید، باید برنامه منظمی را دنبال کنید که شامل روش‌های رفتاری و نیز درمان‌های جایگزینی نیکوتین و درمان‌های دارویی است. در ادامه به چگونگی استفاده از درمان‌های جایگزینی نیکوتین می‌پردازیم. درمان جایگزینی نیکوتین درواقع شامل تجویز دوزهای کم‌نیکوتین از طریق فراورده‌های گوناگون در طول دوره ترک است. به‌این‌ترتیب شما سایر سموم دود سیگار را دریافت نمی‌کنید.
   
  هدف از این درمان این است که به‌تدریج میل به نیکوتین را از دست بدهید و علائم ترک سیگار در شما مهار شود. این درمان جایگزینی نیکوتین معمولا برای سیگاری‌هایی تجویز می‌شود که به میزان متوسط تا شدید سیگار می‌کشند؛ یعنی افرادی که میزان مصرف سیگارشان بیش از 15 نخ در روز است. بررسی‌ها نشان می‌دهند اگر از همان روز اول ترکتان فراورده‌های جایگزینی نیکوتین را به‌درستی استفاده کنید، احتمال اینکه به‌طور دائم سیگار را ترک کنید، ۱۰ برابر می‌شود.

  البته هر چه تعداد نخ سیگاری که در روز می‌کشید، بیشتر باشد و نیکوتین بیشتری از این راه وارد بدنتان کنید، ابتدای دوره ترک به میزان بالاتری از فراورده‌های جایگزینی نیکوتین نیاز دارید. توجه داشته باشید درمان جایگزینی نیکوتین بخشی از برنامه کلی ترک سیگار شماست و همراه کردن آن با سایر روش‌ها تاثیربخشی آن را بیشتر می‌کند. نکته مهم دیگر این است که هنگام مصرف جایگزین‌های نیکوتین دیگر نباید سیگار بکشید، در غیر این صورت نیکوتین سیگار هم به نیکوتین دریافتی‌تان از فراورده‌های جایگزین اضافه می‌شود و ممکن است دچار مسمومیت با نیکوتین شوید.

  نگرانی دیگر افراد سیگاری چاق شدن پس از ترک سیگار است. تا هنگامی‌که فراورده‌های جایگزین نیکوتین را مصرف می‌کنید، دچار اضافه‌وزن نمی‌شوید، اما پس از کنار گذاشتن نهایی این فراورده‌ها در انتهای دوره ترک ممکن است اضافه‌وزن پیدا کنید.

  ابتدای دوره ترک برحسب تعداد نخ سیگاری که می‌کشید، میزان نیکوتین دریافتی روزانه‌تان محاسبه می‌شود و مقدار معادل آن از این فراورده‌های جایگزین استفاده می‌کنید. بعد به‌تدریج میزان مصرف این فراورده‌ها را کاهش می‌دهید تا هنگامی‌که دوره ترکتان تمام شود و دیگر میلی به مصرف نیکوتین نداشته باشید.

  فراورده‌های جایگزین نیکوتین

   فراورده‌های جایگزینی نیکوتین به اشکال گوناگون در دسترس هستند؛ آدامس،‌ شکل استنشاقی، قرص مکیدنی، افشانه بینی و برچسب پوستی. انواع فراورده‌ها در صورت مصرف مناسب موثر هستند، اما استفاده از آدامس یا برچسب پوستی نیکوتین‌دار آسان‌تر است و معمولا افراد با دقت بیشتری از آنها استفاده می‌کنند.

  1. برچسب پوستی نیکوتین‌دار: شیوه کلی استفاده از انواع این برچسب‌های پوستی مشابه است. هرروز یک برچسب روی پوست قرار دهید و بعد از 24 ساعت آن را تعویض کنید. برای اینکه از تحریک شدن پوست جلوگیری کنید، برچسب‌ها را در قسمت‌های بی‌موی پوست در نقاط متفاوت در بالای مچ و پایین گردن قرار دهید. اگر کمتر از ۱۰ نخ سیگار در روز می‌کشید، باید از برچسب‌های دارای دوز پایین‌تر نیکوتین مثلا برچسب ۱۴ میلی‌گرمی استفاده کنید.

  2. آدامس و قرص مکیدنی نیکوتین‌دار:‌ این آدامس‌ها و قرص‌های مکیدنی را می‌توانید بدون نسخه از داروخانه بخرید. برای برخی افراد استفاده از آدامس یا قرص‌های مکیدنی مناسب‌تر است چراکه با این روش بهتر می‌توانند دوز مصرفی نیکوتینشان را کنترل کنند. اگر ترک سیگار را تازه شروع کرده‌اید،‌ هر ساعت 1 یا 2 قطعه آدامس بجوید. توجه داشته باشید شمار کلی آدامس مصرفی‌تان در روز نباید به بیش از ۲۰ قطعه برسد. آدامس را باید به آهستگی بجوید تا زمانی که مزه‌ای نعنایی احساس کنید. بعد آدامس را بین لثه و داخل گونه‌تان بگذارید تا نیکوتین آن جذب شود. برنامه کلی این است که پس از ۶ ماه بتوانید مصرف آدامس را هم قطع کنید. اگر قهوه، چای، نوشابه‌های گازدار و نوشابه‌های ترش نوشیده‌اید، 15 دقیقه صبر کنید و بعد آدامستان را بجوید.

  3. نیکوتین استنشاقی: اشکال استنشاقی نیکوتین درواقع همان سیگارهای الکترونیکی است که امروزه رایج شده است. شما کارتریج حاوی مایع نیکوتین‌دار را درون بخش استنشاقی که شبیه یک چوب سیگار پلاستیکی است، می‌گذارید و برای 20 دقیقه به آن پک می‌زنید.
   
  برحسب تعداد نخ سیگاری که قبلا می‌کشیدید، ممکن است تا حداکثر 16 بار در روز از این فراورده استفاده کنید. توجه داشته باشید پس از استنشاق نیکوتین میزان آن در خون پس از 20 دقیقه به حداکثر می‌رسد که تقریبا مشابه‌ سرعت جذب نیکوتین در آدامس و بسیار سریع‌تر از برچسب‌های پوستی است. ۲ تا ۴ ساعت پس از قرار دادن برچسب روی پوست میزان نیکوتین در خون به حداکثر خود می‌رسد. مزیت این شکل استنشاقی این است که میل دهانی سیگاری‌ها را به سیگار کشیدن ارضا می‌کند. اغلب بخار نیکوتینی که استنشاق می‌کنید، وارد دهان ‌شده و جذب می‌شود و به ریه‌ها نمی‌رسد. البته این بخار در برخی از افراد باعث تحریک دهان و گلو و ایجاد سرفه می‌شود.

  4. اسپری بینی نیکوتین‌دار: این اسپری بینی به‌سرعت میزان نیکوتین خون را بالا می‌برد و در ۵ تا ۱۰ دقیقه آن را به حداکثر می‌رساند و میل فرد به سیگار کشیدن را از بین می‌برد.

  استفاده از این اسپری ممکن است بینی،‌ چشم و گلوی شما را تحریک کند، اما در اغلب موارد می‌توانید آن را تحمل کنید و این عوارض احتمالی هم معمولا طی مدت کوتاهی برطرف می‌شود.
   
  3 نکته تکمیل

  1. فراورده‌های جایگزین نیکوتین ممکن است باعث عوارض جانبی مانند سردرد، تهوع و سایر مشکلات گوارشی و نیز بی‌خوابی در چند روز اول شود. این بی‌خوابی که به‌خصوص هنگام استفاده از برچسب پوستی ممکن است بروز کند، معمولا موقت است و خودبه‌خود برطرف می‌شود.

  2. اگر دوزهای بسیار بالای این فراورده‌ها را مصرف کنید،‌ با احتمال بیشتری ممکن است دچار این عوارض جانبی شوید. کاهش دادن دوز مصرفی می‌تواند این عوارض را برطرف کند.

  توجه داشته باشید همه فراورده‌های نیکوتین‌دار را از دسترس کودکان،‌ به‌خصوص کودکان کم‌سن، دور نگه‌دارید. نیکوتین یک ماده سمی است و درصورتی‌که کودکتان حتی برای مدتی کوتاه در تماس با این فراورده‌ها قرار گرفت، باید با پزشکتان یا اورژانس تماس بگیرید.

  3. در این مدت باید مراقب بروز هر علامتی در کودک مسموم‌شده‌ ازجمله دل‌آشوبه،‌ تحریک‌شدگی، سردرد، دانه‌های پوستی یا غش کردن باشید.
  دسته بندی : سلامت،
  نظرات پست
  این نظر توسط dealdragonads در تاریخ دوشنبه 27 اسفند 1397 04:30 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.bodhiwords.com/nike-air-max-lunar-90-orange-rose-schuhef">nike air max lunar 90 orange rose</a> <a href="http://www.celeblesbians.com/adidas-nmd-runner-blanco-tactile-verde-used-obuvd">adidas nmd runner blanco tactile verde used</a> <a href="http://www.darycheh.com/nike-kyrie-1-alle-star-game-winner-butyd">nike kyrie 1 alle star game winner</a> <a href="http://www.domainvlogs.com/air-max-bw-gris-obuvc">air max bw gris</a> <a href="http://www.ercots.com/air-jordan-retro-8-schwarz-toes-laufen-kurpesf">air jordan retro 8 schwarz toes laufen</a> <a href="http://www.frgans.com/air-jordan-future-gamma-azul-gs-kurpesa">air jordan future gamma azul gs</a>
  dealdragonads http://www.dealdragonads.com/

  این نظر توسط durulcamdag در تاریخ دوشنبه 27 اسفند 1397 04:30 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.abasuanasem.com/maschio-nike-air-presto-nero-blu-scarpef">maschio nike air presto nero blu</a> <a href="http://www.ballezzeti.com/kyrie-3-duke-blu-chaussuresb">kyrie 3 duke blu</a> <a href="http://www.bigmuzik.com/air-jordan-retro-1-naranja-azul-butya">air jordan retro 1 naranja azul</a> <a href="http://www.chefasili.com/air-jordan-melo-m10-gr%C3%B8n-bl%C3%A5-schuhed">air jordan melo m10 gr酶n bl氓</a> <a href="http://www.cvtarancon.com/nike-huarache-noir-sport-rouge-chaussuresd">nike huarache noir sport rouge</a> <a href="http://www.educatetouch.com/nike-air-max-lunar-1-trainers-svart-series-obuve">nike air max lunar 1 trainers svart series</a>
  durulcamdag http://www.durulcamdag.com/

  این نظر توسط checkvins در تاریخ دوشنبه 27 اسفند 1397 04:30 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.crazyegy.com/nike-air-pegasus-92-rosa-svart-chaussuresa">nike air pegasus 92 rosa svart</a> <a href="http://www.dewanspices.com/kvinders-new-balance-420-khaki-butya">kvinders new balance 420 khaki</a> <a href="http://www.fightstartup.com/kobe-6-del-sol-for-venta-barato-scarpef">kobe 6 del sol for venta barato</a> <a href="http://www.foxshawls.com/nike-flyknit-racer-pitch-schwarz-gold-butyf">nike flyknit racer pitch schwarz gold</a> <a href="http://www.apkatsikas.com/kvinders-nike-air-max-90-hvid-s%C3%B8lv-lyser%C3%B8d-butyf">kvinders nike air max 90 hvid s酶lv lyser酶d</a> <a href="http://www.bangmurdock.com/nike-free-5.0-dam%C3%A4nner-schwarz-grau-schuhea">nike free 5.0 dam盲nner schwarz grau</a>
  checkvins http://www.checkvins.com/

  این نظر توسط algotoapp در تاریخ دوشنبه 27 اسفند 1397 04:29 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.crazyegy.com/nike-air-pegasus-92-rosa-svart-chaussuresa">nike air pegasus 92 rosa svart</a> <a href="http://www.dewanspices.com/kvinders-new-balance-420-khaki-butya">kvinders new balance 420 khaki</a> <a href="http://www.fightstartup.com/kobe-6-del-sol-for-venta-barato-scarpef">kobe 6 del sol for venta barato</a> <a href="http://www.foxshawls.com/nike-flyknit-racer-pitch-schwarz-gold-butyf">nike flyknit racer pitch schwarz gold</a> <a href="http://www.apkatsikas.com/kvinders-nike-air-max-90-hvid-s%C3%B8lv-lyser%C3%B8d-butyf">kvinders nike air max 90 hvid s酶lv lyser酶d</a> <a href="http://www.bangmurdock.com/nike-free-5.0-dam%C3%A4nner-schwarz-grau-schuhea">nike free 5.0 dam盲nner schwarz grau</a>
  algotoapp http://www.algotoapp.com/

  این نظر توسط coach chelsea crossbody fog در تاریخ دوشنبه 20 اسفند 1397 07:09 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.lorincutts.com/the-north-face-m-ic-nuptse-jacket-northfaceh">the north face m ic nuptse jacket</a> <a href="http://www.aquabboutique.com/nike-hypervenomx-proximo-ic-indoor-schwarz-wei%C3%9F-gr%C3%BCn-schuhek">nike hypervenomx proximo ic indoor schwarz wei脽 gr眉n</a> <a href="http://www.shadesnstyles.com/nike-cortez-alle-hvid-kvinders-skoi">nike cortez alle hvid kvinders</a> <a href="http://www.tlahuilcalli.com/adidas-tubular-rouge-femmes-chaussuresh">adidas tubular rouge femmes</a> <a href="http://www.onewithdrmatt.com/colorado-hat-company-estes-park-hatl">colorado hat company estes park</a> <a href="http://www.kammtherapy.com/nike-air-darwin-noir-and-blanc-chaussuresh">nike air darwin noir and blanc</a>
  coach chelsea crossbody fog http://www.idlifehealth.com/coach-chelsea-crossbody-fog-coachh

  این نظر توسط adidas ace 15.1 all red در تاریخ دوشنبه 20 اسفند 1397 07:09 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.kyayar.com/nike-zoom-kobe-icon-easter-shoesk">nike zoom kobe icon easter</a> <a href="http://www.lesenat.com/rosa-and-gr%C3%B8nn-adidas-tubular-obuvi">rosa and gr酶nn adidas tubular</a> <a href="http://www.itsaggw.com/kvinners-air-jordan-retro-12-oransje-obuvk">kvinners air jordan retro 12 oransje</a> <a href="http://www.liftours.com/nike-kyrie-irving-4-gr%C3%B8nn-hvit-obuvi">nike kyrie irving 4 gr酶nn hvit</a> <a href="http://www.jbidny.com/nike-free-tr-fit-3-breathe-hombres-negro-verde-zapatosl">nike free tr fit 3 breathe hombres negro verde</a> <a href="http://www.archglagol.com/nike-zoom-winflo-3-grigio-viola-scarpeh">nike zoom winflo 3 grigio viola</a>
  adidas ace 15.1 all red http://www.bgnesphoto.com/adidas-ace-15.1-all-red-shoesl

  این نظر توسط nike magista opus ii nero در تاریخ دوشنبه 20 اسفند 1397 07:08 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.randygageteam.com/adidas-kaiser-5-liga-fg-negro-blanco-zapatosk">adidas kaiser 5 liga fg negro blanco</a> <a href="http://www.newlouisbag.com/nike-tanjun-grey-womens-shoesj">nike tanjun grey womens</a> <a href="http://www.thebrandiac.com/oakland-athletics-new-era-mlb-retro-diamond-59fifty-cap-hath">oakland athletics new era mlb retro diamond 59fifty cap</a> <a href="http://www.isisprojectsa.com/nike-huarache-rojo-blanco-and-azul-zapatosl">nike huarache rojo blanco and azul</a> <a href="http://www.linnwoodpark.com/nike-blazer-high-blue-shoesk">nike blazer high blue</a> <a href="http://www.perfecthostia.com/nike-free-5.0-2014-gr%C3%B8nn-s%C3%B8lv-obuvi">nike free 5.0 2014 gr酶nn s酶lv</a>
  nike magista opus ii nero http://www.sactopalooza.com/nike-magista-opus-ii-nero-scarpej

  این نظر توسط danieldavinci در تاریخ چهارشنبه 15 اسفند 1397 08:49 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.zeraxia.com/mujeres-nike-kyrie-2-cielo-azul-plata-zapatosl">mujeres nike kyrie 2 cielo azul plata</a> <a href="http://www.turisim.com/lebron-13-gituttio-bianca-nero-grigio-scarpeh">lebron 13 gituttio bianca nero grigio</a> <a href="http://www.sybelite.com/nike-free-5.0-purple-shoesk">nike free 5.0 purple</a> <a href="http://www.lemodemo.com/ray-ban-wayfarer-frames-sunglassesh">ray ban wayfarer frames</a> <a href="http://www.fskanglipu.com/noir-cuir-converse-zipper-chaussuresl">noir cuir converse zipper</a> <a href="http://www.tekmenu.com/nike-air-max-tavas-dark-vert-chaussuresl">nike air max tavas dark vert</a>
  danieldavinci http://www.danieldavinci.com/

  این نظر توسط gbhuren در تاریخ شنبه 20 بهمن 1397 01:40 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.lacosmeticink.com/nfl-tyus-bowser-youth-limited-purple-jersey-54-baltimore-ravens-nike-rush-drift-fashion-nflz">nfl tyus bowser youth limited purple jersey 54 baltimore ravens nike rush drift fashion</a> <a href="http://www.midatlantech.com/air-jordan-future-rojo-gamma-azul-kurpesa">air jordan future rojo gamma azul</a> <a href="http://www.mjrinfra.com/air-jordan-4-viola-butyg">air jordan 4 viola</a> <a href="http://www.shoppula.com/nike-mens-vinny-curry-limited-red-jersey-tampa-bay-buccaneers-nfl-97-therma-long-sleeve-nflw">nike mens vinny curry limited red jersey tampa bay buccaneers nfl 97 therma long sleeve</a> <a href="http://www.justdoitperu.com/nike-air-max-tailwind-8-gris-amarillo-butye">nike air max tailwind 8 gris amarillo</a> <a href="http://www.kanpourakuen.com/nike-air-huarache-nm-orange-guld-kurpesd">nike air huarache nm orange guld</a>
  gbhuren http://www.gbhuren.com/

  این نظر توسط pmisaltriver در تاریخ دوشنبه 15 بهمن 1397 03:15 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.bhcsboosters.com/nike-free-run-3-blue-grey-skof">nike free run 3 blue grey</a> <a href="http://www.denisgoulart.com/nike-free-run-3-womens-running-shoes-hot-punch-pink-skob">nike free run 3 womens running shoes hot punch pink</a> <a href="http://www.donggeomdo.com/jordan-hats-2017-update-hata">jordan hats 2017 update</a> <a href="http://www.ozoessaouira.com/air-jordan-14-green-jordan-4-runninge">air jordan 14 green jordan 4</a> <a href="http://www.annomaplexel.com/nike-kaishi-rojo-verde-schuhea">nike kaishi rojo verde</a> <a href="http://www.bringribben.com/air-jordan-retro-1-kvinders-gr%C3%B8n-himmelbl%C3%A5-scarpeb">air jordan retro 1 kvinders gr酶n himmelbl氓</a>
  pmisaltriver http://www.pmisaltriver.com/

  این نظر توسط instanalo در تاریخ دوشنبه 15 بهمن 1397 03:14 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.kainjipark.com/nfl-pittsburgh-steelers-color-rush-limited-antonio-brown-mens-football-jersey-nflv">nfl pittsburgh steelers color rush limited antonio brown mens football jersey</a> <a href="http://www.lapthelakes.com/nike-free-v3-kvinners-gr%C3%A5-trainersa">nike free v3 kvinners gr氓</a> <a href="http://www.delmaroffice.com/reebok-cl-cuero-suede-dark-azul-scarpec">reebok cl cuero suede dark azul</a> <a href="http://www.medieneinsatz.com/adidas-zx-flux-infant-azul-kurpesc">adidas zx flux infant azul</a> <a href="http://www.linexcanton.com/lentes-ray-ban-rb4125-precio-tienda-sunglassesg">lentes ray ban rb4125 precio tienda</a> <a href="http://www.saskostomy.com/nfl-corey-peters-youth-limited-black-jersey-98-arizona-cardinals-nike-2016-salute-to-service-nflr">nfl corey peters youth limited black jersey 98 arizona cardinals nike 2016 salute to service</a>
  instanalo http://www.instanalo.com/

  این نظر توسط millsbulb در تاریخ دوشنبه 15 بهمن 1397 03:13 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.divyangmart.com/adidas-climacool-fresh-ride-mens-health-skof">adidas climacool fresh ride mens health</a> <a href="http://www.ezellhvac.com/air-jordan-11-red-white-and-blue-skob">air jordan 11 red white and blue</a> <a href="http://www.oldoyopark.com/nike-air-jordan-caps-india-price-hata">nike air jordan caps india price</a> <a href="http://www.racquetlady.com/nike-air-max-95-shoelaces-runninge">nike air max 95 shoelaces</a> <a href="http://www.ankaralokanta.com/adidas-projoator-rosado-and-p%C3%BArpura-schuhea">adidas projoator rosado and p煤rpura</a> <a href="http://www.mengenmetal.com/flyknit-lunar-1-fireberry-blanc-platinum-hair-scarpec">flyknit lunar 1 fireberry blanc platinum hair</a>
  millsbulb http://www.millsbulb.com/

  این نظر توسط housemykonos در تاریخ شنبه 6 بهمن 1397 03:12 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.royalhoneywax.com/oakley-sunglasses-prizm-lubricant-meaning-sunglassesa">oakley sunglasses prizm lubricant meaning</a> <a href="http://www.carslambert.com/winnipeg-jets-zephyr-nhl-black-covert-flex-cap-black-hate">winnipeg jets zephyr nhl black covert flex cap black</a> <a href="http://www.hiussalipiilo.com/ray-ban-cats-sunglasses-steel-blue-frame-blue-lens-55mm-sunglassesg">ray ban cats sunglasses steel blue frame blue lens 55mm</a> <a href="http://www.hospicevna.com/nike-hypervenom-1-black-skox">nike hypervenom 1 black</a> <a href="http://www.smartpaul.com/air-jordan-1-green-grove-skoc">air jordan 1 green grove</a> <a href="http://www.opendekalbinc.com/billig-nike-free-run-3.0-kvinners-r%C3%B8d-skob">billig nike free run 3.0 kvinners r酶d</a>
  housemykonos http://www.housemykonos.com/

  این نظر توسط visualjobads در تاریخ جمعه 28 دی 1397 11:29 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.deputadowasny.com/nobis-yatesy-mens-long-parka-nobisa">nobis yatesy mens long parka</a> <a href="http://www.bobblection.com/mens-polo-christmas-sweater-polor">mens polo christmas sweater</a> <a href="http://www.tlgwebsterny.com/elite-vinny-curry-youth-jersey-philadelphia-eagles-75-home-midnight-green-nfle">elite vinny curry youth jersey philadelphia eagles 75 home midnight green</a> <a href="http://www.assistobot.com/north-face-osito-fuzzy-jacket-womens-northfacer">north face osito fuzzy jacket womens</a> <a href="http://www.tentalltales.com/burberry-giant-gauze-scarf-joint-scarfc">burberry giant gauze scarf joint</a> <a href="http://www.crystalgarza.com/new-balance-373-price-skot">new balance 373 price</a>
  visualjobads http://www.visualjobads.com/

  این نظر توسط ebinsaat در تاریخ جمعه 28 دی 1397 11:29 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.latinphonics.com/houston-texans-lestar-jean-jersey-18-limited-nike-navy-blue-jersey-nflg">houston texans lestar jean jersey 18 limited nike navy blue jersey</a> <a href="http://www.stopdenguenow.com/oakland-athletics-4-coco-crisp-gray-jersey-nfla">oakland athletics 4 coco crisp gray jersey</a> <a href="http://www.joshuaarens.com/adidas-porsche-design-bounce-sport-p-5000-skox">adidas porsche design bounce sport p 5000</a> <a href="http://www.chtalaska.com/oakley-sunglasses-indonesia-yoga-sunglassesa">oakley sunglasses indonesia yoga</a> <a href="http://www.kathyjaffe.com/mulberry-alexa-bag-liner-joke-mulberrya">mulberry alexa bag liner joke</a> <a href="http://www.deedeephelps.com/jordan-retro-14-royal-blue-trainersb">jordan retro 14 royal blue</a>
  ebinsaat http://www.ebinsaat.com/

  این نظر توسط deedeephelps در تاریخ جمعه 28 دی 1397 11:29 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.wensemble.com/all-white-tubular-x-adidas-skor">all white tubular x adidas</a> <a href="http://www.offertborsen.com/green-christian-louboutin-sneakers-louboutinr">green christian louboutin sneakers</a> <a href="http://www.checkmyvape.com/nike-new-balance-shoes-skor">nike new balance shoes</a> <a href="http://www.pilaminates.com/nike-pittsburgh-steelers-black-game-customized-jersey-nfla">nike pittsburgh steelers black game customized jersey</a> <a href="http://www.tracithrasher.com/damion-square-71-jersey-youth-nfld">damion square 71 jersey youth</a> <a href="http://www.visapuebla.com/boston-bruins-milan-lucic-17-black-authentic-nhl-jersey-nfle">boston bruins milan lucic 17 black authentic nhl jersey</a>
  deedeephelps http://www.deedeephelps.com/

  این نظر توسط nowosadko در تاریخ جمعه 28 دی 1397 11:28 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.mackzy.com/adidas-yeezy-ultra-boost-hybrid-skot">adidas yeezy ultra boost hybrid</a> <a href="http://www.littlehaleh.com/burberry-cashmere-scarf-white-knight-scarfd">burberry cashmere scarf white knight</a> <a href="http://www.kfmimarlik.com/nobis-mens-stanford-jacket-price-nobisa">nobis mens stanford jacket price</a> <a href="http://www.bealfrance.com/moncler-vest-jacket-monclerr">moncler vest jacket</a> <a href="http://www.getbizbuilder.com/adidas-porsche-design-comprar-skou">adidas porsche design comprar</a> <a href="http://www.dawndesantis.com/hermes-bracelet-review-victoria-hermesg">hermes bracelet review victoria</a>
  nowosadko http://www.nowosadko.com/

  این نظر توسط hamiltonhunt در تاریخ دوشنبه 17 دی 1397 04:50 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.dcrcustoms.com/the-north-face-bubble-vest-northfaceb">the north face bubble vest</a> <a href="http://www.bermudabrands.com/prada-2016-wallet-pradar">prada 2016 wallet</a> <a href="http://www.alarmselpaso.com/nike-wmns-air-max-thea-skos">nike wmns air max thea</a> <a href="http://www.demngoibet.com/mlb-jerseys-los-angeles-angels-of-anaheim-48-torii-hunter-black-fashion-jerseys-nfle">mlb jerseys los angeles angels of anaheim 48 torii hunter black fashion jerseys</a> <a href="http://www.wtaarchitects.com/air-max-air-damen-skod">air max air damen</a> <a href="http://www.bibleofpeace.com/hermes-mens-scarf-ebay-scarfr">hermes mens scarf ebay</a>
  hamiltonhunt http://www.hamiltonhunt.com/

  این نظر توسط demngoibet در تاریخ دوشنبه 17 دی 1397 04:49 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.betascgx.com/jordan-true-flight-foot-locker-gray-sneakerd">jordan true flight foot locker gray</a> <a href="http://www.hobbyfreaks.com/hermes-dress-belt-hermesr">hermes dress belt</a> <a href="http://www.ruoiled.com/nike-air-force-1-puerto-rico-sko-shoesv">nike air force 1 puerto rico sko</a> <a href="http://www.zanascuisine.com/coach-handbags-and-backpacks-review-coachc">coach handbags and backpacks review</a> <a href="http://www.puyichinese.com/nike-air-huarache-womens-yellow-pink-shoesd">nike air huarache womens yellow pink</a> <a href="http://www.philipelara.com/adidas-soccer-tops-skos">adidas soccer tops</a>
  demngoibet http://www.demngoibet.com/

  این نظر توسط emanmoon در تاریخ دوشنبه 17 دی 1397 04:49 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.horecasummit.com/cabelas-north-face-denali-hoodie-black-northfacea">cabelas north face denali hoodie black</a> <a href="http://www.hntonghetang.com/buy-prada-mens-sunglasses-pradar">buy prada mens sunglasses</a> <a href="http://www.carlandcodys.com/new-roshe-run-skos">new roshe run</a> <a href="http://www.deploygis.com/fister-doug-38-jersey-nflg">fister doug 38 jersey</a> <a href="http://www.amitsrl.com/air-jordan-11-bred-jordan-infrared-23-skoc">air jordan 11 bred jordan infrared 23</a> <a href="http://www.rahsaskatoon.com/burberry-style-mens-scarf-scarfr">burberry style mens scarf</a>
  emanmoon http://www.emanmoon.com/

  این نظر توسط aterisrail در تاریخ جمعه 14 دی 1397 02:08 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.hemppiers.com/adidas-zx-420-blue-trainers-sportsd">adidas zx 420 blue trainers</a> <a href="http://www.lumalend.com/dark-brown-coach-bag-coachr">dark brown coach bag</a> <a href="http://www.natalbags.com/oklahoma-city-thunder-35-kevin-durant-black-notorious-fashion-jersey-nflb">oklahoma city thunder 35 kevin durant black notorious fashion jersey</a> <a href="http://www.prinslabs.com/nike-free-v3-womens-orange-blue-sportsb">nike free v3 womens orange blue</a> <a href="http://www.veruccapedis.com/nike-flyknit-air-max-ultra-2.0-manual-trainerse">nike flyknit air max ultra 2.0 manual</a> <a href="http://www.susanlippold.com/new-balance-990-v3-review-skor">new balance 990 v3 review</a>
  aterisrail http://www.aterisrail.com/

  این نظر توسط notasoficina در تاریخ سه شنبه 11 دی 1397 03:32 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.offgridac.com/lebron-14-ep-negro-ice-age-scarpef">lebron 14 ep negro ice age</a> <a href="http://www.whylux.com/nike-duron-harmon-navy-blue-name-number-logo-new-england-patriots-nfl-21-t-shirt-nfls">nike duron harmon navy blue name number logo new england patriots nfl 21 t shirt</a> <a href="http://www.aouladmhand.com/ralph-lauren-polo-navy-1011-match-hoodie-in-mens-polot">ralph lauren polo navy 1011 match hoodie in mens</a> <a href="http://www.bukafalar.com/youth-nike-jacksonville-jaguars-5-blake-bortles-white-vapor-untouchable-limited-player-nfl-jersey-nflz">youth nike jacksonville jaguars 5 blake bortles white vapor untouchable limited player nfl jersey</a> <a href="http://www.drgnatarajan.com/yeezy-350-boost-cream-blanc-knight-kurpesd">yeezy 350 boost cream blanc knight</a> <a href="http://www.ideasevoke.com/nike-ash-cam-newton-one-color-nfl-1-carolina-panthers-pullover-hoodie-nflz">nike ash cam newton one color nfl 1 carolina panthers pullover hoodie</a>
  notasoficina http://www.notasoficina.com/

  این نظر توسط kalaycioto در تاریخ سه شنبه 11 دی 1397 03:32 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.aloulavideos.com/nike-kobe-6-salg-online-butyd">nike kobe 6 salg online</a> <a href="http://www.brutalistmap.com/roshe-run-gpx-schwarz-tiger-camo-for-verkauf-kurpesc">roshe run gpx schwarz tiger camo for verkauf</a> <a href="http://www.glassurchin.com/hommes-ralph-lauren-london-olympic-vert-jaune-polos">hommes ralph lauren london olympic vert jaune</a> <a href="http://www.hevikauppa.com/air-jordan-11-brouge-used-butye">air jordan 11 brouge used</a> <a href="http://www.indegrow.com/marina-militare-polo-shorts-polou">marina militare polo shorts</a> <a href="http://www.motiongfxart.com/nike-kyrie-3-royal-blu-resort-chaussurese">nike kyrie 3 royal blu resort</a>
  kalaycioto http://www.kalaycioto.com/

  این نظر توسط kosarkomur در تاریخ سه شنبه 11 دی 1397 03:32 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.frugstore.com/nike-free-5.0-oransje-2015-glitch-schuhec">nike free 5.0 oransje 2015 glitch</a> <a href="http://www.partyhubuk.com/air-max-97-hvid-bl%C3%A5-schuheg">air max 97 hvid bl氓</a> <a href="http://www.unclicprod.com/new-balance-m577go-dark-gr%C3%BCn-orange-kurpesc">new balance m577go dark gr眉n orange</a> <a href="http://www.xoplanetmedia.com/nike-lebron-14-prm-rot-carpet-one-obuvg">nike lebron 14 prm rot carpet one</a> <a href="http://www.atemspende.com/nike-air-gold-max-90-metalleic-golden-splatter-scarped">nike air gold max 90 metalleic golden splatter</a> <a href="http://www.boluposter.com/air-yeezy-ii-2-sp-max-90-negro-plata-butya">air yeezy ii 2 sp max 90 negro plata</a>
  kosarkomur http://www.kosarkomur.com/

  این نظر توسط printonlypros در تاریخ سه شنبه 11 دی 1397 03:30 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.getmovedin.com/air-jordan-11-retro-medium-grigio-bianca-cool-grigio-jack-scarpeb">air jordan 11 retro medium grigio bianca cool grigio jack</a> <a href="http://www.stevenjwitt.com/nike-womens-lee-roy-selmon-red-backer-tampa-bay-buccaneers-nfl-63-long-sleeve-t-shirt-nfls">nike womens lee roy selmon red backer tampa bay buccaneers nfl 63 long sleeve t shirt</a> <a href="http://www.trncizolasyon.com/hommes-nike-free-run-4.0-v3-noir-blanc-scarpeg">hommes nike free run 4.0 v3 noir blanc</a> <a href="http://www.tumpuanlar.com/dam%C3%A4nner-nike-air-max-tn-orange-rot-obuvc">dam盲nner nike air max tn orange rot</a> <a href="http://www.verylatebay.com/adidas-prossoator-argento-oak-scarpea">adidas prossoator argento oak</a> <a href="http://www.whowhatwea.com/nike-kobe-11-precio-philippines-schuheb">nike kobe 11 precio philippines</a>
  printonlypros http://www.printonlypros.com/

  این نظر توسط jellyville در تاریخ سه شنبه 4 دی 1397 11:58 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.cbchispana.com/cheap-nike-free-women-womens-pink-sportsd">cheap nike free women womens pink</a> <a href="http://www.croquenreve.com/coach-iphone-wallet-wristlet-coachr">coach iphone wallet wristlet</a> <a href="http://www.agnnetworks.com/12-elite-andrew-luck-indianapolis-colts-jersey-new-be-luvd-pink-nflb">12 elite andrew luck indianapolis colts jersey new be luvd pink</a> <a href="http://www.dxmvrc.com/bon-march%C3%A9-nike-free-og-femmes-violet-sportsb">bon march茅 nike free og femmes violet</a> <a href="http://www.dailysewansew.com/nike-flyknit-lunar-1-us-virgin-islands-trainerse">nike flyknit lunar 1 us virgin islands</a> <a href="http://www.prorilasia.com/nike-mercurial-2011-skor">nike mercurial 2011</a>
  jellyville http://www.jellyville.com/

  این نظر توسط maviracharter در تاریخ دوشنبه 3 دی 1397 12:48 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.fleetboilers.com/nike-free-run-5.0-kvinners-r%C3%B8d-unblocked-butye">nike free run 5.0 kvinners r酶d unblocked</a> <a href="http://www.jettstreaminc.com/nike-zoom-pegasus-31-volt-negro-keys-butye">nike zoom pegasus 31 volt negro keys</a> <a href="http://www.maverickviral.com/roshe-run-rose-glow-atomic-mango-schuhea">roshe run rose glow atomic mango</a> <a href="http://www.iubhlis.com/nike-wmns-air-max-90-essential-gr%C3%BCn-chaussuresa">nike wmns air max 90 essential gr眉n</a> <a href="http://www.djterryhunter.com/nike-shox-turbo-sort-and-hvid-obuva">nike shox turbo sort and hvid</a> <a href="http://www.msdarby.com/adidas-neo-high-silber-wei%C3%9F-butyd">adidas neo high silber wei脽</a>
  maviracharter http://www.maviracharter.com/

  این نظر توسط 5m9w6ysn در تاریخ یکشنبه 2 دی 1397 10:53 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.sjkrsnkj.com/air-jordan-5-grau-jack-scarpee">air jordan 5 grau jack</a> <a href="http://www.uw756gei.com/adidas-crazy-light-boost-bhm-schuhe-scarpeg">adidas crazy light boost bhm schuhe</a> <a href="http://www.kfpcbsi0.com/nike-lebron-13-low-team-rosso-roshe-kurpesa">nike lebron 13 low team rosso roshe</a> <a href="http://www.gojfx342.com/jordan-12-sort-and-hvid-low-top-schuhee">jordan 12 sort and hvid low top</a> <a href="http://www.6k6gzmtk.com/nike-air-max-1-midnight-marina-militare-light-bone-kurpesb">nike air max 1 midnight marina militare light bone</a> <a href="http://www.4o249gfo.com/nike-lebron-soldier-10-billig-name-kurpesa">nike lebron soldier 10 billig name</a>
  [url=http://www.5m9w6ysn.com/]5m9w6ysn[/url]

  این نظر توسط checkupmental در تاریخ چهارشنبه 28 آذر 1397 10:22 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.maruldeaur.com/all-black-new-balance-410-skow">all black new balance 410</a> <a href="http://www.magaview.com/red-hermes-birkin-bag-hermesr">red hermes birkin bag</a> <a href="http://www.izpanno.com/nike-flyknit-max-pre%C3%A7o-skot">nike flyknit max pre莽o</a> <a href="http://www.dutting.com/louboutin-sneakers-womens-sale-louboutinr">louboutin sneakers womens sale</a> <a href="http://www.paypalwar.com/adidas-superstar-ii-c77124-sneakerf">adidas superstar ii c77124</a> <a href="http://www.hungrygatorpr.com/nike-flyknit-roshe-run-sizing-dimensions-skob">nike flyknit roshe run sizing dimensions</a>
  checkupmental http://www.checkupmental.com/

  این نظر توسط torsenli در تاریخ دوشنبه 26 آذر 1397 09:27 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.agriind.com/nike-kaishi-damen-instagram-trainersce">nike kaishi damen instagram</a> <a href="http://www.rapheroes.com/sunglasses-that-look-like-ray-ban-wayfarer-sunglassesr">sunglasses that look like ray ban wayfarer</a> <a href="http://www.odubmusic.com/mackage-asymmetrical-coat-mackager">mackage asymmetrical coat</a> <a href="http://www.kidbleach.com/nike-air-max-1-lunar-uk-sneakere">nike air max 1 lunar uk</a> <a href="http://www.shoppula.com/air-jordan-retro-11-low-june-14-tickets-footc">air jordan retro 11 low june 14 tickets</a> <a href="http://www.kanpourakuen.com/nike-zoom-kd-vi-skox">nike zoom kd vi</a>
  torsenli http://www.torsenli.com/

   
  لبخندناراحتچشمک
  نیشخندبغلسوال
  قلبخجالتزبان
  ماچتعجبعصبانی
  عینکشیطانگریه
  خندهقهقههخداحافظ
  سبزقهرهورا
  دستگلتفکر
  نمایش نظرات 1 تا 30