آریا پی پرتال جامع شامل سرگرمی،اخبار روز،سلامت،نرخ ارز،مشاوره،زناشویی،مذهبی،فرهنگ
 
آخرین مطالب
 
پرفروشترین محصولات
چگونه با سیگار خداحافظی کنیم؟
اگر معتاد به سیگار هستید و قصد دارید سیگار را ترک کنید، باید برنامه منظمی را دنبال کنید که شامل روش‌های رفتاری و نیز درمان‌های جایگزینی نیکوتین و درمان‌های دارویی است.
چگونه با سیگار خداحافظی کنیم؟
اگر شما هم به سیگار معتاد باشید، احتمالا می‌دانید ترک سیگار کار سختی است. ماده اصلی اعتیادآور در سیگار ماده‌ای شیمیایی به نام نیکوتین است.
 
هنگامی‌که سیگار می‌کشید، فقط در چند ثانیه مولکول‌های نیکوتین به مغز شما می‌رسند.

نیکوتین به گیرنده‌هایی خاص روی سلول‌های مغزی متصل می‌شود و به‌دنبال این اتصال، مقدار زیادی از یک ناقل عصبی به نام دوپامین در مغزتان آزاد می‌شود و احساس لذت و خوشی در شما ایجاد خواهد کرد. نیکوتین به‌جز دوپامین باعث آزاد شدن ناقل‌های عصبی دیگری هم در مغز می‌شود، ازجمله مواد شیمیایی که اصطلاحا به آنها «ترکیبات شبه‌افیونی درون‌زا» می‌گویند. آزاد شدن این مواد طبیعی در مغز باعث می‌شود فرد احساس راحتی و خوشی کند و احساسات منفی‌اش مهار شود.

هنگامی‌که سیگار کشیدن را ترک می‌کنید، در نبود نیکوتین، گیرنده‌های آن دیگر در سلول‌های مغزی شما فعال نمی‌شوند و به‌این‌ترتیب ناقل عصبی دوپامین که احساس لذت در شما ایجاد می‌کرد، به میزان قبلی که به آن عادت داشتید، آزاد نمی‌شود، درنتیجه احساس افسردگی و تنش می‌کنید یا به‌اصطلاح دچار علائم ترک می‌شوید. 

درمان‌های جایگزینی نیکوتین

اگر معتاد به سیگار هستید و قصد دارید سیگار را ترک کنید، باید برنامه منظمی را دنبال کنید که شامل روش‌های رفتاری و نیز درمان‌های جایگزینی نیکوتین و درمان‌های دارویی است. در ادامه به چگونگی استفاده از درمان‌های جایگزینی نیکوتین می‌پردازیم. درمان جایگزینی نیکوتین درواقع شامل تجویز دوزهای کم‌نیکوتین از طریق فراورده‌های گوناگون در طول دوره ترک است. به‌این‌ترتیب شما سایر سموم دود سیگار را دریافت نمی‌کنید.
 
هدف از این درمان این است که به‌تدریج میل به نیکوتین را از دست بدهید و علائم ترک سیگار در شما مهار شود. این درمان جایگزینی نیکوتین معمولا برای سیگاری‌هایی تجویز می‌شود که به میزان متوسط تا شدید سیگار می‌کشند؛ یعنی افرادی که میزان مصرف سیگارشان بیش از 15 نخ در روز است. بررسی‌ها نشان می‌دهند اگر از همان روز اول ترکتان فراورده‌های جایگزینی نیکوتین را به‌درستی استفاده کنید، احتمال اینکه به‌طور دائم سیگار را ترک کنید، ۱۰ برابر می‌شود.

البته هر چه تعداد نخ سیگاری که در روز می‌کشید، بیشتر باشد و نیکوتین بیشتری از این راه وارد بدنتان کنید، ابتدای دوره ترک به میزان بالاتری از فراورده‌های جایگزینی نیکوتین نیاز دارید. توجه داشته باشید درمان جایگزینی نیکوتین بخشی از برنامه کلی ترک سیگار شماست و همراه کردن آن با سایر روش‌ها تاثیربخشی آن را بیشتر می‌کند. نکته مهم دیگر این است که هنگام مصرف جایگزین‌های نیکوتین دیگر نباید سیگار بکشید، در غیر این صورت نیکوتین سیگار هم به نیکوتین دریافتی‌تان از فراورده‌های جایگزین اضافه می‌شود و ممکن است دچار مسمومیت با نیکوتین شوید.

نگرانی دیگر افراد سیگاری چاق شدن پس از ترک سیگار است. تا هنگامی‌که فراورده‌های جایگزین نیکوتین را مصرف می‌کنید، دچار اضافه‌وزن نمی‌شوید، اما پس از کنار گذاشتن نهایی این فراورده‌ها در انتهای دوره ترک ممکن است اضافه‌وزن پیدا کنید.

ابتدای دوره ترک برحسب تعداد نخ سیگاری که می‌کشید، میزان نیکوتین دریافتی روزانه‌تان محاسبه می‌شود و مقدار معادل آن از این فراورده‌های جایگزین استفاده می‌کنید. بعد به‌تدریج میزان مصرف این فراورده‌ها را کاهش می‌دهید تا هنگامی‌که دوره ترکتان تمام شود و دیگر میلی به مصرف نیکوتین نداشته باشید.

فراورده‌های جایگزین نیکوتین

 فراورده‌های جایگزینی نیکوتین به اشکال گوناگون در دسترس هستند؛ آدامس،‌ شکل استنشاقی، قرص مکیدنی، افشانه بینی و برچسب پوستی. انواع فراورده‌ها در صورت مصرف مناسب موثر هستند، اما استفاده از آدامس یا برچسب پوستی نیکوتین‌دار آسان‌تر است و معمولا افراد با دقت بیشتری از آنها استفاده می‌کنند.

1. برچسب پوستی نیکوتین‌دار: شیوه کلی استفاده از انواع این برچسب‌های پوستی مشابه است. هرروز یک برچسب روی پوست قرار دهید و بعد از 24 ساعت آن را تعویض کنید. برای اینکه از تحریک شدن پوست جلوگیری کنید، برچسب‌ها را در قسمت‌های بی‌موی پوست در نقاط متفاوت در بالای مچ و پایین گردن قرار دهید. اگر کمتر از ۱۰ نخ سیگار در روز می‌کشید، باید از برچسب‌های دارای دوز پایین‌تر نیکوتین مثلا برچسب ۱۴ میلی‌گرمی استفاده کنید.

2. آدامس و قرص مکیدنی نیکوتین‌دار:‌ این آدامس‌ها و قرص‌های مکیدنی را می‌توانید بدون نسخه از داروخانه بخرید. برای برخی افراد استفاده از آدامس یا قرص‌های مکیدنی مناسب‌تر است چراکه با این روش بهتر می‌توانند دوز مصرفی نیکوتینشان را کنترل کنند. اگر ترک سیگار را تازه شروع کرده‌اید،‌ هر ساعت 1 یا 2 قطعه آدامس بجوید. توجه داشته باشید شمار کلی آدامس مصرفی‌تان در روز نباید به بیش از ۲۰ قطعه برسد. آدامس را باید به آهستگی بجوید تا زمانی که مزه‌ای نعنایی احساس کنید. بعد آدامس را بین لثه و داخل گونه‌تان بگذارید تا نیکوتین آن جذب شود. برنامه کلی این است که پس از ۶ ماه بتوانید مصرف آدامس را هم قطع کنید. اگر قهوه، چای، نوشابه‌های گازدار و نوشابه‌های ترش نوشیده‌اید، 15 دقیقه صبر کنید و بعد آدامستان را بجوید.

3. نیکوتین استنشاقی: اشکال استنشاقی نیکوتین درواقع همان سیگارهای الکترونیکی است که امروزه رایج شده است. شما کارتریج حاوی مایع نیکوتین‌دار را درون بخش استنشاقی که شبیه یک چوب سیگار پلاستیکی است، می‌گذارید و برای 20 دقیقه به آن پک می‌زنید.
 
برحسب تعداد نخ سیگاری که قبلا می‌کشیدید، ممکن است تا حداکثر 16 بار در روز از این فراورده استفاده کنید. توجه داشته باشید پس از استنشاق نیکوتین میزان آن در خون پس از 20 دقیقه به حداکثر می‌رسد که تقریبا مشابه‌ سرعت جذب نیکوتین در آدامس و بسیار سریع‌تر از برچسب‌های پوستی است. ۲ تا ۴ ساعت پس از قرار دادن برچسب روی پوست میزان نیکوتین در خون به حداکثر خود می‌رسد. مزیت این شکل استنشاقی این است که میل دهانی سیگاری‌ها را به سیگار کشیدن ارضا می‌کند. اغلب بخار نیکوتینی که استنشاق می‌کنید، وارد دهان ‌شده و جذب می‌شود و به ریه‌ها نمی‌رسد. البته این بخار در برخی از افراد باعث تحریک دهان و گلو و ایجاد سرفه می‌شود.

4. اسپری بینی نیکوتین‌دار: این اسپری بینی به‌سرعت میزان نیکوتین خون را بالا می‌برد و در ۵ تا ۱۰ دقیقه آن را به حداکثر می‌رساند و میل فرد به سیگار کشیدن را از بین می‌برد.

استفاده از این اسپری ممکن است بینی،‌ چشم و گلوی شما را تحریک کند، اما در اغلب موارد می‌توانید آن را تحمل کنید و این عوارض احتمالی هم معمولا طی مدت کوتاهی برطرف می‌شود.
 
3 نکته تکمیل

1. فراورده‌های جایگزین نیکوتین ممکن است باعث عوارض جانبی مانند سردرد، تهوع و سایر مشکلات گوارشی و نیز بی‌خوابی در چند روز اول شود. این بی‌خوابی که به‌خصوص هنگام استفاده از برچسب پوستی ممکن است بروز کند، معمولا موقت است و خودبه‌خود برطرف می‌شود.

2. اگر دوزهای بسیار بالای این فراورده‌ها را مصرف کنید،‌ با احتمال بیشتری ممکن است دچار این عوارض جانبی شوید. کاهش دادن دوز مصرفی می‌تواند این عوارض را برطرف کند.

توجه داشته باشید همه فراورده‌های نیکوتین‌دار را از دسترس کودکان،‌ به‌خصوص کودکان کم‌سن، دور نگه‌دارید. نیکوتین یک ماده سمی است و درصورتی‌که کودکتان حتی برای مدتی کوتاه در تماس با این فراورده‌ها قرار گرفت، باید با پزشکتان یا اورژانس تماس بگیرید.

3. در این مدت باید مراقب بروز هر علامتی در کودک مسموم‌شده‌ ازجمله دل‌آشوبه،‌ تحریک‌شدگی، سردرد، دانه‌های پوستی یا غش کردن باشید.


مرتبط با: سلامت ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
sling tv شنبه 28 دی 1398 02:02 ب.ظ
I got this web page from my buddy who told me on the topic of this site and at the moment this time I am visiting
this website and reading very informative articles here.
cjcoffrin چهارشنبه 25 دی 1398 05:23 ق.ظ
<a href="http://www.sonsofmalcolm.com/herre-ralph-lauren-pony-polo-sort-lyser%C3%B8d-poloa">herre ralph lauren pony polo sort lyser酶d</a> <a href="http://www.moppelmode.com/nike-air-max-tailwind-8-for-verkauf-arkansas-scarpek">nike air max tailwind 8 for verkauf arkansas</a> <a href="http://www.upgradeurlife.com/floral-dresses-for-cheap-dresse">floral dresses for cheap</a> <a href="http://www.edufom.com/new-balance-890-hvit-r%C3%B8d-footi">new balance 890 hvit r酶d</a> <a href="http://www.flicksman.com/nike-lunarglide-6-p%C3%BArpura-butyg">nike lunarglide 6 p煤rpura</a> <a href="http://www.texasjudaica.com/parajumpers-gobi-size-chart-templates-parajumpersb">parajumpers gobi size chart templates</a>
cjcoffrin http://www.cjcoffrin.com/
crossfitlwr چهارشنبه 25 دی 1398 05:22 ق.ظ
<a href="http://www.turkunluvideo.com/christian-louboutin-equestria-160-platform-boots-australia-louboutine">christian louboutin equestria 160 platform boots australia</a> <a href="http://www.apcroadlink.com/north-hermes-bag-kim-kardashian-hermesc">north hermes bag kim kardashian</a> <a href="http://www.comapanetwork.com/adidas-yeezy-boost-550-gr%C3%A5-hvid-footg">adidas yeezy boost 550 gr氓 hvid</a> <a href="http://www.kellarit.com/parajumpers-long-bear-leather-coat-king-parajumpersa">parajumpers long bear leather coat king</a> <a href="http://www.cgmprecast.com/moncler-coat-males-are-better-monclera">moncler coat males are better</a> <a href="http://www.eleonorahotel.com/le-coq-sportif-unisexe-chaussures-bleu-chaussuresb">le coq sportif unisexe chaussures bleu</a>
crossfitlwr http://www.crossfitlwr.com/
sinfoniamktg چهارشنبه 25 دی 1398 05:22 ق.ظ
<a href="http://www.firestonelive.com/nike-free-3.0-grigio-and-gituttio-obuvf">nike free 3.0 grigio and gituttio</a> <a href="http://www.joyhaughton.com/pandora-charms-925-engraved-pandoraj">pandora charms 925 engraved</a> <a href="http://www.witorodriguez.com/jordan-8-guld-and-sort-trainersd">jordan 8 guld and sort</a> <a href="http://www.nantotel.com/nike-internationalist-kvinders-liberty-chaussuresm">nike internationalist kvinders liberty</a> <a href="http://www.insideoutelle.com/cheap-ralph-lauren-mens-polo-shirts-uk-zone-poloa">cheap ralph lauren mens polo shirts uk zone</a> <a href="http://www.montyclarkpi.com/kd-9-alle-hvid-scarpek">kd 9 alle hvid</a>
sinfoniamktg http://www.sinfoniamktg.com/
gslitsupport چهارشنبه 25 دی 1398 05:21 ق.ظ
<a href="http://www.akimmobilien.com/herre-asics-gel-noosa-tri-8-gr%C3%A5-gr%C3%B8n-scarpee">herre asics gel noosa tri 8 gr氓 gr酶n</a> <a href="http://www.swbvideo.com/floral-dress-with-pockets-for-women-dresse">floral dress with pockets for women</a> <a href="http://www.fabaliworld.com/nike-air-max-95-20th-gituttio-rosa-footc">nike air max 95 20th gituttio rosa</a> <a href="http://www.poliwalks.com/nike-mercurialx-pro-street-tf-rosso-nero-butym">nike mercurialx pro street tf rosso nero</a> <a href="http://www.docaneurope.com/parajumpers-long-bear-price-king-parajumpersb">parajumpers long bear price king</a> <a href="http://www.darwinquartet.com/canada-goose-coat-camo-canadagooseb">canada goose coat camo</a>
gslitsupport http://www.gslitsupport.com/
qiaozeyang شنبه 21 دی 1398 07:37 ب.ظ
<a href="http://www.sorciersmtl.com/jay-godfrey-sunflower-thompson-dress-dressu">jay godfrey sunflower thompson dress</a> <a href="http://www.cookimports.com/jd-sport-nike-air-max-97-og-chaussuresq">jd sport nike air max 97 og</a> <a href="http://www.ozarus.com/martine-rose-nike-jacket-shirtt">martine rose nike jacket</a> <a href="http://www.drbawafl.com/t-shirt-basic-polo-ralph-lauren-polop">t shirt basic polo ralph lauren</a> <a href="http://www.payasystemco.com/botas-mustang-botas">botas mustang</a> <a href="http://www.nidacourse.com/converse-blancas-plataforma-cuero-zapatosw">converse blancas plataforma cuero</a>
qiaozeyang http://www.qiaozeyang.com/
roywilhite شنبه 21 دی 1398 09:18 ق.ظ
<a href="http://www.ampmduischool.com/lebron-12-cavs-gull-kurpese">lebron 12 cavs gull</a> <a href="http://www.chonmon.com/pandora-beads-cheap-clothes-pandoral">pandora beads cheap clothes</a> <a href="http://www.rostovobuv.com/christian-louboutin-dandelion-spikes-flat-tummy-louboutine">christian louboutin dandelion spikes flat tummy</a> <a href="http://www.bouldersteps.com/hermes-evelyne-pm-bag-price-check-hermesc">hermes evelyne pm bag price check</a> <a href="http://www.peloepeso.com/vibram-fivefingers-kso-nero-cielo-blu-footg">vibram fivefingers kso nero cielo blu</a> <a href="http://www.cambriapets.com/parajumpers-ugo-blue-notes-parajumpersa">parajumpers ugo blue notes</a>
roywilhite http://www.roywilhite.com/
diettucson شنبه 21 دی 1398 09:18 ق.ظ
<a href="http://www.xzibitmalta.com/pandora-charms-gift-au-pandoraf">pandora charms gift au</a> <a href="http://www.genericpreset.com/christian-louboutin-sneakers-red-and-black-louboutine">christian louboutin sneakers red and black</a> <a href="http://www.bootberlin.com/hermes-scarf-ring-sale-hermesc">hermes scarf ring sale</a> <a href="http://www.diettucson.com/dam%C3%A4nner-adidas-zx-700-beige-footm">dam盲nner adidas zx 700 beige</a> <a href="http://www.schockenkatz.com/parajumpers-crescent-leather-vests-parajumpersa">parajumpers crescent leather vests</a> <a href="http://www.drrandtherapy.com/buy-moncler-jackets-online-uk-cost-monclera">buy moncler jackets online uk cost</a>
diettucson http://www.diettucson.com/
ampmduischool شنبه 21 دی 1398 09:17 ق.ظ
<a href="http://www.limebluspa.com/kvinders-nike-zoom-structure-18-gr%C3%B8n-r%C3%B8d-scarpee">kvinders nike zoom structure 18 gr酶n r酶d</a> <a href="http://www.chardix.com/floral-dress-for-women-with-pockets-dresse">floral dress for women with pockets</a> <a href="http://www.mstewartlegal.com/air-max-90-em-blu-rosso-footc">air max 90 em blu rosso</a> <a href="http://www.dciphone.com/air-jordan-future-turquoise-and-noir-jordans-butym">air jordan future turquoise and noir jordans</a> <a href="http://www.adsdialysis.com/parajumpers-light-long-bear-daunenmantel-rot-parajumpersb">parajumpers light long bear daunenmantel rot</a> <a href="http://www.whoismrpink.com/canada-goose-langford-military-green-canadagooseb">canada goose langford military green</a>
ampmduischool http://www.ampmduischool.com/
acesignsgroup شنبه 21 دی 1398 09:17 ق.ظ
<a href="http://www.alminehealing.com/under-armour-curry-1-low-jaune-noir-scarpee">under armour curry 1 low jaune noir</a> <a href="http://www.eightitude.com/ancienne-robe-portefeuille-%C3%A0-fleurs-marine-dresse">ancienne robe portefeuille 脿 fleurs marine</a> <a href="http://www.salsamonde.com/nike-wmns-air-max-1-essential-royal-bl%C3%A5-footc">nike wmns air max 1 essential royal bl氓</a> <a href="http://www.dermiskincare.com/nike-air-max-jr-chicago-blanco-sox-butym">nike air max jr chicago blanco sox</a> <a href="http://www.ricusiowo.com/parajumpers-womens-angie-coat-of-parajumpersb">parajumpers womens angie coat of</a> <a href="http://www.okcintergroup.com/canada-goose-coats-waterproof-zero-canadagooseb">canada goose coats waterproof zero</a>
acesignsgroup http://www.acesignsgroup.com/
iwantavenue شنبه 21 دی 1398 09:17 ق.ظ
<a href="http://www.plunderpuss.com/ralph-lauren-mens-shirts-clearance-hours-poloa">ralph lauren mens shirts clearance hours</a> <a href="http://www.crgrentals.com/jordan-13-nero-cat-scarpek">jordan 13 nero cat</a> <a href="http://www.zszlubanie.com/marinebl%C3%A5-og-gul-blomstret-kjole-dresse">marinebl氓 og gul blomstret kjole</a> <a href="http://www.vincentclerc.com/nike-zoom-pegasus-31-rosa-gr%C3%BCn-footi">nike zoom pegasus 31 rosa gr眉n</a> <a href="http://www.revenueaco.com/nike-air-jordan-3-retro-r%C3%B8d-butyg">nike air jordan 3 retro r酶d</a> <a href="http://www.atouchofyoga.com/parajumpers-coat-bag-cell-parajumpersb">parajumpers coat bag cell</a>
iwantavenue http://www.iwantavenue.com/
cudakarcheraz چهارشنبه 18 دی 1398 08:45 ب.ظ
<a href="http://www.sourcenyne.com/adidas-superstar-black-red-sneakerv">adidas superstar black red</a> <a href="http://www.cornwallmafia.com/baby-walz-kleider-kleiderp">baby walz kleider</a> <a href="http://www.pilgerdruck.com/nike-roshe-run-m%C4%99skie-sklep-butys">nike roshe run m臋skie sklep</a> <a href="http://www.homeinspeng.com/tenis-nike-nuevos-para-mujer-zapatoso">tenis nike nuevos para mujer</a> <a href="http://www.suttonteeth.com/robe-habill%C3%A9e-pour-femme-70-ans-robeu">robe habill茅e pour femme 70 ans</a> <a href="http://www.buytwigz.com/asics-gel-nimbus-12-mens-review-schuhey">asics gel nimbus 12 mens review</a>
cudakarcheraz http://www.cudakarcheraz.com/
annieicecream چهارشنبه 18 دی 1398 08:45 ب.ظ
<a href="http://www.sourcenyne.com/adidas-superstar-black-red-sneakerv">adidas superstar black red</a> <a href="http://www.cornwallmafia.com/baby-walz-kleider-kleiderp">baby walz kleider</a> <a href="http://www.pilgerdruck.com/nike-roshe-run-m%C4%99skie-sklep-butys">nike roshe run m臋skie sklep</a> <a href="http://www.homeinspeng.com/tenis-nike-nuevos-para-mujer-zapatoso">tenis nike nuevos para mujer</a> <a href="http://www.suttonteeth.com/robe-habill%C3%A9e-pour-femme-70-ans-robeu">robe habill茅e pour femme 70 ans</a> <a href="http://www.buytwigz.com/asics-gel-nimbus-12-mens-review-schuhey">asics gel nimbus 12 mens review</a>
annieicecream http://www.annieicecream.com/
copyinglondon چهارشنبه 18 دی 1398 08:44 ب.ظ
<a href="http://www.bkstudiowest.com/gardenwed-kleider-kleiderp">gardenwed kleider</a> <a href="http://www.slagclothing.com/r%C3%B3%C5%BCowe-adidasy-dla-dziewczynki-butys">r贸偶owe adidasy dla dziewczynki</a> <a href="http://www.wyprzedajemy.com/nike-air-max-97-negras-hombre-zapatoso">nike air max 97 negras hombre</a> <a href="http://www.copyinglondon.com/robe-manche-longue-kiabi-robeu">robe manche longue kiabi</a> <a href="http://www.bestcondosny.com/adidas-tennisschuhe-adizero-feather-schuhey">adidas tennisschuhe adizero feather</a> <a href="http://www.tailorloans.com/nike-presto-high-ankle-chaussuresw">nike presto high ankle</a>
copyinglondon http://www.copyinglondon.com/
claudefremont چهارشنبه 18 دی 1398 11:15 ق.ظ
<a href="http://www.erickasouza.com/nike-zoom-pegasus-31-girls-runningc">nike zoom pegasus 31 girls</a> <a href="http://www.extrasklepik.com/nike-zoom-structure-17-blue-skos">nike zoom structure 17 blue</a> <a href="http://www.psychedelicsf.com/air-jordan-3-wolf-gr%C3%A5-pre-order-kurpesa">air jordan 3 wolf gr氓 pre order</a> <a href="http://www.sncforyou.com/nike-mens-james-white-limited-navy-blue-jersey-new-england-patriots-nfl-28-rush-player-name-number-tank-top-nflw">nike mens james white limited navy blue jersey new england patriots nfl 28 rush player name number tank top</a> <a href="http://www.allefuerbeate.com/jordan-8-playoff-xiii-footd">jordan 8 playoff xiii</a> <a href="http://www.djdiscgolf.com/nike-air-vapormax-mens-silver-black-runningd">nike air vapormax mens silver black</a>
claudefremont http://www.claudefremont.com/
talkofig چهارشنبه 18 دی 1398 11:15 ق.ظ
<a href="http://www.cryptomtge.com/nike-zoom-winflo-3-mens-grey-wolf-sneakerg">nike zoom winflo 3 mens grey wolf</a> <a href="http://www.eaudurable.com/coach-madison-leather-carryall-coachr">coach madison leather carryall</a> <a href="http://www.paleofasting.com/jordan-1-retro-fire-rouge-chaussuresb">jordan 1 retro fire rouge</a> <a href="http://www.seifenstein.com/cheap-oakley-garage-rock-fathom-sunglassesg">cheap oakley garage rock fathom</a> <a href="http://www.talentbschool.com/the-north-face-windstopper-womens-jacket-uk-northfacec">the north face windstopper womens jacket uk</a> <a href="http://www.deploygis.com/air-jordan-jumpman-team-gs-grey-runninga">air jordan jumpman team gs grey</a>
talkofig http://www.talkofig.com/
shoprideline چهارشنبه 18 دی 1398 11:14 ق.ظ
<a href="http://www.cityfalg.com/nike-lunarepic-low-flyknit-hombres-corriendo-zapato-knife-butyf">nike lunarepic low flyknit hombres corriendo zapato knife</a> <a href="http://www.elyseprather.com/nike-hypershift-hvit-and-r%C3%B8d-spots-obuva">nike hypershift hvit and r酶d spots</a> <a href="http://www.gladatassen.com/ralph-lauren-scarf-sale-hours-scarfb">ralph lauren scarf sale hours</a> <a href="http://www.gracalor.com/nike-air-max-tailwind-8-black-ops-3-sneakerg">nike air max tailwind 8 black ops 3</a> <a href="http://www.halemhomes.com/nike-air-yeezy-2-blue-december-target-sportsc">nike air yeezy 2 blue december target</a> <a href="http://www.sixseconddiet.com/canada-goose-expedition-sizing-canadagooser">canada goose expedition sizing</a>
shoprideline http://www.shoprideline.com/
cambriapets یکشنبه 15 دی 1398 04:10 ب.ظ
<a href="http://www.cytechretail.com/parajumpers-field-jacket-navy-parajumpersa">parajumpers field jacket navy</a> <a href="http://www.proseccoexpo.com/buy-moncler-jackets-online-uk-discount-codes-monclera">buy moncler jackets online uk discount codes</a> <a href="http://www.utkoinonia.com/lebron-soldier-9-rosado-camo-chaussuresb">lebron soldier 9 rosado camo</a> <a href="http://www.shamswesley.com/nike-wmns-air-force-1-hi-premium-negro-croc-zapatosj">nike wmns air force 1 hi premium negro croc</a> <a href="http://www.osirisdance.com/nike-female-trainers-obuvf">nike female trainers</a> <a href="http://www.whereandwhyfi.com/pandora-compatible-spacers-next-pandoraj">pandora compatible spacers next</a>
cambriapets http://www.cambriapets.com/
myprlink شنبه 14 دی 1398 09:14 ق.ظ
<a href="http://www.savelegends.com/buty-taktyczne-lato-tenisw">buty taktyczne lato</a> <a href="http://www.greggraziani.com/chaussure-de-barouk-botteu">chaussure de barouk</a>
myprlink http://www.myprlink.com/
cruisecollin پنجشنبه 12 دی 1398 05:10 ق.ظ
<a href="http://www.hurstalumni.com/oakley-pitchman-r-satin-black-sunglassess">oakley pitchman r satin black</a> <a href="http://www.cewtwo.com/nike-air-max-plus-2017-sneakerz">nike air max plus 2017</a> <a href="http://www.smlbuilders.com/kinder-kleid-152-festlich-kleiderp">kinder kleid 152 festlich</a> <a href="http://www.scotkleeb.com/buty-nike-lebron-butys">buty nike lebron</a> <a href="http://www.ghennipher.com/playeros-tipo-converse-zapatoso">playeros tipo converse</a> <a href="http://www.allmegan.com/robe-a-capuche-nike-robeu">robe a capuche nike</a>
cruisecollin http://www.cruisecollin.com/
bacprints پنجشنبه 12 دی 1398 05:10 ق.ظ
<a href="http://www.savelegends.com/under-armour-air-force-polo-shirtr">under armour air force polo</a> <a href="http://www.greggraziani.com/embroidered-dress-mini-dressp">embroidered dress mini</a>
bacprints http://www.bacprints.com/
doctorleedy پنجشنبه 12 دی 1398 05:09 ق.ظ
<a href="http://www.trevienergy.com/kleid-spitze-hellblau-kleiderq">kleid spitze hellblau</a> <a href="http://www.orthobooko.com/tejana-hat-in-english-capq">tejana hat in english</a> <a href="http://www.peteherrick.com/scarpe-nike-air-max-in-offerta-scarpeo">scarpe nike air max in offerta</a> <a href="http://www.sbcontacts.com/okulary-damskie-ray-ban-korekcyjne-sunglassess">okulary damskie ray ban korekcyjne</a> <a href="http://www.crystalyz.com/nike-huarache-white-and-green-sneakerz">nike huarache white and green</a> <a href="http://www.sadewellness.com/50s-kleider-kleiderp">50s kleider</a>
doctorleedy http://www.doctorleedy.com/
saramanasar پنجشنبه 12 دی 1398 05:08 ق.ظ
<a href="http://www.brazinsurance.com/nike-pegasus-34-mujer-amazon-zapatoso">nike pegasus 34 mujer amazon</a> <a href="http://www.ftrvsales.com/robe-maille-noire-femme-robeu">robe maille noire femme</a> <a href="http://www.kilianpottery.com/nike-tn-wei%C3%9F-gold-damen-schuhey">nike tn wei脽 gold damen</a> <a href="http://www.divavonstayn.com/air-zoom-mariah-fk-racer-avis-chaussuress">air zoom mariah fk racer avis</a> <a href="http://www.kabalakosher.com/little-girls-dress-up-dresses-dresso">little girls dress up dresses</a> <a href="http://www.unipuu.com/hypervenom-voetbalschoenen-schoenenp">hypervenom voetbalschoenen</a>
saramanasar http://www.saramanasar.com/
lulubright چهارشنبه 11 دی 1398 11:33 ب.ظ
<a href="http://www.savelegends.com/ray-rose-scarpe-da-ballo-stivaliv">ray rose scarpe da ballo</a> <a href="http://www.greggraziani.com/fila-perturbateur-bottey">fila perturbateur</a>
lulubright http://www.lulubright.com/
cumbrialep چهارشنبه 11 دی 1398 11:33 ب.ظ
<a href="http://www.gsbaccess.com/schuhcenter-riesapark-stiefels">schuhcenter riesapark</a> <a href="http://www.morgesrugby.com/gabor-pumps-braun-stiefelp">gabor pumps braun</a> <a href="http://www.soundkapital.com/silver-stone-heels-bootsu">silver stone heels</a> <a href="http://www.createdbydrew.com/bugatti-t-steg-pumps-stiefelr">bugatti t steg pumps</a> <a href="http://www.kfmnewyork.com/ccc-buty-m%C4%99skie-lanetti-tenisu">ccc buty m臋skie lanetti</a> <a href="http://www.sportourteam.com/zapatillas-padel-munich-el-corte-ingles-botaz">zapatillas padel munich el corte ingles</a>
cumbrialep http://www.cumbrialep.com/
pilgerbuch چهارشنبه 11 دی 1398 11:32 ب.ظ
<a href="http://www.nakedcitybeer.com/p%C3%B3%C5%82buty-damskie-deezee-tenisw">p贸艂buty damskie deezee</a> <a href="http://www.cocktailisten.com/trampki-na-silownie-tenisz">trampki na silownie</a> <a href="http://www.heiveldtennis.com/ballerine-palladium-botter">ballerine palladium</a> <a href="http://www.lojabombanho.com/chaussures-geox-homme-bottines-bottev">chaussures geox homme bottines</a> <a href="http://www.carolinawake.com/chaussure-largeur-bottev">chaussure largeur</a> <a href="http://www.bacprints.com/chaussure-crampon-viss%C3%A9-botteo">chaussure crampon viss茅</a>
pilgerbuch http://www.pilgerbuch.com/
morgesrugby چهارشنبه 11 دی 1398 11:32 ب.ظ
<a href="http://www.gsbaccess.com/schuhcenter-riesapark-stiefels">schuhcenter riesapark</a> <a href="http://www.morgesrugby.com/gabor-pumps-braun-stiefelp">gabor pumps braun</a> <a href="http://www.soundkapital.com/silver-stone-heels-bootsu">silver stone heels</a> <a href="http://www.createdbydrew.com/bugatti-t-steg-pumps-stiefelr">bugatti t steg pumps</a> <a href="http://www.kfmnewyork.com/ccc-buty-m%C4%99skie-lanetti-tenisu">ccc buty m臋skie lanetti</a> <a href="http://www.sportourteam.com/zapatillas-padel-munich-el-corte-ingles-botaz">zapatillas padel munich el corte ingles</a>
morgesrugby http://www.morgesrugby.com/
sling tv چهارشنبه 11 دی 1398 01:22 ب.ظ
Hi to every single one, it's really a nice for me to pay a visit this site, it consists
of valuable Information.
drmattruff چهارشنبه 11 دی 1398 08:31 ق.ظ
<a href="http://www.dwilfitness.com/ua-move-light-joggers-shirto">ua move light joggers</a> <a href="http://www.bhaktapurhome.com/reebok-premier-nhl-jersey-nflp">reebok premier nhl jersey</a> <a href="http://www.jayscogs.com/anarkali-dress-white-colour-dressy">anarkali dress white colour</a> <a href="http://www.efaabq.com/air-jordan-11-rose-chaussuresq">air jordan 11 rose</a> <a href="http://www.hotelopticon.com/olive-green-jordan-joggers-shirtw">olive green jordan joggers</a> <a href="http://www.prohospedaje.com/ralph-lauren-male-models-polop">ralph lauren male models</a>
[url=http://www.drmattruff.com/]drmattruff[/url]
jaifric چهارشنبه 11 دی 1398 08:30 ق.ظ
<a href="http://www.picscover.com/adidas-blanc-et-rose-chaussuresq">adidas blanc et rose</a> <a href="http://www.iolimalaysia.com/adidas-tnt-wind-pants-shirtw">adidas tnt wind pants</a>
[url=http://www.jaifric.com/]jaifric[/url]
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
 
 

آمارگیر وبلاگ

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو