مجله اینترنتی آریا پی - چگونه با سیگار خداحافظی کنیم؟ • نویسنده :
 • یکشنبه 9 مهر 1396 ساعت: 11:46 ب.ظ
 • اگر معتاد به سیگار هستید و قصد دارید سیگار را ترک کنید، باید برنامه منظمی را دنبال کنید که شامل روش‌های رفتاری و نیز درمان‌های جایگزینی نیکوتین و درمان‌های دارویی است.
  چگونه با سیگار خداحافظی کنیم؟
  اگر شما هم به سیگار معتاد باشید، احتمالا می‌دانید ترک سیگار کار سختی است. ماده اصلی اعتیادآور در سیگار ماده‌ای شیمیایی به نام نیکوتین است.
   
  هنگامی‌که سیگار می‌کشید، فقط در چند ثانیه مولکول‌های نیکوتین به مغز شما می‌رسند.

  نیکوتین به گیرنده‌هایی خاص روی سلول‌های مغزی متصل می‌شود و به‌دنبال این اتصال، مقدار زیادی از یک ناقل عصبی به نام دوپامین در مغزتان آزاد می‌شود و احساس لذت و خوشی در شما ایجاد خواهد کرد. نیکوتین به‌جز دوپامین باعث آزاد شدن ناقل‌های عصبی دیگری هم در مغز می‌شود، ازجمله مواد شیمیایی که اصطلاحا به آنها «ترکیبات شبه‌افیونی درون‌زا» می‌گویند. آزاد شدن این مواد طبیعی در مغز باعث می‌شود فرد احساس راحتی و خوشی کند و احساسات منفی‌اش مهار شود.

  هنگامی‌که سیگار کشیدن را ترک می‌کنید، در نبود نیکوتین، گیرنده‌های آن دیگر در سلول‌های مغزی شما فعال نمی‌شوند و به‌این‌ترتیب ناقل عصبی دوپامین که احساس لذت در شما ایجاد می‌کرد، به میزان قبلی که به آن عادت داشتید، آزاد نمی‌شود، درنتیجه احساس افسردگی و تنش می‌کنید یا به‌اصطلاح دچار علائم ترک می‌شوید. 

  درمان‌های جایگزینی نیکوتین

  اگر معتاد به سیگار هستید و قصد دارید سیگار را ترک کنید، باید برنامه منظمی را دنبال کنید که شامل روش‌های رفتاری و نیز درمان‌های جایگزینی نیکوتین و درمان‌های دارویی است. در ادامه به چگونگی استفاده از درمان‌های جایگزینی نیکوتین می‌پردازیم. درمان جایگزینی نیکوتین درواقع شامل تجویز دوزهای کم‌نیکوتین از طریق فراورده‌های گوناگون در طول دوره ترک است. به‌این‌ترتیب شما سایر سموم دود سیگار را دریافت نمی‌کنید.
   
  هدف از این درمان این است که به‌تدریج میل به نیکوتین را از دست بدهید و علائم ترک سیگار در شما مهار شود. این درمان جایگزینی نیکوتین معمولا برای سیگاری‌هایی تجویز می‌شود که به میزان متوسط تا شدید سیگار می‌کشند؛ یعنی افرادی که میزان مصرف سیگارشان بیش از 15 نخ در روز است. بررسی‌ها نشان می‌دهند اگر از همان روز اول ترکتان فراورده‌های جایگزینی نیکوتین را به‌درستی استفاده کنید، احتمال اینکه به‌طور دائم سیگار را ترک کنید، ۱۰ برابر می‌شود.

  البته هر چه تعداد نخ سیگاری که در روز می‌کشید، بیشتر باشد و نیکوتین بیشتری از این راه وارد بدنتان کنید، ابتدای دوره ترک به میزان بالاتری از فراورده‌های جایگزینی نیکوتین نیاز دارید. توجه داشته باشید درمان جایگزینی نیکوتین بخشی از برنامه کلی ترک سیگار شماست و همراه کردن آن با سایر روش‌ها تاثیربخشی آن را بیشتر می‌کند. نکته مهم دیگر این است که هنگام مصرف جایگزین‌های نیکوتین دیگر نباید سیگار بکشید، در غیر این صورت نیکوتین سیگار هم به نیکوتین دریافتی‌تان از فراورده‌های جایگزین اضافه می‌شود و ممکن است دچار مسمومیت با نیکوتین شوید.

  نگرانی دیگر افراد سیگاری چاق شدن پس از ترک سیگار است. تا هنگامی‌که فراورده‌های جایگزین نیکوتین را مصرف می‌کنید، دچار اضافه‌وزن نمی‌شوید، اما پس از کنار گذاشتن نهایی این فراورده‌ها در انتهای دوره ترک ممکن است اضافه‌وزن پیدا کنید.

  ابتدای دوره ترک برحسب تعداد نخ سیگاری که می‌کشید، میزان نیکوتین دریافتی روزانه‌تان محاسبه می‌شود و مقدار معادل آن از این فراورده‌های جایگزین استفاده می‌کنید. بعد به‌تدریج میزان مصرف این فراورده‌ها را کاهش می‌دهید تا هنگامی‌که دوره ترکتان تمام شود و دیگر میلی به مصرف نیکوتین نداشته باشید.

  فراورده‌های جایگزین نیکوتین

   فراورده‌های جایگزینی نیکوتین به اشکال گوناگون در دسترس هستند؛ آدامس،‌ شکل استنشاقی، قرص مکیدنی، افشانه بینی و برچسب پوستی. انواع فراورده‌ها در صورت مصرف مناسب موثر هستند، اما استفاده از آدامس یا برچسب پوستی نیکوتین‌دار آسان‌تر است و معمولا افراد با دقت بیشتری از آنها استفاده می‌کنند.

  1. برچسب پوستی نیکوتین‌دار: شیوه کلی استفاده از انواع این برچسب‌های پوستی مشابه است. هرروز یک برچسب روی پوست قرار دهید و بعد از 24 ساعت آن را تعویض کنید. برای اینکه از تحریک شدن پوست جلوگیری کنید، برچسب‌ها را در قسمت‌های بی‌موی پوست در نقاط متفاوت در بالای مچ و پایین گردن قرار دهید. اگر کمتر از ۱۰ نخ سیگار در روز می‌کشید، باید از برچسب‌های دارای دوز پایین‌تر نیکوتین مثلا برچسب ۱۴ میلی‌گرمی استفاده کنید.

  2. آدامس و قرص مکیدنی نیکوتین‌دار:‌ این آدامس‌ها و قرص‌های مکیدنی را می‌توانید بدون نسخه از داروخانه بخرید. برای برخی افراد استفاده از آدامس یا قرص‌های مکیدنی مناسب‌تر است چراکه با این روش بهتر می‌توانند دوز مصرفی نیکوتینشان را کنترل کنند. اگر ترک سیگار را تازه شروع کرده‌اید،‌ هر ساعت 1 یا 2 قطعه آدامس بجوید. توجه داشته باشید شمار کلی آدامس مصرفی‌تان در روز نباید به بیش از ۲۰ قطعه برسد. آدامس را باید به آهستگی بجوید تا زمانی که مزه‌ای نعنایی احساس کنید. بعد آدامس را بین لثه و داخل گونه‌تان بگذارید تا نیکوتین آن جذب شود. برنامه کلی این است که پس از ۶ ماه بتوانید مصرف آدامس را هم قطع کنید. اگر قهوه، چای، نوشابه‌های گازدار و نوشابه‌های ترش نوشیده‌اید، 15 دقیقه صبر کنید و بعد آدامستان را بجوید.

  3. نیکوتین استنشاقی: اشکال استنشاقی نیکوتین درواقع همان سیگارهای الکترونیکی است که امروزه رایج شده است. شما کارتریج حاوی مایع نیکوتین‌دار را درون بخش استنشاقی که شبیه یک چوب سیگار پلاستیکی است، می‌گذارید و برای 20 دقیقه به آن پک می‌زنید.
   
  برحسب تعداد نخ سیگاری که قبلا می‌کشیدید، ممکن است تا حداکثر 16 بار در روز از این فراورده استفاده کنید. توجه داشته باشید پس از استنشاق نیکوتین میزان آن در خون پس از 20 دقیقه به حداکثر می‌رسد که تقریبا مشابه‌ سرعت جذب نیکوتین در آدامس و بسیار سریع‌تر از برچسب‌های پوستی است. ۲ تا ۴ ساعت پس از قرار دادن برچسب روی پوست میزان نیکوتین در خون به حداکثر خود می‌رسد. مزیت این شکل استنشاقی این است که میل دهانی سیگاری‌ها را به سیگار کشیدن ارضا می‌کند. اغلب بخار نیکوتینی که استنشاق می‌کنید، وارد دهان ‌شده و جذب می‌شود و به ریه‌ها نمی‌رسد. البته این بخار در برخی از افراد باعث تحریک دهان و گلو و ایجاد سرفه می‌شود.

  4. اسپری بینی نیکوتین‌دار: این اسپری بینی به‌سرعت میزان نیکوتین خون را بالا می‌برد و در ۵ تا ۱۰ دقیقه آن را به حداکثر می‌رساند و میل فرد به سیگار کشیدن را از بین می‌برد.

  استفاده از این اسپری ممکن است بینی،‌ چشم و گلوی شما را تحریک کند، اما در اغلب موارد می‌توانید آن را تحمل کنید و این عوارض احتمالی هم معمولا طی مدت کوتاهی برطرف می‌شود.
   
  3 نکته تکمیل

  1. فراورده‌های جایگزین نیکوتین ممکن است باعث عوارض جانبی مانند سردرد، تهوع و سایر مشکلات گوارشی و نیز بی‌خوابی در چند روز اول شود. این بی‌خوابی که به‌خصوص هنگام استفاده از برچسب پوستی ممکن است بروز کند، معمولا موقت است و خودبه‌خود برطرف می‌شود.

  2. اگر دوزهای بسیار بالای این فراورده‌ها را مصرف کنید،‌ با احتمال بیشتری ممکن است دچار این عوارض جانبی شوید. کاهش دادن دوز مصرفی می‌تواند این عوارض را برطرف کند.

  توجه داشته باشید همه فراورده‌های نیکوتین‌دار را از دسترس کودکان،‌ به‌خصوص کودکان کم‌سن، دور نگه‌دارید. نیکوتین یک ماده سمی است و درصورتی‌که کودکتان حتی برای مدتی کوتاه در تماس با این فراورده‌ها قرار گرفت، باید با پزشکتان یا اورژانس تماس بگیرید.

  3. در این مدت باید مراقب بروز هر علامتی در کودک مسموم‌شده‌ ازجمله دل‌آشوبه،‌ تحریک‌شدگی، سردرد، دانه‌های پوستی یا غش کردن باشید.
  دسته بندی :
  نظرات پست
  این نظر توسط zealouslyzika در تاریخ شنبه 12 آبان 1397 08:34 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.aprancheta.com/new-balance-991-on-line-skos">new balance 991 on line</a> <a href="http://www.getleanlearn.com/nike-philadelphia-eagles-65-lane-johnson-black-elite-jersey-nflg">nike philadelphia eagles 65 lane johnson black elite jersey</a> <a href="http://www.hbshbuick.com/kyrie-2-all-star-banner-skoa">kyrie 2 all star banner</a> <a href="http://www.hvactampafl.com/black-and-grey-burberry-scarf-scarfr">black and grey burberry scarf</a> <a href="http://www.zinmanlaw.com/nike-free-5.0-v2-womens-silver-orange-sneakere">nike free 5.0 v2 womens silver orange</a> <a href="http://www.cohenhypnosis.com/adidas-nitrocharge-pink-top-shoesa">adidas nitrocharge pink top</a>
  zealouslyzika http://www.zealouslyzika.com/

  این نظر توسط carlandcodys در تاریخ شنبه 12 آبان 1397 08:33 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.haerinonghyup.com/nike-lebron-14-gold-pink-shoesv">nike lebron 14 gold pink</a> <a href="http://www.burkkinc.com/mackage-backpack-nordstrom-off-rack-mackagee">mackage backpack nordstrom off rack</a> <a href="http://www.magicstockdz.com/the-north-face-mens-scythe-jacket-sale-northfacea">the north face mens scythe jacket sale</a> <a href="http://www.soldthekayway.com/prada-saffiano-leather-tote-black-pradar">prada saffiano leather tote black</a> <a href="http://www.medsydobrasil.com/nike-air-max-90-hyperfuse-skos">nike air max 90 hyperfuse</a> <a href="http://www.schokostueck.com/game-vince-williams-throwback-jersey-pittsburgh-steelers-98-80th-anniversary-alternate-gold-black-nflg">game vince williams throwback jersey pittsburgh steelers 98 80th anniversary alternate gold black</a>
  carlandcodys http://www.carlandcodys.com/

  این نظر توسط nauticabg در تاریخ جمعه 11 آبان 1397 11:03 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.supermarketes.com/2014-15-real-madrid-2-varane-away-pink-soccer-long-sleeve-shirt-kit-nflv">2014 15 real madrid 2 varane away pink soccer long sleeve shirt kit</a> <a href="http://www.theblases.com/nobis-heritage-review-nobisr">nobis heritage review</a> <a href="http://www.dandoelroll.com/nike-free-3.0-herren-gold-skod">nike free 3.0 herren gold</a> <a href="http://www.christinabox.com/old-burberry-scarf-scarfr">old burberry scarf</a> <a href="http://www.segwaycr.com/dope-24k-gold-snapback-hatg">dope 24k gold snapback</a> <a href="http://www.amarthur.com/guantes-adidas-predator-skox">guantes adidas predator</a>
  nauticabg http://www.nauticabg.com/

  این نظر توسط sunchaseapts در تاریخ پنجشنبه 10 آبان 1397 07:58 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.docelarsjc.com/difference-between-nike-dunk-and-air-force-1-shoesa">difference between nike dunk and air force 1</a> <a href="http://www.wetakids.com/nike-free-flyknit-4.0-womens-price-skos">nike free flyknit 4.0 womens price</a> <a href="http://www.dkslawn.com/hermes-belt-price-usa-beltr">hermes belt price usa</a> <a href="http://www.artbyzona.com/mackage-coats-for-sale-2017-mackageb">mackage coats for sale 2017</a> <a href="http://www.classiccarslb.com/nike-air-max-black-red-grey-skow">nike air max black red grey</a> <a href="http://www.mntartanday.com/limited-jack-youngblood-youth-jersey-st.-louis-rams-85-road-white-nfld">limited jack youngblood youth jersey st. louis rams 85 road white</a>
  sunchaseapts http://www.sunchaseapts.com/

  این نظر توسط mollenteam در تاریخ پنجشنبه 10 آبان 1397 07:57 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.crowleyarms.com/parajumpers-vest-navy-cross-parajumpersb">parajumpers vest navy cross</a> <a href="http://www.toptopprinter.com/how-to-tie-a-burberry-cashmere-scarf-scarfr">how to tie a burberry cashmere scarf</a> <a href="http://www.tridenttrump.com/hermes-granville-bracelet-hermesr">hermes granville bracelet</a> <a href="http://www.ceeditsesame.com/prada-shoulder-bag-singapore-number-pradaa">prada shoulder bag singapore number</a> <a href="http://www.ritaburton.com/louboutin-flats-sizing-help-louboutind">louboutin flats sizing help</a> <a href="http://www.blanchardsvac.com/mackage-crossbody-designer-exchange-mackagef">mackage crossbody designer exchange</a>
  mollenteam http://www.mollenteam.com/

  این نظر توسط karotorossian در تاریخ پنجشنبه 10 آبان 1397 07:57 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.iofficeadmin.com/ray-ban-dark-blue-aviator-sunglasses-sunglassesr">ray ban dark blue aviator sunglasses</a> <a href="http://www.scarystate.com/macys-polo-ralph-lauren-rugby-polod">macys polo ralph lauren rugby</a> <a href="http://www.emtekmakina.com/ray-ban-wayfarer-polarized-cheap-sunglassesr">ray ban wayfarer polarized cheap</a> <a href="http://www.solidgoldpay.com/bvlgari-divas-dream-necklace-in-rose-gold-with-pave-diamonds-jewelryr">bvlgari divas dream necklace in rose gold with pave diamonds</a> <a href="http://www.sobresazucar.com/nike-lebron-14-gold-pink-shoesv">nike lebron 14 gold pink</a> <a href="http://www.zarabahmani.com/burgundy-mackage-coat-jacket-mackagee">burgundy mackage coat jacket</a>
  karotorossian http://www.karotorossian.com/

  این نظر توسط financepure در تاریخ پنجشنبه 10 آبان 1397 07:46 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.gleisquadrat.com/adidas-busenitz-vulc-skate-shoes-grey-skos">adidas busenitz vulc skate shoes grey</a> <a href="http://www.piezoinjector.com/red-versace-belt-cheap-beltr">red versace belt cheap</a> <a href="http://www.biagricola.com/how-do-mackage-jackets-fit-mackagee">how do mackage jackets fit</a> <a href="http://www.hoodiepage.com/adidas-predator-riquelme-skow">adidas predator riquelme</a> <a href="http://www.freakvr.com/nike-arizona-cardinals-49-rashad-johnson-elite-black-alternate-jersey-nflc">nike arizona cardinals 49 rashad johnson elite black alternate jersey</a> <a href="http://www.pampressions.com/white-kristaps-porzingis-jersey-nflr">white kristaps porzingis jersey</a>
  financepure http://www.financepure.com/

  این نظر توسط artlaurey در تاریخ پنجشنبه 10 آبان 1397 07:46 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.myhybridshop.com/custom-toddler-yeezy-boost-350-shoesa">custom toddler yeezy boost 350</a> <a href="http://www.yvutube.com/hugo-boss-ties-online-tickets-tiea">hugo boss ties online tickets</a> <a href="http://www.isnowbot.com/polo-ralph-lauren-blake-oxford-shirt-polod">polo ralph lauren blake oxford shirt</a> <a href="http://www.padcrashin.com/ray-ban-cats-uk-sunglassesr">ray ban cats uk</a> <a href="http://www.reinerbrach.com/hermes-bracelet-price-list-jewelryr">hermes bracelet price list</a> <a href="http://www.ochula.com/nike-air-presto-palm-green-for-sale-shoesv">nike air presto palm green for sale</a>
  artlaurey http://www.artlaurey.com/

  این نظر توسط kasabyd در تاریخ پنجشنبه 10 آبان 1397 07:46 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.radiomasweb.com/links-of-london-effervescence-stud-earrings-jewelryr">links of london effervescence stud earrings</a> <a href="http://www.katasuto.com/nike-lebron-14-gold-pink-shoesv">nike lebron 14 gold pink</a> <a href="http://www.financeextent.com/mackage-wool-coat-with-hood-2017-mackagee">mackage wool coat with hood 2017</a> <a href="http://www.ucllnl.com/north-face-jacket-youth-sale-houston-northfacea">north face jacket youth sale houston</a> <a href="http://www.potluckposter.com/prada-cuir-double-bag-review-pradar">prada cuir double bag review</a> <a href="http://www.drwestergaard.com/nike-air-max-97-womens-skos">nike air max 97 womens</a>
  kasabyd http://www.kasabyd.com/

  این نظر توسط dulcemusa در تاریخ پنجشنبه 10 آبان 1397 07:45 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.gleisquadrat.com/michael-kors-wallets-colgate-zillow-ca-mka">michael kors wallets colgate zillow ca</a> <a href="http://www.piezoinjector.com/moncler-vest-sizing-mini-monclerg">moncler vest sizing mini</a> <a href="http://www.biagricola.com/ray-ban-round-metal-3447-sunglassesr">ray ban round metal 3447</a> <a href="http://www.hoodiepage.com/mulberry-rose-gold-clutch-used-mulberryb">mulberry rose gold clutch used</a> <a href="http://www.freakvr.com/red-grey-mens-nike-kobe-icon-shoes-sneakerd">red grey mens nike kobe icon shoes</a> <a href="http://www.pampressions.com/parajumpers-vest-coast-to-coast-parajumpersf">parajumpers vest coast to coast</a>
  dulcemusa http://www.dulcemusa.com/

  این نظر توسط qubellinfo در تاریخ پنجشنبه 10 آبان 1397 07:45 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.paintnpassion.com/fendi-zucca-bag-sale-fendir">fendi zucca bag sale</a> <a href="http://www.labizcoach.com/prada-sneaker-sales-games-pradad">prada sneaker sales games</a> <a href="http://www.beylikduzufm.com/mulberry-clipper-designs-models-mulberrye">mulberry clipper designs models</a> <a href="http://www.buscochef.com/red-womens-nike-mercurial-victory-shoes-sneakerg">red womens nike mercurial victory shoes</a> <a href="http://www.legalguards.com/hermes-kelly-cost-hermesr">hermes kelly cost</a> <a href="http://www.joehalvorson.com/nike-air-force-1-puerto-rico-sko-shoesv">nike air force 1 puerto rico sko</a>
  qubellinfo http://www.qubellinfo.com/

  این نظر توسط kalimias در تاریخ پنجشنبه 10 آبان 1397 07:45 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.wetakids.com/adidas-predator-absolion-lz-trx-fg-jr-shoesb">adidas predator absolion lz trx fg jr</a> <a href="http://www.dkslawn.com/burberry-floral-tie-up-tiea">burberry floral tie up</a> <a href="http://www.artbyzona.com/ralph-lauren-graphic-sweatshirt-youth-polof">ralph lauren graphic sweatshirt youth</a> <a href="http://www.classiccarslb.com/ray-ban-folding-wayfarer-matte-sunglassesr">ray ban folding wayfarer matte</a> <a href="http://www.mntartanday.com/hermes-belt-bracelet-jewelryr">hermes belt bracelet</a> <a href="http://www.hitsturbines.com/nike-air-presto-palm-green-for-sale-shoesv">nike air presto palm green for sale</a>
  kalimias http://www.kalimias.com/

  این نظر توسط mlmattu در تاریخ سه شنبه 8 آبان 1397 12:54 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.paintnpassion.com/mackage-boa-coat-mackager">mackage boa coat</a> <a href="http://www.labizcoach.com/moncler-vest-mens-outfitters-oxford-monclerd">moncler vest mens outfitters oxford</a> <a href="http://www.beylikduzufm.com/discount-oakley-flak-jacket-xlj-sunglasses-sunglassesr">discount oakley flak jacket xlj sunglasses</a> <a href="http://www.buscochef.com/mulberry-handbags-uk-site-twitter.com-mulberryg">mulberry handbags uk site twitter.com</a> <a href="http://www.legalguards.com/nike-roshe-shoes-macys-sneakerc">nike roshe shoes macys</a> <a href="http://www.joehalvorson.com/parajumpers-vest-belt-yellow-parajumpersf">parajumpers vest belt yellow</a>
  mlmattu http://www.mlmattu.com/

  این نظر توسط habeshalife در تاریخ سه شنبه 8 آبان 1397 12:53 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.hitsturbines.com/the-north-face-gatebreak-down-ski-jacket-outlet-northfacee">the north face gatebreak down ski jacket outlet</a> <a href="http://www.jadamsrealtor.com/prada-cross-bag-pradar">prada cross bag</a> <a href="http://www.rfsloan.com/nike-air-free-5.0-mens-skos">nike air free 5.0 mens</a>
  habeshalife http://www.habeshalife.com/

  این نظر توسط Health Benefits of Coconut Oil در تاریخ دوشنبه 7 آبان 1397 08:53 ق.ظ ارسال شده است
  Great blog here! Also your web site loads up very fast!
  What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my website loaded up as fast as yours lol

  این نظر توسط unclevirus در تاریخ یکشنبه 6 آبان 1397 08:22 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.naijareward.com/hermes-scarf-animals-music-scarfa">hermes scarf animals music</a> <a href="http://www.ottomanplaza.com/nike-hypervenom-2-low-skot">nike hypervenom 2 low</a> <a href="http://www.livyourdreamz.com/burberry-brit-twisted-giant-icon-scarf-price-scarff">burberry brit twisted giant icon scarf price</a> <a href="http://www.keiservices.com/nobis-jacket-online-reading-nobisa">nobis jacket online reading</a> <a href="http://www.unclevirus.com/moncler-coat-with-fur-collar-monclerr">moncler coat with fur collar</a> <a href="http://www.shkcollege.com/nike-air-zoom-pegasus-3-skou">nike air zoom pegasus 3</a>
  unclevirus http://www.unclevirus.com/

  این نظر توسط Health Benefits of Coconut Oil در تاریخ شنبه 5 آبان 1397 06:00 ب.ظ ارسال شده است
  Thank you for the good writeup. It in fact
  was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you!
  However, how could we communicate?

  این نظر توسط wekoreanz در تاریخ سه شنبه 1 آبان 1397 10:17 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.ywutube.com/prada-bl0095-handbags-black-pradaa">prada bl0095 handbags black</a> <a href="http://www.galletasmia.com/christian-louboutin-simple-pump-70-patent-calf-muscles-louboutind">christian louboutin simple pump 70 patent calf muscles</a> <a href="http://www.trouverhotel.com/mackage-crossbody-designer-diaper-mackagef">mackage crossbody designer diaper</a> <a href="http://www.habeshalife.com/tory-burch-tan-bag-toryburchr">tory burch tan bag</a> <a href="http://www.zketchy.com/adidas-superstar-blue-review-runninga">adidas superstar blue review</a> <a href="http://www.mileikanea.com/mackage-chloe-jacket-mackager">mackage chloe jacket</a>
  wekoreanz http://www.wekoreanz.com/

  این نظر توسط mobilekosar در تاریخ سه شنبه 1 آبان 1397 10:17 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.dazzlle.com/hermes-scarf-grey-scarfr">hermes scarf grey</a> <a href="http://www.fitwizhawaii.com/hermes-evelyne-bag-price-singapore-hermesr">hermes evelyne bag price singapore</a> <a href="http://www.lojandreia.com/prada-tessuto-gaufre-top-handles-us-pradaa">prada tessuto gaufre top handles us</a> <a href="http://www.robinliz.com/louboutin-wedges-black-mask-louboutind">louboutin wedges black mask</a> <a href="http://www.tracyrn.com/mackage-coats-run-small-cars-mackagef">mackage coats run small cars</a> <a href="http://www.primehostinc.com/tory-burch-riding-boots-nordstrom-toryburchr">tory burch riding boots nordstrom</a>
  mobilekosar http://www.mobilekosar.com/

  این نظر توسط transgloball در تاریخ سه شنبه 1 آبان 1397 10:16 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.totulesteaici.com/cheap-nike-sb-stefan-janoski-max-womens-runningf">cheap nike sb stefan janoski max womens</a> <a href="http://www.stretart.com/mackage-romane-jacket-mackager">mackage romane jacket</a> <a href="http://www.promediagrup.com/michael-kors-handbags-uk-red-uk-mkd">michael kors handbags uk red uk</a> <a href="http://www.borumdeluxe.com/moncler-republique-mens-down-jacket-grey-wolf-monclerg">moncler republique mens down jacket grey wolf</a> <a href="http://www.bandqlocal.com/ray-ban-aviator-blue-glasses-sunglassesr">ray ban aviator blue glasses</a> <a href="http://www.tkreative.com/mulberry-long-locked-purse-black-jeans-mulberryc">mulberry long locked purse black jeans</a>
  transgloball http://www.transgloball.com/

  این نظر توسط Health Benefits of Coconut Oil در تاریخ سه شنبه 1 آبان 1397 04:25 ق.ظ ارسال شده است
  Hiya very nice site!! Man .. Beautiful .. Amazing ..
  I will bookmark your web site and take the feeds also? I'm happy to seek out so many
  useful information here within the publish, we want work out more strategies in this regard,
  thanks for sharing. . . . . .

  این نظر توسط plumbnumber در تاریخ سه شنبه 1 آبان 1397 01:36 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.thecarolinatc.com/nike-free-flyknit-4.0-cleaning-guide-skob">nike free flyknit 4.0 cleaning guide</a> <a href="http://www.ventnorlife.com/hermes-scarf-label-scarfr">hermes scarf label</a> <a href="http://www.edenwins.com/air-jordan-9-tour-yellow-fever-sneakerf">air jordan 9 tour yellow fever</a> <a href="http://www.viagradc.com/new-balance-1300-australia-shoesa">new balance 1300 australia</a> <a href="http://www.duranerdogan.com/ray-ban-round-metal-brown-sunglassesr">ray ban round metal brown</a> <a href="http://www.newmadagasca.com/ralph-lauren-long-sleeve-polo-orange-horse-young-polog">ralph lauren long sleeve polo orange horse young</a>
  plumbnumber http://www.plumbnumber.com/

  این نظر توسط erickasouza در تاریخ سه شنبه 1 آبان 1397 01:35 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.gladatassen.com/all-red-hermes-belt-beltr">all red hermes belt</a> <a href="http://www.strongtowercf.com/mackage-crossbody-utility-flags-mackagec">mackage crossbody utility flags</a> <a href="http://www.hamiltonhunt.com/adidas-tubular-shadow-us-skow">adidas tubular shadow us</a> <a href="http://www.mailstraight.com/nike-reshad-jones-jersey-miami-dolphins-20-game-white-jersey-nflf">nike reshad jones jersey miami dolphins 20 game white jersey</a> <a href="http://www.kmkonka.com/dak-prescott-jersey-navy-nflr">dak prescott jersey navy</a> <a href="http://www.todayjosh.com/white-pink-mens-nike-roshe-two-flyknit-shoes-foote">white pink mens nike roshe two flyknit shoes</a>
  erickasouza http://www.erickasouza.com/

  این نظر توسط chipcolley در تاریخ سه شنبه 1 آبان 1397 01:34 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.favarte.com/custom-oakley-flak-jacket-sunglasses-sunglassesr">custom oakley flak jacket sunglasses</a> <a href="http://www.tragemaus.com/ralph-lauren-purple-linen-shirt-gap-polod">ralph lauren purple linen shirt gap</a> <a href="http://www.treehousecats.com/oakley-holbrook-sunglasses-grey-smoke-black-iridium-sunglassesr">oakley holbrook sunglasses grey smoke black iridium</a> <a href="http://www.tikihutkit.com/hermes-bracelet-for-him-jewelryr">hermes bracelet for him</a> <a href="http://www.allyoucankiss.com/nike-lebron-14-gold-pink-shoesv">nike lebron 14 gold pink</a> <a href="http://www.seonnagittens.com/mackage-puffer-coat-sale-mackagea">mackage puffer coat sale</a>
  chipcolley http://www.chipcolley.com/

  این نظر توسط kellyalberto در تاریخ یکشنبه 29 مهر 1397 12:52 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.elizabetth.com/tory-burch-robinson-messenger-bag-toryburchr">tory burch robinson messenger bag</a> <a href="http://www.vinagebarber.com/le-coq-sportif-trainers-sale-runninga">le coq sportif trainers sale</a> <a href="http://www.newhousehelp.com/mackage-down-coat-mackager">mackage down coat</a> <a href="http://www.wakunga.com/michael-kors-bags-uk-grey-jr-mke">michael kors bags uk grey jr</a> <a href="http://www.yenrof.com/moncler-vest-leather-ipad-air-monclerf">moncler vest leather ipad air</a> <a href="http://www.jljingshi.com/ray-ban-mirrored-polarized-sunglassesr">ray ban mirrored polarized</a>
  kellyalberto http://www.kellyalberto.com/

  این نظر توسط strongtowercf در تاریخ یکشنبه 29 مهر 1397 12:52 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.plumbnumber.com/adidas-eqt-support-93-hemp-skow">adidas eqt support 93 hemp</a> <a href="http://www.scottdepot.com/game-tyler-clutts-youth-jersey-dallas-cowboys-44-home-navy-blue-nflf">game tyler clutts youth jersey dallas cowboys 44 home navy blue</a> <a href="http://www.edotokyolabo.com/minnesota-timberwolves-youth-jersey-nflr">minnesota timberwolves youth jersey</a> <a href="http://www.trickyourride.com/womens-nike-roshe-run-orange-black-foota">womens nike roshe run orange black</a> <a href="http://www.totalterapi.com/prada-backpack-small-upholstered-pradad">prada backpack small upholstered</a> <a href="http://www.joalby.com/mulberry-willow-bag-tan-mulberryc">mulberry willow bag tan</a>
  strongtowercf http://www.strongtowercf.com/

  این نظر توسط ruoiled در تاریخ شنبه 28 مهر 1397 02:38 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.xhlvwang.com/women-mulberry-shoulder-up-excercise-mulberrya">women mulberry shoulder up excercise</a> <a href="http://www.apconcierge.com/ua-curry-shoes-white-blue-sneakerd">ua curry shoes white blue</a> <a href="http://www.ouaias.com/hermes-h-buckle-belt-for-sale-hermesr">hermes h buckle belt for sale</a> <a href="http://www.fitbodysoul.com/nike-air-force-1-puerto-rico-sko-shoesv">nike air force 1 puerto rico sko</a> <a href="http://www.bydecode.com/coach-zoe-hobo-handbag-2017-coache">coach zoe hobo handbag 2017</a> <a href="http://www.vindianescort.com/yeezy-350-boost-low-for-sale-virginia-shoesd">yeezy 350 boost low for sale virginia</a>
  [url=http://www.ruoiled.com/]ruoiled[/url]

  این نظر توسط newmadagasca در تاریخ شنبه 28 مهر 1397 02:38 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.fintecsales.com/adidas-neo-honeycomb-red-blue-foota">adidas neo honeycomb red blue</a> <a href="http://www.metinmilli.com/prada-womens-card-holders-500-pradad">prada womens card holders 500</a> <a href="http://www.cosonventa.com/mulberry-orange-purse-mulberrye">mulberry orange purse</a> <a href="http://www.lebosmartlipo.com/nike-free-uk-cheap-sneakerg">nike free uk cheap</a> <a href="http://www.talentbschool.com/hermes-evelyne-pm-bag-hermesr">hermes evelyne pm bag</a> <a href="http://www.demuslimah.com/nike-air-force-1-puerto-rico-sko-shoesv">nike air force 1 puerto rico sko</a>
  [url=http://www.newmadagasca.com/]newmadagasca[/url]

  این نظر توسط vinagebarber در تاریخ شنبه 28 مهر 1397 02:37 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.lbclubmitu.com/mulberry-bayswater-satchel-or-alexa-price-mulberrya">mulberry bayswater satchel or alexa price</a> <a href="http://www.adanazuzu.com/nike-shox-superfly-r4-masculino-dourado-sneakerf">nike shox superfly r4 masculino dourado</a> <a href="http://www.karenconti.com/pre-owned-hermes-belt-hermesr">pre owned hermes belt</a> <a href="http://www.cliffsears.com/nike-air-force-1-puerto-rico-sko-shoesv">nike air force 1 puerto rico sko</a> <a href="http://www.gfwholesalers.com/coach-handbag-identification-error-coache">coach handbag identification error</a> <a href="http://www.rcnspecials.com/nike-hyperrev-2016-mens-orange-silver-shoesf">nike hyperrev 2016 mens orange silver</a>
  [url=http://www.vinagebarber.com/]vinagebarber[/url]

  این نظر توسط goodguycomic در تاریخ شنبه 28 مهر 1397 01:04 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.abasuanasem.com/nike-detroit-lions-9-matthew-stafford-game-light-blue-team-color-jersey-nflg">nike detroit lions 9 matthew stafford game light blue team color jersey</a> <a href="http://www.accessmdusa.com/mulberry-ladies-backpack-nz-mulberryd">mulberry ladies backpack nz</a> <a href="http://www.acincon.com/tavon-austin-11-jersey-inc-nflf">tavon austin 11 jersey inc</a> <a href="http://www.adajodesigns.com/2018-cool-tory-burch-nylon-rose-tote-bags-toryburcha">2018 cool tory burch nylon rose tote bags</a> <a href="http://www.adappi.com/ray-ban-wayfarer-unisex-sunglasses-dark-havana-club-sunglassesd">ray ban wayfarer unisex sunglasses dark havana club</a> <a href="http://www.admingamer.com/canada-goose-womens-kensington-parka-price-today-canadagooseg">canada goose womens kensington parka price today</a>
  goodguycomic http://www.goodguycomic.com/

   
  لبخندناراحتچشمک
  نیشخندبغلسوال
  قلبخجالتزبان
  ماچتعجبعصبانی
  عینکشیطانگریه
  خندهقهقههخداحافظ
  سبزقهرهورا
  دستگلتفکر
  نمایش نظرات 31 تا 60