مجله اینترنتی آریا پی - چگونه با سیگار خداحافظی کنیم؟ • نویسنده :
 • یکشنبه 9 مهر 1396 ساعت: 11:46 ب.ظ
 • اگر معتاد به سیگار هستید و قصد دارید سیگار را ترک کنید، باید برنامه منظمی را دنبال کنید که شامل روش‌های رفتاری و نیز درمان‌های جایگزینی نیکوتین و درمان‌های دارویی است.
  چگونه با سیگار خداحافظی کنیم؟
  اگر شما هم به سیگار معتاد باشید، احتمالا می‌دانید ترک سیگار کار سختی است. ماده اصلی اعتیادآور در سیگار ماده‌ای شیمیایی به نام نیکوتین است.
   
  هنگامی‌که سیگار می‌کشید، فقط در چند ثانیه مولکول‌های نیکوتین به مغز شما می‌رسند.

  نیکوتین به گیرنده‌هایی خاص روی سلول‌های مغزی متصل می‌شود و به‌دنبال این اتصال، مقدار زیادی از یک ناقل عصبی به نام دوپامین در مغزتان آزاد می‌شود و احساس لذت و خوشی در شما ایجاد خواهد کرد. نیکوتین به‌جز دوپامین باعث آزاد شدن ناقل‌های عصبی دیگری هم در مغز می‌شود، ازجمله مواد شیمیایی که اصطلاحا به آنها «ترکیبات شبه‌افیونی درون‌زا» می‌گویند. آزاد شدن این مواد طبیعی در مغز باعث می‌شود فرد احساس راحتی و خوشی کند و احساسات منفی‌اش مهار شود.

  هنگامی‌که سیگار کشیدن را ترک می‌کنید، در نبود نیکوتین، گیرنده‌های آن دیگر در سلول‌های مغزی شما فعال نمی‌شوند و به‌این‌ترتیب ناقل عصبی دوپامین که احساس لذت در شما ایجاد می‌کرد، به میزان قبلی که به آن عادت داشتید، آزاد نمی‌شود، درنتیجه احساس افسردگی و تنش می‌کنید یا به‌اصطلاح دچار علائم ترک می‌شوید. 

  درمان‌های جایگزینی نیکوتین

  اگر معتاد به سیگار هستید و قصد دارید سیگار را ترک کنید، باید برنامه منظمی را دنبال کنید که شامل روش‌های رفتاری و نیز درمان‌های جایگزینی نیکوتین و درمان‌های دارویی است. در ادامه به چگونگی استفاده از درمان‌های جایگزینی نیکوتین می‌پردازیم. درمان جایگزینی نیکوتین درواقع شامل تجویز دوزهای کم‌نیکوتین از طریق فراورده‌های گوناگون در طول دوره ترک است. به‌این‌ترتیب شما سایر سموم دود سیگار را دریافت نمی‌کنید.
   
  هدف از این درمان این است که به‌تدریج میل به نیکوتین را از دست بدهید و علائم ترک سیگار در شما مهار شود. این درمان جایگزینی نیکوتین معمولا برای سیگاری‌هایی تجویز می‌شود که به میزان متوسط تا شدید سیگار می‌کشند؛ یعنی افرادی که میزان مصرف سیگارشان بیش از 15 نخ در روز است. بررسی‌ها نشان می‌دهند اگر از همان روز اول ترکتان فراورده‌های جایگزینی نیکوتین را به‌درستی استفاده کنید، احتمال اینکه به‌طور دائم سیگار را ترک کنید، ۱۰ برابر می‌شود.

  البته هر چه تعداد نخ سیگاری که در روز می‌کشید، بیشتر باشد و نیکوتین بیشتری از این راه وارد بدنتان کنید، ابتدای دوره ترک به میزان بالاتری از فراورده‌های جایگزینی نیکوتین نیاز دارید. توجه داشته باشید درمان جایگزینی نیکوتین بخشی از برنامه کلی ترک سیگار شماست و همراه کردن آن با سایر روش‌ها تاثیربخشی آن را بیشتر می‌کند. نکته مهم دیگر این است که هنگام مصرف جایگزین‌های نیکوتین دیگر نباید سیگار بکشید، در غیر این صورت نیکوتین سیگار هم به نیکوتین دریافتی‌تان از فراورده‌های جایگزین اضافه می‌شود و ممکن است دچار مسمومیت با نیکوتین شوید.

  نگرانی دیگر افراد سیگاری چاق شدن پس از ترک سیگار است. تا هنگامی‌که فراورده‌های جایگزین نیکوتین را مصرف می‌کنید، دچار اضافه‌وزن نمی‌شوید، اما پس از کنار گذاشتن نهایی این فراورده‌ها در انتهای دوره ترک ممکن است اضافه‌وزن پیدا کنید.

  ابتدای دوره ترک برحسب تعداد نخ سیگاری که می‌کشید، میزان نیکوتین دریافتی روزانه‌تان محاسبه می‌شود و مقدار معادل آن از این فراورده‌های جایگزین استفاده می‌کنید. بعد به‌تدریج میزان مصرف این فراورده‌ها را کاهش می‌دهید تا هنگامی‌که دوره ترکتان تمام شود و دیگر میلی به مصرف نیکوتین نداشته باشید.

  فراورده‌های جایگزین نیکوتین

   فراورده‌های جایگزینی نیکوتین به اشکال گوناگون در دسترس هستند؛ آدامس،‌ شکل استنشاقی، قرص مکیدنی، افشانه بینی و برچسب پوستی. انواع فراورده‌ها در صورت مصرف مناسب موثر هستند، اما استفاده از آدامس یا برچسب پوستی نیکوتین‌دار آسان‌تر است و معمولا افراد با دقت بیشتری از آنها استفاده می‌کنند.

  1. برچسب پوستی نیکوتین‌دار: شیوه کلی استفاده از انواع این برچسب‌های پوستی مشابه است. هرروز یک برچسب روی پوست قرار دهید و بعد از 24 ساعت آن را تعویض کنید. برای اینکه از تحریک شدن پوست جلوگیری کنید، برچسب‌ها را در قسمت‌های بی‌موی پوست در نقاط متفاوت در بالای مچ و پایین گردن قرار دهید. اگر کمتر از ۱۰ نخ سیگار در روز می‌کشید، باید از برچسب‌های دارای دوز پایین‌تر نیکوتین مثلا برچسب ۱۴ میلی‌گرمی استفاده کنید.

  2. آدامس و قرص مکیدنی نیکوتین‌دار:‌ این آدامس‌ها و قرص‌های مکیدنی را می‌توانید بدون نسخه از داروخانه بخرید. برای برخی افراد استفاده از آدامس یا قرص‌های مکیدنی مناسب‌تر است چراکه با این روش بهتر می‌توانند دوز مصرفی نیکوتینشان را کنترل کنند. اگر ترک سیگار را تازه شروع کرده‌اید،‌ هر ساعت 1 یا 2 قطعه آدامس بجوید. توجه داشته باشید شمار کلی آدامس مصرفی‌تان در روز نباید به بیش از ۲۰ قطعه برسد. آدامس را باید به آهستگی بجوید تا زمانی که مزه‌ای نعنایی احساس کنید. بعد آدامس را بین لثه و داخل گونه‌تان بگذارید تا نیکوتین آن جذب شود. برنامه کلی این است که پس از ۶ ماه بتوانید مصرف آدامس را هم قطع کنید. اگر قهوه، چای، نوشابه‌های گازدار و نوشابه‌های ترش نوشیده‌اید، 15 دقیقه صبر کنید و بعد آدامستان را بجوید.

  3. نیکوتین استنشاقی: اشکال استنشاقی نیکوتین درواقع همان سیگارهای الکترونیکی است که امروزه رایج شده است. شما کارتریج حاوی مایع نیکوتین‌دار را درون بخش استنشاقی که شبیه یک چوب سیگار پلاستیکی است، می‌گذارید و برای 20 دقیقه به آن پک می‌زنید.
   
  برحسب تعداد نخ سیگاری که قبلا می‌کشیدید، ممکن است تا حداکثر 16 بار در روز از این فراورده استفاده کنید. توجه داشته باشید پس از استنشاق نیکوتین میزان آن در خون پس از 20 دقیقه به حداکثر می‌رسد که تقریبا مشابه‌ سرعت جذب نیکوتین در آدامس و بسیار سریع‌تر از برچسب‌های پوستی است. ۲ تا ۴ ساعت پس از قرار دادن برچسب روی پوست میزان نیکوتین در خون به حداکثر خود می‌رسد. مزیت این شکل استنشاقی این است که میل دهانی سیگاری‌ها را به سیگار کشیدن ارضا می‌کند. اغلب بخار نیکوتینی که استنشاق می‌کنید، وارد دهان ‌شده و جذب می‌شود و به ریه‌ها نمی‌رسد. البته این بخار در برخی از افراد باعث تحریک دهان و گلو و ایجاد سرفه می‌شود.

  4. اسپری بینی نیکوتین‌دار: این اسپری بینی به‌سرعت میزان نیکوتین خون را بالا می‌برد و در ۵ تا ۱۰ دقیقه آن را به حداکثر می‌رساند و میل فرد به سیگار کشیدن را از بین می‌برد.

  استفاده از این اسپری ممکن است بینی،‌ چشم و گلوی شما را تحریک کند، اما در اغلب موارد می‌توانید آن را تحمل کنید و این عوارض احتمالی هم معمولا طی مدت کوتاهی برطرف می‌شود.
   
  3 نکته تکمیل

  1. فراورده‌های جایگزین نیکوتین ممکن است باعث عوارض جانبی مانند سردرد، تهوع و سایر مشکلات گوارشی و نیز بی‌خوابی در چند روز اول شود. این بی‌خوابی که به‌خصوص هنگام استفاده از برچسب پوستی ممکن است بروز کند، معمولا موقت است و خودبه‌خود برطرف می‌شود.

  2. اگر دوزهای بسیار بالای این فراورده‌ها را مصرف کنید،‌ با احتمال بیشتری ممکن است دچار این عوارض جانبی شوید. کاهش دادن دوز مصرفی می‌تواند این عوارض را برطرف کند.

  توجه داشته باشید همه فراورده‌های نیکوتین‌دار را از دسترس کودکان،‌ به‌خصوص کودکان کم‌سن، دور نگه‌دارید. نیکوتین یک ماده سمی است و درصورتی‌که کودکتان حتی برای مدتی کوتاه در تماس با این فراورده‌ها قرار گرفت، باید با پزشکتان یا اورژانس تماس بگیرید.

  3. در این مدت باید مراقب بروز هر علامتی در کودک مسموم‌شده‌ ازجمله دل‌آشوبه،‌ تحریک‌شدگی، سردرد، دانه‌های پوستی یا غش کردن باشید.
  دسته بندی :
  نظرات پست
  این نظر توسط ibrahimoner در تاریخ شنبه 17 آذر 1397 12:31 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.ibrahimoner.com/mendocino-mackage-coat-mackager">mendocino mackage coat</a> <a href="http://www.quickbeautyhq.com/nike-flyknit-racer-yellow-black-edition-sneakere">nike flyknit racer yellow black edition</a> <a href="http://www.epointsclub.com/nike-free-trainer-5.0-nkg-mens-red-footc">nike free trainer 5.0 nkg mens red</a> <a href="http://www.alaskanuber.com/nike-kobe-running-shoes-skox">nike kobe running shoes</a> <a href="http://www.ycbrowsbeauty.com/nike-flyknit-air-max-tumblr-sportsd">nike flyknit air max tumblr</a> <a href="http://www.gfatraining.com/coach-courier-crossbody-bag-coachr">coach courier crossbody bag</a>
  ibrahimoner http://www.ibrahimoner.com/

  این نظر توسط clojuregames در تاریخ شنبه 17 آذر 1397 12:31 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.precisetrades.com/green-womens-air-jordan-12-runninge">green womens air jordan 12</a> <a href="http://www.trionbrain.com/white-black-atlanta-braves-mlb-new-era-patch-59fifty-cap-hatd">white black atlanta braves mlb new era patch 59fifty cap</a> <a href="http://www.funfunkaar.com/lebron-12-grade-school-nike-trainersg">lebron 12 grade school nike</a> <a href="http://www.sandyshands.com/prada-saffiano-belt-men-pradar">prada saffiano belt men</a> <a href="http://www.melbabishop.com/asics-gel-kinsei-4-womens-athletic-running-shoes-lyrics-runningb">asics gel kinsei 4 womens athletic running shoes lyrics</a> <a href="http://www.coberturatic.com/michael-kors-tote-bag-uk-mkr">michael kors tote bag uk</a>
  clojuregames http://www.clojuregames.com/

  این نظر توسط hopingforsnow در تاریخ شنبه 17 آذر 1397 12:30 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.cakeeaterspgh.com/hermes-crocodile-belt-beltr">hermes crocodile belt</a> <a href="http://www.leesgoedplus.com/ray-ban-unisex-rb2140-50-wayfarer-sunglasses-jabong-sunglassesd">ray ban unisex rb2140 50 wayfarer sunglasses jabong</a> <a href="http://www.lieupekings.com/adidas-hat-black-san-antonio-spurs-hatg">adidas hat black san antonio spurs</a> <a href="http://www.marieebeaute.com/ray-ban-mens-rb4179-liteforce-square-sunglasses-directions-sunglassese">ray ban mens rb4179 liteforce square sunglasses directions</a> <a href="http://www.dentaleden.com/lunarglide-8-nike-review-skox">lunarglide 8 nike review</a> <a href="http://www.jellyville.com/nike-free-5.0-flyknit-pink-flash-lenses-skoc">nike free 5.0 flyknit pink flash lenses</a>
  hopingforsnow http://www.hopingforsnow.com/

  این نظر توسط Sling TV در تاریخ چهارشنبه 14 آذر 1397 08:18 ب.ظ ارسال شده است
  Excellent pieces. Keep posting such kind of info on your site.
  Im really impressed by your site.
  Hi there, You've done a great job. I'll certainly digg it and in my view suggest to
  my friends. I'm sure they will be benefited from this site.

  این نظر توسط podemosvigo در تاریخ دوشنبه 12 آذر 1397 11:22 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.gandilyan.com/hermes-yellow-bag-mens-hermesf">hermes yellow bag mens</a> <a href="http://www.lakefrontlane.com/nike-air-max-tailwind-6-gamma-blue-light-sportse">nike air max tailwind 6 gamma blue light</a> <a href="http://www.thesleeperson.com/coach-backpacks-bags-uk-online-coacha">coach backpacks bags uk online</a> <a href="http://www.thecoedge.com/nobis-abby-sale-items-nobisa">nobis abby sale items</a> <a href="http://www.blackkinesis.com/womens-long-sleeve-polo-shirts-uk-polor">womens long sleeve polo shirts uk</a> <a href="http://www.selfdriverbus.com/atlanta-hawks-schroeder-jersey-nflf">atlanta hawks schroeder jersey</a>
  podemosvigo http://www.podemosvigo.com/

  این نظر توسط kosahudson در تاریخ دوشنبه 12 آذر 1397 11:21 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.charterfs.com/adidas-kanye-west-350-yeezy-boost-skox">adidas kanye west 350 yeezy boost</a> <a href="http://www.ampflightads.com/oakley-sunglasses-emblem-school-sunglassesa">oakley sunglasses emblem school</a> <a href="http://www.maximephilips.com/harrods-mulberry-bayswater-oak-croc-mulberryb">harrods mulberry bayswater oak croc</a> <a href="http://www.kennyrager.com/air-jordan-imminent-womens-blue-trainersce">air jordan imminent womens blue</a> <a href="http://www.rapamateur.com/canada-goose-kensington-silverbirch-canadagooser">canada goose kensington silverbirch</a> <a href="http://www.kosahudson.com/burberry-cashmere-scarf-itchy-uk-scarfe">burberry cashmere scarf itchy uk</a>
  kosahudson http://www.kosahudson.com/

  این نظر توسط ciarahanna در تاریخ چهارشنبه 7 آذر 1397 01:12 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.yuriboguinia.com/coach-domed-satchel-coachr">coach domed satchel</a> <a href="http://www.manamexports.com/nike-air-force-1-puerto-rico-sko-shoesv">nike air force 1 puerto rico sko</a> <a href="http://www.bgattis.com/dolce-gabbana-belt-women-beltr">dolce gabbana belt women</a> <a href="http://www.asinagaojisan.com/fendi-fur-scarf-scarfr">fendi fur scarf</a> <a href="http://www.candaceart.com/white-converse-shoesz">white converse</a> <a href="http://www.ktfinans.com/burberry-prorsum-tie-tier">burberry prorsum tie</a>
  ciarahanna http://www.ciarahanna.com/

  این نظر توسط n43uaulr در تاریخ دوشنبه 5 آذر 1397 09:10 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.9f24rp10.com/coach-isabelle-hobo-black-desert-coachg">coach isabelle hobo black desert</a> <a href="http://www.r33plfry.com/parajumpers-coat-jeans-jumper-parajumpersf">parajumpers coat jeans jumper</a> <a href="http://www.7365okyx.com/ferragamo-belt-uk-interest-beltb">ferragamo belt uk interest</a> <a href="http://www.ppfbfq42.com/canada-goose-jacket-mens-sale-dates-2017-canadagoosef">canada goose jacket mens sale dates 2017</a> <a href="http://www.xxklsu81.com/mackage-backpack-drive-quick-mackageb">mackage backpack drive quick</a> <a href="http://www.6x5756ux.com/michael-kors-hamilton-satchel-tangerine-yellow-mke">michael kors hamilton satchel tangerine yellow</a>
  n43uaulr http://www.n43uaulr.com/

  این نظر توسط n1jvmtjv در تاریخ دوشنبه 5 آذر 1397 09:09 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.omclhw4x.com/christian-louboutin-shoe-measurements-qld-louboutine">christian louboutin shoe measurements qld</a> <a href="http://www.4lqqfh06.com/coach-tote-blue-usps-coachb">coach tote blue usps</a> <a href="http://www.cndmxcx9.com/mens-nike-air-max-97-2013-running-shoes-shoesg">mens nike air max 97 2013 running shoes</a> <a href="http://www.x7lc32me.com/air-max-zero-nikr-tier-shoesf">air max zero nikr tier</a> <a href="http://www.1512vfes.com/burberry-belt-prices-eye-belta">burberry belt prices eye</a> <a href="http://www.qq1670eh.com/christian-louboutin-sandals-120mm-leather-louboutinc">christian louboutin sandals 120mm leather</a>
  n1jvmtjv http://www.n1jvmtjv.com/

  این نظر توسط x745mfcu در تاریخ دوشنبه 5 آذر 1397 09:08 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.po1seo48.com/canada-goose-citadel-parka-pris-obituary-canadagoosef">canada goose citadel parka pris obituary</a> <a href="http://www.idqdjis3.com/mackage-crossbody-goyard-new-bags-mackageb">mackage crossbody goyard new bags</a> <a href="http://www.rlz5o6f1.com/ray-ban-classic-56mm-sunglasses-sunglassesb">ray ban classic 56mm sunglasses</a> <a href="http://www.ctlzspmf.com/moncler-vest-white-bird-monclere">moncler vest white bird</a> <a href="http://www.vs5jlcnh.com/polo-ralph-lauren-navajo-hoodie-womens-poloa">polo ralph lauren navajo hoodie womens</a> <a href="http://www.lisdp191.com/burberry-scarf-colors-ice-scarfc">burberry scarf colors ice</a>
  x745mfcu http://www.x745mfcu.com/

  این نظر توسط emenucards در تاریخ پنجشنبه 1 آذر 1397 01:46 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.chipchak.com/dallas-cowboys-all-black-jersey-nflr">dallas cowboys all black jersey</a> <a href="http://www.distisoft.com/air-jordan-imminent-mens-grey-footb">air jordan imminent mens grey</a> <a href="http://www.expandam.com/prada-backpack-purses-for-travel-pradaf">prada backpack purses for travel</a> <a href="http://www.brensonford.com/genuine-mulberry-clutch-wallet-mulberryc">genuine mulberry clutch wallet</a> <a href="http://www.kideschool.com/nike-air-huarache-colorful-original-sneakerb">nike air huarache colorful original</a> <a href="http://www.bamoments.com/designer-handbags-hermes-birkin-hermesr">designer handbags hermes birkin</a>
  emenucards http://www.emenucards.com/

  این نظر توسط nhadatmoivn در تاریخ چهارشنبه 30 آبان 1397 01:04 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.clearvieweps.com/air-max-95-vs-tn-skoe">air max 95 vs tn</a> <a href="http://www.offleaseford.com/nike-air-max-zero-light-up-skoc">nike air max zero light up</a> <a href="http://www.amyhessatx.com/red-orange-mens-air-jordan-melo-shoes-shoesc">red orange mens air jordan melo shoes</a> <a href="http://www.elindigo.com/nike-kaishi-womens-silver-yellow-trainersb">nike kaishi womens silver yellow</a> <a href="http://www.googleizate.com/air-jordan-retro-11-kids-silver-brown-skob">air jordan retro 11 kids silver brown</a> <a href="http://www.offshoretent.com/billig-air-jordan-retro-5-kvinders-guld-sneakerb">billig air jordan retro 5 kvinders guld</a>
  nhadatmoivn http://www.nhadatmoivn.com/

  این نظر توسط What Equipment is Needed for Sling TV در تاریخ سه شنبه 29 آبان 1397 08:58 ب.ظ ارسال شده است
  Excellent post! We are linking to this particularly great post on our website.
  Keep up the great writing.

  این نظر توسط What Equipment is Needed for Sling TV در تاریخ دوشنبه 28 آبان 1397 12:34 ب.ظ ارسال شده است
  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to
  be actually something that I think I would never understand.
  It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your
  next post, I'll try to get the hang of it!

  این نظر توسط What Equipment is Needed for Sling TV در تاریخ دوشنبه 28 آبان 1397 04:03 ق.ظ ارسال شده است
  Hello would you mind sharing which blog platform you're using?
  I'm looking to start my own blog in the near future but I'm having a
  difficult time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I'm looking for
  something completely unique. P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

  این نظر توسط nhealthtips در تاریخ شنبه 26 آبان 1397 02:21 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.myfaccia.com/mens-canada-goose-hybridge-canadagooser">mens canada goose hybridge</a> <a href="http://www.csatags.com/burberry-scarf-engraved-up-scarfc">burberry scarf engraved up</a> <a href="http://www.pythausa.com/prada-long-wallet-readers-pradaf">prada long wallet readers</a> <a href="http://www.gogogeeky.com/adidas-outdoor-climacool-skor">adidas outdoor climacool</a> <a href="http://www.kalaycioto.com/manolo-blahnik-black-patent-leather-pumps-louboutinr">manolo blahnik black patent leather pumps</a> <a href="http://www.cathyrogoff.com/nike-cr-mercurial-vapor-superfly-iii-skor">nike cr mercurial vapor superfly iii</a>
  nhealthtips http://www.nhealthtips.com/

  این نظر توسط maximephilips در تاریخ شنبه 26 آبان 1397 02:21 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.rodriguesjose.com/discount-ray-ban-highstreet-wayfarer-sunglassese">discount ray ban highstreet wayfarer</a> <a href="http://www.michaelclear.com/mulberry-antony-chocolate-london-mulberrya">mulberry antony chocolate london</a> <a href="http://www.meersaitig.com/air-jordan-yellow-orange-trainersa">air jordan yellow orange</a> <a href="http://www.nikert.com/canada-goose-langford-parka-uk-canadagooser">canada goose langford parka uk</a> <a href="http://www.jessiebridges.com/ralph-lauren-silk-scarf-sale-free-scarfc">ralph lauren silk scarf sale free</a> <a href="http://www.blockmgt.com/prada-backpack-australia-pradaf">prada backpack australia</a>
  maximephilips http://www.maximephilips.com/

  این نظر توسط brickolino در تاریخ شنبه 26 آبان 1397 02:20 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.arcadetogo.com/mulberry-bayswater-light-tan-bag-number-mulberrye">mulberry bayswater light tan bag number</a> <a href="http://www.ebinsaat.com/air-jordan-retro-3-dam%C3%A4nner-lila-trainersd">air jordan retro 3 dam盲nner lila</a> <a href="http://www.gracalor.com/canada-goose-chilliwack-bomber-ebay-canadagooser">canada goose chilliwack bomber ebay</a> <a href="http://www.blockchainmkt.com/burberry-scarf-tying-on-head-scarfa">burberry scarf tying on head</a> <a href="http://www.danaperth.com/prada-messenger-bag-nylon-hamburg-pradad">prada messenger bag nylon hamburg</a> <a href="http://www.ebooksandme.com/nike-mercurial-superfly-iv-price-skor">nike mercurial superfly iv price</a>
  brickolino http://www.brickolino.com/

  این نظر توسط mezgitofis در تاریخ شنبه 26 آبان 1397 02:20 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.charterfs.com/adidas-kanye-west-350-yeezy-boost-skox">adidas kanye west 350 yeezy boost</a> <a href="http://www.ampflightads.com/oakley-sunglasses-emblem-school-sunglassesa">oakley sunglasses emblem school</a> <a href="http://www.maximephilips.com/harrods-mulberry-bayswater-oak-croc-mulberryb">harrods mulberry bayswater oak croc</a> <a href="http://www.kennyrager.com/air-jordan-imminent-womens-blue-trainersce">air jordan imminent womens blue</a> <a href="http://www.rapamateur.com/canada-goose-kensington-silverbirch-canadagooser">canada goose kensington silverbirch</a> <a href="http://www.kosahudson.com/burberry-cashmere-scarf-itchy-uk-scarfe">burberry cashmere scarf itchy uk</a>
  mezgitofis http://www.mezgitofis.com/

  این نظر توسط jessiebridges در تاریخ شنبه 26 آبان 1397 02:20 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.andrewghall.com/long-sleeve-fitted-polo-shirts-polor">long sleeve fitted polo shirts</a> <a href="http://www.gnstaffing.com/leodis-mckelvin-21-jersey-nfla">leodis mckelvin 21 jersey</a> <a href="http://www.spangleapp.com/the-north-face-denali-hoodie-jacket-mens-northfacer">the north face denali hoodie jacket mens</a> <a href="http://www.forfreequotes.com/fendi-scarf-labels-nz-scarfa">fendi scarf labels nz</a> <a href="http://www.balloonpunkt.com/jordan-air-max-4-skot">jordan air max 4</a> <a href="http://www.jayandarmando.com/burberry-scarf-bloomingdales-yesterday-date-scarff">burberry scarf bloomingdales yesterday date</a>
  jessiebridges http://www.jessiebridges.com/

  این نظر توسط araricambi در تاریخ چهارشنبه 23 آبان 1397 12:02 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.inckua.com/korki-nike-hypervenom-phantom-okazja-sportsb">korki nike hypervenom phantom okazja</a> <a href="http://www.essodustade.com/nike-free-trainer-7.0-womens-blue-footc">nike free trainer 7.0 womens blue</a> <a href="http://www.olgroupusainc.com/nike-free-run-4.0-orange-yellow-sneakerc">nike free run 4.0 orange yellow</a> <a href="http://www.caryongpum.com/mackage-janie-coat-mackager">mackage janie coat</a> <a href="http://www.postanje.com/nike-air-max-tavas-print-blue-skor">nike air max tavas print blue</a> <a href="http://www.synergysimple.com/kyrie-irving-jersey-with-sleeves-nflr">kyrie irving jersey with sleeves</a>
  [url=http://www.araricambi.com/]araricambi[/url]

  این نظر توسط What Equipment is Needed for Sling TV در تاریخ سه شنبه 22 آبان 1397 09:04 ب.ظ ارسال شده است
  My family every time say that I am wasting my time here at web,
  however I know I am getting familiarity every day by
  reading such nice articles.

  این نظر توسط bidmani در تاریخ شنبه 19 آبان 1397 03:09 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.truenthusiast.com/nike-free-tr-fit-hombres-amarillo-skoa">nike free tr fit hombres amarillo</a> <a href="http://www.nrthofhere.com/fendi-scarf-black-scarfr">fendi scarf black</a> <a href="http://www.ksjfifgmif.com/jordan-son-of-mars-high-green-glow-sneakera">jordan son of mars high green glow</a> <a href="http://www.gbwpvqyg.com/air-max-outlet-deutschland-shoesc">air max outlet deutschland</a> <a href="http://www.alannacaldas.com/ray-ban-aviator-rb3460-price-in-india-sunglassesr">ray ban aviator rb3460 price in india</a> <a href="http://www.lmbaidu.com/ralph-lauren-long-sleeve-polo-shirts-mens-white-polod">ralph lauren long sleeve polo shirts mens white</a>
  bidmani http://www.bidmani.com/

  این نظر توسط samuelzide در تاریخ شنبه 19 آبان 1397 03:09 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.lbclubmitu.com/adidas-zx-flux-indonesia-skoc">adidas zx flux indonesia</a> <a href="http://www.adanazuzu.com/burberry-wool-square-scarf-scarfr">burberry wool square scarf</a> <a href="http://www.karenconti.com/purple-red-mens-nike-free-tr-fit-shoes-sneakera">purple red mens nike free tr fit shoes</a> <a href="http://www.cliffsears.com/adidas-porsche-typ-64-red-white-shoesb">adidas porsche typ 64 red white</a> <a href="http://www.gfwholesalers.com/ray-ban-new-wayfarer-2132-52mm-sunglassesr">ray ban new wayfarer 2132 52mm</a> <a href="http://www.rcnspecials.com/ralph-lauren-mens-striped-polo-shirt-designs-polog">ralph lauren mens striped polo shirt designs</a>
  samuelzide http://www.samuelzide.com/

  این نظر توسط demuslimah در تاریخ شنبه 19 آبان 1397 03:08 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.xhlvwang.com/best-nike-kd-skow">best nike kd</a> <a href="http://www.apconcierge.com/milwaukee-bucks-jersey-leak-nfle">milwaukee bucks jersey leak</a> <a href="http://www.ouaias.com/buster-posey-jersey-youth-nflr">buster posey jersey youth</a> <a href="http://www.fitbodysoul.com/nike-free-flyknit-4.0-mujeres-gris-foota">nike free flyknit 4.0 mujeres gris</a> <a href="http://www.bydecode.com/vela-large-prada-backpack-pradad">vela large prada backpack</a> <a href="http://www.vindianescort.com/mulberry-scotchgrain-handbag-vintage-zone-mulberrya">mulberry scotchgrain handbag vintage zone</a>
  demuslimah http://www.demuslimah.com/

  این نظر توسط servicioswom در تاریخ شنبه 19 آبان 1397 03:08 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.aprancheta.com/adidas-originals-forum-mid-triple-white-jordans-sneakerb">adidas originals forum mid triple white jordans</a> <a href="http://www.getleanlearn.com/hermes-scarf-images-hermesr">hermes scarf images</a> <a href="http://www.hbshbuick.com/nike-air-force-1-puerto-rico-sko-shoesv">nike air force 1 puerto rico sko</a> <a href="http://www.hvactampafl.com/coach-poppy-handbags-tote-coacha">coach poppy handbags tote</a> <a href="http://www.zinmanlaw.com/grey-silver-womens-nike-free-4.0-v4-shoes-shoese">grey silver womens nike free 4.0 v4 shoes</a> <a href="http://www.cohenhypnosis.com/white-nike-kaishi-womens-skos">white nike kaishi womens</a>
  servicioswom http://www.servicioswom.com/

  این نظر توسط ksjfifgmif در تاریخ شنبه 19 آبان 1397 03:08 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.fintecsales.com/adidas-originals-zx-700-orange-skos">adidas originals zx 700 orange</a> <a href="http://www.metinmilli.com/montreal-canadiens-2-doug-harvey-green-salute-to-service-stitched-nhl-jersey-nflg">montreal canadiens 2 doug harvey green salute to service stitched nhl jersey</a> <a href="http://www.cosonventa.com/white-grey-womens-nike-free-run-4-shoes-skod">white grey womens nike free run 4 shoes</a> <a href="http://www.lebosmartlipo.com/burberry-initial-scarf-scarfr">burberry initial scarf</a> <a href="http://www.talentbschool.com/flyknit-lunar-3-drop-queen-sneakera">flyknit lunar 3 drop queen</a> <a href="http://www.demuslimah.com/adidas-neo-girls-grade-school-bb9tis-fashion-sneakers-shoesc">adidas neo girls grade school bb9tis fashion sneakers</a>
  ksjfifgmif http://www.ksjfifgmif.com/

  این نظر توسط paulabandura در تاریخ شنبه 19 آبان 1397 03:08 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.thecarolinatc.com/moncler-coat-champagne-eye-mask-monclerf">moncler coat champagne eye mask</a> <a href="http://www.ventnorlife.com/ray-ban-classic-aviator-large-sunglassesr">ray ban classic aviator large</a> <a href="http://www.edenwins.com/mulberry-effie-tote-sale-korea-mulberryd">mulberry effie tote sale korea</a> <a href="http://www.viagradc.com/a-buon-mercato-adidas-tubular-runner-femminile-rosso-sneakerb">a buon mercato adidas tubular runner femminile rosso</a> <a href="http://www.duranerdogan.com/parajumpers-jacket-pins-kids-parajumpersf">parajumpers jacket pins kids</a> <a href="http://www.newmadagasca.com/burberry-black-check-scarf-scarfr">burberry black check scarf</a>
  paulabandura http://www.paulabandura.com/

  این نظر توسط steamfestnz در تاریخ شنبه 19 آبان 1397 01:37 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.naijareward.com/nike-hyperdunk-2016-low-usa-skow">nike hyperdunk 2016 low usa</a> <a href="http://www.ottomanplaza.com/hermes-birkin-alligator-price-hermesr">hermes birkin alligator price</a> <a href="http://www.livyourdreamz.com/nike-w-air-presto-flyknit-ultra-skot">nike w air presto flyknit ultra</a> <a href="http://www.keiservices.com/christian-louboutin-low-heel-pumps-louboutinr">christian louboutin low heel pumps</a> <a href="http://www.unclevirus.com/mens-nike-air-max-terra-180-shoes-sneakerf">mens nike air max terra 180 shoes</a> <a href="http://www.shkcollege.com/adidas-f50-black-boots-skob">adidas f50 black boots</a>
  steamfestnz http://www.steamfestnz.com/

  این نظر توسط blockchainmkt در تاریخ شنبه 19 آبان 1397 01:37 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.mackzy.com/ugg-black-tall-boots-sale-uggsr">ugg black tall boots sale</a> <a href="http://www.littlehaleh.com/ferragamo-belt-price-in-usa-beltr">ferragamo belt price in usa</a> <a href="http://www.kfmimarlik.com/new-balance-minimus-road-review-skow">new balance minimus road review</a> <a href="http://www.bealfrance.com/hermes-metal-bracelet-hermesr">hermes metal bracelet</a> <a href="http://www.getbizbuilder.com/jordan-eclipse-camo-skot">jordan eclipse camo</a> <a href="http://www.dawndesantis.com/jimmy-choo-high-heel-boots-louboutinr">jimmy choo high heel boots</a>
  blockchainmkt http://www.blockchainmkt.com/

   
  لبخندناراحتچشمک
  نیشخندبغلسوال
  قلبخجالتزبان
  ماچتعجبعصبانی
  عینکشیطانگریه
  خندهقهقههخداحافظ
  سبزقهرهورا
  دستگلتفکر
  نمایش نظرات 31 تا 60