مجله اینترنتی آریا پی - چگونه با سیگار خداحافظی کنیم؟ • نویسنده :
 • یکشنبه 9 مهر 1396 ساعت: 11:46 ب.ظ
 • اگر معتاد به سیگار هستید و قصد دارید سیگار را ترک کنید، باید برنامه منظمی را دنبال کنید که شامل روش‌های رفتاری و نیز درمان‌های جایگزینی نیکوتین و درمان‌های دارویی است.
  چگونه با سیگار خداحافظی کنیم؟
  اگر شما هم به سیگار معتاد باشید، احتمالا می‌دانید ترک سیگار کار سختی است. ماده اصلی اعتیادآور در سیگار ماده‌ای شیمیایی به نام نیکوتین است.
   
  هنگامی‌که سیگار می‌کشید، فقط در چند ثانیه مولکول‌های نیکوتین به مغز شما می‌رسند.

  نیکوتین به گیرنده‌هایی خاص روی سلول‌های مغزی متصل می‌شود و به‌دنبال این اتصال، مقدار زیادی از یک ناقل عصبی به نام دوپامین در مغزتان آزاد می‌شود و احساس لذت و خوشی در شما ایجاد خواهد کرد. نیکوتین به‌جز دوپامین باعث آزاد شدن ناقل‌های عصبی دیگری هم در مغز می‌شود، ازجمله مواد شیمیایی که اصطلاحا به آنها «ترکیبات شبه‌افیونی درون‌زا» می‌گویند. آزاد شدن این مواد طبیعی در مغز باعث می‌شود فرد احساس راحتی و خوشی کند و احساسات منفی‌اش مهار شود.

  هنگامی‌که سیگار کشیدن را ترک می‌کنید، در نبود نیکوتین، گیرنده‌های آن دیگر در سلول‌های مغزی شما فعال نمی‌شوند و به‌این‌ترتیب ناقل عصبی دوپامین که احساس لذت در شما ایجاد می‌کرد، به میزان قبلی که به آن عادت داشتید، آزاد نمی‌شود، درنتیجه احساس افسردگی و تنش می‌کنید یا به‌اصطلاح دچار علائم ترک می‌شوید. 

  درمان‌های جایگزینی نیکوتین

  اگر معتاد به سیگار هستید و قصد دارید سیگار را ترک کنید، باید برنامه منظمی را دنبال کنید که شامل روش‌های رفتاری و نیز درمان‌های جایگزینی نیکوتین و درمان‌های دارویی است. در ادامه به چگونگی استفاده از درمان‌های جایگزینی نیکوتین می‌پردازیم. درمان جایگزینی نیکوتین درواقع شامل تجویز دوزهای کم‌نیکوتین از طریق فراورده‌های گوناگون در طول دوره ترک است. به‌این‌ترتیب شما سایر سموم دود سیگار را دریافت نمی‌کنید.
   
  هدف از این درمان این است که به‌تدریج میل به نیکوتین را از دست بدهید و علائم ترک سیگار در شما مهار شود. این درمان جایگزینی نیکوتین معمولا برای سیگاری‌هایی تجویز می‌شود که به میزان متوسط تا شدید سیگار می‌کشند؛ یعنی افرادی که میزان مصرف سیگارشان بیش از 15 نخ در روز است. بررسی‌ها نشان می‌دهند اگر از همان روز اول ترکتان فراورده‌های جایگزینی نیکوتین را به‌درستی استفاده کنید، احتمال اینکه به‌طور دائم سیگار را ترک کنید، ۱۰ برابر می‌شود.

  البته هر چه تعداد نخ سیگاری که در روز می‌کشید، بیشتر باشد و نیکوتین بیشتری از این راه وارد بدنتان کنید، ابتدای دوره ترک به میزان بالاتری از فراورده‌های جایگزینی نیکوتین نیاز دارید. توجه داشته باشید درمان جایگزینی نیکوتین بخشی از برنامه کلی ترک سیگار شماست و همراه کردن آن با سایر روش‌ها تاثیربخشی آن را بیشتر می‌کند. نکته مهم دیگر این است که هنگام مصرف جایگزین‌های نیکوتین دیگر نباید سیگار بکشید، در غیر این صورت نیکوتین سیگار هم به نیکوتین دریافتی‌تان از فراورده‌های جایگزین اضافه می‌شود و ممکن است دچار مسمومیت با نیکوتین شوید.

  نگرانی دیگر افراد سیگاری چاق شدن پس از ترک سیگار است. تا هنگامی‌که فراورده‌های جایگزین نیکوتین را مصرف می‌کنید، دچار اضافه‌وزن نمی‌شوید، اما پس از کنار گذاشتن نهایی این فراورده‌ها در انتهای دوره ترک ممکن است اضافه‌وزن پیدا کنید.

  ابتدای دوره ترک برحسب تعداد نخ سیگاری که می‌کشید، میزان نیکوتین دریافتی روزانه‌تان محاسبه می‌شود و مقدار معادل آن از این فراورده‌های جایگزین استفاده می‌کنید. بعد به‌تدریج میزان مصرف این فراورده‌ها را کاهش می‌دهید تا هنگامی‌که دوره ترکتان تمام شود و دیگر میلی به مصرف نیکوتین نداشته باشید.

  فراورده‌های جایگزین نیکوتین

   فراورده‌های جایگزینی نیکوتین به اشکال گوناگون در دسترس هستند؛ آدامس،‌ شکل استنشاقی، قرص مکیدنی، افشانه بینی و برچسب پوستی. انواع فراورده‌ها در صورت مصرف مناسب موثر هستند، اما استفاده از آدامس یا برچسب پوستی نیکوتین‌دار آسان‌تر است و معمولا افراد با دقت بیشتری از آنها استفاده می‌کنند.

  1. برچسب پوستی نیکوتین‌دار: شیوه کلی استفاده از انواع این برچسب‌های پوستی مشابه است. هرروز یک برچسب روی پوست قرار دهید و بعد از 24 ساعت آن را تعویض کنید. برای اینکه از تحریک شدن پوست جلوگیری کنید، برچسب‌ها را در قسمت‌های بی‌موی پوست در نقاط متفاوت در بالای مچ و پایین گردن قرار دهید. اگر کمتر از ۱۰ نخ سیگار در روز می‌کشید، باید از برچسب‌های دارای دوز پایین‌تر نیکوتین مثلا برچسب ۱۴ میلی‌گرمی استفاده کنید.

  2. آدامس و قرص مکیدنی نیکوتین‌دار:‌ این آدامس‌ها و قرص‌های مکیدنی را می‌توانید بدون نسخه از داروخانه بخرید. برای برخی افراد استفاده از آدامس یا قرص‌های مکیدنی مناسب‌تر است چراکه با این روش بهتر می‌توانند دوز مصرفی نیکوتینشان را کنترل کنند. اگر ترک سیگار را تازه شروع کرده‌اید،‌ هر ساعت 1 یا 2 قطعه آدامس بجوید. توجه داشته باشید شمار کلی آدامس مصرفی‌تان در روز نباید به بیش از ۲۰ قطعه برسد. آدامس را باید به آهستگی بجوید تا زمانی که مزه‌ای نعنایی احساس کنید. بعد آدامس را بین لثه و داخل گونه‌تان بگذارید تا نیکوتین آن جذب شود. برنامه کلی این است که پس از ۶ ماه بتوانید مصرف آدامس را هم قطع کنید. اگر قهوه، چای، نوشابه‌های گازدار و نوشابه‌های ترش نوشیده‌اید، 15 دقیقه صبر کنید و بعد آدامستان را بجوید.

  3. نیکوتین استنشاقی: اشکال استنشاقی نیکوتین درواقع همان سیگارهای الکترونیکی است که امروزه رایج شده است. شما کارتریج حاوی مایع نیکوتین‌دار را درون بخش استنشاقی که شبیه یک چوب سیگار پلاستیکی است، می‌گذارید و برای 20 دقیقه به آن پک می‌زنید.
   
  برحسب تعداد نخ سیگاری که قبلا می‌کشیدید، ممکن است تا حداکثر 16 بار در روز از این فراورده استفاده کنید. توجه داشته باشید پس از استنشاق نیکوتین میزان آن در خون پس از 20 دقیقه به حداکثر می‌رسد که تقریبا مشابه‌ سرعت جذب نیکوتین در آدامس و بسیار سریع‌تر از برچسب‌های پوستی است. ۲ تا ۴ ساعت پس از قرار دادن برچسب روی پوست میزان نیکوتین در خون به حداکثر خود می‌رسد. مزیت این شکل استنشاقی این است که میل دهانی سیگاری‌ها را به سیگار کشیدن ارضا می‌کند. اغلب بخار نیکوتینی که استنشاق می‌کنید، وارد دهان ‌شده و جذب می‌شود و به ریه‌ها نمی‌رسد. البته این بخار در برخی از افراد باعث تحریک دهان و گلو و ایجاد سرفه می‌شود.

  4. اسپری بینی نیکوتین‌دار: این اسپری بینی به‌سرعت میزان نیکوتین خون را بالا می‌برد و در ۵ تا ۱۰ دقیقه آن را به حداکثر می‌رساند و میل فرد به سیگار کشیدن را از بین می‌برد.

  استفاده از این اسپری ممکن است بینی،‌ چشم و گلوی شما را تحریک کند، اما در اغلب موارد می‌توانید آن را تحمل کنید و این عوارض احتمالی هم معمولا طی مدت کوتاهی برطرف می‌شود.
   
  3 نکته تکمیل

  1. فراورده‌های جایگزین نیکوتین ممکن است باعث عوارض جانبی مانند سردرد، تهوع و سایر مشکلات گوارشی و نیز بی‌خوابی در چند روز اول شود. این بی‌خوابی که به‌خصوص هنگام استفاده از برچسب پوستی ممکن است بروز کند، معمولا موقت است و خودبه‌خود برطرف می‌شود.

  2. اگر دوزهای بسیار بالای این فراورده‌ها را مصرف کنید،‌ با احتمال بیشتری ممکن است دچار این عوارض جانبی شوید. کاهش دادن دوز مصرفی می‌تواند این عوارض را برطرف کند.

  توجه داشته باشید همه فراورده‌های نیکوتین‌دار را از دسترس کودکان،‌ به‌خصوص کودکان کم‌سن، دور نگه‌دارید. نیکوتین یک ماده سمی است و درصورتی‌که کودکتان حتی برای مدتی کوتاه در تماس با این فراورده‌ها قرار گرفت، باید با پزشکتان یا اورژانس تماس بگیرید.

  3. در این مدت باید مراقب بروز هر علامتی در کودک مسموم‌شده‌ ازجمله دل‌آشوبه،‌ تحریک‌شدگی، سردرد، دانه‌های پوستی یا غش کردن باشید.
  دسته بندی :
  نظرات پست
  این نظر توسط deedeephelps در تاریخ جمعه 28 دی 1397 11:29 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.wensemble.com/all-white-tubular-x-adidas-skor">all white tubular x adidas</a> <a href="http://www.offertborsen.com/green-christian-louboutin-sneakers-louboutinr">green christian louboutin sneakers</a> <a href="http://www.checkmyvape.com/nike-new-balance-shoes-skor">nike new balance shoes</a> <a href="http://www.pilaminates.com/nike-pittsburgh-steelers-black-game-customized-jersey-nfla">nike pittsburgh steelers black game customized jersey</a> <a href="http://www.tracithrasher.com/damion-square-71-jersey-youth-nfld">damion square 71 jersey youth</a> <a href="http://www.visapuebla.com/boston-bruins-milan-lucic-17-black-authentic-nhl-jersey-nfle">boston bruins milan lucic 17 black authentic nhl jersey</a>
  deedeephelps http://www.deedeephelps.com/

  این نظر توسط nowosadko در تاریخ جمعه 28 دی 1397 11:28 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.mackzy.com/adidas-yeezy-ultra-boost-hybrid-skot">adidas yeezy ultra boost hybrid</a> <a href="http://www.littlehaleh.com/burberry-cashmere-scarf-white-knight-scarfd">burberry cashmere scarf white knight</a> <a href="http://www.kfmimarlik.com/nobis-mens-stanford-jacket-price-nobisa">nobis mens stanford jacket price</a> <a href="http://www.bealfrance.com/moncler-vest-jacket-monclerr">moncler vest jacket</a> <a href="http://www.getbizbuilder.com/adidas-porsche-design-comprar-skou">adidas porsche design comprar</a> <a href="http://www.dawndesantis.com/hermes-bracelet-review-victoria-hermesg">hermes bracelet review victoria</a>
  nowosadko http://www.nowosadko.com/

  این نظر توسط hamiltonhunt در تاریخ دوشنبه 17 دی 1397 04:50 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.dcrcustoms.com/the-north-face-bubble-vest-northfaceb">the north face bubble vest</a> <a href="http://www.bermudabrands.com/prada-2016-wallet-pradar">prada 2016 wallet</a> <a href="http://www.alarmselpaso.com/nike-wmns-air-max-thea-skos">nike wmns air max thea</a> <a href="http://www.demngoibet.com/mlb-jerseys-los-angeles-angels-of-anaheim-48-torii-hunter-black-fashion-jerseys-nfle">mlb jerseys los angeles angels of anaheim 48 torii hunter black fashion jerseys</a> <a href="http://www.wtaarchitects.com/air-max-air-damen-skod">air max air damen</a> <a href="http://www.bibleofpeace.com/hermes-mens-scarf-ebay-scarfr">hermes mens scarf ebay</a>
  hamiltonhunt http://www.hamiltonhunt.com/

  این نظر توسط demngoibet در تاریخ دوشنبه 17 دی 1397 04:49 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.betascgx.com/jordan-true-flight-foot-locker-gray-sneakerd">jordan true flight foot locker gray</a> <a href="http://www.hobbyfreaks.com/hermes-dress-belt-hermesr">hermes dress belt</a> <a href="http://www.ruoiled.com/nike-air-force-1-puerto-rico-sko-shoesv">nike air force 1 puerto rico sko</a> <a href="http://www.zanascuisine.com/coach-handbags-and-backpacks-review-coachc">coach handbags and backpacks review</a> <a href="http://www.puyichinese.com/nike-air-huarache-womens-yellow-pink-shoesd">nike air huarache womens yellow pink</a> <a href="http://www.philipelara.com/adidas-soccer-tops-skos">adidas soccer tops</a>
  demngoibet http://www.demngoibet.com/

  این نظر توسط emanmoon در تاریخ دوشنبه 17 دی 1397 04:49 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.horecasummit.com/cabelas-north-face-denali-hoodie-black-northfacea">cabelas north face denali hoodie black</a> <a href="http://www.hntonghetang.com/buy-prada-mens-sunglasses-pradar">buy prada mens sunglasses</a> <a href="http://www.carlandcodys.com/new-roshe-run-skos">new roshe run</a> <a href="http://www.deploygis.com/fister-doug-38-jersey-nflg">fister doug 38 jersey</a> <a href="http://www.amitsrl.com/air-jordan-11-bred-jordan-infrared-23-skoc">air jordan 11 bred jordan infrared 23</a> <a href="http://www.rahsaskatoon.com/burberry-style-mens-scarf-scarfr">burberry style mens scarf</a>
  emanmoon http://www.emanmoon.com/

  این نظر توسط aterisrail در تاریخ جمعه 14 دی 1397 02:08 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.hemppiers.com/adidas-zx-420-blue-trainers-sportsd">adidas zx 420 blue trainers</a> <a href="http://www.lumalend.com/dark-brown-coach-bag-coachr">dark brown coach bag</a> <a href="http://www.natalbags.com/oklahoma-city-thunder-35-kevin-durant-black-notorious-fashion-jersey-nflb">oklahoma city thunder 35 kevin durant black notorious fashion jersey</a> <a href="http://www.prinslabs.com/nike-free-v3-womens-orange-blue-sportsb">nike free v3 womens orange blue</a> <a href="http://www.veruccapedis.com/nike-flyknit-air-max-ultra-2.0-manual-trainerse">nike flyknit air max ultra 2.0 manual</a> <a href="http://www.susanlippold.com/new-balance-990-v3-review-skor">new balance 990 v3 review</a>
  aterisrail http://www.aterisrail.com/

  این نظر توسط notasoficina در تاریخ سه شنبه 11 دی 1397 03:32 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.offgridac.com/lebron-14-ep-negro-ice-age-scarpef">lebron 14 ep negro ice age</a> <a href="http://www.whylux.com/nike-duron-harmon-navy-blue-name-number-logo-new-england-patriots-nfl-21-t-shirt-nfls">nike duron harmon navy blue name number logo new england patriots nfl 21 t shirt</a> <a href="http://www.aouladmhand.com/ralph-lauren-polo-navy-1011-match-hoodie-in-mens-polot">ralph lauren polo navy 1011 match hoodie in mens</a> <a href="http://www.bukafalar.com/youth-nike-jacksonville-jaguars-5-blake-bortles-white-vapor-untouchable-limited-player-nfl-jersey-nflz">youth nike jacksonville jaguars 5 blake bortles white vapor untouchable limited player nfl jersey</a> <a href="http://www.drgnatarajan.com/yeezy-350-boost-cream-blanc-knight-kurpesd">yeezy 350 boost cream blanc knight</a> <a href="http://www.ideasevoke.com/nike-ash-cam-newton-one-color-nfl-1-carolina-panthers-pullover-hoodie-nflz">nike ash cam newton one color nfl 1 carolina panthers pullover hoodie</a>
  notasoficina http://www.notasoficina.com/

  این نظر توسط kalaycioto در تاریخ سه شنبه 11 دی 1397 03:32 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.aloulavideos.com/nike-kobe-6-salg-online-butyd">nike kobe 6 salg online</a> <a href="http://www.brutalistmap.com/roshe-run-gpx-schwarz-tiger-camo-for-verkauf-kurpesc">roshe run gpx schwarz tiger camo for verkauf</a> <a href="http://www.glassurchin.com/hommes-ralph-lauren-london-olympic-vert-jaune-polos">hommes ralph lauren london olympic vert jaune</a> <a href="http://www.hevikauppa.com/air-jordan-11-brouge-used-butye">air jordan 11 brouge used</a> <a href="http://www.indegrow.com/marina-militare-polo-shorts-polou">marina militare polo shorts</a> <a href="http://www.motiongfxart.com/nike-kyrie-3-royal-blu-resort-chaussurese">nike kyrie 3 royal blu resort</a>
  kalaycioto http://www.kalaycioto.com/

  این نظر توسط kosarkomur در تاریخ سه شنبه 11 دی 1397 03:32 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.frugstore.com/nike-free-5.0-oransje-2015-glitch-schuhec">nike free 5.0 oransje 2015 glitch</a> <a href="http://www.partyhubuk.com/air-max-97-hvid-bl%C3%A5-schuheg">air max 97 hvid bl氓</a> <a href="http://www.unclicprod.com/new-balance-m577go-dark-gr%C3%BCn-orange-kurpesc">new balance m577go dark gr眉n orange</a> <a href="http://www.xoplanetmedia.com/nike-lebron-14-prm-rot-carpet-one-obuvg">nike lebron 14 prm rot carpet one</a> <a href="http://www.atemspende.com/nike-air-gold-max-90-metalleic-golden-splatter-scarped">nike air gold max 90 metalleic golden splatter</a> <a href="http://www.boluposter.com/air-yeezy-ii-2-sp-max-90-negro-plata-butya">air yeezy ii 2 sp max 90 negro plata</a>
  kosarkomur http://www.kosarkomur.com/

  این نظر توسط printonlypros در تاریخ سه شنبه 11 دی 1397 03:30 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.getmovedin.com/air-jordan-11-retro-medium-grigio-bianca-cool-grigio-jack-scarpeb">air jordan 11 retro medium grigio bianca cool grigio jack</a> <a href="http://www.stevenjwitt.com/nike-womens-lee-roy-selmon-red-backer-tampa-bay-buccaneers-nfl-63-long-sleeve-t-shirt-nfls">nike womens lee roy selmon red backer tampa bay buccaneers nfl 63 long sleeve t shirt</a> <a href="http://www.trncizolasyon.com/hommes-nike-free-run-4.0-v3-noir-blanc-scarpeg">hommes nike free run 4.0 v3 noir blanc</a> <a href="http://www.tumpuanlar.com/dam%C3%A4nner-nike-air-max-tn-orange-rot-obuvc">dam盲nner nike air max tn orange rot</a> <a href="http://www.verylatebay.com/adidas-prossoator-argento-oak-scarpea">adidas prossoator argento oak</a> <a href="http://www.whowhatwea.com/nike-kobe-11-precio-philippines-schuheb">nike kobe 11 precio philippines</a>
  printonlypros http://www.printonlypros.com/

  این نظر توسط jellyville در تاریخ سه شنبه 4 دی 1397 11:58 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.cbchispana.com/cheap-nike-free-women-womens-pink-sportsd">cheap nike free women womens pink</a> <a href="http://www.croquenreve.com/coach-iphone-wallet-wristlet-coachr">coach iphone wallet wristlet</a> <a href="http://www.agnnetworks.com/12-elite-andrew-luck-indianapolis-colts-jersey-new-be-luvd-pink-nflb">12 elite andrew luck indianapolis colts jersey new be luvd pink</a> <a href="http://www.dxmvrc.com/bon-march%C3%A9-nike-free-og-femmes-violet-sportsb">bon march茅 nike free og femmes violet</a> <a href="http://www.dailysewansew.com/nike-flyknit-lunar-1-us-virgin-islands-trainerse">nike flyknit lunar 1 us virgin islands</a> <a href="http://www.prorilasia.com/nike-mercurial-2011-skor">nike mercurial 2011</a>
  jellyville http://www.jellyville.com/

  این نظر توسط maviracharter در تاریخ دوشنبه 3 دی 1397 12:48 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.fleetboilers.com/nike-free-run-5.0-kvinners-r%C3%B8d-unblocked-butye">nike free run 5.0 kvinners r酶d unblocked</a> <a href="http://www.jettstreaminc.com/nike-zoom-pegasus-31-volt-negro-keys-butye">nike zoom pegasus 31 volt negro keys</a> <a href="http://www.maverickviral.com/roshe-run-rose-glow-atomic-mango-schuhea">roshe run rose glow atomic mango</a> <a href="http://www.iubhlis.com/nike-wmns-air-max-90-essential-gr%C3%BCn-chaussuresa">nike wmns air max 90 essential gr眉n</a> <a href="http://www.djterryhunter.com/nike-shox-turbo-sort-and-hvid-obuva">nike shox turbo sort and hvid</a> <a href="http://www.msdarby.com/adidas-neo-high-silber-wei%C3%9F-butyd">adidas neo high silber wei脽</a>
  maviracharter http://www.maviracharter.com/

  این نظر توسط 5m9w6ysn در تاریخ یکشنبه 2 دی 1397 10:53 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.sjkrsnkj.com/air-jordan-5-grau-jack-scarpee">air jordan 5 grau jack</a> <a href="http://www.uw756gei.com/adidas-crazy-light-boost-bhm-schuhe-scarpeg">adidas crazy light boost bhm schuhe</a> <a href="http://www.kfpcbsi0.com/nike-lebron-13-low-team-rosso-roshe-kurpesa">nike lebron 13 low team rosso roshe</a> <a href="http://www.gojfx342.com/jordan-12-sort-and-hvid-low-top-schuhee">jordan 12 sort and hvid low top</a> <a href="http://www.6k6gzmtk.com/nike-air-max-1-midnight-marina-militare-light-bone-kurpesb">nike air max 1 midnight marina militare light bone</a> <a href="http://www.4o249gfo.com/nike-lebron-soldier-10-billig-name-kurpesa">nike lebron soldier 10 billig name</a>
  [url=http://www.5m9w6ysn.com/]5m9w6ysn[/url]

  این نظر توسط checkupmental در تاریخ چهارشنبه 28 آذر 1397 10:22 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.maruldeaur.com/all-black-new-balance-410-skow">all black new balance 410</a> <a href="http://www.magaview.com/red-hermes-birkin-bag-hermesr">red hermes birkin bag</a> <a href="http://www.izpanno.com/nike-flyknit-max-pre%C3%A7o-skot">nike flyknit max pre莽o</a> <a href="http://www.dutting.com/louboutin-sneakers-womens-sale-louboutinr">louboutin sneakers womens sale</a> <a href="http://www.paypalwar.com/adidas-superstar-ii-c77124-sneakerf">adidas superstar ii c77124</a> <a href="http://www.hungrygatorpr.com/nike-flyknit-roshe-run-sizing-dimensions-skob">nike flyknit roshe run sizing dimensions</a>
  checkupmental http://www.checkupmental.com/

  این نظر توسط torsenli در تاریخ دوشنبه 26 آذر 1397 09:27 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.agriind.com/nike-kaishi-damen-instagram-trainersce">nike kaishi damen instagram</a> <a href="http://www.rapheroes.com/sunglasses-that-look-like-ray-ban-wayfarer-sunglassesr">sunglasses that look like ray ban wayfarer</a> <a href="http://www.odubmusic.com/mackage-asymmetrical-coat-mackager">mackage asymmetrical coat</a> <a href="http://www.kidbleach.com/nike-air-max-1-lunar-uk-sneakere">nike air max 1 lunar uk</a> <a href="http://www.shoppula.com/air-jordan-retro-11-low-june-14-tickets-footc">air jordan retro 11 low june 14 tickets</a> <a href="http://www.kanpourakuen.com/nike-zoom-kd-vi-skox">nike zoom kd vi</a>
  torsenli http://www.torsenli.com/

  این نظر توسط lepenequet در تاریخ جمعه 23 آذر 1397 09:58 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.supermarketes.com/cheap-toddler-girl-ugg-boots-uggsr">cheap toddler girl ugg boots</a> <a href="http://www.theblases.com/ray-ban-rb2140-white-sunglassesr">ray ban rb2140 white</a> <a href="http://www.dandoelroll.com/mackage-down-jacket-sale-mackager">mackage down jacket sale</a> <a href="http://www.christinabox.com/bon-march%C3%A9-nike-free-5.0-chaussures-femmes-or-sportsb">bon march茅 nike free 5.0 chaussures femmes or</a> <a href="http://www.segwaycr.com/air-jordan-7-retro-white-grey-blue-purple-light-footc">air jordan 7 retro white grey blue purple light</a> <a href="http://www.amarthur.com/nike-air-max-classic-jaren-90-sneakerc">nike air max classic jaren 90</a>
  lepenequet http://www.lepenequet.com/

  این نظر توسط sandeneuhofer در تاریخ جمعه 23 آذر 1397 09:57 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.inckua.com/adidas-climacool-ride-v-black-silver-runningb">adidas climacool ride v black silver</a> <a href="http://www.essodustade.com/ugg-cardy-classic-boots-uggsr">ugg cardy classic boots</a> <a href="http://www.olgroupusainc.com/ray-ban-rb3025-silver-frame-metal-aviator-sunglasses-sunglassesr">ray ban rb3025 silver frame metal aviator sunglasses</a> <a href="http://www.caryongpum.com/mackage-yara-jacket-mackager">mackage yara jacket</a> <a href="http://www.postanje.com/nike-hypershift-maschio-argento-sportsb">nike hypershift maschio argento</a> <a href="http://www.synergysimple.com/nike-air-max-thea-orange-womens-footc">nike air max thea orange womens</a>
  sandeneuhofer http://www.sandeneuhofer.com/

  این نظر توسط omegaspark در تاریخ دوشنبه 19 آذر 1397 02:38 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.feyzplastik.com/versace-medusa-leather-belt-beltr">versace medusa leather belt</a> <a href="http://www.meinscreen.com/adidas-nmd-r1-runner-white-skow">adidas nmd r1 runner white</a> <a href="http://www.alahedsports.com/hermes-picotin-size-hermesr">hermes picotin size</a> <a href="http://www.smihawaii.com/new-balance-410-grey-blue-skot">new balance 410 grey blue</a> <a href="http://www.falsterboyoga.com/all-white-louboutin-sneakers-louboutinr">all white louboutin sneakers</a> <a href="http://www.hugandpups.com/nike-zoom-pegasus-31-womens-review-sneakerc">nike zoom pegasus 31 womens review</a>
  omegaspark http://www.omegaspark.com/

  این نظر توسط dopeslimezz در تاریخ دوشنبه 19 آذر 1397 02:38 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.yatabase.com/moncler-coat-fur-hood-mens-monclerr">moncler coat fur hood mens</a> <a href="http://www.houstonujc.com/adidas-neo-lite-racer-cloudfoam-skou">adidas neo lite racer cloudfoam</a> <a href="http://www.uacurryclub.com/hermes-bolide-mini-java-hermesb">hermes bolide mini java</a> <a href="http://www.hurenindex.com/kobe-8-red-blue-yellow-sportsd">kobe 8 red blue yellow</a> <a href="http://www.zumbanoumea.com/coach-city-tote-metallic-cherry-coache">coach city tote metallic cherry</a> <a href="http://www.arcadeabit.com/nobis-coat-icon-information-nobisa">nobis coat icon information</a>
  dopeslimezz http://www.dopeslimezz.com/

  این نظر توسط houstonujc در تاریخ دوشنبه 19 آذر 1397 02:37 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.latinphonics.com/nike-air-max-97-millenium-silver-skot">nike air max 97 millenium silver</a> <a href="http://www.stopdenguenow.com/jimmy-choo-metallic-pumps-louboutinr">jimmy choo metallic pumps</a> <a href="http://www.joshuaarens.com/air-jordan-2017-boy-sneakerb">air jordan 2017 boy</a> <a href="http://www.chtalaska.com/gold-pink-mens-nike-free-5.0-v3-shoes-skoc">gold pink mens nike free 5.0 v3 shoes</a> <a href="http://www.kathyjaffe.com/christian-louboutin-shoes-cinderella-louboutind">christian louboutin shoes cinderella</a> <a href="http://www.deedeephelps.com/cheap-pandora-letter-charms-pandorar">cheap pandora letter charms</a>
  houstonujc http://www.houstonujc.com/

  این نظر توسط leadhow در تاریخ یکشنبه 18 آذر 1397 01:47 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.autopilotart.com/femmes-nike-roshe-run-rouge-and-blanc-butye">femmes nike roshe run rouge and blanc</a> <a href="http://www.iflextoday.com/nike-mercurical-victory-vi-ic-fluorescent-verde-nero-bianca-schuhea">nike mercurical victory vi ic fluorescent verde nero bianca</a> <a href="http://www.iamsamart.com/nike-lebron-12-low-tout-over-rouge-jaune-chaussuresa">nike lebron 12 low tout over rouge jaune</a> <a href="http://www.groupontatil.com/nike-air-force-1-flyknit-high-nero-obuva">nike air force 1 flyknit high nero</a> <a href="http://www.dblynx.com/nike-kobe-11-flyknit-hvid-guld-butyd">nike kobe 11 flyknit hvid guld</a> <a href="http://www.alpertsonline.com/kvinders-nike-internationalist-lyser%C3%B8d-gul-scarpec">kvinders nike internationalist lyser酶d gul</a>
  leadhow http://www.leadhow.com/

  این نظر توسط stackdotnet در تاریخ یکشنبه 18 آذر 1397 01:47 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.gccqueens.com/nike-air-max-95-bleu-rouge-butye">nike air max 95 bleu rouge</a> <a href="http://www.diumsolution.com/mujeres-nike-free-tr-fit-rojo-blanco-kurpesc">mujeres nike free tr fit rojo blanco</a> <a href="http://www.daybel.com/nike-lebron-ambassador-9-grau-himmelblau-butya">nike lebron ambassador 9 grau himmelblau</a> <a href="http://www.marybethyates.com/adidas-springblade-sort-and-hvid-stripes-schuheg">adidas springblade sort and hvid stripes</a> <a href="http://www.jaskcsun.com/kobe-venom%C3%A4nneron-5-university-gold-card-butyf">kobe venom盲nneron 5 university gold card</a> <a href="http://www.maromina.com/yeezy-350-boost-bianca-and-nero-butya">yeezy 350 boost bianca and nero</a>
  stackdotnet http://www.stackdotnet.com/

  این نظر توسط lahtacentr در تاریخ یکشنبه 18 آذر 1397 01:46 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.doctid.com/nike-blazer-low-sort-l%C3%A6der-butya">nike blazer low sort l忙der</a> <a href="http://www.dhanakaryam.com/nike-free-trainer-5.0-nkg-viola-obuvd">nike free trainer 5.0 nkg viola</a> <a href="http://www.djmattconsola.com/nike-lunarepic-low-flyknit-dam%C3%A4nner-schwarz-himmelblau-scarpec">nike lunarepic low flyknit dam盲nner schwarz himmelblau</a> <a href="http://www.chinchout.com/air-jordan-retro-10-mujeres-rojo-plata-schuhef">air jordan retro 10 mujeres rojo plata</a> <a href="http://www.mccrarycabins.com/air-jordan-retro-8-schwarz-orange-roll-scarpef">air jordan retro 8 schwarz orange roll</a> <a href="http://www.javajoeshhi.com/nike-soccers-scarpe-nero-oro-scarpeg">nike soccers scarpe nero oro</a>
  lahtacentr http://www.lahtacentr.com/

  این نظر توسط ibrahimoner در تاریخ شنبه 17 آذر 1397 12:31 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.ibrahimoner.com/mendocino-mackage-coat-mackager">mendocino mackage coat</a> <a href="http://www.quickbeautyhq.com/nike-flyknit-racer-yellow-black-edition-sneakere">nike flyknit racer yellow black edition</a> <a href="http://www.epointsclub.com/nike-free-trainer-5.0-nkg-mens-red-footc">nike free trainer 5.0 nkg mens red</a> <a href="http://www.alaskanuber.com/nike-kobe-running-shoes-skox">nike kobe running shoes</a> <a href="http://www.ycbrowsbeauty.com/nike-flyknit-air-max-tumblr-sportsd">nike flyknit air max tumblr</a> <a href="http://www.gfatraining.com/coach-courier-crossbody-bag-coachr">coach courier crossbody bag</a>
  ibrahimoner http://www.ibrahimoner.com/

  این نظر توسط clojuregames در تاریخ شنبه 17 آذر 1397 12:31 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.precisetrades.com/green-womens-air-jordan-12-runninge">green womens air jordan 12</a> <a href="http://www.trionbrain.com/white-black-atlanta-braves-mlb-new-era-patch-59fifty-cap-hatd">white black atlanta braves mlb new era patch 59fifty cap</a> <a href="http://www.funfunkaar.com/lebron-12-grade-school-nike-trainersg">lebron 12 grade school nike</a> <a href="http://www.sandyshands.com/prada-saffiano-belt-men-pradar">prada saffiano belt men</a> <a href="http://www.melbabishop.com/asics-gel-kinsei-4-womens-athletic-running-shoes-lyrics-runningb">asics gel kinsei 4 womens athletic running shoes lyrics</a> <a href="http://www.coberturatic.com/michael-kors-tote-bag-uk-mkr">michael kors tote bag uk</a>
  clojuregames http://www.clojuregames.com/

  این نظر توسط hopingforsnow در تاریخ شنبه 17 آذر 1397 12:30 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.cakeeaterspgh.com/hermes-crocodile-belt-beltr">hermes crocodile belt</a> <a href="http://www.leesgoedplus.com/ray-ban-unisex-rb2140-50-wayfarer-sunglasses-jabong-sunglassesd">ray ban unisex rb2140 50 wayfarer sunglasses jabong</a> <a href="http://www.lieupekings.com/adidas-hat-black-san-antonio-spurs-hatg">adidas hat black san antonio spurs</a> <a href="http://www.marieebeaute.com/ray-ban-mens-rb4179-liteforce-square-sunglasses-directions-sunglassese">ray ban mens rb4179 liteforce square sunglasses directions</a> <a href="http://www.dentaleden.com/lunarglide-8-nike-review-skox">lunarglide 8 nike review</a> <a href="http://www.jellyville.com/nike-free-5.0-flyknit-pink-flash-lenses-skoc">nike free 5.0 flyknit pink flash lenses</a>
  hopingforsnow http://www.hopingforsnow.com/

  این نظر توسط Sling TV در تاریخ چهارشنبه 14 آذر 1397 08:18 ب.ظ ارسال شده است
  Excellent pieces. Keep posting such kind of info on your site.
  Im really impressed by your site.
  Hi there, You've done a great job. I'll certainly digg it and in my view suggest to
  my friends. I'm sure they will be benefited from this site.

  این نظر توسط podemosvigo در تاریخ دوشنبه 12 آذر 1397 11:22 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.gandilyan.com/hermes-yellow-bag-mens-hermesf">hermes yellow bag mens</a> <a href="http://www.lakefrontlane.com/nike-air-max-tailwind-6-gamma-blue-light-sportse">nike air max tailwind 6 gamma blue light</a> <a href="http://www.thesleeperson.com/coach-backpacks-bags-uk-online-coacha">coach backpacks bags uk online</a> <a href="http://www.thecoedge.com/nobis-abby-sale-items-nobisa">nobis abby sale items</a> <a href="http://www.blackkinesis.com/womens-long-sleeve-polo-shirts-uk-polor">womens long sleeve polo shirts uk</a> <a href="http://www.selfdriverbus.com/atlanta-hawks-schroeder-jersey-nflf">atlanta hawks schroeder jersey</a>
  podemosvigo http://www.podemosvigo.com/

  این نظر توسط kosahudson در تاریخ دوشنبه 12 آذر 1397 11:21 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.charterfs.com/adidas-kanye-west-350-yeezy-boost-skox">adidas kanye west 350 yeezy boost</a> <a href="http://www.ampflightads.com/oakley-sunglasses-emblem-school-sunglassesa">oakley sunglasses emblem school</a> <a href="http://www.maximephilips.com/harrods-mulberry-bayswater-oak-croc-mulberryb">harrods mulberry bayswater oak croc</a> <a href="http://www.kennyrager.com/air-jordan-imminent-womens-blue-trainersce">air jordan imminent womens blue</a> <a href="http://www.rapamateur.com/canada-goose-kensington-silverbirch-canadagooser">canada goose kensington silverbirch</a> <a href="http://www.kosahudson.com/burberry-cashmere-scarf-itchy-uk-scarfe">burberry cashmere scarf itchy uk</a>
  kosahudson http://www.kosahudson.com/

  این نظر توسط ciarahanna در تاریخ چهارشنبه 7 آذر 1397 01:12 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.yuriboguinia.com/coach-domed-satchel-coachr">coach domed satchel</a> <a href="http://www.manamexports.com/nike-air-force-1-puerto-rico-sko-shoesv">nike air force 1 puerto rico sko</a> <a href="http://www.bgattis.com/dolce-gabbana-belt-women-beltr">dolce gabbana belt women</a> <a href="http://www.asinagaojisan.com/fendi-fur-scarf-scarfr">fendi fur scarf</a> <a href="http://www.candaceart.com/white-converse-shoesz">white converse</a> <a href="http://www.ktfinans.com/burberry-prorsum-tie-tier">burberry prorsum tie</a>
  ciarahanna http://www.ciarahanna.com/

   
  لبخندناراحتچشمک
  نیشخندبغلسوال
  قلبخجالتزبان
  ماچتعجبعصبانی
  عینکشیطانگریه
  خندهقهقههخداحافظ
  سبزقهرهورا
  دستگلتفکر
  نمایش نظرات 31 تا 60